Αγορά Dslr & εγγυήσεις....Ζητούνται πληροφορίες!!!

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Το ότι πάλιωσε δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή κιόλας...σωστα?
Γιατί έχω διαβάσει καλές κριτικές και για πρώτη dslr είναι καλή,σωστα???
Όταν αναζητούσα-όπως και εσύ-συμβουλές,μου είπαν οτι η 1000D,είναι ικανοποιητική για αρχή.Οι 500D και 550D,που επίσης με ενδιέφεραν,με συμβούλεψαν οτι έχουν δυνατότητες που θα μου πάρει αρκετό καιρό να μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ.Στο τέλος κατέληξα σε 2 και εκεί μέτρησε τελικά το budget
 

perictione

Member
Μηνύματα
66
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα σου΄ρχομαι (25/08)
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω το σώμα και τον 18-200 της canon
Ναι είνα πάρα πολύ καλός και θα σου λύσει και τα χέρια καθώς δε θα χρειαστείς άλλον (wide ή telephoto). Ίσως στην πορεία χρειαστείς έναν 50mm σταθερό για νυχτερινές λήψεις και εσωτερικούς χώρους (π.χ μπορεί να μη θέλεις να σκας σε πάρτυ με τη μπαζούκα) αλλά αυτός είναι και φτηνός (100$). Φυσικά και αυτό πλεονασμός θα είναι, εξαρτάται με το πόσο πολύ θα πορωθείς με τη φωτογραφία ως hobby.

Το ότι πάλιωσε δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλή κιόλας...σωστα?
Και βέβαι όχι, εξάλλου ότι βγάζει η Nikon και η Canon είναι καλό και διαχρονικό

με συμβούλεψαν οτι έχουν δυνατότητες που θα μου πάρει αρκετό καιρό να μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ
Πιστεύω ότι και η 500D και η 550D θεωρούνται entry level και δεν έχουν μεγάλες διαφορές τόσο στο τρόπο λειτουργίας όσο στα χαρακτηριστικά τους. Επίσης αν ασχοληθεις με το hobby θέλεις μόνο μερικούς μήνες για να μπορείς να χειρίζεσαι manual τη μηχανή σου και δεν αγοράζεις μια τέτοια μηχανή ίσα για να συνηθίσεις τις dslr.
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Όταν αναζητούσα-όπως και εσύ-συμβουλές,μου είπαν οτι η 1000D,είναι ικανοποιητική για αρχή.Οι 500D και 550D,που επίσης με ενδιέφεραν,με συμβούλεψαν οτι έχουν δυνατότητες που θα μου πάρει αρκετό καιρό να μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ.Στο τέλος κατέληξα σε 2 και εκεί μέτρησε τελικά το budget
Με λιγα λόγια να ξεκινήσω με μια 1000D και αργότερα στο μέλλον βλεπουμε!!
Εξάλλου, δεν θέλω να πάρω κάτι που δεν θα μπορώ να χειριστώ δεν υπάρχει νόημα! Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!:clap:
 

Gina Bal

Member
Μηνύματα
74
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι είνα πάρα πολύ καλός και θα σου λύσει και τα χέρια καθώς δε θα χρειαστείς άλλον (wide ή telephoto). Ίσως στην πορεία χρειαστείς έναν 50mm σταθερό για νυχτερινές λήψεις και εσωτερικούς χώρους (π.χ μπορεί να μη θέλεις να σκας σε πάρτυ με τη μπαζούκα) αλλά αυτός είναι και φτηνός (100$). Φυσικά και αυτό πλεονασμός θα είναι, εξαρτάται με το πόσο πολύ θα πορωθείς με τη φωτογραφία ως hobby.
.
Για άλλη μια φορά με βοήθησες πολύ!!Ευχαριστώ tsimpidi !!!!
Eισαι τέλεια!!!
Μάλλον θα κάνω αυτό που είπες...με την φωτογραφία έχω κόλλημα και το παράπονο μου ήταν πάντα οτι δεν μπορώ να τραβάω νύχτα, οπότε θα πάρω έναν φακο απο Αμερική, 100$ είναι πολύ καλή τιμή!
Χίλια ευχαριστώ για μια ακόμη φορά!!:clap:
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Για μένα η d1000 λειτούργησε ως το άλλο μου μισό. Το manual, που ακόμα το μαθαίνω, μου δίνει απεριόριστες δυνατότητες και με έχει βάλει σε ένα τριπάκι να το ψάχνω περισσότερο απ'ότι συνήθως. Θα μπορούσα να πω, όπως αναφέρει ο φίλος παραπάνω, ότι με "πώρωσε" επιπλέον με τη φωτογραφία. Την παίρνω και τραβάω βόλτες μόνη μου για να κάνω κλικ και να παίξω με το φως- αυτό είχα να το κάνω χρόνια, από τότε που είχα μια praktica. Ταυτόχρονα βέβαια, αν είναι να βγω με παρέα και να την πάρω μαζί, τραβάω και ένα auto (αν δεν μου το πειράξει κάποιος :D) και είμαι σίγουρη για το αποτέλεσμα.

Σίγουρα για κάποιον έμπειρο θα φαίνεται παιχνίδι, για μένα όμως είναι ιδανική. Την προτείνω χωρίς επιφυλάξεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.558
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom