Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Λοιπόν, πήγα σήμερα στην Ερμού, εκεί που είπε η Ρενάτα, αλλά δεν βρήκα τίποτα (είχε μόνο μια τέτοια βαλίτσα ).

Όμως, η κυρία του καταστήματος με παρέπεμψε στο «κεντρικό» τεράστιο κατάστημα, στην Καλλιθέα, όπου και πήγα και βρήκα - στο υπόγειο - τεράστια ποικιλία και καλές (σχετικά) τιμές.
Είχα τόσες πολλές επιλογές που δεν ήξερα τι να διαλέξω.:shock:
Αν πάτε, υπολογίστε άλλη μια ώρα την οποία θα φάτε μέχρι να αποφασίσετε.

Κατεβαίνοντας τη Θησέως (Λ. Ελ. Βενιζέλου) κάνετε δεξιά στον Κωτσόβολο και στο τέρμα του δρόμου αριστερά. Στο τέρμα και αυτού του δρόμου θα κάνετε αριστερά και θα το δείτε.

Λέγεται Stock – House & Travel
Αγαμέμνονος 47 , Καλλιθέα 210 9478762 (με δωρεάν Parking)

Αγόρασα μια " Delsey " (cabin trolley case) με χωρητικότητα 43 λίτρων στα 59?
Και μια Delsey Visa 39 λίτρων στα 73?

Και οι δυο πληρούν τις προδιαγραφές των διαστάσεων (αν και για τα 20 εκατοστά βάθους θα πρέπει να τις πιέσουμε λίγο όταν θα είναι γεμάτες .. :haha: )
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λοιπόν, πήγα σήμερα στην Ερμού, εκεί που είπε η Ρενάτα, αλλά δεν . :haha: )
mano είσαι θησαυρός !!!!!!!!!
εσύ το αποτέλειωσες !!! το θέμα.
θα το επισκευτώ και εγώ μόλις ανέβω αθήνα οπωσδήποτε!!
βλέπω να φαληρίζουν τα τουριστικά γραφεία και μετά τα είδη ταξιδίου in normal prices!!!:rolleyes:
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, γράφω εδώ...

Μας δουλεύει η Alitala ;

Από περιέργεια, χάζευα τους όρους που έχουν οι εταιρείες σχετικά με τις χειραποσκευές, μέχρι που διάβασα το παρακάτω απίστευτο στο site της Alitala

Each passenger may take only one carry-on in cabin not exceeding 5 kgs. :shock: and of total measure of 115 cms. (55 cms. length, 25 cms. height, 35 cms. depth), including handle, side pocket and wheels.

Μα καλα, μια χειραποσκευή που πληροί τις προδιαγραφές αυτές, ζυγίζει από μόνη της πάνω από 3,5 κιλά (και οι δυο Delsey που αγόρασα, ζυγίζουν 3,7 κιλά η κάθε μια)

Και μου μένουν και άλλα 1300 ολόκληρα γραμμάρια ... για τα πράγματά μου. :bleh: :haha:

Τι λες βρε Alitalia ? :bash:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, γράφω εδώ...

Μας δουλεύει η Alitala ;

Από περιέργεια, χάζευα τους όρους που έχουν οι εταιρείες σχετικά με τις χειραποσκευές, μέχρι που διάβασα το παρακάτω απίστευτο στο site της Alitala

Each passenger may take only one carry-on in cabin not exceeding 5 kgs. :shock: and of total measure of 115 cms. (55 cms. length, 25 cms. height, 35 cms. depth), including handle, side pocket and wheels.

Μα καλα, μια χειραποσκευή που πληροί τις προδιαγραφές αυτές, ζυγίζει από μόνη της πάνω από 3,5 κιλά (και οι δυο Delsey που αγόρασα, ζυγίζουν 3,7 κιλά η κάθε μια)

Και μου μένουν και άλλα 1300 ολόκληρα γραμμάρια ... για τα πράγματά μου. :bleh: :haha:

Τι λες βρε Alitalia ? :bash:


ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό είχα χθες που έμαθα κι εγω για τα 5 κιλά,
και πετάω αυριο!
φαντάζομαι ότι δεν θα είναι τόσο αυστηροί! είδωμεν..
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
delsey ή samsonite.μόνο!!
δεν είμαι ψωνάρα,αλλα μου αρέσει να ταξιδεύω με μιά καλή βαλίτσα,και να μην την παραλαμβάνω κουρέλι απο τους ιμάντες...μιά φορά την πληρώνεις ....
δεν δίνω και πολλα αφού τα παίρνω απο το stock που βρίσκεται στην ερμού,δίπλα απο το παρουσίασις στο υπόγειο!
εγώ θα σας τα λέω απο την επαρχία αυτά????

μπορεί εγώ να ταξιδεύω σαν λέτσος αλλα η βαλίτσα μου θέλω να είναι κομψή...
σωστή η renata!!!και εγώ απο εκει εχω αγορασει βαλιτσες για μενα και τα παιδια μου.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
αλλα και ο μάνος ακομα καλυτερος!!!!ευχαριστώ για την πληροφορια ..δεν μου το ειχε αναφερει ποτέ η κυρια οτι υπαρχει και αλλου stock..ισως επειδη ευρησκα πάντα κάτι...
 

mene

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Καλησπέρα σας. Σκεφτομαι να αγοράσω μια βαλίτσα γύρω στα 140? 70LT. Στο τελευταίο μου ταξίδι στο ΛΟΝΔΙΝΟ είχα άσχημη εμπειρία (μου την σπάνανε). Οπότε θέλω τα φώτα σας για το καλύτερο-ανθεκτικότερο υλικό σε βαλίτσες (ABS, Πολυπροπυλένιο, Πολυκαρμπονικό).
Σας ευχαριστώ πολύ
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Θα σου δωσω μονο μια συμβουλη. Μη παρεις βαλιτσα "μαλακια", αλλα τις "σκληρες" τυπου delsey, smasonite κλπ.

Πριν μερικα χρονια ειχε σταματησει το αερπλανο μας στη Θεσσαλονικη για να κατεβασει καοποιυς επιβατες καθ' οδον προς Λονδινο. Εβλεπα απο το παραθυρο του αερπλανου που ηλθε το αμαξακι με τα βαγονακια για να παρει τις αποσκευες των επιβατων που θα κατεβαινανε. Αφου τις βαλανε στο βαγονακια (τις πεταγανε λες και ηταν σακια! ) καποιες επεσαν απο τα πρωτα βαγονακια και τα υπολοιπα βαγονακια περσαν απο επανω τους!! Οταν το πηρε χαμπαρι ο οδηγος απαθεστατα τις ξαναπεταξε επανω στο βαονακι και συνεχισε τη πορεια του. Οι μονες βαλιτσες που αντεξανε το βαρος ηταν οι "σκληρου" τυπου. Οσοι ειχαν την ατυχια να εχουν οτιδηποτε σπαει στις αλλες, θα αντικρυσανε πολυ ασκημο θεαμα.

Εγω παντως παντα εχω μαζι μου σκληρη βαλιτσα που το μισο μερος εχεις διαφορες θηκες για μικροαντκειμενα και το αλλο μισο εχει λαστιχα σε σχημα "Χ" που κρατανε τα ρουχα στη θεση τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.662
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom