(Ακριβή) Ελλάδα-Ζήσε το μύθο σου

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Τέλος πάντων παιδιά, νομίζω ότι έχει ξεφύγει το θέμα.
Πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν να πληρώνεις ακριβότερα έναν ξενώνα σε μια γωνιά της Ελλάδας, που μόνο εμείς την ξέρουμε, με ένα ξενοδεχείο σε μία μητρόπολη του κόσμου.
Αλλά θα μου πείτε ότι πάντα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης....
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εδώ στην Ελλάδα είμαστε large σε όλα μας! Έτσι που το πάνε θα σηκωθούμε να φύγουμε όλοι κάποια στιγμή και θα τους αφήσουμε μόνους τους να κυβερνάνε! (άλλο που δεν θέλουμε) :haha:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
εχω ψαξει μεσα στο ιντερνετ και βρηκα ενα απο τα μεγαλα τις γερμανιας το edeka το οποιο ειχε φυλλαδιο.εγραψα λοιπον τιμες απο διαφορα προιοντα που ξερω οτι τα εχουμε και εδω και σημερα που πηγα στο καρφουρ εγραψα τις αντιστοιχες ελληνικες.

γερμανια ελλαδα
μπαρες σοκολατενιες kinder 0,69 0,96
καρυδια 1κιλο 2,99 7,49
knorr σαλτσα μπολωνεζ 0,45 1,39
haribo ζελεδακια 1,11 1,51
becel μαργαρινη 1,11 3,59
palmolive αφρολουτρο(250μλ) 0,77 2,69
axe σπρει 2,22 3,82
Μ&Μ 1,79 2,40
calgonit ταμπλετες π/π 56τμχ 8,99 14,96

αυτα τα συμερασματα δικα σας.
Exoυμε και λέμε λοιπόν

μπαρες σοκολατενιες kinder 0,69 0,96
Αύξηση 39,1%

καρυδια 1κιλο 2,99 7,49


Αυξηση 150,5%

knorr σαλτσα μπολωνεζ 0,45 1,39


Αύξηση 208,8%

haribo ζελεδακια 1,11 1,51


Αυξηση 36%


να συμπληρώσω και εγώ λοιπόν ενα μεγάλο ΑΙΣΧΟΣ:roll: :(
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Φθηνή μου Αγγλία!

κάτι αλλο που θέλω να συμπληρώσω είναι ότι στην Αγγλία πέρισυ γέμιζα το καρότσι του super market με 100 λίρες (130 ευρώ) και στην Ελλάδα χρειάζομαι 270 ευρώ. Τον Αύγουστο που ξαναγύρισα Ελλάδα μετά από 1 χρόνο έπαθα σοκ με τις τιμές! Είναι δυνατόν λαχανίκα, φρούτα και ελληνικά προιόντα (πχ γιαούρτια ΦΑΓΕ) να πωλούνται πιο φθηνά στην Αγγλία? Και όμως όλα είναι δυνατά. Οι δε τίμες σχεδόν σταθερές. 1,32 λίρες αγόραζα το φρέσκο γάλα 2,468 λίτρων τον Σεπτέμβρη του 2007 και τον Αύγουστο του 2008. Όσο αφορά στα ανδρικά ρούχα οι ιδιες μάρκες πολύ φθηνότερα έξω! και δε μιλώ για εποχή εκπτώσεων, γιατί εκεί έχουν πραγματικές εκπτώσεις!
 

alia

Member
Μηνύματα
32
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικο
Τέλος, θα έλεγα ότι η Χαλκιδική τσιμπάει στις τιμές τα καλοκαίρια :roll:
Τσιμπαει; Γδερνει!!! Στην Καλλιθεα πληρωσα 3 ευρω για τη μπουγατσα και 5 ευρω για τεσσερις λουκουμαδες με σιροπι.Ελεος πια!! Για να μη μιλησω για παραλιες και ξαπλωστρες. Ειναι ο πιο ακριβος προορισμος!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Και να μην ξεχνάμε ότι στην Ελλάδα πληρώνουν και τους χαμηλότερους μισθούς από τις χώρες που αναφέραμε, ε; Το λέω μια και το έμψυχο δυναμικό είναι σημαντικό, ειδικά στον τουρισμό!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Τωρα ειΔα απο την αρχη τη συζητηση σας και μου αρεσε πολυ.

Λοιπον, εμεις μενουμε Εδεσσα και την επιλεξαμε συνειδητα και απο αποψη τιμων. Μεναμε πριν και Αθηνα και Θεσσαλονικη και εχουμε ζησει και οι δυο στο εξωτερικο και φρικαρουμε και εμεις με τις τιμες. Ασε που εχουμε ξεσυνηθισει κιολας. Τις προαλλες ο συζυγος κατεβηκε στην Αθηνα και μου ελεγε κατι τρελες τιμες για ταβερνακια (96 ΕΥΡΩ 4 ΑΤΟΜΑ!!!:shock:). Και δεν μιλαμε για εστιατορια. Εδω οταν καμια φορα ερχονται φιλοι μας και βγαινουμε εξω, οταν ερχεται ο λογαριασμος νομιζουν οτι εχει γινει λαθος. Δεν συζηταω για ενοικια κτλ γιατι ειναι μια πονεμενη ιστορια. Στην αθηνα ειδικα θελαμε μισο μισθο μονο για τα ενοικια.

Παντως υπαρχουν και στην Ελλαδα φθηνοι προορισμοι, αλλα δεν εχουμε ολοι το κουραγιο να ψαχνουμε.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Το θέμα πάντα είναι...γιατί είμαστε τόσο ακριβοί ενώ όλοι οι ξενοδόχοι, εστιάτορες, κλπ. πληρώνουν τους μικρότερους μισθούς της Ευρώπης στους υπαλλήλους τους; Και να ήταν μόνο αυτό...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.386
Likes
6.951
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Το θέμα πάντα είναι...γιατί είμαστε τόσο ακριβοί
Μια ερμηνεία που δίνω στην παραπάνω απορία σου, που ειναι και δική μου, ειναι πως ενδεχομένως πολλοί στην Ελλάδα δουλεύουν με περιθώριο κέρδους διψήφιο η τριψήφιο αριθμό, που συχνά φτάνει να καταντάει αισχροκέρδεια, σε αντίθεση με άλλες χώρες!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αυτό είναι το απόλυτο δεδομένο! Το κράτος όμως..που είναι; Πόσα διαφυγόντα κέρδη έχει (και μιλάω για το τουριστικό εισόδημα) επειδή πολλοί δεν μας επιλέγουν διότι είμαστε ακριβοί; είναι μεγάλη συζήτηση αυτή και νομίζω ότι δύσκολα μπορούμε να την κάνουμε σε ταξιδιωτικό φόρουμ... γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα από ένα σημείο και μετά.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Το "Κρατος" φταιει!!!!Ο "ωχαδελφισμος" μας φταιει αγαπητοι μου!!!!
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
γιατι ειμαστε ακριβή χώρα?έχουμε πολύ μαύρο χρήμα,παιδιά....μα πάρα πού μαύρο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.615
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom