Γαλλία Αεροδρόμιο Μποβέ (Beauvais) με Ryanair!

dreams159

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
H πλεον αξιοπιστη supershuttle κοστιζει περιπου στα 165€ για 8 ατομα. H RS που γραφεις ειναι μεν πιο φθηνη αλλα δεν ειναι αξιοπιστη.
Απο τα 3 ξενοδοχεια μονο το Cadet βρισκεται σε καλη και βολικη τοποθεσια.
Ειχα σημειώσει και το σαιτ για τα άλλα βανάκια, που μου προτήνεις. Εννοείται ότι θα πάρουμε την πιο ακριβή αν τίθεται θέμα αναξιοπιστίας, αν καταλήξουμε σε τέτοιου είδους μεταφορά.
Τα ξενοδοχεία τα έχω ήδη μεταφέρει σε ανάλογο θέμα. Ας καταλήξουμε πρώτα στη διαμονή και ξανασυζητάμε το θέμα της μετακίνησης μας από το αεροδρόμιο.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το πόσο άσχετη είναι η ερώτησή μου με το τι “κουβεντιάζετε” εδώ τις τρεις-τέσσερις τελευταίες ημέρες.

Ξέρω για το λεωφορείο από το αεροδρόμιο του Μποβέ για Παρίσι, έχω τσεκάρει και τις τιμές των τρένων από τον σταθμό στο κέντρο του Μποβέ μέχρι το Παρίσι, παρακολουθώ και τα διαθέσιμα... αγώγια στο blablacar, όμως δε χάνω κάτι ρωτώντας εδώ αν έχει κανείς υπόψη του κάποιον άλλον τρόπο να κάνει κάποιος το Μποβέ-Παρίσι. Βασικά, αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς κάτι για “απλά” λεωφορεία, όχι εκείνα που εξυπηρετούν όσους φθάνουν με αεροπλάνο στο αεροδρόμιο ακριβώς βόρεια του Μποβέ. Όσο χρόνο και να πέρασα στο ίντερνετ, τα μόνα λεωφορεία που βρήκα ήταν αυτά του αεροδρομίου.

Το ίδιο πρόβλημα είχα πρόσφατα ψάχνοντας το Λιόν-Σεντ Ετιέν, εκεί τελικά βρήκα λεωφορεία (άσχετα αν είναι τόσο ασύμφορα που δε θα τα χρησιμοποιήσω), κι έλεγα μήπως κάποιος εδώ ξέρει κάτι για το Μποβέ-Παρίσι που να μην πηγαίνει το μυαλό μου να ψάξω στο ίντερνετ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.501
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εδώ λέει ότι υπάρχει ένα λεωφορείο με εισιτήριο 1 € που συνδέει το αεροδρόμιο με το κέντρο του Μποβέ. Αυτό ψάχνεις?
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
katkats, ευχαριστώ για το λινκ, αλλά εκείνο που ψάχνω είναι το Μποβέ-Παρίσι. Τις τελευταίες ημέρες αγόρασα 17 εισιτήρια -κυρίως βραδινών- λεωφορείων, με εξαίρεση ένα Τουλούζη-Μασσαλία κανένα εισιτήριο δε μου κόστισε πάνω από 5,50 ευρώ (Megabus, τα αγόρασα όλα την πρώτη μέρα που άρχισαν να πουλάνε εισιτήρια για μετά τις 8 Ιουνίου), και τα 15,90-17 ευρώ που κοστίζει το λεωφορείο από το αεροδρόμιο του Μποβέ για το Παρίσι μού φαίνονται απλά πάρα πολλά (για 80 χιλιόμετρα. Καταλαβαίνω ότι... τόσο πάει το χιλιόμετρο στη Γαλλία, όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν πρόκειται να εξαντλήσω τα περιθώρια να γλιτώσω κάποια χρήματα). Με blablacar μπορεί κανείς να κάνει το Μποβέ-Παρίσι με 5-6 ευρώ, όμως για τη μέρα που με ενδιαφέρει και την ώρα που με βολεύει δεν υπάρχει διαθέσιμη θέση σε αυτοκίνητο, γι' αυτό εξακολουθώ να ψάχνω για εναλλακτικές.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συγγνώμη εκ των προτέρων για το πόσο άσχετη είναι η ερώτησή μου με το τι “κουβεντιάζετε” εδώ τις τρεις-τέσσερις τελευταίες ημέρες.

Ξέρω για το λεωφορείο από το αεροδρόμιο του Μποβέ για Παρίσι, έχω τσεκάρει και τις τιμές των τρένων από τον σταθμό στο κέντρο του Μποβέ μέχρι το Παρίσι, παρακολουθώ και τα διαθέσιμα... αγώγια στο blablacar, όμως δε χάνω κάτι ρωτώντας εδώ αν έχει κανείς υπόψη του κάποιον άλλον τρόπο να κάνει κάποιος το Μποβέ-Παρίσι. Βασικά, αναρωτιέμαι αν γνωρίζει κανείς κάτι για “απλά” λεωφορεία, όχι εκείνα που εξυπηρετούν όσους φθάνουν με αεροπλάνο στο αεροδρόμιο ακριβώς βόρεια του Μποβέ. Όσο χρόνο και να πέρασα στο ίντερνετ, τα μόνα λεωφορεία που βρήκα ήταν αυτά του αεροδρομίου.

Το ίδιο πρόβλημα είχα πρόσφατα ψάχνοντας το Λιόν-Σεντ Ετιέν, εκεί τελικά βρήκα λεωφορεία (άσχετα αν είναι τόσο ασύμφορα που δε θα τα χρησιμοποιήσω), κι έλεγα μήπως κάποιος εδώ ξέρει κάτι για το Μποβέ-Παρίσι που να μην πηγαίνει το μυαλό μου να ψάξω στο ίντερνετ.
Οχι, δεν υπαρχουν απλα λεωφορεια γιατι το Beauvais δεν ανηκει στο IDF αλλα βρισκεται στην περιοχη Picardie. Οποτε δεν εχει αστικη συγκοινωνια και συνδεση με το Παρισι και δικτυο υπεραστικων συγκοινωνιων τυπου ΚΤΕΛ στη Γαλλια δεν υπαρχει.
 

dj angel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σε ολους...διαβασα ολα τα παραπανω και θα ηθελα να μαθω αν ξερει κανεις ποσο περιπου θα κοστισει η μεταφορα απο το μποβε στο ξενοδοχειο μου που ειναι 1 χλμ διπλα στην disneyland με ταξι ? αν συμφερει δηλαδη...και αν παιρνουν μετρητα η χρειαζετε η καρτα μαζι μου γενικα για πληρωμες σε ξενοδοχειο κ.λ.π, φευγω 6 με 10 σεπτεμβριου, ευχαριστω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.140
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με ταξί δεν ξέρω, με Uber είναι €130.00 με €170.00 .
 

dj angel

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αυτην την εταιρια (shoutle) την βρισκω εξω απο το αεροδρομιο η πρεπει να κλεισω απο το ιντερνετ ?
Με τα μετρητα η καρτα ξερεις κανεις κατι ?
Ευχαριστω !!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Την βρίσκεις κ έξω αλλά νομίζω από το site είναι ελαφρώς φθηνότερα. Για κάρτα δεν ξερω αλλά θεωρώ ότι δεν θα έχεις πρόβλημα. Σίγουρα θα αναγράφει κ στο site ποιες δέχονται
 

nenakiii

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
καλημερα, εχω κανονισει να παω με την μαμα μου στο παρισι 8-12 νοεμβριου. θα ηθελα βοηθεια σχετικα με την μετακινηση απο το μποβε στο κεντρο του παρισιου και την επιστροφη στο αεροδρομιο. κατι διαβασα οτι βγαινοντας απο αεροδρομιο αριστερα εχει να βγαλω ειστηρια με επιστροφη ισχυει? και διαβασα επισης οτι ειναι ευκολο να τα βρεις, παλι αριστερα βγαινοντας. ειναι μηπως καλυτερα να τα κλεισω απο το ιντερνετ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.892
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom