Έκπτωση 20 ευρώ για κάθε αεροπορικό με MasterCard από τo Airtickets.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.025
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Μηπως ειναι εκπτωση ανα καρτα?αν προσπαθησεις με αλλη καρτα mastercard,μηπως φαινετε οτι η δικια σου καρτα ηδη χρησιμοποιηθηκε για την εκπτωση σ ενα εισητιριο
Οχι, εγω με τη δικια μου εκλεισα 7
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.154
Likes
41.494
Πάντως έχω μια απορία. Εκτός από το αεροπορικό, ένα ταξίδι 2-3-4 ημερών στο εξωτερικό έχει ένα σωρό έξοδα: Ξενοδοχεία, μετακινήσεις, φαγητά, μουσεία κλπ. Συνήθως, τα €20.00 της προσφοράς δε θα είναι ούτε το 10% του κόστους. Είναι για σας τόσο ισχυρή παρακίνηση για να κλείσετε ένα ταξίδι που αλλιώς δε θα το κλείνατε;
@taver εγώ έκλεισα εκτός από ταξίδι και εισιτήρια να πάω στη μαμά μου σε τιμή με μονοψήφιο νούμερο. Θα επιστρεψω και με κέρδος, στα ώπα ώπα με έχουν εκεί :haha:
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Τι δεν κάνω σωστά;έκλεισα έναν εισητηριο μονής διαδρομής για εμένα με 0 ευρώ και συνεχίζοντας να εκδώσω και δεύτερο μου εμφανίζει μήνυμα error..προσπάθησα 5-6 φορές αλλα τίποτα.
Προσπάθησε από άλλο υπολογιστή μάλλον θυμάται το IP.
 

4ever

Member
Μηνύματα
28
Likes
13
Άσχετο. Έχει κανείς δοκιμάσει να κλείσει εισιτήρια από την airtickets.com...???
Οι τιμές των εισιτηρίων, αυτών που είδα δηλαδή, έχουν απευθείας την έκπτωση των 20 ευρώ ανεξάρτητα από την κάρτα που θα χρησιμοποιηθεί. Σε μερικές περιπτώσεις είναι 2-3 ευρω ακόμα φτηνότερες.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Το e-ticket που στέλνει το γραφείο ξεκινάει με την εξής πρόταση "Αυτή είναι η απόδειξη του ηλεκτρονικού σας εισιτηρίου. Παρακαλούμε να το εκτυπώσετε και να το παρουσιάσετε στο check-in desk της αεροπορικής εταιρείας, μαζί με το διαβατήριο ή την ταυτότητά σας". Πιο κάτω υπάρχει ο αριθμός κράτησης της αεροπορικής, απαραίτητος για το check-in. Αν πάλι υπάρχει αμφιβολία μπαίνεις στο σάιτ της αεροπορικής και με τα στοιχεία που έστειλε το γραφείο ελέγχεις αν υπάρχει κάτι ύποπτο. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.
Στο mail με το booking confirmation της airtickets λεει ομως το παρακατω:

«Αυτό αποτελεί το email επιβεβαίωσης της κράτησής σας. Γι 'αυτή την πτήση χαμηλού κόστους και εφόσον ολοκληρωθεί η εξόφληση, θα λάβετε το email επιβεβαίωσης με τις πληροφορίες της πτήσης σας, απευθείας από την αεροπορική εταιρεία. Σε ορισμένες περιπτώσεις, αυτό μπορεί να διαρκέσει έως και 48 ώρες, ανάλογα με την ημερομηνία αναχώρησής σας. Εάν δεν λάβετε το email επιβεβαίωσης από την αεροπορική εταιρεία μέσα σε 48 ώρες, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας. Στο e-mail που θα λάβετε, θα παρέχεται ο απαραίτητος κωδικός για Online Check-in στην ιστοσελίδα της εταιρείας. Το Online Check-in, καθώς και η εκτύπωση της κάρτας επιβίβασης πριν την αναχώρηση είναι υποχρεωτικά. Σε αντίθετη περίπτωση, ενδέχεται να προκύψει επιπλέον χρέωση για την είσοδό σας στο αεροσκάφος»
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
@AntRo Στο mail που έλαβα εγώ για πτήση εξωτερικού με Aegean γράφει:
"Το email αυτό είναι η επιβεβαίωση της κράτησής σας. Όταν η πληρωμή της κράτησής σας ολοκληρωθεί, το e-ticket θα σας αποσταλεί μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό μπορεί να πάρει έως και 48 ώρες και εξαρτάται από την ημερομηνία αναχώρησης της πτήσης σας. Εάν δε λάβετε το e-ticket μέσα στις επόμενες 48 ώρες, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας."
Στο e-ticket που ήρθε λίγο αργότερα γράφει:
"Αυτή είναι η απόδειξη του ηλεκτρονικού σας εισιτηρίου. Παρακαλούμε να το εκτυπώσετε και να το παρουσιάσετε στο check-in desk της αεροπορικής εταιρείας, μαζί με το διαβατήριο ή την ταυτότητά σας."
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Στο e-ticket υπάρχει Αρ. Κράτησης Αερ.Εταιρείας, για να σου φύγει κάθε αμφιβολία πήγαινε στο σάιτ της Aegean στη διαχείριση κράτησης βάλε τον αριθμό κράτησης και το όνομα σου και θα δεις τα στοιχεία της πτήσης σου. Θα βρεις ακόμα σε αρχείο pdf την ηλεκτρονική επιβεβαίωση της κράτησης σου.
 
Last edited:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
@AntRo Στο mail που έλαβα εγώ για πτήση εξωτερικού με Aegean γράφει:
"Το email αυτό είναι η επιβεβαίωση της κράτησής σας. Όταν η πληρωμή της κράτησής σας ολοκληρωθεί, το e-ticket θα σας αποσταλεί μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Σε ορισμένες περιπτώσεις αυτό μπορεί να πάρει έως και 48 ώρες και εξαρτάται από την ημερομηνία αναχώρησης της πτήσης σας. Εάν δε λάβετε το e-ticket μέσα στις επόμενες 48 ώρες, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας."
Στο e-ticket που ήρθε λίγο αργότερα γράφει:
"Αυτή είναι η απόδειξη του ηλεκτρονικού σας εισιτηρίου. Παρακαλούμε να το εκτυπώσετε και να το παρουσιάσετε στο check-in desk της αεροπορικής εταιρείας, μαζί με το διαβατήριο ή την ταυτότητά σας."
Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Στο e-ticket υπάρχει Αρ. Κράτησης Αερ.Εταιρείας, για να σου φύγει κάθε αμφιβολία πήγαινε στο σάιτ της Aegean στη διαχείριση κράτησης βάλε τον αριθμό κράτησης και το όνομα σου και θα δεις τα στοιχεία της πτήσης σου. Θα βρεις ακόμα σε αρχείο pdf την ηλεκτρονική επιβεβαίωση της κράτησης σου.
Nαι εχεις δικαιο. Συμπληρωσα τους αριθμους κρατησης και μου τα εμφανισε κανονικα. Σε ευχαριστω για τη βοηθεια.

Απλα διπλα απο τα μικρα ονοματα ολων των ατομων στις κρατησεις που εχω κανει, εχουν κολλησει το mr ή mrs. Πχ AntoniosMr Επιθετο

Λογικα για να το εχει σε ολα ετσι θα ειναι!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.734
Likes
11.759
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το σκέφτηκα να γράψω κάτι ή όχι, αλλά ειλικρινά και παρ' όλη τη συμπάθεια που έχω και στους δυο σας, τα σχόλιά σας μου φάνηκαν πολύ ελιτίστικα.

Πάντως έχω μια απορία. Εκτός από το αεροπορικό, ένα ταξίδι 2-3-4 ημερών στο εξωτερικό έχει ένα σωρό έξοδα: Ξενοδοχεία, μετακινήσεις, φαγητά, μουσεία κλπ. Συνήθως, τα €20.00 της προσφοράς δε θα είναι ούτε το 10% του κόστους. Είναι για σας τόσο ισχυρή παρακίνηση για να κλείσετε ένα ταξίδι που αλλιώς δε θα το κλείνατε;
Καταρχάς αν κλείσει κανείς ξεχωριστά τα δύο σκέλη του ταξιδιού, η έκπτωση δεν είναι 20, αλλά 40. Αν κάποιος κλείσει και κάποια ενδιάμεση/εσωτερική πτήση κατά τη διάρκεια του ταξιδιού η έκπτωση γίνεται ακόμα μεγαλύτερη. Είναι ένα ποσό που ενίοτε μπορεί πχ να εξασφαλίσει μια επιπλέον διανυκτέρευση. Να μη μιλήσω για περιπτώσεις όπου ένας άνθρωπος μπορεί να κλείσει ένα ταξίδι για όλη την οικογένειά του, οπότε το συνολικό κέρδος μπορεί να είναι αρκετά μεγαλύτερο. Σίγουρα για κάποιους αυτά τα χρήματα είναι αμελητέα. Για πάρα πολύ κόσμο όμως όχι.

Σε γενικές γραμμές αυτό που εγώ έχω αντιληφθεί ότι έκαναν οι περισσότεροι είναι ότι είδαν την προσφορά σαν κίνητρο να κλείσουν ταξίδια που είχαν στο μυαλό και περίμεναν την κατάλληλη ευκαιρία. Όπως ακριβώς γίνεται και όταν βάζει προσφορά η aegean, η ryan κλπ. Να μη μιλήσω για ανθρώπους που μπορεί να χρειάζεται να ταξιδεύουν συχνά σε συγκεκριμένους προορισμούς για διάφορους λόγους (προσωπικούς, επαγγελματικούς, σπουδών κλπ) και για τους οποίους τα -40 για κάθε ταξίδι μπορεί να είναι μια ανακούφιση.

Όπως και να το κάνουμε με την έλευση των low cost, τον ανταγωνισμό, τις προσφορές (όπως αυτή της airtickets καλή ώρα) κλπ κλπ τα ταξίδια έχουν εκδημοκρατιστεί πολύ στον δυτικό κόσμο και αυτό μόνο καλό είναι. Χαίρομαι να βλέπω ανθρώπους που υπό άλλες συνθήκες θα δίσταζαν να ταξιδέψουν να αποφασίζουν να το κάνουν, να βλέπουν πράγματα και να ανοίγει το μυαλό τους.

Τι λές τώρα... Μια μερίδα καλαμαράκια τηγανητά στη Βενετία, είναι ισχυρό μπόνους για να βαρύνει την πλάστιγγα και ν' αποφασίσεις! :haha:
Δεν κλείνουν όμως όλοι για τη Βενετία. Θα κλείσουν και για τη Βουλγαρία, τη Ρουμανία, την Τουρκία κλπ και με αυτό το 20άρικο μπορούν να φάνε δυο νοματαίοι. Και ο φοιτητής πχ που μετρά και το 50λεπτο, αλλά διψάει να γνωρίσει νέα μέρη, με τα 40 euros που θα εξοικονομήσει μπορεί να βγάλει το street food όλου του ταξιδιού.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.028
Likes
6.415
Τι λές τώρα... Μια μερίδα καλαμαράκια τηγανητά στη Βενετία, είναι ισχυρό μπόνους για να βαρύνει την πλάστιγγα και ν' αποφασίσεις! :haha:
Εγω 20 ευρω τρωω 3 μέρες,ψωμι απο φουρνο,ζαμπόν και τυρακι.Και όλη μέρα περπάτημα για να τα καψω μετά.

Αν δωσω 20 ευρω για καλαμαράκια θα κλαίω μια ζωη. Δεν είμαστε όλοι λαρντζ σαν και εσένα.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.028
Likes
6.415
Πάντως έχω μια απορία. Εκτός από το αεροπορικό, ένα ταξίδι 2-3-4 ημερών στο εξωτερικό έχει ένα σωρό έξοδα: Ξενοδοχεία, μετακινήσεις, φαγητά, μουσεία κλπ. Συνήθως, τα €20.00 της προσφοράς δε θα είναι ούτε το 10% του κόστους. Είναι για σας τόσο ισχυρή παρακίνηση για να κλείσετε ένα ταξίδι που αλλιώς δε θα το κλείνατε;
Για 2 άτομα ειναι ομως, 20 η προσφορά και αλλά 10 μέσω vodafone,σύνολο 30 ανα διαδρομή, 120 για 2 άτομα. Τοσα μπορεις να δώσεις σε ξενοδοχείο/διαμέρισμα για ενα πσκ.

Δεν ειναι αμελητέο πόσο για κάποιον που μπορεί να έχει μειωμένο εισόδημα ή ψάχνει απλά αφορμή για να κλείσει το ταξίδι.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Νομίζω πως κανείς δεν χρειάζεται να μπει στη διαδικασία να δικαιολογηθεί στον οποιονδήποτε γιατί ενθουσιάστηκε ή κλείνει εισιτήρια με αυτή την προσφορά. Τα είπε όλα η @underwater και δεν χρειάζεται να προσθέσω κάτι. Απλά εδώ και χρόνια που άλλαξε η εποχή και τα ταξίδια στο εξωτερικό έγιναν προσιτά για όλους, διαισθάνομαι μια ενόχληση από ορισμένους που έχει εκφραστεί πολλές φορές στο φόρουμ. Του τύπου που πας κατακαημένε με εισιτήριο των 30€ και ένα ταξίδι έχει πολλά περισσότερα έξοδα. Ή το αμίμητο ''δεν αξίζει να ταξιδέψεις στο τάδε μέρος αν δεν είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις τουλάχιστον 100€ τη μέρα να το ευχαριστηθείς''. Σνομπίστικη συμπεριφορά εν έτη 2017 και από πολυταξιδεμένους σε ένα φόρουμ ταξιδιωτικό την θεωρώ το λιγότερο λυπηρή.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.761
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom