Αγορά Dslr & εγγυήσεις....Ζητούνται πληροφορίες!!!

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θέλω την βοήθεια σας σχετικά με μια Dslr....
Πρέπει μέσα στις επόμενες 5ημέρες να έχω αποφασίσει και τελικά να παραγγείλω την μηχανή που τόσο πολύ θέλω!!

Ο λόγος γίνεται για Canon EOS 1000D με φακό EF-S 18-55 MM και δεύτερο φακό EF 75-300 MM ή SIGMA Τηλεφακός 70-300mm F4-5,6 DG Macro για canon (καλοδεχούμενες είναι και άλλες προτάσεις).
Ως εδώ όλα καλά....το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω που να την παραγγείλω, ή μήπως να την αγοράσω απο καταστημα;
Διότι, την βρήκα σε παρα παρα πολύ καλή τιμή σε ένα site που λέγεται pixmania PIXMANIA ιδέεςδώρων, αγορά on line,υπολογιστής,High-tech, Ηλεκτρικές&#, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις εγγυήσεις...
Αν πάθει κάτι η μηχανή μου σε τι με καλύπτουν αυτοί?
Με λίγα λόγια τι εγγύηση δίνουν?

θα ήθελα πολύ να με κατατοπίσετε σχετικά με το που να την παραγγείλω!!!!:roll:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Βλέπω ότι σε λίγες μέρες θα είσαι στη Νέα Υόρκη.

Γιατί δεν κάνεις την αγορά σου από εκεί, όπου θα σου έρθει πολύ πιο οικονομικά?
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το έχω σκεφτεί κι εγώ αυτό, αλλά θέλω να την έχω για το ταξίδι και όχι να ψάχνω εκεί, διότι ούτε πως και που να κινηθώ δεν ξέρω. Θα μείνω Ν.Jersey, θα πάμε κυρίως ΝY, λίγες μέρες Μιάμι, Βέρμοντ, Μασαχουσέτη, Πενσιλβανία, Οντάριο και γενικά θα είμαστε για πολλές μέρες από εδώ κι από εκεί(θα έχουμε αμάξι ευτυχώς).
Στα ψώνια θα αφιερώσω χρόνο, αλλά όχι στις αρχές. Λέμε αφού γυρίσουμε όσα μέρη θέλουμε να δούμε να ψωνίσουμε απο Ν.jersey μιας κι είναι αφορολόγητα. Αλλά μέχρι τότε τι θα κάνω με το πάθος μου που είναι η φωτογραφία?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.241
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν θα χάσεις χρόνο με ψώνια, πετάξου με το που φτάσεις στο bh photo να πάρεις τη μηχανή και είσαι έτοιμη.

Αλλιώς, πάρτην από κάποιο κατάστημα εδώ στην Ελλάδα, το pixmania είναι στη γαλλία, είναι σίγουρη ότι θα σου έρθει η μηχανή μέχρι να φύγεις; εγώ δε θα το ρίσκαρα.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απο ότι καταλαβαίνω θες μια λύση μικρού κόστους (Αναλογικά πάντα με τα λεφτά που χρειάζεται το hobby). Οπότε η 1000D μια χαρά είναι για τα λεφτά της (τουλάχιστον καλύτερη απο την αντίστοιχη D3000 της Nikon). Ωστόσο η επιλογή του τηλεφακού που λες (75-300) δεν είναι καλή. Από όσο ξέρω δεν έχει Image Stabilization (IS) που σημαίνει ότι πολλές φωτογραφίες ειδικά σε μεγάλα zoom θα σου βγαίνουν κουνημένες. Ψάξε για πακέτο με τον 55-250 IS o οποίος και έχει IS και είναι σαφώς καλύτερος σαν φακός. Να ξέρεις ότι η αγορά σου αυτή τη στιγμή πρέπει να αφορά κυρίως τους φακούς και όχι το σώμα. Αυτό αργά η γρήγορα θα το αλλάξεις. Τους καλούς φακούς ποτέ! Ένα άλλο που πρέπει να σκεφτείς είναι ότι με τους 2 φακούς θα πρέπει να τους έχεις πάντα πάνω σου και θα σε κουράζει να τους αλλάζεις. Αν θες παραπάνω ζουμ στην καθημερινή σου χρήση απο το 3X που δίνει ο 18-55 τότε ίσως πρέπει να σκεφτείς να πάρεις έναν φακό (αντί 2) όπως ο 28-135 που το θεωρώ πάρα πολύ καλό. Ωστόσο δύσκολα θα τον βρείς σε kit.

Τώρα απο σώμα αν θες να δώσεις κάτι παραπάνω, τότε μπορείς να πάρεις είτε την Nikon D5000 ή την Canon 500D.Πλέον θα είσαι σε καλό επίπεδο (είναι σαφώς καλύτερες απο την 1000D) και δεν χρειάζετε να κοιτάς παραπάνω.

Και επειδή το κούρασα έχεις τις εξής επιλογές(και διαλέγεις ανάλογα με τα λεφτά σου)

Σώμα:
1/Canon 1000D
2/Canon 500D ή Nikon D5000

φακοί

1/για Canon, 18-55 IS + 55-250 IS (με τίποτα 75-300) ή για Nikon, 18-55VR + 55-200 VR (Vibration Reduction, είναι το αντίστοιχο του IS της Canon)
2/ για Canon, 28-135 (εδώ ότι αντίστοιχο έχει η Nikon δεν είναι τόσο καλό οπότε πάρε μηχανή Canon)
3/ για Nikon 18-200 VR ή VR II (Πολύ καλύτερος απο τον 18-200 της Canon οπότε εδώ πέρνεις σώμα Nikon). Ακριβός φακός βέβαια αλλα θα σου μείνει για μια ζωή και δεν θα τον βγάλεις ποτέ απο τη μηχανή σου!

Άλλες μάρκες δεν θα έβαζα στη μηχανή μου αλλα ίσως φταίνε τα μυαλά μου και όχι οι εταιρείες. Οπότε δεν ξέρω για τον Sigma.

Ένα φοβερό site που μπορείς να βρείς τα πάντα για σώματα και φακούς που κυκλοφορούν είναι του Ken Rockwell:
KenRockwell.com

Επίσης πολύ καλό ελληνικό forum είναι το:
DPGR - Αρχική Σελίδα

Σε αυτό το forum θα βοηθηθείς πολύ απο έμπειρους στο χώρο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Κάνε την έρευνά σου σε αυτή την ιστοσελίδα B&H Photo Video | Digital Cameras, Camcorders και αν δεις ότι τα μοντέλα και οι τιμές σε ενδιαφέρουν, κάνε την αγορά σου με παράδοση στη διεύθυνση που θα μένεις στο N.Jersey.
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν θα χάσεις χρόνο με ψώνια, πετάξου με το που φτάσεις στο bh photo να πάρεις τη μηχανή και είσαι έτοιμη.

Αλλιώς, πάρτην από κάποιο κατάστημα εδώ στην Ελλάδα, το pixmania είναι στη γαλλία, είναι σίγουρη ότι θα σου έρθει η μηχανή μέχρι να φύγεις; εγώ δε θα το ρίσκαρα.

Εννοείτε ότι θα την πάρεις απο Αμερική. Τσέκαρε τα site των Β&Η και Best Buy

B&H Photo Video | Digital Cameras, Camcorders
Best Buy

Βρές αυτό που θές, κοίτα σε ποιό μαγαζί το έχει και τρέξε πάρτην με το που προσγειωθείς.

π.χ. αυτή που κοιτάς (Canon 1000D με 18-55) αλλα με τον 55-250 που σε έλεγα κάνει 650$:

Canon EOS Digital Rebel XS Black 10.1MP Digital SLR Camera with Extra 55-250mm Lens

Προσοχή στα ονόματα της Canon:

Η 1000D λέγεται Rebel XS και η 500D λέγετε Τ1i
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
1/για Canon, 18-55 IS + 55-250 IS (με τίποτα 75-300) ή για Nikon, 18-55VR + 55-200 VR (Vibration Reduction, είναι το αντίστοιχο του IS της Canon)


Ένα φοβερό site που μπορείς να βρείς τα πάντα για σώματα και φακούς που κυκλοφορούν είναι του Ken Rockwell:
KenRockwell.com

Επίσης πολύ καλό ελληνικό forum είναι το:
DPGR - Αρχική Σελίδα

Σε αυτό το forum θα βοηθηθείς πολύ απο έμπειρους στο χώρο.
Σε ευχαριστώ απείρως πολύ για τις πληροφορίες!!!
Με λίγα λόγια να παραγγείλω μεσω Internet χωρίς να φοβάμαι για εγγυήσεις?
η pixmaniα τα στέλνει μεσα σε λίγες μέρες. Ακριβή ημερομηνία απο N.Jersey δεν ξέρω και το θέμα είναι οτι δεν θα είμαστε και πολύ συχνά στο σπίτι του φίλου που θα μας φιλοξενεί. Θέλω να φύγω και να την έχω την μηχανούλα μου!!!
Είναι καλή λυση η 1000D για πρώτη dslr , ας την μάθω και αργότερα πέρνω καινούρια.
Ενας φίλος μου είπε να κοιτάξω στον Κογχυλακη ή στην canon Ελλάδας, μόνο που εδώ ξεφεύγουμε πολύ απο την τιμή που είχα σκεφτεί αρχικά(θέλω να διαθέσω 600 ? το πολύ)

Δηλαδή το pixmania μου το προτείνει κανείς ή όχι????
Παντως θα μπω και στις σελίδες που μου προτείνατε!!!:)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
εγω θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα απο πατησίων κ βερανζέρου γωνία
μαγαζί με super τιμές και γνώστες του αντικειμένου τα παιδια που δουλέυουν εκει

.:: e-photodigital shops ::. δες εδω

παζάρια στην τιμη απο κοντα !!!!!!
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αλλιώς, πάρτην από κάποιο κατάστημα εδώ στην Ελλάδα, το pixmania είναι στη γαλλία, είναι σίγουρη ότι θα σου έρθει η μηχανή μέχρι να φύγεις; εγώ δε θα το ρίσκαρα.
Με ένα μικρό κόστος για την αποστολή μπορώ να την έχω σε λίγες μέρες (έχουν γραφεία και στην Αθήνα) αλλά και πάλι αν την παραγγείλω Δευτέρα τέλη το πολύ της εβδομάδας θα την έχω!
Με τις εγγυήσεις που δίνει το Pixmania δεν ξέρω τι γίνεται!!
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
εγω θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα απο πατησίων κ βερανζέρου γωνία
παζάρια στην τιμη απο κοντα !!!!!!
Ειμαι Θεσσαλονίκη και είναι δύσκολο κάτι τέτοιο... μάλλον θα κοιτάξω απο αμερικάνικα site και θα την πάρω απο εκεί....αν και θέλω πολύ να την εξασφαλίσω απο Ελλάδα!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Εφόσον λες ότι θα μείνεις σε σπίτι φίλου στο N.Jersey, αν την παραγγείλεις από τώρα στο αμερικάνικο site, θα την παραδώσουν εγκαίρως στο φίλο σας.

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλα ότι το ταξίδι σας θα ξεκινήσει από N.Jersey.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.107
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom