Όχι και τόσο Fast...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Καλή δύναμη.Ελπίζω η συνέχεια να είναι καλύτερη.Απορώ ποιος κλείνει πλέον με αυτούς.
εγω λοιπον διαφωνω με τη λογικη που λέει ότι δεν θα έπρεπε να έχεις κλείσει με aft κτλ κτλ. υπάρχει κάποια δημόσια αρχη που ελέγχει ή όχι? που προστατεύει τον πολίτη - καταναλωτή? αν όχι τότε τι το πληρώνω (μέσω εφορίας εννοώ).

πρεπει να πάψει το κράτος να κρύβεται πίσω απο δικαιολογίες του στυλ "μα αφου ακουστηκε στην αγορα γιατι συνεχισατε να κλεινετε με αυτους?". δεν μπορει, σε κάθε εμπορικό τομέα, να κυκλοφορούν αεριτζηδες, που διαθετουν όμως νομιμη άδεια και κανείς δεν τους ελέγχει ποτέ και δεν τους κλεινει. δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να ψαχνουμε κάθε πληροφορία για οτιδήποτε αγοράζουμε απο οπουδήποτε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.182
Παλι το κρατος φταιει για τα κανονια στην αγορα; Ε βεβαια, ποτε δε φταιμε εμεις, φταινε οι αλλοι κι ο Χατζηπετρης φυσικα. Εγω λεω φταιει η Τραπεζα Κρητης κι ο Κοσκωτας...:D Ισως κι η Μιμη...οτι να ναι δηλαδη.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
δεν ειμαστε υποχρεωμένοι να ψαχνουμε κάθε πληροφορία για οτιδήποτε αγοράζουμε απο οπουδήποτε.
Συγνώμη αλλά όταν κλείνεις έτσι και δίνεις τα λεφτά σου δεν θες να ξες που τα δίνεις;Μια απλή αναζήτηση στο google είναι.Να δεις σε τι σόι εταιρεία δίνω τα χρήματά μου.
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Καταρχήν δεν έχω πρόθεση να τρομοκρατησω κόσμο αλλά να ενημερώσω. Όταν πας σε ξενοδοχείο και σου λένε ότι δεν υπάρχουν τα δωμάτια που υποτίθεται σου είχανε κρατήσει φαντάζομαι αυτό λέγεται ακύρωση...τέλος πάντων δε θα μπω σε λεπτομέρειες

Τελικά μας έστειλαν σε άλλο ξενοδοχείο πολύ πιο μακριά από το αρχικό. Δεν ξέρω αν φταίει η aft, το ξενοδοχείο,o κοσκωτάς και δεν ξέρω ποιος άλλος. Σίγουρα δε φταίγαμε εμείς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν πας σε ξενοδοχείο και σου λένε ότι δεν υπάρχουν τα δωμάτια που υποτίθεται σου είχανε κρατήσει φαντάζομαι αυτό λέγεται ακύρωση...
Όχι βέβαια. Ακύρωση είναι αν έχει ακυρωθεί η κράτησή σας, δηλαδή παύει να υπάρχει η υποχρέωση από την πλευρά του ξενοδόχου να σας δώσει δωμάτια. Στη δική σας περίπτωση η υποχρέωση υπάρχει (και σας παρασχέθηκαν, έστω και σε άλλο ξενοδοχείο για κάποιες νύχτες) διότι πρόκειται περί overbooking (το οποίο είναι νόμιμο και μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε αεροπορική ή ξενοδοχείο αρκεί να αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις του) και όχι ακύρωσης.
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.182
Καταρχήν δεν έχω πρόθεση να τρομοκρατησω κόσμο αλλά να ενημερώσω. Όταν πας σε ξενοδοχείο και σου λένε ότι δεν υπάρχουν τα δωμάτια που υποτίθεται σου είχανε κρατήσει φαντάζομαι αυτό λέγεται ακύρωση...τέλος πάντων δε θα μπω σε λεπτομέρειες

Τελικά μας έστειλαν σε άλλο ξενοδοχείο πολύ πιο μακριά από το αρχικό. Δεν ξέρω αν φταίει η aft, το ξενοδοχείο,o κοσκωτάς και δεν ξέρω ποιος άλλος. Σίγουρα δε φταίγαμε εμείς.
Καλη συνεχεια στο ταξιδι σας ευχομαι και χωρις αλλη ταλαιπωρια, το Παρισι ειναι υπεροχο, χαρειτε το:)
Φυσικα και δε φταιτε εσεις, τα παραπανω δε πηγαιναν για εσας προφανως. Καλη συνεχεια.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και σε μενα που ακυρωσαν κρατηαη μου εστειλαν mail 5 μερες πριν το ταξιδι που εξηγουσαν τους λογους της ακυρωσης.
Μιλησα και τους εξηγησα πως εχουν αδικο και την επομενη μερα επικοινωνησαν μαζι μου, μου ξαναεκαναν κρατηση,οχι στο ιδιο ξενοδοχειο αλλα σε διαφορετικο επειδη το προηγουμενο ειχε δωσει το δωματιο. Απλα η κρατηση ηταν σε πολυ καλυτερο ξενοδοχειο, κεντρικοτερο και με πρωινο ως συγνωμη για το λαθος.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
Παλι το κρατος φταιει για τα κανονια στην αγορα; Ε βεβαια, ποτε δε φταιμε εμεις, φταινε οι αλλοι κι ο Χατζηπετρης φυσικα. Εγω λεω φταιει η Τραπεζα Κρητης κι ο Κοσκωτας...:D Ισως κι η Μιμη...οτι να ναι δηλαδη.
το κρατος οφειλει να ελεγχει και να ανακαλεί άδειες! ειδικά μετά απο καταγγελίες (αληθεια εγιναν?). για κατι τετοια πληρωνουμε φορους. καποιοι σπευδετε να ειρωνευτειτε τους αδαεις που εκλεισαν, αλλά δεν σκεφτεστε οτι αν αυτη η πρακτικη επικρατουσε σ'ολη την αγορα, (δηλ ψαξε την αξιοπιστια της καθε εμπορικης επιχ μεσω διαδικτυου) δεν θα μπορουσες να δινεις πουθενα προκαταβολη, ή να πληρωνεις εκ των προτερων για υπηρεσιες που θα σου παραδοθουν λιγο αργοτερα. δηλ καμια εμπορικη πραξη δεν θα πραγματοποιουνταν. τωρα τι κοσκωτας και μιμη ..
 
Last edited by a moderator:

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.182
Καλά. Πάντως, κανείς δεν αποκάλεσε αδαείς όσους έκλεισαν με af. Απλά, αυτά συμβαίνουν στη ζωή, ατυχίες, κανόνια βαράνε, κάποιοι τη πληρώνουν. Τώρα, το κράτος τι φταίει...εκτός αν φταίει που δεν το πρόβλεψε :rolleyes:
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
το κρατος οφειλει να ελεγχει και να ανακαλεί άδειες! ειδικά μετά απο καταγγελίες (αληθεια εγιναν?). για κατι τετοια πληρωνουμε φορους.
Το κράτος ανακαλεί άδειες όταν υπάρχει πρόβλημα νομιμότητας. Δεν νομίζω ότι υπήρξε τέτοιο θέμα με την aft.
Και οπωσδήποτε πρέπει να ψάχνεις τα πάντα πριν δώσεις τα λεφτά σου. Γουρούνι στο σακί;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
΄Ολοι ξέρουμε ότι το κράτος(το συγκεκριμένο) έχει αργά αντανακλαστικά.Και φυσικά δεν μπορεί να προβλέπει και να ανακαλεί πρίν γίνουν καταγγελίες.Εδώ δεν μπόρεσε να προλάβει γνωστή ασφαλιστική και χιλιάδες κόσμος την πάτησε με τα επενδυτικά/ασφάλειες ζωής προϊόντα της.
Ας είμαστε και μείς λίγο υποψιασμένοι και άς προσέχουμε.Στο θέμα των αεροπορικών εισιτηρίων τα περιθώρια είναι ελάχιστα.Αν κάποιος χαρίζει κουπόνια(δώρα) και πουλάει κάτω του κόστους φαίνεται.Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να το καταλάβεις.Όποτε ο καθείς παίρνει το ρίσκο του και αν την πατήσει μετά δεν χρειάζεται να κλαίει και να φωνάζει για το κράτος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom