Όχι και τόσο Fast...

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jousis

Member
Μηνύματα
542
Likes
1.278
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα
Θεωρω οτι το petas ειναι πολυ καλο πρακτορειο....
Σταμάτα ρε, θα μας κράξουν για διαφήμιση και θα ψάχνουν τις ΙΡ μας :haha::haha::haha:

Δεν μπορει να συμβουν και τα δυο;
Φυσικά.
Αλλά θέλω πραγματικά να ελπίζω πως δεν ισχύει γιατί τότε μιλάμε για την υπερ-πυραμίδα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Επιβεβαίωσα την κράτηση με το ξενοδοχείο αρκετές φορές, αλλά λίγα λεπτά πριν πετάξω για ΝΥ, το σάιτ ακύρωσε την κράτηση. Εκ των υστέρων αποδείχθηκε πως πάγια τακτική τους ήταν να κάνουν τις κρατήσεις και να τις ακυρώνουν το προηγούμενο βράδυ. Εν τέλει έμεινα χωρίς δωμάτιο (και κατέληξα στο Χάρλεμ, τα υπόλοιπα είναι...travelstory), έκανα άρνηση πληρωμής και πήρα τα λεφτά μου πίσω μετά από 3 μήνες αν θυμάμαι καλά, από την τράπεζα της πιστωτικής μου κάρτας.
Με τι αιτιολογία σου έκαναν ακύρωση; ότι δεν πληρώθηκαν από το γραφείο;
όταν έχουμε κράτηση και το ξενοδοχείο μας αρνηθεί δωμάτιο δεν έχουμε κάποια δικαιώματα;
Εγώ παράλληλα με κράτηση από AFT έχω και κράτηση με δωρεάν ακύρωση από booking και μέχρι τελευταία στιγμή δε θα την ακυρώσω μη μείνω χωρίς δωμάτιο αν γίνει η στραβή. Το θέμα είναι πως είναι και οι δύο κρατησεις για το ίδιο ξενοδοχείο και σκέφτομαι μη δουν από το ξενοδοχείο πως έχω στο όνομα μου 2 κρατησεις, για τις ίδιες μέρες.. Πειράζει αυτό; (με την έννοια ότι δε μπορώ να μένω ταυτόχρονα σε δύο δωμάτια)..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.468
Likes
14.479
Γιατί να πειράζει;Δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κράτηση για δύο δωμάτια για να μείνουν συγγενείς,φίλοι κτλ;Τα ξενοδοχεία δεν ζητούν τα ονόματα όλων των πελατών.Τουλάχιστον πρίν την άφιξη.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Γιατί να πειράζει;Δεν έχεις δικαίωμα να κάνεις κράτηση για δύο δωμάτια για να μείνουν συγγενείς,φίλοι κτλ;Τα ξενοδοχεία δεν ζητούν τα ονόματα όλων των πελατών.Τουλάχιστον πρίν την άφιξη.
Σωστά, η AFT όμως παντα ζητάει κατά την κράτηση τα ονόματα όλων όσων θα μείνουν.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.468
Likes
14.479
Λίγο περίπλοκη αυτή η AFT.Πάντως δεν νομίζω να ακυρώσει το ξενοδοχείο το δωμάτιο επειδή έχει το ίδιο όνομα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Λίγο περίπλοκη αυτή η AFT.Πάντως δεν νομίζω να ακυρώσει το ξενοδοχείο το δωμάτιο επειδή έχει το ίδιο όνομα.
Οπότε τις κραταω και τις δύο μέχρι 1-2 μέρες πριν και αν όλα πάνε καλά με την προπληρωμένη κράτηση της AFT ακυρώνω την άλλη..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Αυτη ειναι η απαντηση του ξενοδοχειου στην ερωτηση μου αν ειναι προπληρωμενο το δωματιο. Η κρατηση εγινε με αμεση χρεωση.(μη δινεται σημασια στο συντακτικο και την ορθογραφια.Οι Τουρκοι δεν φημιζονται για τα αγγλικα τους).


You booked this reservation from travel agency .For now your travel agency donnot pay anything .Bıt if you donnot cancel or if your travel agency donnot cancel your reservation than they can pay .

But for now we donnot get any payment
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.154
Likes
14.461
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πάντως μια φορά τους έκανα την τιμή να κλείσω εισιτήριο και για πτήση εντός Ευρώπης. Σε προσπάθεια να κλείσω εισιτήριο για διηπειρωτικό ταξίδι μου έβγαλαν κάτι περίεργα του τύπου το αίτημά σας είναι σε επεξεργασία και θα σας απαντήσουμε εντός 24ωρών οπότε πήρα τηλέφωνο και το ακύρωσα. Κάτι μου βρώμαγε. Τόσα χρόνια με την ακριβότερη airtickets αλλά μετά και την petas.gr ουδέποτε συνάντησα πρόβλημα. Ούτε με κάποιο από τα γνωστά sites κρατήσεων ξενοδοχείων.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ερωτηση: το θεμα που είχαμε για την airfasttickets είχε μεγάλη συμμετοχή με κοντά στις 40.000 προβολές...τι έγιναν όλα αυτά τα παιδιά που έκαναν 200 κρατήσεις ο καθένας με κουπόνια και είτε ταξίδεψαν δωρεάν είτε ακόμη ακόμη πληρώθηκαν; (υπάρχουν περιπτώσεις από άτομα που έβγαλαν λεφτά)! Αυτοί δεν ανησυχούν να πουν κάτι ή ταξιδεύουν ήδη με του μηδενικού κόστους αεροπορικά και δεν έμαθαν κάτι;:clap:

Πάντως η εταιρεία το παίζει τρελίτσα λες κ δεν έγινε κάτι. Η φίλη μου έκανε κρατήσεις μέχρι μέσα Απρίλη και ανησυχεί!
Τελικά λέτε να είναι σίγουρες οι μέχρι Απρίλη κρατήσεις;

Όσοι αναφέρεστε στο θέμα με ανησυχία πότε κάνατε κρατήσεις;
Ευχαριστώ κι εύχομαι να μην έχει κανείς πρόβλημα με τις κρατήσεις κ να ξαναζωντανέψει η εταιρεία καθώς δεν νομίζω ότι θέλει να πτωχεύσει :rolleyes-80:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Αυτη ειναι η απαντηση του ξενοδοχειου στην ερωτηση μου αν ειναι προπληρωμενο το δωματιο. Η κρατηση εγινε με αμεση χρεωση.(μη δινεται σημασια στο συντακτικο και την ορθογραφια.Οι Τουρκοι δεν φημιζονται για τα αγγλικα τους).


You booked this reservation from travel agency .For now your travel agency donnot pay anything .Bıt if you donnot cancel or if your travel agency donnot cancel your reservation than they can pay .

But for now we donnot get any payment
Δε μου φαίνονται και πολύ καλά αυτά που γράφουν.. Ουσιαστικά δεν έχουν πληρωθεί. Αλλά αν δεν ακυρώσεις εσύ τη κρατηση και το γραφείο τελικά δε πληρώσει η κράτηση θαναι οκ; Δε καταλαβαίνω τι εννοει..
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν εχουν πληρωθει. Λεει ομως οτι αν δεν ακυρωσουμε την κρατηση ειτε εγω ειτε το γραφειο, τοτε θα μπορει να πληρωσει (το γραφειο). Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ξερουν οτι το γραφειο εχει παρει τα χρηματα (αλλωστε εχω και την αποδειξη οπως προειπα) και αν δεν υπαρξουν ακυρωσεις τοτε θα πληρωθουν. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αναφερει "αν ακυρωσει το γραφειο".Τοτε θα τα ζητησουν απο μενα παλι ή θα εχουν να κανουν μεταξυ τους?Αν ακυρωσω εγω το ξερω οτι τα χανω εφοσον ηταν με αμεση πληρωμη.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.576
Μέλη
38.997
Νεότερο μέλος
Chryspapage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom