Άγιος Δομήνικος ΑΓΙΟΣ ΔΟΜΗΝΙΚΟΣ - Το στολίδι της Καραϊβικής

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Καλησπερα. Εδω και αρκετο καιρο εχω σκεφτει σοβαρα να μετακομησω μονιμα σε αυτο το υπεροχο νησι. Αν ξερει καποιος κατα ποσο ειναι εφικτο αυτο γιατι νομιζω οτι μονο μεχρι 1 μηνα μπορεις να μεινεις με την βιζα που σου βγαζουν. Ξερει κανεις τιμες απο σπιτια για ενοικιαση και αν ειναι ευκολο να βρεις καποια δουλεια?

Το νησι ειναι οντως υπεροχο αλλα οι οικονομικες δυσκολιες μεγαλες, γι' αυτο και πολλοι ντοπιοι, οι νεοτεροι κυριως, προσπαθουν να φυγουν με καθε τροπο (ενας απο αυτους ειναι και οι πεσιματικες που κανουν στις αμερικανιδες μπας και φυγουν μαζι τους :bleh:).
Καποιοι ξενοι που ειδα να εργαζονται εκει απασχολουνταν κυριως στον τουρισμο: δασκαλοι καταδυσεων, σερφ κ.λ.π. Δεν ξερω για απολαβες και κυριωε τι παιζει με το θεμα της βιζα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Στη Σαμανά γνώρισα μια Ιταλίδα κι ένα ζευγάρι Ελβετών που έχουν φτιάξει ενοικιαζόμενα δωμάτια και ζουν εκεί. Οι Ελβετοί πήγαν πριν έξι χρόνια (αφήνοντας τις δουλειές τους και θέλοντας να το σκάσουν μαζί από τους συζύγους). Δουλεύουν οι ίδιοι την επιχείρηση και ταξιδεύουν στην πατρίδα τους δυο φορές το χρόνο. Μίλησα ακόμη με ένα Σουηδό και μια Βουλγάρα που έχουν ανοίξει εστιατόρια. Στην ερώτησή μου πώς βρέθηκε εκεί, η Βουλγάρα απάντησε πως ήταν η μόνη χώρα που δε ζητούσε διατυπώσεις και πως δυσκολεύεται στη συνεργασία με τους ντόπιους και θα ήθελε πιο ενεργούς (ας πούμε) υπαλλήλους. Δεν ξέρω πόσο χρήσιμα μπορεί να σου είναι αυτά. Έτσι κι αλλιώς θα πρέπει να πας ο ίδιος αναγνωριστικά.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Kαταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Η συνέχεια έρχεται σε λιγάκι!

Φίλε Yorgos το κόστος ήταν 1.600€/άτομο και περιλάμβανε αεροπορικά, μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο (3,5 ώρες ταξίδι) και διαμονή 11 ημερών σε ξενοδοχείο All-Inclusive. Nα σημειώσω δε ότι στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο το all-inclusive περιελάμβανε απεριόριστα φαγητά, ποτά, σπορ, δραστηριότητες (π.χ. σάουνες και τέτοια), ακόμα και τσιγάρα κ΄ πούρα!!
Υπάρχουν και πολύ φθηνότερες επιλογές αλλά εμείς λόγω γαμήλιου ταξιδιού είπαμε να το ρίξουμε λιγάκι έξω. Καταλαβαίνεις!
Για τις εκδρομές που κάναμε χρειαστήκαμε γύρω στα 250€ έκαστος.

Φίλη αθηνα123 η πτήση είνια όντως γύρω στις 8,5 ώρες (η επιστροφή κατά 1/2 ώρα συντομότερη).
Αν και είχα διαβάσει και παλιότερα την ιστορία και απλά ονειρευόμουν, τώρα έχω ενθουσιαστεί!Κλίνουμε προς Αγιο Δομήνικο για γαμήλιο ταξίδι και ψαχνόμαστε κάπως! Μπορείς σε παρακαλώ να μου στείλεις το όνομα του ξενοδοχείου και του πρακτορείου; Και φυσικά ότι άλλες πληροφορίες έχεις για εκδρομές κλπ;Στις εκδρομές μαζευόταν γκρουπ ή πηγαίνατε και μόνοι;

Σ' ευχαριστώ πολύ κατ'αρχήν για τις υπέροχες εικόνες!
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
Kαταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Η συνέχεια έρχεται σε λιγάκι!

Φίλε Yorgos το κόστος ήταν 1.600€/άτομο και περιλάμβανε αεροπορικά, μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο (3,5 ώρες ταξίδι) και διαμονή 11 ημερών σε ξενοδοχείο All-Inclusive. Nα σημειώσω δε ότι στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο το all-inclusive περιελάμβανε απεριόριστα φαγητά, ποτά, σπορ, δραστηριότητες (π.χ. σάουνες και τέτοια), ακόμα και τσιγάρα κ΄ πούρα!!
Υπάρχουν και πολύ φθηνότερες επιλογές αλλά εμείς λόγω γαμήλιου ταξιδιού είπαμε να το ρίξουμε λιγάκι έξω. Καταλαβαίνεις!
Για τις εκδρομές που κάναμε χρειαστήκαμε γύρω στα 250€ έκαστος.

Φίλη αθηνα123 η πτήση είνια όντως γύρω στις 8,5 ώρες (η επιστροφή κατά 1/2 ώρα συντομότερη).
Καλησπερα και απο μενα!
τελικα ποιο ηταν αυτο το τοσο ωραιο ξενοδοχειο? σκευτομαι να παω φετος το καλοκαιρι και ψαχνω που θα μεινω...
σε ευχαριστω
 

jimakos

Member
Μηνύματα
196
Likes
1.002
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου!
VarioAthens καλησπερα
Θελω την γνωμη σου για το εξης πλανο
Εγω εχω στο νουμου το εξης:
2νυχτες boca chica γιατι το αεροπλανο φτανει βραδυ και ετσι την μια μερα την χανω
4 νυχτες punta cana σε Α.Ι. γιατι σαν νεονυμφοι θελουμε να ζησουμε και μερικες μερες την χληδα του Α.Ι με σκοπο μια απο τις μερες να παμε ημερισια στο saona
4 νυχτες las terrenas samana
3 νυχτες puerto plata και
1 νυχτα santo dominco
Τι λες? Σου φενετε καλο?
Τι θα αλλαζες βαση της εμπειριας σου???
 

lela_k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κι εγώ με ταξιδιωτικό είχα πάει και ήταν όλα πολύ ωραία.
Αχ...τί θυμήθηκα τώρα..
 

Fairytale

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σου Varioathens!

Πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον Άγιο Δομήνικο, σαν έναν τόπο μακρινό και ονειρεμένο, σαν έναν ξεχωριστό προορισμό που ίσως κάποτε κατάφερνα να πάω, όμως ποτέ ως τώρα δεν είπα ότι αυτος θα είναι ο επόμενος προορισμός ...
Εχτες, ο καλός μου έθεσε το θέμα του γαμηλιου ταξιδού, πράγμα που ούτε καν σκεφτόμουν μιας και έχουμε χρόνο ακόμα, και εντελώς αυθόρμητα είπα "Αγιος Δομήνικος!!!". Σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με το νησί και έπεσα πάνω στην ιστορία σου. Ειναι περιττό να σου πω, πως τη διάβασα όλη ως το τέλος και δεν χόρτασα, ήθελα κι άλλο... Διάβασα όλα τα σχόλια και ταυτίστηκα τόσο πολύ με όσα γράφεις, ισως γιατί είναι το στυλ των διακοπών που πάντα προτιμώ (ένα όμορφο μέρος με απαραίτητες δόσεις ντόπιας κουλτούρας και πολιτισμού, θέλω πάντα να ανακαλύπτω ένα μέρος και να γνωρίζω όσο γίνεται τους ανθρώπους του), ίσως γιατί ερχεται η ώρα να ζήσω κι εγώ μια τέτοια εμπειρία... η ιστορία σου μ'έκανε κυριολεκτικά να βουρκώσω και δεν είμαι η μόνη απ'ότι φάνηκε μετά...
Θα ήθελα με τη σειρά μου να σε παρακαλέσω να μου δώσεις τα στοιχεία του ξενοδοχείου και πρακτορείου, έχω μεγάλη περιέργεια να δω περί τίνος επρόκειτο και ενδεχομένως να συγκρίνω με άλλες προσφορές κτλ. Το μονο που με προβληματίζει είναι το κατα πόσο ίδια θα έχουν μεένει ορισμένα μέρη που περιγράφεις λίγα χρόνια αργότερα, αλλά απ' την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας τέτοιος παράδεισος μπορεί να έχει αλλάξει τόσο, ώστε να μας απογοητεύσει ένα, γαμήλιο ή μη, ταξίδι εκεί. Τέλος, δεδομένης της απόστασης της Punta Cana απ'τα σημεία ενδιαφέροντος, αν ξαναπηγαινες δεδομένης της εμειρίας σου, θα προτιμούσες να έμενες κάπου αλλού πιο κοντά ή όχι, και αν ναι, πού προτείνεις;
Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σου, αλλά και για την όμορφη εμπειρία σου που τη μοιράστηκες μαζί μας. Εμένα προσωπικά μ'έκανες να ονειρευτώ...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Γεια σου Varioathens!

Πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον Άγιο Δομήνικο, σαν έναν τόπο μακρινό και ονειρεμένο, σαν έναν ξεχωριστό προορισμό που ίσως κάποτε κατάφερνα να πάω, όμως ποτέ ως τώρα δεν είπα ότι αυτος θα είναι ο επόμενος προορισμός ...
Εχτες, ο καλός μου έθεσε το θέμα του γαμηλιου ταξιδού, πράγμα που ούτε καν σκεφτόμουν μιας και έχουμε χρόνο ακόμα, και εντελώς αυθόρμητα είπα "Αγιος Δομήνικος!!!". Σήμερα ξεκίνησα να ψάχνω πληροφορίες σχετικά με το νησί και έπεσα πάνω στην ιστορία σου. Ειναι περιττό να σου πω, πως τη διάβασα όλη ως το τέλος και δεν χόρτασα, ήθελα κι άλλο... Διάβασα όλα τα σχόλια και ταυτίστηκα τόσο πολύ με όσα γράφεις, ισως γιατί είναι το στυλ των διακοπών που πάντα προτιμώ (ένα όμορφο μέρος με απαραίτητες δόσεις ντόπιας κουλτούρας και πολιτισμού, θέλω πάντα να ανακαλύπτω ένα μέρος και να γνωρίζω όσο γίνεται τους ανθρώπους του), ίσως γιατί ερχεται η ώρα να ζήσω κι εγώ μια τέτοια εμπειρία... η ιστορία σου μ'έκανε κυριολεκτικά να βουρκώσω και δεν είμαι η μόνη απ'ότι φάνηκε μετά...
Θα ήθελα με τη σειρά μου να σε παρακαλέσω να μου δώσεις τα στοιχεία του ξενοδοχείου και πρακτορείου, έχω μεγάλη περιέργεια να δω περί τίνος επρόκειτο και ενδεχομένως να συγκρίνω με άλλες προσφορές κτλ. Το μονο που με προβληματίζει είναι το κατα πόσο ίδια θα έχουν μεένει ορισμένα μέρη που περιγράφεις λίγα χρόνια αργότερα, αλλά απ' την άλλη δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας τέτοιος παράδεισος μπορεί να έχει αλλάξει τόσο, ώστε να μας απογοητεύσει ένα, γαμήλιο ή μη, ταξίδι εκεί. Τέλος, δεδομένης της απόστασης της Punta Cana απ'τα σημεία ενδιαφέροντος, αν ξαναπηγαινες δεδομένης της εμειρίας σου, θα προτιμούσες να έμενες κάπου αλλού πιο κοντά ή όχι, και αν ναι, πού προτείνεις;
Σ΄ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σου, αλλά και για την όμορφη εμπειρία σου που τη μοιράστηκες μαζί μας. Εμένα προσωπικά μ'έκανες να ονειρευτώ...

Kαταρχας σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!! Πραγματικα!! :)
Και βεβαια, η ωρα η καλη!! :)
Μια αλλαγη που ξερω σιγουρα οτι εχει γινει ειναι ας πουμε στο Bacardi Island που εχει χτιστει ενα χλιδατο ξενοδοχειο... για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα... Ωστοσο, παρα την τουριστικη αναπτυξη που υπαρχει στον Δομηνικο, δεν φανταζομαι οτι εχει μετατραπει σε τερατουργημα αυτος ο επιγειος παραδεισος...
Σχετικα με αυτο που ρωτας αν θα εμενα ξανα στην Πουντα Κανα... Δεδομενου, οτι ηταν γαμηλιο ταξιδι δεν με χαλασε η διαμονη στην Πουντα Κανα... δηλαδη μετα το τελος των εκδρομων να γυριζεις σε ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο με πολλες ανεσεις... Αν ξαναπηγαινα τωρα, μαλλον θα εμενα και καποιες νυχτες στην Σαμανα, το μερος που με μαγεψε πιο πολυ απ' ολα, και θα αφιερωνα και μια νυχτα στην πρωτευουσα.
Για ξενοδοχειο και πρακτορειο θα σου στειλω πμ για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.
 

Fairytale

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαταρχας σε ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σου λογια!! Πραγματικα!! :)
Και βεβαια, η ωρα η καλη!! :)
Μια αλλαγη που ξερω σιγουρα οτι εχει γινει ειναι ας πουμε στο Bacardi Island που εχει χτιστει ενα χλιδατο ξενοδοχειο... για τα υπολοιπα δεν εχω ιδεα... Ωστοσο, παρα την τουριστικη αναπτυξη που υπαρχει στον Δομηνικο, δεν φανταζομαι οτι εχει μετατραπει σε τερατουργημα αυτος ο επιγειος παραδεισος...
Σχετικα με αυτο που ρωτας αν θα εμενα ξανα στην Πουντα Κανα... Δεδομενου, οτι ηταν γαμηλιο ταξιδι δεν με χαλασε η διαμονη στην Πουντα Κανα... δηλαδη μετα το τελος των εκδρομων να γυριζεις σε ενα πολυ ωραιο ξενοδοχειο με πολλες ανεσεις... Αν ξαναπηγαινα τωρα, μαλλον θα εμενα και καποιες νυχτες στην Σαμανα, το μερος που με μαγεψε πιο πολυ απ' ολα, και θα αφιερωνα και μια νυχτα στην πρωτευουσα.

Για ξενοδοχειο και πρακτορειο θα σου στειλω πμ για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση.
Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση και όοοολες τις πληροφορίες! Θα δω το ξενοδοχειο στο ιντερνετ, καθώς και ότι άλλο εκεί κοντά και θα συγκρίνω... Χτές αγόρασα και έναν οδηγό και έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα! Έχουμε καιρό μέχρι το ταξίδι, μέχρι τότε, ενδέχεται να σε ξαναενοχλήσω. Πάντως είναι φοβερο χρόνια μετά το ταξίδι σου, το ίδιο ισχύει και για την φίλτατη go2dbeach (άλλη μαγική ιστορία), να σε ρωτούν όλοι τί και πώς! Έχεις γράψει και γι' άλλα σου ταξίδια?
Σ' ευχαριστώ και πάλι...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.018
Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση και όοοολες τις πληροφορίες! Θα δω το ξενοδοχειο στο ιντερνετ, καθώς και ότι άλλο εκεί κοντά και θα συγκρίνω... Χτές αγόρασα και έναν οδηγό και έχω πέσει με τα μούτρα στο διάβασμα! Έχουμε καιρό μέχρι το ταξίδι, μέχρι τότε, ενδέχεται να σε ξαναενοχλήσω. Πάντως είναι φοβερο χρόνια μετά το ταξίδι σου, το ίδιο ισχύει και για την φίλτατη go2dbeach (άλλη μαγική ιστορία), να σε ρωτούν όλοι τί και πώς! Έχεις γράψει και γι' άλλα σου ταξίδια?
Σ' ευχαριστώ και πάλι...
Να εισαι καλα!!
Εχω γραψει κι αλλες ιστοριες ναι... και να φανταστεις δεν το εχω με τον γραπτο λογο, φαντασου να το ειχα κιολας... Αν μπεις απο το προφιλ μου στην ενοτητα "Ταξιδιωτικες Ιστοριες" ΚΑΙ ΑΝΤΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΑ ( :p ) μπορεις να δεις και τις υπολοιπες...
 

zaf21r

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
καλησπέρα

και εγώ ένας ακόμα από τους πολλούς που γοητεύτηκαν από την ιστορία σου θα ήθελα να μου στείλεις πμ το ξενοδοχείο και το πρακτορείο που χρησιμοποίησες.
ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

dinapis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Kαταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας! Η συνέχεια έρχεται σε λιγάκι!

Φίλε Yorgos το κόστος ήταν 1.600€/άτομο και περιλάμβανε αεροπορικά, μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο (3,5 ώρες ταξίδι) και διαμονή 11 ημερών σε ξενοδοχείο All-Inclusive. Nα σημειώσω δε ότι στο συγκεκριμένο ξενοδοχείο το all-inclusive περιελάμβανε απεριόριστα φαγητά, ποτά, σπορ, δραστηριότητες (π.χ. σάουνες και τέτοια), ακόμα και τσιγάρα κ΄ πούρα!!
Υπάρχουν και πολύ φθηνότερες επιλογές αλλά εμείς λόγω γαμήλιου ταξιδιού είπαμε να το ρίξουμε λιγάκι έξω. Καταλαβαίνεις!
Για τις εκδρομές που κάναμε χρειαστήκαμε γύρω στα 250€ έκαστος.

Φίλη αθηνα123 η πτήση είνια όντως γύρω στις 8,5 ώρες (η επιστροφή κατά 1/2 ώρα συντομότερη).
Κατ'αρχήν, να σε συγχαρώ για την πανέμορφη ιστορία σου varioAthens! έχουμε ήδη αποφασίσει με τον καλό μου να περάσουμε το γαμήλιο ταξίδι μας στον Άγιο Δομήνικο αλλά μετά από την ιστοριούλα σου...είμαστε 100% σίγουροι! Ανυπομονώ περισσότερο για το ταξίδι παρά για τον γάμο να φανταστείς! ήθελα κι εγώ με την σειρά μου να σε ρωτήσω για το πρακτορείο και το ξενοδοχείο που μείνατε. Έχω κάνει μια σχετική έρευνα, πήρα και κάποιες προσφορές από πρακτορεία αλλά τα περισσότερα κυμαίνονται περί τα 2.000-2.100 ευρώ οπότε τα 1.600 ευρώ που χρειαστήκατε εσείς είναι άκρως δελεαστικό ποσό! Με τα 500 ευρώ που θεωρητικά θα εξοικονομήσουμε, θα κάνουμε πολλέεεεες εκδρομούλες στο νησί. Θα πάμε μέσα Οκτωβρίου ( ο γάμος είναι 11/10 και θα φύγουμε όσο πιο νωρίς μπορέσουμε ), 7-10 διανυκτερεύσεις αναλόγως της προσφοράς που θα πάρουμε και θέλουμε ένα all inclusive ξενοδοχείο σε συνδυασμό με μικρές εξορμήσεις όπως ακριβώς κι εσείς! Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom