Αγορά Dslr & εγγυήσεις....Ζητούνται πληροφορίες!!!

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εφόσον λες ότι θα μείνεις σε σπίτι φίλου στο N.Jersey, αν την παραγγείλεις από τώρα στο αμερικάνικο site, θα την παραδώσουν εγκαίρως στο φίλο σας.

Εκτός αν δεν κατάλαβα καλα ότι το ταξίδι σας θα ξεκινήσει από N.Jersey.
Μια χαρά κατάλαβες, το ταξίδι ξεκινάει απο ΝJ η βάση θα είναι εκεί δηλαδή.
Ας πούμε λοιπόν οτι την αγοράζω απο Αμερική την ψηφιακή θα κάνω πάλι την ίδια ερώτηση....με εγγυήσεις τι γίνεται?
Αν πάθει κάτι η μηχανή σε τι με καλύπτουν???
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Η πολύ πρόσφατη εμπειρία μου στην έρευνα dslr,υποβοηθούμενη από άτομο στη US που βρέθηκε εκεί ταξίδι,έδειξε διαφορά τιμών της τάξης των 50-70?.
Χωρίς μεταφορικά,χωρίς παραδόσεις.
Αν θεωρείς οτι είναι σημαντική διαφορά για ένα budget 600-700?...ε τότε πηγαινε US να την πάρεις :roll:
Υ.Γ. Το ενδιαφέρον μου ήταν για τις canon 1000d,500d και 550d
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πολύ πρόσφατη εμπειρία μου στην έρευνα dslr,υποβοηθούμενη από άτομο στη US που βρέθηκε εκεί ταξίδι,έδειξε διαφορά τιμών της τάξης των 50-70?.

Υ.Γ. Το ενδιαφέρον μου ήταν για τις canon 1000d,500d και 550d
Καλησπέρα!
Τα παιδιά το πρότειναν επειδή θα ταξιδέψω για ΝΥ σε λίγες μέρες, απο την αλλη εγώ ήθελα να την πάρω απο εδώ για να μην ανησυχώ με το τι μέλλει γενέσθαι!!
Κι εγω για αυτες ενδιαφερομαι, κυριως για 1000D. Στον φακό αντιμετωπίζω μόνο δυσκολίες για το τι θα διαλέξω.
Πριν έλεγα και στα άλλα παιδιά οτι ενδιαφερομαι για αγορά απο το Pixmania. Διαβασα και τους όρους εγγυησης και με καλύπτει σε περιπτώσεις βλάβης με εγγυήση της κατασκευάστριας στην Ελλάδα. Μακαρι να ειναι ετσι, ειδάλλως θα υπάρξει προβλημα. Στο pixmaniα βρηκα το κιτ με δυο φακους, βαλιτσακι, καρτα μνημης και τριοποδα(για 1000d μιλαω) σε πολυ καλη τιμή, νομίζω 500-600? και λέω να την χτυπήσω!!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σου απάντησα έχοντας διαβάσει όλα τα προηγούμενα post.
Επειδή δεν βρήκα μεγάλες διαφορές με US,δεν την παρείγγειλα τελικά και προτίμησα να την πάρω από εδώ.Εφόσον τώρα εσύ βιάζεσαι κιόλας.....
Υπάρχουν πολλά θέματα στο forum που αναφέρονται στις dslr...πχ
http://www.travelstories.gr/%F6%F9%...%E1%F6%E9%EA%DD%F2-%EC%E7%F7%E1%ED%DD%F2.html
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σου απάντησα έχοντας διαβάσει όλα τα προηγούμενα post.
Επειδή δεν βρήκα μεγάλες διαφορές με US,δεν την παρείγγειλα τελικά και προτίμησα να την πάρω από εδώ.Εφόσον τώρα εσύ βιάζεσαι κιόλας.....
Μάλλον απο εδώ θα την παρω κι εγω...θα το ψάξω λίγο αυτή την εβδομάδα και απο Δευτέρα θα κάνω και την παραγγελία!!
Σε ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες!!Θα μεταβώ στο γκρουπακι που πρότεινες!!!:D
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όντως η προσφορά που βρήκες από το site που μας έστειλες είναι πολύ καλή οπότε αγόρασε την από εκεί. Επίσης έψαξα λιγάκι και τι παίζει με τις εγγυήσειςς στην Αμερική και είναι λιγάκι μπλέξιμο. Δε φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι μόνο για USA ή international. Και στα δε καταστήματα δε βγάζεις εύκολα άκρη μιας και πέρα από τις εγγυήσεις που έχεις από την εταιρία, αυτοί βάζουν στο παιχνίδι και κάτι protection plans που σου παρέχει η κάθε αλυσίδα έναντι κόστους φυσικά.

Οι μόνες μου ενστάσεις είναι όπως σου είπα για το 2 φακό σου. Καμιά φορά στα πακέτα για να μας δελεάσουν βάζουν καλές τιμές αλλά σε προίοντα που δεν είναι και τόσο καλά. Αν μπορείς ρώτα και τη γνώμη κάποιου πιο έμπειρου και αν σου δώσει το οκ παράγκειλε την.

Λοιπόν καλό σου ταξίδι και περιμένουμε και τις φωτογραφίες σου από την καινούργια dslr!
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δε φαίνεται ξεκάθαρα αν είναι μόνο για USA ή international. Και στα δε καταστήματα δε βγάζεις εύκολα άκρη μιας και πέρα από τις εγγυήσεις που έχεις από την εταιρία, αυτοί βάζουν στο παιχνίδι και κάτι protection plans που σου παρέχει η κάθε αλυσίδα έναντι κόστους φυσικά.

Οι μόνες μου ενστάσεις είναι όπως σου είπα για το 2 φακό σου.
Αυτο ισχύει που λες. Απλα λες οτι αν αγοράσεις κάτι απο εκεί δεν θα έχει εγγύηση στην ουσία, γιατί είναι μόνο για Αμερική...Κοινώς μπέρδεμα!!!
Για τον φακό μου το είπε και ενας φίλος φωτογράφος και τώρα μιας που το λες κι εσύ είμαι σίγουρη οτι μεσα στο ΣΚ θα ψάξω για άλλον και θα φτιάξω μόνη μου ενα πακετάκι μεχρι 600? με το σώμα και τον φακό! Δεν γίνεται αλλιώς! Θα ψάξω αυτούς που μου είπες κι εσύ σίγουρα!!!!
Σε ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρον και που έψαξες....το εκτιμώ πολυ!!!
Σιγουρα θα επιστρέψω με πολλές ιστορίες και πολλες μα πάρα πολλές φωτογραφίες!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.518
Likes
29.325
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η πολύ πρόσφατη εμπειρία μου στην έρευνα dslr,υποβοηθούμενη από άτομο στη US που βρέθηκε εκεί ταξίδι,έδειξε διαφορά τιμών της τάξης των 50-70?.
Χωρίς μεταφορικά,χωρίς παραδόσεις.
Αν θεωρείς οτι είναι σημαντική διαφορά για ένα budget 600-700?...ε τότε πηγαινε US να την πάρεις :roll:
Υ.Γ. Το ενδιαφέρον μου ήταν για τις canon 1000d,500d και 550d
Το πακετάκι που θέλει η Gina Bal, έχει στο pixmania ?566.00 και στο B&H $599.98. Αν τα μετατρέψεις σε ευρώ, προκύπτει διαφορά λίγο παραπάνω από ?100. Αν υπολογίσεις και το shipping (0 στη μια περίπτωση, ?17.99 στην άλλη), το κόστος ανεβαίνει κι άλλο.

Συμφωνώ κι εγώ ότι ο 75-300 χωρίς Stabilization θα είναι πρακτικά άχρηστος. Καλύτερα πάρε μόνο τον 18-55, και διαλέγεις ένα άλλο, καλύτερο τηλεφακό σε μια επόμενη στιγμή (ή από ΝΥ).
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το πακετάκι που θέλει η Gina Bal, έχει στο pixmania ?566.00 και στο B&H $599.98. Αν τα μετατρέψεις σε ευρώ, προκύπτει διαφορά λίγο παραπάνω από ?100. Αν υπολογίσεις και το shipping (0 στη μια περίπτωση, ?17.99 στην άλλη), το κόστος ανεβαίνει κι άλλο.


Κοίταξα αυτό που έγραψες.Στην έρευνά μου πριν 2 μήνες δεν υπήρχε η προσφορά του B&H για έκπτωση 150$.Έτσι τα πράγματα αλλάζουν
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Σε ΟΤΙ άλλο ψάξεις,ακόμα και με -50$,οι διαφορές είναι όπως τα είπα.Ρίξανε την 1000D γιατί πάλιωσε
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τελικά έχετε δίκιο σχετικά με τα χρήματα. Και αλλοι φίλοι μου το είπαν και βασικά δεν θα έχει εγγύηση αγοράζοντας την απο Αμερική!! Εχετε επίσης δίκιο και για τον φακό....ήταν απερίσκεπτη σκέψη και τελικά δεν είναι καλός ο φακός που έχουν στο πακετάκι της pixmania (η οποια τελικά δίνει και εγγύηση της κατασκευάστριας εταιρείας και με καλύπτει στην Ελλάδα για σέρβις!)
Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το σώμα και τον 18-200 της canon!!
Τι λέτε?
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ρίξανε την 1000D γιατί πάλιωσε
Το ότι πάλιωσε δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή κιόλας...σωστα?
Γιατί έχω διαβάσει καλές κριτικές και για πρώτη dslr είναι καλή,σωστα???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.549
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom