Ίος Ίος κανείς;

tai

Member
Μηνύματα
290
Likes
87
Ταξίδι-Όνειρο
το τελος του δρομου
.Βασικά σκεφτόμασταν με την παρέα μου να παμε σε κάμπινγκ στο νησί(και απο ότι κατάλαβα το μοναδικό καμπινγκ ειναι το φαρ αουτ)άλλα διαβάζοντας λίγο τα όσα είναι γραμμένα εδώ αποθαρρύνθηκα λιγάκι είναι η αλήθεια.!
εχει 3
ενα στο λιμάνι, και δυο στον μυλοπότα το ενα ειναι το φαραουτ, το αλλο,
κατεβαίνοντας απο την χωρα με το που φτάσεις 50 μετρα πριν την θάλασσα αριστερά σου.
18 χρονων = φαρ αουτ δαγκωτό
 

geo9

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά!
Λοιπον, πάω Ιο σχεδόν κάθε χρονο και συμφωνώ με την άποψη πως σου δίνετε η δυνατότητα να διαλέξεις τι διακοπές θέλεις να κάνεις.
Καλύτεροι μήνες για ζευγαράκια και οικογένειες είναι απο Μάιο μεχρι 15 Ιουλίου και απο 20 Αυγούστου μέχρι και ολο τον Σεπτέμβρη. Απο 15 Ιουλίου μεχρι 20 Αυγούστου ειναι ΜΟΝΟ για party ANIMALS.
Απο παραλίες προτείνω Μυλοπότα, Αγ. Θεωδότη, παραλια του Παπά η οποία ειναι μαγευτική αλλά προτείνω να πάτε με σκάφος, όπως και στο Κλίμα και στο Πικρή νερό. Γενικά στο νησί σας δίνετε η δυνατότητα να νοικιάσετε βαρκούλα, χωρίς δίπλωμα. Τέλος ΜΑΓΓΑΝΑΡΙ και προτείνω να νοικιάσετε κανό να πάτε στις μικρές παραλίες δίπλα να δείτε απίστευτα νερά!
Για φαγητό προτείνω την ταβέρνα του ΔΡΑΚΟΥ που απλά θα σας πω οτι κάθε βράδυ κλείναμε reserve τραπέζι, είναι από της καλύτερες ψαροταβέρνες των κυκλάδων, και από τις πιο παλιές ταβέρνες του νησιού,(δοκιμάστε ΓΙΟΥΒΕΤΣΙ ΘΑΛΛΑΣΙΝΩΝ), βρίσκετε στο τέλος του Μυλοπότα μετα το FAR OUT πάνω ακριβώς στη θάλασσα, μην μπερδευτείτε γιατι υπάρχει κ αλλή μια με το ίδιο όνομα στην αρχή του Μυλοπότα. Το La Buca που είναι με Ιταλική κουζινα και βρίσκετε στην χώρα και το Πυθάρι.

Οσο για την διαμονή υπάρχουν αρκετά καλά ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα δωμάτια, αλλά εμείς τα τελευταία χρόνια δεν αλλάζουμε με τιποτα τα δωμάτια της Λόλας ( Ψιλλή Αμμος), για όσους νανουρίζονται με το κυματάκι της θάλασσας και θέλουν ζεστή φιλοξενεία, βρίσκετε πάνω ακριβώς απο την ταβέρνα του ΔΡΑΚΟΥ. Και για τους σκαφάτους, υπάρχουν έτοιμα ρεμέτζα μπροστά στην ταβέρνα, που εξυπηρετούν και τους πελάτες των δωματίων.
Για ποτάκι είναι πολύ ωραίο το karma στο Μυλοπότα και το Ios Club με απίστευτη θέα στο λιμάνι και ωραίο ηλιοβασίλεμα.

Καλές διακοπές...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
geo9,
σκοπεύω να πάω στην Ίο μετά τις 23 Αυγούστου και θα προτιμούσα το δωμάτιο μου να είναι πάνω στη θάλασσα, όπως το δικό σου. Όσο, όμως, και να ψάχνω στο ιντερνετ δεν βρήκα κάποια καταχώρηση για οτιδήποτε που να έχει σχέση με Λόλα.
Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να επικοινωνήσω με τα συγκεκριμένα ενοικιαζόμενα δωμάτια;
Είναι η πρώτη φορά που θα πάω Ίο και έχω λίγο τρομοκρατηθεί με όσα διαβάζω για τη Χώρα
Σ' ευχαριστώ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μήπως θα μπορούσες να με βοηθήσεις να επικοινωνήσω με τα συγκεκριμένα ενοικιαζόμενα δωμάτια;
Είναι η πρώτη φορά που θα πάω Ίο και έχω λίγο τρομοκρατηθεί με όσα διαβάζω για τη Χώρα
σου ειχε γραψει το ονομα στο ποστ του.
PSILI AMMOS - IOS ISLAND
πολλοι μυθοι κυκλοφορουν για τη Χωρα. Εγω δεν την αλλαζω με τιποτε.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Η Χώρα είναι για μένα η βολικότερη επιλογή για να μείνει κανείς. Μην ακούτε τις υπερβολές που κυκλοφορούν. Για διαμονή προτείνω το Mediterraneo, περιποιημένο, κεντρικό αλλά και ήσυχο ταυτόχρονα.
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Τελικά κλείσαμε δωμάτια σε κάποιο ξενοδοχείο στην παραλία του Μυλοποτα, στην πλευρά προς Χώρα και όχι εκεί που είναι η Ψιλή Άμμος. Καλύτερα να ξυπνάς και να πέφτεις κατευθείαν στη θάλασσα, παρά να πρέπει να κανεις μπάνιο ώσπου να φτάσεις.
Εύχομαι η πρώτη μου επίσκεψη στην Ίο να με κάνει να θελήσω να υπάρξει και δεύτερη...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Στο πλοίο της επιστροφής από Ίο κι αισθάνομαι την ανάγκη να ευχαριστήσω όλους όσους είχαν μοιραστεί τις εμπειρίες τους νωρίτερα, κι έτσι κατηύθυναν κι εμάς στις διακοπές μας.
Ο πληθυντικός αφορά εμένα και την συμφορουμίτισσα φίλη μου
Μείναμε στην παραλία στο Μυλοπότα (καταπληκτική τελικά επιλογή για ΄μας που θέλαμε με το που ανοίγαμε το μάτι μας να βουτάμε στα υπέροχα νερά) και κάποιες φορές πηγαίναμε για φαγητό και ποτό στη Χώρα.
Εμπιστευτήκαμε τον geo9 και την επιλογή του "γιουβέτσι θαλασσινών" στην Ταβέρνα του Δράκου και ήταν ότι ωραιότερο είχαμε δοκιμάσει. Για ιταλική κουζίνα το Basilico by Karma και για φοβερό ταϋλανδέζικο, μαγειρεμένο από Ταϋλανδή και σερβιρισμένο από μία πανέμορφη κοπέλα από τη Ναμίμπια (πολύ μούλτι κούλτι!!!) στο Thai Smile.
Ήμασταν τυχερές να πετύχουμε και το πανηγύρι του Αι-Γιάννη στις 28/8 στην Ψάθη. Την ίδια μέρα είχε και στο μοναστήρι του Κάλαμου, αλλά σε πόσα κομμάτια πια να χωριστείς;
Παραδοσιακά πανηγύρια με ζωντανή νησιώτικη μουσική, χορό και γίδα βραστή, όπως τα παλιά καλά χρόνια... Για όσους τα νοσταλγούν στις 8/9 έχει κι άλλο στην Αγία Θεοδότη. Μακάρι να μπορούσαμε να ξαναπάμε και τότε.
Όσο για τις παραλίες τι να πω; απλά καταπληκτικές
Καλό μήνα σε όλους.
Καλό φθινόπωρο (με ακόμα περισσότερα ταξίδια)
 

Geo_x

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα σε ολους!

Πρωτη φορα γραφω, αλλα σας διαβαζω εδω και χρονια για προηγουμενα ταξιδια που εχω κανει (Αιγυπτος, Ισπανια, Τουρκια, Ελβετια, Ιταλια).

Για δευτερη φορα οι καλοκαιρινες μου διακοπες θα γινουν εντος Ελλαδας, οποτε και θελω τις συμβουλες σας! :D

Ειμαι πατημενα 27 :bleh: και μαζι με αλλους δυο καγκουρες φιλους λεμε για Ιο...

Θα κατατασσατε την Ιο πιο κοντα σε Φαληρακι, Μαλια, κτλ ή κατι σαν την Μυκονο? Εννοω πιο πολυ οσον αφορα την νυχτερινη ζωη. Επειδη δεν ειμαστε πλεον στα 18, δεν θελω να βγαινω απο ενα μαγαζι το βραδυ και να περναω πανω απο μεθυσμενους ξενους και αλλα παρατραγουδα...!

Επισης αξιζει να παρω αυτοκινητο μαζι μου ή θα ηταν καλυτερα να νοικιασω απο εκει?

Τελος αν εχετε καποιον αλλο προορισμο να προτεινετε...ευχαριστως! Μυκονο και Σκιαθο πηγα περυσι...

Καλες διακοπες σε ολους! :D
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλησπερα σε ολους!

Πρωτη φορα γραφω, αλλα σας διαβαζω εδω και χρονια για προηγουμενα ταξιδια που εχω κανει (Αιγυπτος, Ισπανια, Τουρκια, Ελβετια, Ιταλια).

Για δευτερη φορα οι καλοκαιρινες μου διακοπες θα γινουν εντος Ελλαδας, οποτε και θελω τις συμβουλες σας! :D

Ειμαι πατημενα 27 :bleh: και μαζι με αλλους δυο καγκουρες φιλους λεμε για Ιο...

Θα κατατασσατε την Ιο πιο κοντα σε Φαληρακι, Μαλια, κτλ ή κατι σαν την Μυκονο? Εννοω πιο πολυ οσον αφορα την νυχτερινη ζωη. Επειδη δεν ειμαστε πλεον στα 18, δεν θελω να βγαινω απο ενα μαγαζι το βραδυ και να περναω πανω απο μεθυσμενους ξενους και αλλα παρατραγουδα...!

Επισης αξιζει να παρω αυτοκινητο μαζι μου ή θα ηταν καλυτερα να νοικιασω απο εκει?

Τελος αν εχετε καποιον αλλο προορισμο να προτεινετε...ευχαριστως! Μυκονο και Σκιαθο πηγα περυσι...

Καλες διακοπες σε ολους! :D
Καλησπέρα και σε σένα! Πήγα στην Ίο πριν 4 χρόνια και έχω τις καλύτερες εντυπώσεις! Για το θέμα του αυτοκινήτου δεν έχω ιδέα, αν και φαντάζομαι ότι θα είναι ακριβό αν πας με δελφίνι. Προσωπικά θα πρότεινα μηχανάκι, αν υπάρχει δίπλωμα στην παρέα. Από νυχτερινή ζωή έχει άφθονη, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα έκανα σύγκριση με Μάλια και Φαληράκι. Γεμάτα μαγαζιά, ωραίος κόσμος, πολύ κέφι. Εγώ προσωπικά δε συνάντησα μεθυσμένους τουρίστες στα πατώματα. Έχε υπόψην σου ότι Ιούλιο έχει ελάχιστους Έλληνες, οι περισσότεροι είναι ξένοι. Τώρα για όλα αυτά που σου λέω κρατάω μια επιφύλαξη, γιατί πέρασαν και χρόνια από τότε που πήγα :)
 

Geo_x

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ευχαριστω για την απαντηση! :)

Καποιος αλλος παραπλησιος προορισμος οπως Σκιαθος ή Μυκονος? Μου προτειναν επισης Σιφνο και Κως, τι λετε?
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Σίφνος μια χαρά, πολλά μπαράκια γεμάτα κόσμο στην Απολλωνία, όχι όμως χορός/party, πιο ήρεμα. Πολλή κίνηση πάντως, εγώ πέρασα καταπληκτικά ως ζευγάρι σε διακοπές, και θα ξαναπήγαινα και με παρέα. Για να καταλάβεις, τα μπαρ είναι τύπου μαξιλάρες στη Σκιάθο ή τα Ματογιάννια και η Καζάρμα στη Μύκονο. Χαλαρά αλλά γεμάτα κόσμο.
Θα μπορούσατε και Πάρο να πάτε, αν και δεν έχω προσωπική άποψη. Επίσης πολύ κόσμο και ωραία ζωή έχει τον Αύγουστο στα Χανιά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom