Αγορά βαλίτσας – χειραποσκευής

taniakar

Member
Μηνύματα
245
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
delsey ή samsonite.μόνο!!
δεν είμαι ψωνάρα,αλλα μου αρέσει να ταξιδεύω με μιά καλή βαλίτσα,και να μην την παραλαμβάνω κουρέλι απο τους ιμάντες...μιά φορά την πληρώνεις ....
δεν δίνω και πολλα αφού τα παίρνω απο το stock που βρίσκεται στην ερμού,δίπλα απο το παρουσίασις στο υπόγειο!
εγώ θα σας τα λέω απο την επαρχία αυτά????

μπορεί εγώ να ταξιδεύω σαν λέτσος αλλα η βαλίτσα μου θέλω να είναι κομψή...
Σ' ευχαριστώ κι εγώ για την πρόταση. Θα το επισκεφτώ κι εγώ σίγουρα με την πρώτη ευκαιρία που θα βρεθώ Αθήνα!
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
τελεια!!!
ευχαριστουμε για τις πληροφορίες!!! και γω τις mandarina duck εχω βάλει στο μάτι...
αντε , τώρα περιμένουμε να πληρωθούμε!
 

msmaria

Member
Μηνύματα
40
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
παντως εγω samsonite δεν κραταω αλλη φορα!!
πηγα Ρωμη με αυτη τη βαλιτσα (με ροδακια κιολας) και μου φυγε η μεση απο το βαρος και το σκυψιμο..ειναι και 3-4 κιλα απο μονη της η ατιμη...απαπαααα..μακριααα!! καλυτερα φτηνη και ελαφρια και την ντυνουμε με σελοφαν στο αεροδρομιο...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παιδιά εγώ οταν ειναι να εχει χρειαστει να αγορασω βαλιτσα εχω παει στην Αθηνας (απο ομονοια μερια ομως) στην αρχη της αριστερα που εχει ενα με σχετικα ποικιλια στο παταρι...μιλαμε για πολυ decadance φαση και με περιεργους τυπους να δουλευουν μεσα...αλλα κοβουν και αποδειξη...ειχα κανει μαλιστα και παζαρι
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
παρτε ενα σαμαρι να ησυχαστε....(οχι αυτο που βαζουν στα μουλαρια)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Delsey, είχα και εγώ όταν ταξίδεψα Αίγυπτο και έγινε τραυματίας πολέμου η βαλιτσούλα μου :(:(

Επίσης και στις Σκανδιναβικές χώρες με Μalev που πετάξαμε, στην επιστροφή εδώ, η Delsey της φίλης (του πανακρίβου), της παρεδώθει με κομμένο το χερουλάκι της :( ... που να ζητούσαμε αποζημίωση... (άσε δεν μπορώ την ταλαιπωρία...)

Μετά από τα παραπάνω, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι καλύτερα είναι να αγοράζουμε μια οικονομικότερη αλλά ταυτόχρονα και εργονομική βαλίτσα, για να μην στεναχωριόμαστε όταν την παραλαμβάνουμε τραυματισμένη :roll:...

Εεεε και αν χαλάσει την πετάμε:haha:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ΚΑΙ ΕΓΩ αυτης της αποψης ειμαι..βεβαια οτι δινεις παιρνεις...μπορει μια Delsey να κρατησει 30 χρονια, ενω αυτη που πηρα εγω απο το carefour να σχιστει μετα απο 5-6 πτησεις...(οπως κ εγινε με μια)

εγω εκει που δεν μπορεσα να κατασταλαξω, ειναι αν εινια προτιμοτερο σκληρη βαλιτσα, ή μαλακη...εγω εχω μια στο κλασικο στυλ σαν αυτες τις αθλητικες, μεγαλη, με ροδιτσες, αλλα κ ιμαντα να την παρεις στον ωμο

εινια καλυτερα τετοιες, ή μηπως κλασικη βαλιτσα σκληρη;
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
ΚΑΙ ΕΓΩ αυτης της αποψης ειμαι..βεβαια οτι δινεις παιρνεις...μπορει μια Delsey να κρατησει 30 χρονια, ενω αυτη που πηρα εγω απο το carefour να σχιστει μετα απο 5-6 πτησεις...(οπως κ εγινε με μια)

εγω εκει που δεν μπορεσα να κατασταλαξω, ειναι αν εινια προτιμοτερο σκληρη βαλιτσα, ή μαλακη...εγω εχω μια στο κλασικο στυλ σαν αυτες τις αθλητικες, μεγαλη, με ροδιτσες, αλλα κ ιμαντα να την παρεις στον ωμο

εινια καλυτερα τετοιες, ή μηπως κλασικη βαλιτσα σκληρη;
1) Η σκληρή βαλίτσα είναι σαφώς πιο ανθεκτική...
Ουτε βροχή καταλαβαίνει ( με σακβουγιάζ εγώ το 1994 παρέλαβα βρεγμένα ρούχα..), ούτε ταλαιπωρίες. Ομως ο χώρος της είναι συγκεκριμένος.. Αν θυμάμαι καλά είναι και βαρύτερη.

2) Η μαλακή βαλίτσα κερδίζει σε χώρο..
Ειδικά αν έχει επιπλέον χώρους με ξεχωριστά φερμουάρ που κλείνουν ανοίγουν. Εεε τώρα ο θεός να σε φυλάει αν χαλάσει κάποιο φερμουαρ ή ανοίξει.... ενδείκνυται πάντως το φασκιωματάκι με ιμάντα.
Εγώ καλού κακού βάζω πάνω κάτω εσωτερικά σκληρές πλαστικές τσάντες-σακούλες για ενδεχόμενο βροχής (δεν την ξαναπατάω.... ),
ααα και κρατώ άλλη μια "σακούλα-αδιάβροχο" για να την καλύψω αν χρειαστεί.
Το καλύτερο που είδα να κάνουν είναι μετά τον έλεγχο να ζητάς να στην τυλίξουν στο αεροδρόμιο...

Φυσικά τα κιλά και στις 2 περιπτώσεις δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 20...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Delsey, είχα και εγώ όταν ταξίδεψα Αίγυπτο και έγινε τραυματίας πολέμου η βαλιτσούλα μου :(:(

Επίσης και στις Σκανδιναβικές χώρες με Μalev που πετάξαμε, στην επιστροφή εδώ, η Delsey της φίλης (του πανακρίβου), της παρεδώθει με κομμένο το χερουλάκι της :( ... που να ζητούσαμε αποζημίωση... (άσε δεν μπορώ την ταλαιπωρία...)
η δική μου εμπειρία έχει δείξει ότι οι Delsey είναι πολύ ακριβές για την ποιότητά τους..(αγόρασα μια και μετά το πρώτο ταξίδι πήγε για σέρβις, μιας και ξεκόλλησε από μέσα όλη!!)
κάτι που σαφώς δεν ισχύει για τις Samsonite..οι οποίες είναι πολύ καλής ποιότητας, δηλ. δεν κλαις τα λεφτά σου.
 

sofiaNY

Member
Μηνύματα
35
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλικη Πολυνησια
παιδια το θεμα με τις βαλιτσες ειναι απλα να μην σου τυχει.ετσι οπως τις πετανε ειναι δυνατον να αντεξει η βαλιτσα?????απλα οταν παιρνεις μια καλη βαλιτσα μειωνονται λιγακι οι πιθανοτητες.
το βασικο για εμενα ειναι μια βαλιτσα να εχει service.2 φορες εσπασε η ροδα της βαλιτσας μου την πηγα στα κεντρικα και μου την φτιαξανε.200 ευρω ειχα πληρωσει την βαλιτσα και ηταν κριμα για μια ροδα να την πεταγα.

delsey και samsonite παντως τις εχω στην ιδια κατηγορια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.622
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom