Έκπτωση 20 ευρώ για κάθε αεροπορικό με MasterCard από τo Airtickets.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

paefstra

Member
Μηνύματα
13.153
Likes
41.494
Το φορουμ ειναι ταξιδιωτικο. Οποιαδηποτε ταξιδιωτικη προσφορα πεφτει στην αντιληψη μου θα την ποσταρω ακομη κι αν ειναι των 3 ευρω. Μου ειναι αδιαφορο πως θα τη χρησιμοποιησει κανεις η αν τρωει καλαμαρακια με 10 η 20 ευρω οπως ισχυριζεται, δε βαριεσαι τα καλαμαρακια ειναι ακριβα αλλα οι ισχυρισμοι τζαμπα,αλλα anyway δεν προσφερει καμια χρησιμη πληροφορια σε κανεναν σε αυτο το νημα.. Μακαρι να σταθηκε χρησιμη η δικη μου πληροφορια σε καποιον. Προσωπικα εκλεισα ταξιδια που θα πηγαινα και ενα εξτρα απο τα ρεστα των τοσων 20 ευρων. Τα μουσεια τα εχω τζαμπα λογω δουλειας. Οποτε κλεινω πιο χαλαρα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.153
Likes
41.494
Θα προτεινα αντ' αυτου τη δημιουργια χωριστου νηματος με τιτλο "Αγωνιες για το ταξιδιωτικο budget των αλλων" οπου μπορουν να εκφραστουν on topic οι ανησυχιες των μελων για τα ξενα πορτοφολια.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το φορουμ ειναι ταξιδιωτικο. Οποιαδηποτε ταξιδιωτικη προσφορα πεφτει στην αντιληψη μου θα την ποσταρω ακομη κι αν ειναι των 3 ευρω. Μου ειναι αδιαφορο πως θα τη χρησιμοποιησει κανεις η αν τρωει καλαμαρακια με 10 η 20 ευρω οπως ισχυριζεται, δε βαριεσαι τα καλαμαρακια ειναι ακριβα αλλα οι ισχυρισμοι τζαμπα,αλλα anyway δεν προσφερει καμια χρησιμη πληροφορια σε κανεναν σε αυτο το νημα.. Μακαρι να σταθηκε χρησιμη η δικη μου πληροφορια σε καποιον. Προσωπικα εκλεισα ταξιδια που θα πηγαινα και ενα εξτρα απο τα ρεστα των τοσων 20 ευρων. Τα μουσεια τα εχω τζαμπα λογω δουλειας. Οποτε κλεινω πιο χαλαρα...
Μα δε σε μέμφεται κανείς. Εγώ μια απορία μόνο εξέφρασα, αν για κάποιους είναι λόγος μια τέτοια προσφορά για να κλείσει κανείς ταξίδι που δε σκόπευε έτσι κι αλλιώς να κλείσει.
Εννοείται κι εγώ κλείνω κάποια ταξίδια παρορμητικά, λόγω μιας προσφοράς κλπ., δεν ισχυρίζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι ΚΑΚΟ, απλά ότι ίσως να μην είναι ορθολογικό.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.313
Likes
5.071
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για 2 άτομα ειναι ομως, 20 η προσφορά και αλλά 10 μέσω vodafone,σύνολο 30 ανα διαδρομή, 120 για 2 άτομα. Τοσα μπορεις να δώσεις σε ξενοδοχείο/διαμέρισμα για ενα πσκ.
Πρώτον δεν είναι καθαρή η έκπτωση γιατί το airtickets χρεώνει υψηλότερες τιμές, συνήθως η έκπτωση βγαίνει στο δεκάρικο.
Δεύτερον το δεκάρικο της Vodafone είναι ανά νούμερο ανά δεκαπενθήμερο. Eκτός κι αν το ζευγάρι έχει καβάτζα 4 νούμερα Vodafone για να κλείνει εισιτήρια στο airtickets.
Άρα σε καμία περίπτωση δεν έχεις καθαρό κέρδος 120 ευρώ για 2 άτομα.
 
Last edited:

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Παντως δεν υπηρχε περιπτωση να παω ποτε απο θεςς-μιλανο-πορτο εσωτερικη για λισαβωνα και επιστροφη λισαβωνα-μιλανο-θεςς με 6 ευρω για 2 ατομα...εκλεισα μεμονομενα το καθε σκελος,ειχα και αρκετους κωδικους οποτε πηρα 30 ευρω σε καθε πτηση..ευχαριστουμε @paefstra
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.153
Likes
41.494
Μα δε σε μέμφεται κανείς. Εγώ μια απορία μόνο εξέφρασα, αν για κάποιους είναι λόγος μια τέτοια προσφορά για να κλείσει κανείς ταξίδι που δε σκόπευε έτσι κι αλλιώς να κλείσει.
Εννοείται κι εγώ κλείνω κάποια ταξίδια παρορμητικά, λόγω μιας προσφοράς κλπ., δεν ισχυρίζομαι ότι κάτι τέτοιο είναι ΚΑΚΟ, απλά ότι ίσως να μην είναι ορθολογικό.
Εδω ανταλασσουμε πληροφοριες ταξιδιωτικου τυπου. Δεν παιρνω ως μομφη τιποτα. Αλλα εχω κι εγω σκεψεις συχνα για το αν υπαρχουν ανθρωποι που αφηνουν απληρωτους λογαριασμους για να ταξιδεψουν ενω εχω δεχτει καποιεςφορες το ερωτημα " που τα βρισκεις τα λεφτα" . Συγκρατω την παρορμηση μου να απαντησω " κανω βιζιτες" αλλα σε γενικες γραμμες το πορτοφολι ενος αλλου ενηλικα - εφοσον δεν ειναι αντρας μου γιατι θα ετρωγε παντοφλα- δεν ειναι υποθεση αγνωστων. Εξ ου και η ενσταση μου.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Το τελικό κέρδος από τη προσφορά είναι μ.ο στα 20€, κλείνοντας μεμονωμένα τα εισιτήρια ανά διαδρομή και ανά επιβάτη. Κλείνοντας με αυτό το τρόπο σε δυο προορισμούς κέρδισα στον έναν 20€ και στον άλλο 24€, πάντα ανά επιβάτη και πάντα σε σύγκριση με τις τιμές από το επίσημο σάιτ της εταιρείας που έγινε η κράτηση και χωρίς το δεκάρικο της Vodafone. Η δική μου πρόταση σχετικά με τον σνομπισμό που δεχόμαστε εμείς που αγοράζουμε από το καλάθι με τις προσφορές, είναι η δημιουργία 2 παράλληλων φόρουμ, το ένα να ονομαστεί travelstories-lite για εμάς μέχρι τριψήφιο αριθμό σχολίων και άλλο ένα με την ονομασία travelstories-pro για αυτούς με τετραψήφιο και άνω αριθμό σχολίων.
 
Last edited:

pan82

Member
Μηνύματα
637
Likes
791
Όντως η προσφορά είναι πολύ καλη ότι και να λέμε κάποιοι. Όλο και μερικά νούμερα voda θα βρεις από φίλους και γνωστούς δεν είναι κάτι δύσκολο να βρεις 4 πχ να βγάλεις ενα πήγαινε ελα με 4 κωδικούς. Πχ Αθήνα-Θεσσαλονίκη εβγαλα για μενα και τη κοπέλα μου αντί 80€ στο σαιτ της ryanair στα 120€ λόγω προμήθειας από airtickets-(4Χ30)€ με μηδέν χρέωση για 4 εισιτήρια. Δε νομίζω ότι 80€ είναι διόλου ευκαταφρόνητο ποσό για τη σημερινή εποχή όταν θέλεις 100€ για να κλείσεις ενα δίκλινο δωμάτιο πχ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ειλικρινά δεν το περίμενα ότι θα έβαζα "Like" σε μήνυμα τού @North66 αλλά να που έγινε κι αυτό (επειδή, όταν συμφωνώ με κάτι, ανεξάρτητα από το ποιός το είπε, δεν έχω πρόβλημα να το πω). Το λοιπόν:

- Δεν ξέρω πώς τα κατάφεραν όλοι και πήραν την έκπτωση των 20 ευρώ που (νομίζουν ; ) ότι πήραν, αλλά εγώ τα 6 εισιτήρια που έκλεισα (μονές διαδρομές) είχαν τελική έκπτωση 10 ευρώ το καθένα (εισιτήρια που στο σάιτ της Ολυμπιακής ήταν στα 20 ευρώ και μέσω της airtickets τα έκλεισα με 10 - έκπτωση 10 ευρώ μόνον, λόγω της προμήθειας τού σάιτ). Τα 2 ήταν για επαγγελματικούς λόγους (και ναι, εκεί το 10-ευρω ανά διαδρομή είναι λογαριασμός και μετράει) και τα άλλα 4 ήταν για ένα weekend για δύο άτομα το Μάρτιο στη Ρόδο, με κέρδος ένα 20-ευρω ανά άτομο, ανά ταξίδι. Συνολικό κέρδος: 6 διαδρομές, 60 ευρώ.

- Τα εισιτήρια με low-cost δεν ξέρω πού τα βρήκατε, ίσως είμαι βλάκας και δεν τα βλέπω, αλλά από Θεσσαλονίκη π.χ. το Skyscanner μού έδινε για Νάπολι 60 ευρώ με Ryanair ενώ η airtickets δεν την έβγαζε καθόλου και μού'δινε κάπου 220, 230 ευρώ με Alitalia - νομίζω. Τη Ryanair δεν την έβγαζε καθόλου ως επιλογή για κανέναν ευρωπαϊκό προορισμό από Θεσσαλονίκη.

- Τα 20 ευρώ για μια μερίδα τηγανητά καλαμαράκια είναι μια μέση τιμή (μπορεί να το πληρώσεις και παραπάνω) σε μια συνηθισμένη τραττορία στη Βενετία. Το ανέφερα χαριτολογώντας και συμφωνώντας με τον @taver στο ότι, πράγματι, το 20-ευρω δεν είναι δα και κανένα ποσό που θα κάνει τη διαφορά για ν'αποφασίσουμε εάν θα πάμε ένα ταξίδι ή όχι. Απλά μαθηματικά είναι και τίποτα περισσότερο. Δικαίωμά του τού καθενός να συμφωνεί ή να διαφωνεί αλλά χαρακτηρισμοί και σχόλια σαν κάποια από τα παραπάνω απλά χαρακτηρίζουν αυτούς που τα εξέφρασαν.

- Εννοείται ότι σε καμμία περίπτωση δεν θα διαφωνούσα στο ότι η προσφορά της @paefstra με τη δημιουργία τού thread ήταν σημαντική και καλοδεχούμενη, καθόσον - αν και έχω προσωπική ενημέρωση από την airtickets - πολλά μέλη του φόρουμ (παλαιά ή νέα) δεν έχουν, και τέτοιες ανακοινώσεις τούς είναι πάντα χρήσιμες.

- Και κάτι τελευταίο: Προσωπικά, ουδόλως με απασχολεί και ούτε σχολιάζω τις επιλογές τού καθενός για το πού θα ταξιδέψει ή το πώς θα ταξιδέψει. Περί ορέξεως... Με το ίδιο ενδιαφέρον, ωστόσο, θα διαβάσω για τις εμπειρίες του στις ιστορίες του, είτε γραφούν σ' ένα φόρουμ της πλέμπας, είτε σ' ένα της ελίτ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
- Τα εισιτήρια με low-cost δεν ξέρω πού τα βρήκατε, ίσως είμαι βλάκας και δεν τα βλέπω, αλλά από Θεσσαλονίκη π.χ. το Skyscanner μού έδινε για Νάπολι 60 ευρώ με Ryanair ενώ η airtickets δεν την έβγαζε καθόλου και μού'δινε κάπου 220, 230 ευρώ με Alitalia - νομίζω. Τη Ryanair δεν την έβγαζε καθόλου ως επιλογή για κανέναν ευρωπαϊκό προορισμό από Θεσσαλονίκη.
Προφανώς και κάτι έκανες λάθος γιατί στην airtickets εμφανίζονται κανονικά όλες οι πτήσεις της Ryanair από Θεσσαλονίκη. Κάποιες φορές χρειάζεται να κάνεις επαναφόρτωση τον browser ή απλά να χρησιμοποιήσεις άλλον browser γιατί κολλάει το site μερικές φορές. Κάποιοι είπαν εδώ μέσα ότι έκλεισαν και με μηδέν €.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.153
Likes
41.494
Κι εγω βρηκα εισιτηριο της Ραιαν απο θεσσαλονικη. Οντως γερο καπελο 10 ευρω που ισοφαρησα με τον κωδικο της vodafone.
Εκλεισα τα Aegean εισιτηρια πριν ποσταρω την προσφορα και πηρα το 20ρικο καθαρο. Τα ιδια εισιτηρια τωρα εχουν καπελο τουλαχιστον 8 ευρω σε σχεση με την αεροπορικη. Μαλλον εβαλαν μετα διαχειριστικα εξοδα φουσκωμενα. Επαιξε ρολο ο χρονος κλεισιματος.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.028
Likes
6.415
Πρώτον δεν είναι καθαρή η έκπτωση γιατί το airtickets χρεώνει υψηλότερες τιμές, συνήθως η έκπτωση βγαίνει στο δεκάρικο.
Δεύτερον το δεκάρικο της Vodafone είναι ανά νούμερο ανά δεκαπενθήμερο. Eκτός κι αν το ζευγάρι έχει καβάτζα 4 νούμερα Vodafone για να κλείνει εισιτήρια στο airtickets.
Άρα σε καμία περίπτωση δεν έχεις καθαρό κέρδος 120 ευρώ για 2 άτομα.
Μια χαρά έκπτωση είχε σε κάποιους προορισμούς με τιμή 2-3 ευρώ πάνω από εκείνη της Aegean.Όχι γιάννης,γιαννάκης λοιπόν.
8 νούμερα έχω, θες κανένα να κλείσεις; Θα ξεχνούσα και το σταθερό!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.756
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom