Όταν όλα πάνε διαφορετικά από ότι τα σχεδίασες!

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ευχαριστούμε πολύ, καλέ μου Μάκη...Δεν ξέρω αν θα προλάβω να έχω έτοιμο το υπόλοιπο σήμερα οπότε μη σας πάρω στο λαιμό μου...Θα το ανεβάσω όμως το συντομότερο :)
Έλα βρε Κανελίτσα πες μας τι έγινε! Μας άφησες σε αγωνία!!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλά μιλάμε σενάρια για θρίλερ έπρεπε να γράφεις! Θέλουμε κι'άλλο!!! :clap:
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.725
Likes
11.628
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πολύ ωραίες και ζωντανές περιγραφές! :) Και πολύ αγωνία!

Καλή αρχή στη νέα σας ζωή και από μένα!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Καλή αρχή να έχετε στην καινούργια σας ζωή. Όσο για το ξεκίνημα του ταξιδιού σας είμαι σίγουρη ότι είναι "κάθε εμπόδιο για καλό"!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραίες και ζωντανές περιγραφές! :) Και πολύ αγωνία!

Καλή αρχή στη νέα σας ζωή και από μένα!
Καλή αρχή να έχετε στην καινούργια σας ζωή. Όσο για το ξεκίνημα του ταξιδιού σας είμαι σίγουρη ότι είναι "κάθε εμπόδιο για καλό"!
Σας ευχαριστούμε πολύ κορίτσια :)
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Kanelίτσα, καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα. :)
Περιμένουμε τη συνέχεια των ανταποκρίσεων.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εύχομαι τα καλύτερα για την καινούργια σου ζωή. Καλή διαμονή
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το αεροπλάνο σταματά τη διαδικασία της απογείωσης. Εμείς κόκκαλο. Δεν ακούγεται τσιμουδιά. Την ησυχία σπάει η φωνή του πιλότου από τα μεγάφωνα.
– Αντιμετωπίζουμε ένα σοβαρό πρόβλημα. Ο ένας κινητήρας έπαψε να λειτουργεί. Έρχεται να μας τραβήξει ένα όχημα για να πάμε πίσω στη βάση μας. Θα μας δουν οι τεχνικοί και αν δώσουν το ok φεύγουμε σύντομα.
– Και αν δεν το δώσουν; Αναρωτιέμαι εγώ.

Αλλά δεν θέλω να αφήσω τίποτα να μου χαλάσει την καλή μου διάθεση, οπότε κάθομαι υπομονετικά και περιμένω. Ο σύντροφος Μι, χαλαρός όπως πάντα διαβάζει τα καινούρια του αποκτήματα από το κατάστημα του αεροδρομίου.

Περιέργως συνέχισε να επικρατεί η ίδια ευθυμία στην καμπίνα. Μάλιστα ήρθε αυτοπρόσωπος ο πιλότος να συγχαρεί το μπροστινό μου, για τις διορατικές του ικανότητες, μετά από την υπόδειξη της αεροσυνοδού. Επικράτησε πολύ γέλιο και η μόνιμη ατάκα από όλους τους επιβάτες ήταν: Δεν έπαιζες κανένα τζόκερ παλικάρι μου;

Ελπίζω να γίνει συμφορουμίτης, ο φίλος από τη Ζάκυνθο, για να επιβεβαιώσει την παραπάνω ιστορία γιατί πραγματικά είναι απίστευτη! Αν και πιστεύω ότι τώρα θα έχει αλλάξει καριέρα και θα διαβάζει γυάλινες σφαίρες...

Το οκ τελικά δεν δόθηκε ποτέ από τους τεχνικούς. Ευτυχώς η αγαπητή μας Aegean είχε standby ένα άλλο αεροπλανάκι και μας είπαν ότι σύντομα θα επιβιβαστούμε σε αυτό. Άρχισε λοιπόν ένας αγώνας δρόμου για να μεταφερθούμε εμείς, οι βαλίτσες μας και τα εμπορεύματα όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο άλλο αεροπλάνο. Μιάμιση ώρα μετά από την κανονική ώρα της απογείωσης και έχουμε μπει στο καινούριο αεροπλάνο. Η καλή διάθεση στην καμπίνα συνεχίζεται, ανακατεμένη με τα πρώτα ψήγματα άγχους για transit πτήσεις και εισιτήρια τρένων. Πραγματικά η μεταφορά ανθρώπων και πραγμάτων έγινε αστραπιαία και η απογείωση δεν άργησε να έρθει. Σημειωτέον ότι έχουμε καθυστερήσει ήδη 1 ώρα και 45 λεπτά από το αρχικό μας πλάνο.

Κατά τα άλλα η πτήση εξαιρετική, το πρωινό αξιοπρεπέστατο και το "Μόνος στο σπίτι" να σε χαλαρώνει ευχάριστα. Τα αστεία έδιναν και έπαιρναν ειδικά για τον Ζακυνθινό. Άλλωστε μετά την περιπέτεια μας μόνο κουμπάροι δεν γίναμε με τους γύρω, συνεπιβάτες μας.

11.45 τοπική ώρα προσγειωνόμαστε στο Gatwick. Το γκάζωσε ο πιλότος μας και έτσι κερδίσαμε μισή ωρίτσα από την καθυστέρηση.
– Μια χαρά, ακόμη και έτσι είμαστε άνετοι με τους χρόνους μας μονολογήσαμε. Χμ, έτσι νομίζαμε οι άμοιροι...
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Έπαψε να λειτουργεί ο κινητήρας!; Τι είδους έλεγχο κάνανε πριν πετάξετε; έτσι χαλάνε αυτά; Ευτυχώς που έγινε πριν την απογείωση.. Με αναστάτωσες βρε Κανελίτσα!
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έπαψε να λειτουργεί ο κινητήρας!; Τι είδους έλεγχο κάνανε πριν πετάξετε; έτσι χαλάνε αυτά; Ευτυχώς που έγινε πριν την απογείωση.. Με αναστάτωσες βρε Κανελίτσα!
Ακριβώς την ίδια ερώτηση έκαναν και κάποιοι επιβάτες στον πιλότο ο οποίος μπήκε κάποια στιγμή στην καμπίνα. Εκείνος απάντησε ότι όταν ετοιμάστηκε για την απογείωση του έβγαλε μια ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά με τον κινητήρα. Οπότε δοκίμασε να ξεκινήσει την απογείωση για να δει αν είναι μια απλή ένδειξη ή κάτι πιο σοβαρό όπως και αποδείχθηκε. Άρα δεν νομίζω να πέταγε ούτως ή άλλως. Τώρα γιατί δεν εμφανίστηκε αυτή η ένδειξη στους ελέγχους δεν το γνωρίζω. Χαίρομαι όμως γιατί κατάλαβα ότι παίρνουν στα σοβαρά όλες τις ενδείξεις που μπορεί να εμφανιστούν.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οπότε δοκίμασε να ξεκινήσει την απογείωση για να δει αν είναι μια απλή ένδειξη ή κάτι πιο σοβαρό όπως και αποδείχθηκε. Άρα δεν νομίζω να πέταγε ούτως ή άλλως.
Μακάρι να είναι έτσι γιατί αφού ξεκίνησε τη διαδικασία ενώ υπήρχε η ένδειξη δε μπορούμε να ξερουμε τι θα έκανε αν τελικά δεν ακουγόταν εκείνη την ώρα το μπαμ! Ίσως να ήταν πιο συνετό (αφού υπήρξε ένδειξη πριν το θόρυβο) να σας κατεβάσουν όλους και να γίνει έλεγχος.. Μόνο η τρομάρα που πήρατε φτάνει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom