Έκπτωση 20 ευρώ για κάθε αεροπορικό με MasterCard από τo Airtickets.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

depy!!!

Member
Μηνύματα
741
Likes
2.008
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η αληθεια ειναι οτι πολλες φορες εχω κλεισει παρορμητικα ενα ταξιδι λογο καποιας προσφορας και οταν το καλοσκεφτω αναρωτιεμαι αν αξιζε, γιατι τα υπολοιπα εξοδα θα ειναι αρκετα και μη προγραμματισμενα. Ποτε ομως γυρνωντας απο το ταξιδι δεν το εχω μετανιωσει.
Πιστευω οτι σχεδον ολοι εδω μεσα εχουμε τη θεληση να ταξιδευουμε συνεχως, οποτε η οποιαδηποτε προσφορα ειναι ενα μικρο σπρωξιμο για ενα καινουργιο ταξιδι. Γιατι αλλωστε να μην κλεισεις δυο η τρια σαββατοκυριακα με μηδεν ευρω σε καποιον οικονομικο προορισμο απο τωρα, αφου ξερεις οτι αν δεν το κανεις, καθως θα περναει ο καιρος θα αιςθανεςαι την αναγκη ενος ταξιδιου και τελικα θα κλεισεις σε υψηλοτερες τιμες.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πόσα χειμωνιάτικα σαββατοκύριακα πια να πας με μηδέν ευρώ στη Σόφια; Θα το βαρεθείς μετά από λίγο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Πάντως εγώ για να πω τον πόνο μου, για όσους προορισμούς με ενδιέφεραν, τα λοιπά παρεμφερή sites (μέσω kayak) είχαν φθηνότερες τιμές από εκείνη του airtickets ακόμα και με 20 ευρώ έκπτωση....
Ειναι γεγονός ότο σε κάποιες εταιρείες το καπέλο ξεπερνουσε και τα 30 ευρώ και δεν ειχε κανένα νόημα η προσφορά. Τσέκαρα από την αρχή της πρσφοράς πτήσεις της Air Baltic και της Lot και ειδικά πτήσεις που δεν ειχαν σχεση με ελληνικό αεροδρόμιο και έφτανε τα 33 ευρώ η διαφορά.
αν εχετε και κανα 2 νουμερακια vodafone και κλεισετε μεσω της εφαρμογης airtickets δεν νομιζω να ξαναβρειτε καλυτερη προσφορα
Ενα ευχαριστώ γιατί ποτέ δεν ειχα προσέξει οτι μπορώ να έχω εκπτωση σταθερά 10 ευρώ για πάντα, και ότι μπορώ να κλείνω Aegean εσωτερικό των 19 ευρώ με 9 ευρώ, το οποίο και έκανα αυτές τις μέρες.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ότι θέλετε διαβάζετε, ότι θέλετε απαντάτε, και ό,τι να ναι σας πατάνε και like.
Κοίτα, δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να απαντήσω με λεπτομέρειες σε αυτά που έχεις γράψει. Έχεις παραθέσει συγκεκριμένα κομμάτια από τα λεγόμενά μου και προσπαθείς να απαντήσεις με τρόπο που να δείχνει ότι παρερμήνευσα το σκεπτικό σου και ότι λέω ό, τι να 'ναι. Τα γραπτά και των δυο μας είναι εκεί αυτούσια, νομίζω ότι καθρεφτίζουν το πώς βλέπει ο καθένας μας τα πράγματα, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Ειδικά όταν αναφέρεις ότι λέω "χαζομάρες", όταν εγώ νομίζω ότι ήμουν ευγενική.

Και για να είμαι ειλικρινής αυτά που έγραψα δεν είχαν στόχο να σου αλλάξουν άποψη φυσικά. Περισσότερο ήθελα να τα διαβάσουν νέα μέλη, "πρωτάρηδες" ταξιδιώτες και κυρίως άτομα χωρίς οικονομική άνεση τα οποία θέλουν να ταξιδέψουν. Άτομα που ίσως διαβάσουν posts σαν το δικό σου (υπάρχουν πολλά posts αυτής της φιλοσοφίας στο forum) και νιώσουν "ενοχές" ή και άσχημα με τον εαυτό τους που τα 40/άτομο ή 80/ζευγάρι ξέρω εγώ αποτελούν σημαντικό ποσό και κίνητρο να κάνουν ένα ταξίδι.

Και για να επανέλθω στο θέμα, στα εισιτήρια που έκλεισα εγώ δεν είχε μπει καπέλο, έτσι κλείσαμε δύο άτομα για Κων/πολη σε σχεδόν μισή τιμή. Ήθελα πολύ να κλείσω μια χειμωνιάτικη απόδραση, δεν είχα αποφασίσει πού και πώς, είχα κάποιες ιδέες και η προσφορά ήρθε απλά κουτί για να πάρω την απόφασή μου. :) Και πάλι ευχαριστώ τον @giannismits που με ενημέρωσε, αλλά και την @paefstra που μας κοινοποίησε την προσφορά!
 
Last edited:

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ βρήκα την παραπάνω κουβέντα πολύ χρήσιμη και εποικοδομητική. Παρ' ότι είμαι ταξιδιώτισσα low budget ως επι το πλείστον και συμφωνώ περισσότερο με την @underwater, τον @giannismits και τον @jimp, εντούτοις η ερώτηση του @taver με έκανε να αναρωτηθώ πραγματικά για το αν αξίζει να ψωνίζουμε εν θερμώ.

Η αλήθεια πιστεύω βρίσκεται κάπου στη μέση. Εχω μετανοιώσει για πολλά 5ευρα της Volotea που αγόρασα παρορμητικά και δεν χρησιμοποίησα ποτε (και αθροιστικά έχασα περίπου 50 ευρώ), όπως επίσης έχω συγχαρεί τον εαυτό μου για ταξίδια που τσίμπησα από προσφορά πχ Νέα Υόρκη με 440 ευρώ (ήταν λίγα το 2015) και πέρασα τέλεια!
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θέλω να πιστεύω πως μετά από 7 χρόνια κρίσης, δεν υπάρχουν άνθρωποι που κλείνουν και πληρώνουν ένα εισιτήριο χωρίς να το θέλουν. Και αν αφορά εκείνα τα 5ευρα της Volotea λίγο το κακό, το να κλείνεις όμως με 60+ εισιτήριο για το αν το χρειαστείς, πάει πολύ. Ταξίδια κάνουμε (τουλάχιστον εγώ κάνω) με το πλεόνασμα μας και όχι με το υστέρημα μας. Τι διαφορά έχει το εισιτήριο που εγώ αγόρασα με έκπτωση, με αυτό που θα πάρει κάποιος 20€ ακριβότερα για τον ίδιο προορισμό, την ίδια ώρα και μέρα; Παρακολουθώ το travelstories πολύ περισσότερο καιρό απ'ότι είμαι εγγεγραμμένο μέλος και αυτό που εγώ αποκόμισα είναι να έχω μια πιο προσεγμένη προσέγγιση στα ταξίδια μου. Μπορεί με κάποιους εδώ μέσα να μην συμφωνώ με το τρόπο τους, δε μπορώ να παραβλέψω όμως τη συνεισφορά τους.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Θέλω να πιστεύω πως μετά από 7 χρόνια κρίσης, δεν υπάρχουν άνθρωποι που κλείνουν και πληρώνουν ένα εισιτήριο χωρίς να το θέλουν. Και αν αφορά εκείνα τα 5ευρα της Volotea λίγο το κακό, το να κλείνεις όμως με 60+ εισιτήριο για το αν το χρειαστείς, πάει πολύ. Ταξίδια κάνουμε (τουλάχιστον εγώ κάνω) με το πλεόνασμα μας και όχι με το υστέρημα μας. Τι διαφορά έχει το εισιτήριο που εγώ αγόρασα με έκπτωση, με αυτό που θα πάρει κάποιος 20€ ακριβότερα για τον ίδιο προορισμό, την ίδια ώρα και μέρα; Παρακολουθώ το travelstories πολύ περισσότερο καιρό απ'ότι είμαι εγγεγραμμένο μέλος και αυτό που εγώ αποκόμισα είναι να έχω μια πιο προσεγμένη προσέγγιση στα ταξίδια μου. Μπορεί με κάποιους εδώ μέσα να μην συμφωνώ με το τρόπο τους, δε μπορώ να παραβλέψω όμως τη συνεισφορά τους.
Σημασία έχει το συνολικό κόστος του ταξιδιού. Την πάτησα και στο Λονδίνο, το 2014. Είχα βρει φτηνά αεροπορικά εισιτήρια για τον Οκτώβριο του 2014 και τα άρπαξα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη. Μετά συνειδητοποίησα ότι τα ξενοδοχεία στο Λονδίνο τον Οκτώβριο είναι πολύ ακριβά γιατί είναι ο μήνας που γίνονται πάρα πολλές εκθέσεις στην πόλη. Συνεπώς η παρόρμησή μου δεν μου βγήκε σε καλό.
Δεν λέω να μην επωφελούμαστε από τις προσφορές (γι αυτό υπάρουν άλλωστε) απλά να είμαστε λίγο περισσότερο συγκρατημένοι και σκεπτόμενοι.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Σημασία έχει το συνολικό κόστος του ταξιδιού. Την πάτησα και στο Λονδίνο, το 2014. Είχα βρει φτηνά αεροπορικά εισιτήρια για τον Οκτώβριο του 2014 και τα άρπαξα αμέσως χωρίς δεύτερη σκέψη. Μετά συνειδητοποίησα ότι τα ξενοδοχεία στο Λονδίνο τον Οκτώβριο είναι πολύ ακριβά γιατί είναι ο μήνας που γίνονται πάρα πολλές εκθέσεις στην πόλη. Συνεπώς η παρόρμησή μου δεν μου βγήκε σε καλό.
Δεν λέω να μην επωφελούμαστε από τις προσφορές (γι αυτό υπάρουν άλλωστε) απλά να είμαστε λίγο περισσότερο συγκρατημένοι και σκεπτόμενοι.
Ένα λάθος επίσης είναι πως αφού κλείσουμε φθηνά εισιτήρια, μετά με αφορμή αυτό κάνουμε επιλογές στη συνέχεια που στο σύνολο τους επιβαρύνουν το κόστος του ταξιδιού. Διαφωνώ με τη λογική του αφού γλιτώσαμε από εκεί, να τα ρίξουμε σε ένα πιο καλό δωμάτιο πχ. Όπως επίσης διαφωνώ με το να πάω σ'ένα δωμάτιο κατώτερο της αρεσκείας μου για να μειώσω τα έξοδα. Θα προτιμούσα να μειώσω μέρα ή μέρες αν θέλω να ρίξω το κόστος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κοίτα, δεν μπορώ να μπω στη διαδικασία να απαντήσω με λεπτομέρειες σε αυτά που έχεις γράψει. Έχεις παραθέσει συγκεκριμένα κομμάτια από τα λεγόμενά μου και προσπαθείς να απαντήσεις με τρόπο που να δείχνει ότι παρερμήνευσα το σκεπτικό σου και ότι λέω ό, τι να 'ναι. Τα γραπτά και των δυο μας είναι εκεί αυτούσια, νομίζω ότι καθρεφτίζουν το πώς βλέπει ο καθένας μας τα πράγματα, δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. Ειδικά όταν αναφέρεις ότι λέω "χαζομάρες", όταν εγώ νομίζω ότι ήμουν ευγενική.

Και για να είμαι ειλικρινής αυτά που έγραψα δεν είχαν στόχο να σου αλλάξουν άποψη φυσικά. Περισσότερο ήθελα να τα διαβάσουν νέα μέλη, "πρωτάρηδες" ταξιδιώτες και κυρίως άτομα χωρίς οικονομική άνεση τα οποία θέλουν να ταξιδέψουν. Άτομα που ίσως διαβάσουν posts σαν το δικό σου (υπάρχουν πολλά posts αυτής της φιλοσοφίας στο forum) και νιώσουν "ενοχές" ή και άσχημα με τον εαυτό τους που τα 40/άτομο ή 80/ζευγάρι ξέρω εγώ αποτελούν σημαντικό ποσό και κίνητρο να κάνουν ένα ταξίδι.

Και για να επανέλθω στο θέμα, στα εισιτήρια που έκλεισα εγώ δεν είχε μπει καπέλο, έτσι κλείσαμε δύο άτομα για Κων/πολη σε σχεδόν μισή τιμή. Ήθελα πολύ να κλείσω μια χειμωνιάτικη απόδραση, δεν είχα αποφασίσει πού και πώς, είχα κάποιες ιδέες και η προσφορά ήρθε απλά κουτί για να πάρω την απόφασή μου. :) Και πάλι ευχαριστώ τον @giannismits που με ενημέρωσε, αλλά και την @paefstra που μας κοινοποίησε την προσφορά!
Κοίτα, ήμουν σαφής εξαρχής. Έθεσα ένα συγκεκριμένο θέμα ψιλοτρολλαριστικά, για να δω απαντήσεις, με βάση αυτά που είχαν γραφεί πιο πριν. Δε μίλησα γενικώς για κυνήγι προσφορών, φτηνά εισιτήρια, δεν κατηγόρησα κανένα, κλπ. Το θέμα μου ήταν οι παρορμητικές αγορές, και ΟΧΙ το κυνήγι προσφορών. Και απαντήσατε κάτι άλλο, λες και σας προσέβαλλα, και με βγάζετε και σνομπ τύπο που μιλάει άσχημα για όσους κυνηγούν προσφορές και για πολλά ποστ της ίδιας φιλοσοφίας στο φορουμ (αναφερόμενη, φυσικά σε κάτι φαντασιακό, γιατί μιλάς για μια φιλοσοφία που δεν εξέφρασα). Μια επίθεση από το πουθενά, λες και έγραψα κάτι άλλο. Λες και δε με ξέρετε, λες και δε γνωριζόμαστε (και δια ζώσης). Και συνεχίζεις και τώρα την προσωπική επίθεση, λες και έχω κάποια άποψη ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΕΔΩ (και ναι, τα ξαναδιάβασα όλα).

Τα εισιτήρια που έκλεισες εσύ, προφανώς δεν άπτονται του αρχικού ερωτήματός μου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Παρορμητικες αγορες κανω μονο στους προορισμους που ξερω εκ των προτερων οτι ειναι οικονομικοι σε διαμονη- φαγητο- μετακινησεις. Το Λονδινο οποιαδηποτε εποχη ειναι ακριβο, το επισημαινω γιατι αναφερθηκε πιο πανω. Σχετικα με της Volotea, ολα τα πενταυερα τα αξιοποιησα και πεταξα μονο ενα του 1 ευρω, γιατι δεν εβγαιναν οι ημερομηνιες.
Επειδη ταξιδευω Ευρωπη μονο, υπαρχουν τεραστιες διακυμανσεις στο κοστος διαμονης και περιηγησης ανα χωρα στην ήπειρο. Οποτε δεν ειμαι καθολου συγκρατημενη εκει που ξερω οτι θα μου στοιχισει ελαχιστα και οτι σε ημερησια βαση θα ξοδεψω τα ιδια σε σχεση με το να μεινω ενα τριημερο Αθηνα. Ειμαι αυστηρη με τον ταξιδιωτικο κουμπαρα μου, αλλα οταν βγαινουν τετοιες καλες προσφορες και βλεπω οτι μπορω με 90 ευρω συνολο να βγαλω 2 πτησεις και 3 μερες σε οικονομικο προορισμο εξωτερικου (στο Παλερμο πχ σε 4άστερο), ε συγγνωμη, δεν την αφήνω να πέσει κάτω. Ειδικα οταν θελω 80 ευρω πηγαινε ελα με τον τραγικο ΟΣΕ αν κλεισω παρορμητικα κι εκει για να παω τριημερο στο πατρικο μου - και για μενα αυτο ειναι σοβαρο μετρο συγκρισης.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μιας και τα μηνύματα είναι πλέον κατ'εμέ οφφ τόπικ, θα πω κι εγώ τη δική μου πλευρά(και τον πόνο μου:p). Προσωπικά δε δουλεύω αλλά σπουδάζω(ακόμη). Ταξίδια κάνω πάντα αποκλειστικά και μόνο με το υστέρημά μου και ποτέ με το πλεόνασμά μου γιατί πολύ απλά δεν έχω πλεόνασμα. Εκτός βέβαια από τη χρυσή περίοδο Σεπτέμβριος 2015-Σεπτέμβριος 2016 όπου τα πλερώ η ΕΕ. Ένα 20ευρω έστω, που από τα ταξίδια που κοίταξα δεν ήταν ατόφιο 40αρι αλλά ούτε και 20αρι, συνήθως γύρω στα 30+ προσωπικά μου κάνει τεράστια διαφορά αφού για το ταξίδι ψάχνω πάντα τη φθηνότερη επιλογή.

Πρακτικά το ταξίδι στη Νάπολη που έκλεισα το χαλβάδιαζα εδώ και καιρό. Προφανώς η προσφορά ήταν η αφορμή και δεν το μετανιώνω. Το ποστ του @taver με προβλημάτισε και μη θέλοντας να κλείνω εισιτήρια άσκοπα το σκέφτηκα διπλά και τριπλά. Αυτό μου βγήκε σε κακό όμως. Γιατί; Γιατί πολύ απλά χθες βρήκα ένα μηδενικό εισιτήριο πηγαινέλα από Θεσσαλονίκη για Ντίζελντορφ. Το οποίο Ντιζελντορφ έχει πάμφθηνες πτήσεις για Μαρόκο, που εδώ και χρόνια θέλω να πάω. Επειδή είχα κάτι δουλειές να κάνω είπα θα βγω να το ξανασκεφτώ μην κλείσω παρορμητικά και χάσω 0 ευρώ:p και όταν γυρίσω θα το κλείσω. Ε και όταν γύρισα είχε ήδη τελειώσει η προσφορά.:bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Γιατί; Γιατί πολύ απλά χθες βρήκα ένα μηδενικό εισιτήριο πηγαινέλα από Θεσσαλονίκη για Ντίζελντορφ. Το οποίο Ντιζελντορφ έχει πάμφθηνες πτήσεις για Μαρόκο, που εδώ και χρόνια θέλω να πάω.
Εδω θα σε επαναφερω στην πραγματικότητα. Τσεκαρες οτι η αναχωρηση και η επιστροφή είναι την ιδια μερα και σε βολικές ώρες; Γιατί αν σου βγει ενα ή και δυο βράδια διαμονή στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο, πάπαλα το κέρδος από το μηδενικό εισιτήριο.
Το έχω κάνει μια φορά με μηδενικό εισιτήριο, επίτηδες έκλεισα διανυκτέρευση στον ενδιάμεσο προορισμό γιατί τη βρήκα σε προσφορά και γιατί πάλι το σύνολο ήταν πολύ χαμηλότερο από το απ' ευθειας εισιτήριο, bonus θα έβλεπα και κάτι αξιόλογο εκει.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom