Αιγαίου ...Έως -40% σε όλο μας το δίκτυο!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
H αλήθεια είναι ότι δεν το έψαξα περαιτέρω καθώς αρχικά ήθελα να προλάβω την προσφορά και σε δεύτερο χρόνο να κοιτάξω καταλύματα.
Αλλά όσο γράφω κοιτάω και όντως είναι αρκετά υψηλές οι τιμές.

Ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια παιδιά!
Αν και υποψιάζομαι θα το ξερεις για να σκέφτεσαι το συγκεκριμένο ταξίδι, αλλά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις κάθε Αύγουστο στο Εδιμβούργο γίνεται το Edinburgh International Festival, με πολλές και κάθε είδους πολιτιστικές εκδηλώσεις σχεδόν όλο το μήνα. Με άλλα λόγια, η πόλη είναι εξαιρετικά hot προορισμός τον Αύγουστο. Πολλοί, πέρα από διακοπες, πηγαίνουν για πολιτιστικό τουρισμό, χώρια οι "παρατρεχαμενοι" και συμμετέχοντες του φεστιβάλ που κλείνουν από νωρίς τα καταλύματα. Δύσκολο να βρεις φθηνό κατάλυμα και υποψιάζομαι πως οι τιμές θα ανέβουν κι άλλο, μόλις ανακοινωθεί επισημα το πρόγραμμα (κάπου στις 15 Μαρτίου γίνεται η ανακοίνωση συνήθως).
 
Last edited:
Μηνύματα
19
Likes
91
Νομίζω μπορείς να κόψεις πολλά αν κλείσεις για Λονδίνο και από εκεί για Εδιμβούργο. Τα κοντά 400 ευρώ μου φαίνονται παρά πολλά.

Νομίζω πετάει και η EasyJet για εκεί, με την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δεν είδα να κόβει πολλά η επιλογή αυτή μιας και το σκέφτηκα. Σίγουρα υπάρχει κάποια μείωση στoν προϋπολογισμό αλλά δεν είναι και τόσο που να άξιζε την ΄΄ταλαιπωρία΄΄.

Αν και υποψιάζομαι θα το ξερεις για να σκέφτεσαι το συγκεκριμένο ταξίδι, αλλά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις κάθε Αύγουστο στο Εδιμβούργο γίνεται το Edinburgh International Festival, με πολλές και κάθε είδους πολιτιστικές εκδηλώσεις σχεδόν όλο το μήνα. Με άλλα λόγια, η πόλη είναι εξαιρετικά hot προορισμός τον Αύγουστο. Πολλοί πέρα από διακοπες, πηγαίνουν για πολιτιστικό τουρισμό, χώρια οι "παρατρεχαμενοι" και συμμετέχοντες του φεστιβάλ που κλείνουν από νωρίς τα καταλύματα. Δύσκολο να βρεις φθηνό κατάλυμα και υποψιάζομαι πως οι τιμές θα ανέβουν κι άλλο, μόλις ανακοινωθεί επισημα το πρόγραμμα (κάπου στις 15 Μαρτίου γίνεται η ανακοίνωση συνήθως).
Όχι δεν το γνώριζα. Δεν έχω ψάξει πολλά για το Εδιμβούργο μιας και ήθελα να περάσω περισσότερο στην επαρχία της Σκωτίας.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Μάλλον το εγκαταλείπω σιγά σιγά μιας και βλέπω να μετατρέπεται σε Νέα Υόρκη από θέμα κόστους.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν είδα να κόβει πολλά η επιλογή αυτή μιας και το σκέφτηκα. Σίγουρα υπάρχει κάποια μείωση στoν προϋπολογισμό αλλά δεν είναι και τόσο που να άξιζε την ΄΄ταλαιπωρία΄΄.


Όχι δεν το γνώριζα. Δεν έχω ψάξει πολλά για το Εδιμβούργο μιας και ήθελα να περάσω περισσότερο στην επαρχία της Σκωτίας.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Μάλλον το εγκαταλείπω σιγά σιγά μιας και βλέπω να μετατρέπεται σε Νέα Υόρκη από θέμα κόστους.
Προτού "παραδώσεις τα όπλα", και αφού πρώτα δεις αν υπάρχει κάποιο σχετικά φθηνό κατάλυμα (δεν είναι και τελείως απίθανό, δεδομένου ότι είναι ακόμα Γενάρης), τσέκαρε πτήσεις προς γειτονικά αεροδρόμια, όπως το Teeside ή το Newcastle στη βόρειο Αγγλία, ή προς Γλασκώβη ή και Aberdeen στη Σκωτία, κατά προτίμηση μέσω Αμστερνταμ με KLM (check skyscanner). Θα βρεις σίγουρα πιο χαμηλούς ναύλους. Από αυτές τις πόλεις το Εδιμβούργο προσεγγίζεται πολύ εύκολα με τρένο
 
Μηνύματα
19
Likes
91
Προτού "παραδώσεις τα όπλα", και αφού πρώτα δεις αν υπάρχει κάποιο σχετικά φθηνό κατάλυμα (δεν είναι και τελείως απίθανό, δεδομένου ότι είναι ακόμα Γενάρης), τσέκαρε πτήσεις προς γειτονικά αεροδρόμια, όπως το Teeside ή το Newcastle στη βόρειο Αγγλία, ή προς Γλασκώβη ή και Aberdeen στη Σκωτία, κατά προτίμηση μέσω Αμστερνταμ με KLM (check skyscanner). Θα βρεις σίγουρα πιο χαμηλούς ναύλους. Από αυτές τις πόλεις το Εδιμβούργο προσεγγίζεται πολύ εύκολα με τρένο
Θα τα κοιταξω το Σαββατο που θα εχω και περισσοτερο χρονο. Ευχαριστω για τα tips.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να κλείσεις 8 μήνες πιο πριν στα 400 ευρώ για ταξίδι στην Ευρώπη. Πόσο πιο πάνω να πάει; Τώρα όσο αφορά τις προσφορές, ας κρατήσουμε μικρό καλάθι. Πολλές φορές είναι πολιτικές πρόωθησης.
Κοιτάζω και εγώ για Σκωτία τον Απρίλη και τον Μάιο. Όντως οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες και για αυτό δεν έχω κλείσει ακόμα. Θεωρώ όμως ότι με ανταπόκριση γύρω στα 150 και κάτι θα βρεθεί
 
Μηνύματα
19
Likes
91
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να κλείσεις 8 μήνες πιο πριν στα 400 ευρώ για ταξίδι στην Ευρώπη. Πόσο πιο πάνω να πάει; Τώρα όσο αφορά τις προσφορές, ας κρατήσουμε μικρό καλάθι. Πολλές φορές είναι πολιτικές πρόωθησης.
Κοιτάζω και εγώ για Σκωτία τον Απρίλη και τον Μάιο. Όντως οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες και για αυτό δεν έχω κλείσει ακόμα. Θεωρώ όμως ότι με ανταπόκριση γύρω στα 150 και κάτι θα βρεθεί
Περισυ ειχα κλεισει τον Μαρτιο Αθηνα-Λονδινο, ιδιες ημερομηνιες και βγηκε 270 το ατομο πηγαινε ελα flex.
Γι αυτο ειπα να σας ρωτησω, μηπως ουτως η αλλως βγαινει τοσο ακριβα λογω προορισμου που απ οτι καταλαβα ισχυει και αυτο.
Γιατι με μια βαλιτσα οπως ειπες 400 ευρω για Ευρωπη ειναι λιγο καπως και ειδικα σε τετοιο βαθος χρονου.
Λιγο φθηνοτερα ερχεται το Δουβλινο.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
206
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ταξίδι-Όνειρο
Απ' άκρη σ' άκρη
Δεν βρίσκω κανένα λόγο να κλείσεις 8 μήνες πιο πριν στα 400 ευρώ για ταξίδι στην Ευρώπη. Πόσο πιο πάνω να πάει; Τώρα όσο αφορά τις προσφορές, ας κρατήσουμε μικρό καλάθι. Πολλές φορές είναι πολιτικές πρόωθησης.
Κοιτάζω και εγώ για Σκωτία τον Απρίλη και τον Μάιο. Όντως οι τιμές είναι πολύ ανεβασμένες και για αυτό δεν έχω κλείσει ακόμα. Θεωρώ όμως ότι με ανταπόκριση γύρω στα 150 και κάτι θα βρεθεί
Έκλεισα τον Οκτώβριο μόλις άνοιξε το δρομολόγιο για 1-6/5 Εδιμβουργο γύρω στα 160 ευρώ. Λέω ίσως γιατί το ένα σκέλος το έκλεισα business και κόστισε συνολικά 200 το εισιτηριο. Το αναφέρω για στατιστικούς λόγους. Γενάρη για Απριλίο νομίζω είναι κάπως αργά και ο Αύγουστος κάνει τζιζ ούτως ή άλλως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom