Έκπτωση 20 ευρώ για κάθε αεροπορικό με MasterCard από τo Airtickets.

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Εδω θα σε επαναφερω στην πραγματικότητα. Τσεκαρες οτι η αναχωρηση και η επιστροφή είναι την ιδια μερα και σε βολικές ώρες. Γιατί αν σου βγει ενα ή και δυο βράδια διαμονή στο ενδιάμεσο αεροδρόμιο, πάπαλα το κέρδος από το μηδενικό εισιτήριο.
Το έχω κάνει μια φορά με μηδενικό εισιτήριο, επίτηδες έκλεισα διανυκτέρευση στον ενδιάμεσο προορισμό γιατί τη βρήκα σε προσφορά και γιατί πάλι το σύνολο ήταν πολύ χαμηλότερο από το απ' ευθειας εισιτήριο, bonus θα έβλεπα και κάτι αξιόλογο εκει.
Συγκεκριμένα για το Μαρόκο έχω πάνω από χρόνο που ψάχνω. Οι πτήσεις από Ελλάδα είναι πολύ ακριβές οπότε η ανταπόκριση σε άλλη χώρα είναι μονόδρομος. Οι επιλογές που κοιτούσα δεν είχαν ποτέ την ίδια μέρα πτήση είτε γιατί έφτανα στον ενδιάμεσο προορισμό αργότερα από την ώρα που αναχωρούσα είτε γιατί οι πτήσεις ήταν υπερβολικά κοντά, οπότε πάντα υπολόγιζα μία διανυκτέρευση. Και τώρα μία θα έβγαινε. Η αλήθεια είναι ότι Ντίζελνορφ δεν έχω ξαναπάει αλλά η εμπειρία μου με τη Γερμανία μου λέει ότι είναι πολύ πιο φθηνή για μία διανυκτέρευση απο τις Ισπανία(Βαρκελώνη μέσω Τζιρόνα) και βόρεια Ιταλία, που είχαν τις βολικές πτήσεις που τόσο καιρό κοιτούσα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.359
Επειδη δεν εχεις εμπειρια, εγω η ενδιαμεση σταση που ανεφερα θα γινοταν ειτε στο Ντυσσελντορφ ειτε στην Κολωνια. Το Ντυσσελντορφ το βρηκα ακριβο, δυσκολευτηκα να βρω ξενοδοχειο κατω απο 60 το δικλινο, οταν σε Ibis στην Κολωνια βρηκα με 40 με bonus το Dom που ηθελα πολυ να δω, οποτε επελεξα την πτηση για Κολωνια.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μα δεν το συγκρίνω με την Κολωνία το συγκρίνω με το Μιλάνο και τη Βαρκελώνη. Επίσης μιλάω για δωμάτιο σε κοιτώνα και όχι σε δίκλινο κλπ γιατί μερικές φορές και αυτό έχει διαφορά.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ταξίδια κάνω πάντα αποκλειστικά και μόνο με το υστέρημά μου και ποτέ με το πλεόνασμά μου γιατί πολύ απλά δεν έχω πλεόνασμα.
Θέλω να πιστεύω πως εννοείς πως δεν βγαίνεις πχ μερικές φορές έξω για να κρατήσεις ότι θα χάλαγες για ένα ταξίδι.
 
Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.538
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Sorry για το offtopic αλλα απλα να ενημερώσω τη @mikrh tsopana οτι το αεροδρόμιο Weeze (αν πετάξεις με ryanair) είναι πάνω απο μια ώρα απτο Dusseldorf με το αστικό κ το να πας κ να γυρισεις + τη διανυκτέρευση βγαίνει αρκετά + οτι δεν εχεις κ χρόνο ουσιαστικα να δεις κ τπτ --- θα βόλευε αν εφτανες αργα το βράδυ κ πετούσες το πρωι οποτε έκανες ενα κομμαντιλικι κ κοιμοσουν στο αεροδρόμιο --- by the way κ γω αυτο ακριβως το δρομολόγιο κοιτούσα οταν σκεφτόμουν για Μαρόκο :)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Μου φαινεται παραμεγαλωσα, ξεχναω οτι οι μικροτεροι ταξιδευουν πιο χαλαρα στο θεμα διαμονης :).
καλά ναι δε ξέρω οι μικρότεροι και οι πιο τσιγκούνηδες μάλλον:haha:

Θέλω να πιστεύω πως εννοείς πως δεν βγαίνεις πχ μερικές φορές έξω για να κρατήσεις ότι θα χάλαγες για ένα ταξίδι.
α! ακόμα δεν έχω γράψει την ιστορία που σήκωσα λογαριασμούς μηνών της δεη (μαζί με το χαράτσι) το 2013 για να δω ένα λάηβ στο Βερολίνο το οποίο εν τέλει ήταν και sold out ε;:rolleyes::rolleyes:


Sorry για το offtopic αλλα απλα να ενημερώσω τη @mikrh tsopana οτι το αεροδρόμιο Weeze (αν πετάξεις με ryanair) είναι πάνω απο μια ώρα απτο Dusseldorf με το αστικό κ το να πας κ να γυρισεις + τη διανυκτέρευση βγαίνει αρκετά + οτι δεν εχεις κ χρόνο ουσιαστικα να δεις κ τπτ --- θα βόλευε αν εφτανες αργα το βράδυ κ πετούσες το πρωι οποτε έκανες ενα κομμαντιλικι κ κοιμοσουν στο αεροδρόμιο --- by the way κ γω αυτο ακριβως το δρομολόγιο κοιτούσα οταν σκεφτόμουν για Μαρόκο :)
το πήγαινε θα ήταν συνεχόμενο με 3-4 ώρες στο αεροδρόμιο, στο έλα θα έπαιζε αναγκαστική διαμονή
η αλήθεια είναι ότι δε με πολυενδιέφερε να δω κάτι στο Ντίζελντορφ αλλά δε θα με χαλούσε κιόλας
-ναι με ryan θα ήταν δε διαφωνώ απλά τώρα η αμέσως φθηνότερη λύση είναι να κρατήσω το ίδιο πήγαινε και το έλα να το κάνω μέσω μαδρίτης (η οποία με υπερψήνει και γενικά είναι στα μελλοντικά μου σχέδια για δουλειά/μεταπτυχιακό)
για την τρέχουσα λύση η φθηνότερη επιλογή είναι στα 140 ευρώ+τη διανυκτέρευση στη Μαδρίτη + την ταλαιπωρία από σόφια για θεσσαλονίκη (που ταλαιπωρία ακριβώς δεν είναι) ενώ μέσω ντίζελντορφ θα έβγαινε στα 45 πήγαινέλα+τη διαμονή για ένα βράδυ στο ντίζελντορφ και θα πετούσα απευθείας για θεσσαλονίκη
μη μου πείς ότι η διαφορά αντισταθμίζεται;
σας λέω καλέ τις έχω λιώσει τις εναλλακτικές έχετε μπλέξει με υπερτσίπισα:bleh:
(εδώ να πω ότι δε φτάνει που είμαι τσιγκούνα, έχω μόνο ελεύθερο το 15-28 Φεβρουαρίου και ούτε και αυτό είναι σίγουρο οπότε ψάχνω μόνο για εκείνες τις ημερομηνίες)

btw πήγες τελικά στο Μαρόκο;
Κι αν ναι, μέσω ποιού αεροδρομίου;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.332
Likes
3.538
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
btw πήγες τελικά στο Μαρόκο;
Κι αν ναι, μέσω ποιού αεροδρομίου;
Οχι ακόμα -- το επεξεργάζομαι για τις διακοπές του Πάσχα -- back to the topic παιδιά - αν υπάρχει ακόμα topic αφου έληξε η προσφορά :(
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
740
Likes
1.969
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πόσα χειμωνιάτικα σαββατοκύριακα πια να πας με μηδέν ευρώ στη Σόφια; Θα το βαρεθείς μετά από λίγο.
Μηδενικά είχε από Σόφια και για Αμβούργο, όπως και για πολλές άλλες πόλεις....
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Συγνωμη που σας το χαλαω, λετε χρησιμα πραγματα σε ενα θεμα που κανεις δεν θα ψαξει πληροφοριες για αυτα. Κριμα δεν ειναι;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.624
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κοίτα, ήμουν σαφής εξαρχής. Έθεσα ένα συγκεκριμένο θέμα ψιλοτρολλαριστικά, για να δω απαντήσεις, με βάση αυτά που είχαν γραφεί πιο πριν. Δε μίλησα γενικώς για κυνήγι προσφορών, φτηνά εισιτήρια, δεν κατηγόρησα κανένα, κλπ. Το θέμα μου ήταν οι παρορμητικές αγορές, και ΟΧΙ το κυνήγι προσφορών. Και απαντήσατε κάτι άλλο, λες και σας προσέβαλλα, και με βγάζετε και σνομπ τύπο που μιλάει άσχημα για όσους κυνηγούν προσφορές και για πολλά ποστ της ίδιας φιλοσοφίας στο φορουμ (αναφερόμενη, φυσικά σε κάτι φαντασιακό, γιατί μιλάς για μια φιλοσοφία που δεν εξέφρασα). Μια επίθεση από το πουθενά, λες και έγραψα κάτι άλλο. Λες και δε με ξέρετε, λες και δε γνωριζόμαστε (και δια ζώσης). Και συνεχίζεις και τώρα την προσωπική επίθεση, λες και έχω κάποια άποψη ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΞΕΦΡΑΣΑ ΕΔΩ (και ναι, τα ξαναδιάβασα όλα).

Τα εισιτήρια που έκλεισες εσύ, προφανώς δεν άπτονται του αρχικού ερωτήματός μου.
Με καλύπτουν αυτά που λες. Επίσης να πω ότι δεν σου έκανα προσωπική επίθεση και συγγνώμη αν το εξέλαβες έτσι. Κριτική έκανα και ξέρουμε όλοι καλά πως οτιδήποτε επιλέγουμε να γράψουμε δημόσια έχει πιθανότητες να κριθεί.

Από εκεί και πέρα κάτσε και σκέψου ότι ίσως η διατύπωση μιας κατά τα άλλα καλοπροαίρετης άποψης δημιούργησε σε μένα αυτή την εντύπωση, όπως και σε αρκετούς ακόμα που συμφώνησαν (επειδή μίλησες για like κλπ). Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο ότι δημιουργήθηκε σε τόσο κόσμο η αίσθηση ότι κάποια άτομα εκφράσατε μια "ελιτίστικη" όπως είπα πιο πριν άποψη που μπορεί να κάνει κάποιους ανθρώπους να νιώσουν μειονεκτικά επειδή ναι, αυτά τα λίγα "αντικειμενικά" χρήματα αποτελούν σημαντικότατο κίνητρο να οργανώσουν ένα ταξίδι από το πουθενά.

Και ναι, τα εισιτήρια που έκλεισα εγώ δεν άπτονται του αρχικού σου ερωτήματος, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει και για τα εισιτήρια άλλων. Με ενσυναίσθηση απέναντι σε αυτούς μίλησα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.378
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom