(Ακριβή) Ελλάδα-Ζήσε το μύθο σου

viaje

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα-Μπόρα
Ακριβώς έτσι συμβαίνει και άντε να το καταλάβω αν η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη που βαράνε 5 και 6 Ε τον καφέ είχαν τη θέα του Άιφελ και την ευγένεια των Γερμανών όπως αναφέρθηκε πιο πάνω...Έλα όμως που ΔΕΝ!
Στον πύργο του ΟΤΕ στη ΔΕΘ έχουν 10 Ε το φυσικό χυμό! ΠΩΩΩ ΘΕΑΑΑ!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Συμφωνώ με τα παραπάνω, δεν κατάλαβα τα 3 τελευταία σημεία:
να ξεκινήσω απο το τελευταιο:
---πως θα επρεπε να γίνει η σωστή δημοσιοποίηση; ενα παραδειγμα;
---κινηματα καταναλωτών υπαρχουν, ολα μα ολα ειναι ασόβαρα; το ΕΚΠΟΙΖΩ
--- πως θα επρεπε να αντιδρασουμε μακροπρόθεσμα σε τετοιο περιστατικό αισχροκέρδειας; Ενα τηλεφώνημα στο 100 η στην αγορανομία δεν θα αρκούσε, αν υπήρχε κράτος σοβαρό;

πως να αντιδράσει σωστα ενας πολίτης σε τετοια φαινόμενα;
-να τον καταγγειλει τηλεφωνώντας στα πρωινάδικα σε Αυτιάδες και Παπαδάκηδες, η σε εκπομπές α λα Ευαγγελάτου;
-τα τηλεφωνήσει στο 100; στο ΣΔΟΕ; στις υπηρεσίες του Δήμου που του εδωσαν την αδεια λειτουργείας του καταστήματος;

Ερωτήματα προς σκεψη και προβληματισμό!:roll:
Ετσι οπως τα λες ειναι Θάνο, αλλά:

  • Δεν θεωρώ ασόβαρα τα κινήματα, απλά δεν υπάρχει σοβαρή (μαζική) συμμετοχή σ αυτα. Η ευθύνη ειναι και δική μας.

  • Κατα καιρους κάποιες οργανωσεις κατηγορήθηκαν οτι ειναι κρατικοδίαιτες, επιδοτουμενες κλπ , πραγμα απαράδεκτο.

  • Θεωρώ οτι το Ιντερνετ ειναι καλός χώρος για δημοσιοποίηση.

  • Εννοειται οτι προηγειται η θεσμική δράση - καταγγελίες στους αρμόδιους κλπ- αλλά τα αποτελέσματα ειναι, ..άστα . Κατήγγειλα γνωστο πρακτορειο ταξιδιων το 2004, το υπουργειο μου απαντησε οτι θα ερευνησει την καταγγελία κι απο τοτε περιμένω.
  • Οι Μάκηδες, Ευαγγελάτοι κλπ εκμεταλλευονται τα κενά και την ανικανότητα του κράτους και κάνουν τα δικά τους παιχνιδάκια.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Εγω απο τοτε που εκανα καποια ταξιδια στην Ευρωπη και ειδα πως ζουν ολοι εκει, εχω απογοητευτει πληρως. Μας εχουν παραμυθιασει οτι η χωρα μας ειναι τελεια. Μπουρδες. Αν ενας τουριστας ερθει εδω χειμωνα, τι θα δει εκτος απο την Ακροπολη;;;; Θα χρυσοπληρωσει ενα ταξιδι για να ερθει μεσα σε μια απαραδεκτη πολη. Πας σε αλλες πολεις και συνειδητοποιεις οτι πανε στη δουλεια τους με μικρα πλοια-ταξι, μεσα απο το ποταμι τους. Εμεις για να παμε στη δουλεια, πηζουμε στην κινηση και στη βρωμα απο τα καυσαερια και μας σπανε τα νευρα! Ειλικρινα, εχω απογοητευτει. Μακαρι να μπορουσε να γινει ενα θαυμα και να καταφερνα να παω να μεινω μονιμα καπου αλλου.....
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Εγω απο τοτε που εκανα καποια ταξιδια στην Ευρωπη και ειδα πως ζουν ολοι εκει, εχω απογοητευτει πληρως. Μας εχουν παραμυθιασει οτι η χωρα μας ειναι τελεια. Μπουρδες. Αν ενας τουριστας ερθει εδω χειμωνα, τι θα δει εκτος απο την Ακροπολη;;;; Θα χρυσοπληρωσει ενα ταξιδι για να ερθει μεσα σε μια απαραδεκτη πολη. Πας σε αλλες πολεις και συνειδητοποιεις οτι πανε στη δουλεια τους με μικρα πλοια-ταξι, μεσα απο το ποταμι τους. Εμεις για να παμε στη δουλεια, πηζουμε στην κινηση και στη βρωμα απο τα καυσαερια και μας σπανε τα νευρα! Ειλικρινα, εχω απογοητευτει. Μακαρι να μπορουσε να γινει ενα θαυμα και να καταφερνα να παω να μεινω μονιμα καπου αλλου.....
Δεν ισχυρίζομαι οτι ζούμε στον παράδεισο. Μόνο αυτό δε συμβαίνει. Αλλά μην εξιδανικεύουμε και τις καταστάσεις έξω. Μιας και ανέφερες το παράδειγμα της κίνησης να σου αναφέρω ότι η κίνηση (μιλάμε για καθημερινότητα και όχι διακοπές) στο Παρίσι ή το Λονδίνο είναι κόλαση. Δεν είναι τυχαίο ότι έβαλαν διόδια για να μπεις στο Λονδίνο. Μετά υπάρχει και άλλη νοοτροπία. Φίλος Γερμανός που ζει σε επαρχιακή πόλη και πάει στη δουλειά του που είναι σε διπλανή (40χμ) μεγαλύτερη πόλη και ενώ δεν υπάρχει πρόβλημα κίνησης δεν παίρνει το αυτοκίνητό του με το οποίο θα έκανε περίπου 45΄ αλλά περπάτημα και τρένο με αποτέλεσμα να κάνει 1h30΄ και φυσικά δεν είναι ο μόνος. Πόσοι εδώ θα λειτουργούσαν έτσι;
 
Last edited by a moderator:

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Δυστυχώς η Ελλάδα έχει γίνει πολύ ακριβός προορισμός. Για νησί το καλοκαίρι χρειάζονται 40 με 50 ευρώ ημερισίως, εκτός του κόστους διαμονής και ακτοπλοϊκών εισιτηρίων. Άρα προτιμώ το εξωτερικό. ΄Υπαρχουν και άλλες χώρες δίπλα μας που προσφέρυν τα ίδια πράγματα σε καλύτερες τιμές.
Τρελένομαι όταν βλέπω στο εξωτερίκο ταξιδιωτικά πακέτα για΄Ελλάδα σε πόλυ χαμηλότερες τιμές απ αυτές που δίνει ο Έλληνας για να επισκεφτεί την ίδια του τη πατρίδα. Όταν έμενα Αγγλία έβλεπα πακέτα για Έλλάδα σε εξευτιλιστικές τιμές. Το καλοκαίρι προτού επιστρέψω μόνιμα Ελλάδα πήγα από Αγγλία μια βδομάδα στα Κανάρια Νησιά. Συνολικό κόστος αεροπορικών εισιτηρίων και διαμονής σε ξενοδοχείο τεσσάρων αστέρων 330 ευρώ το άτομο. Και κει το κόστος φαγητού, διασκέδασης, μετακινήσεων και άλλων βασικών αγαθών πολύ φθηνότερο από Ελλάδα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάποιες καφετέριες στην Ελλάδα είναι ακριβές γιατί τις κάνουμε εμείς ακριβές.
Είναι συνήθειά μας αν δεν κάνω λάθος να μαζευόμαστε όλοι εκεί που πάνε και όλοι οι άλλοι με αποτέλεσμα σε κάποια μαγαζιά να γίνεται χαμός και σε κάποια άλλα να είναι ελάχιστα άτομα.
Αυτό δίνει το δικαίωμα στον εκάστοτε επαγγελματία που βλέπει ότι το μαγαζί του πουλάει να αυξάνει τις τιμές νόμιμα και να συμπαρασύρει και τους άλλους μαζί του (τόσο και αυτούς που έχουν κόσμο όσο και αυτούς που δεν έχουν).
Πάντως πιστεύω ότι ο καφές στην Ελλάδα δεν κοστίζει πολύ σε σχέση με τις ώρες που πιάνουμε το τραπέζι και τις καρέκλες της κάθε καφετέριας.
Εξάλλου, οι καφετέριες δεν προσφέρουν είδη πρώτης ανάγκης αλλά υπηρεσίες και οι υπηρεσίες κοστίζουν πάντα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και κάτι άλλο.
Αναφέρθηκε κάπου ότι κάποιος πλήρωσε το ανθρακούχο νερό στην Κόρινθο για ποτό.
Δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοια περίπτωση και επισκέπτομαι πολύ συχνά τις καφετέριες τόσο των μεγάλων πόλεων της Κορινθίας όσο και τις μικρές.
Οι τιμές των καφετεριών στην Κορινθία είναι σε νορμάλ επίπεδα παρόλο που το βιοτικό επίπεδο των κατοίκων της θα μπορούσε να αντέξει ακόμα και ακριβότερες τιμές.
Επιπλέον είναι και μια από τις ελάχιστες περιοχές της Ελλάδας που δεν χρεώνει την ξαπλώστρα στις παραλίες το καλοκαίρι, με την υποχρέωση βέβαια να πιει κάποιος έναν καφέ ή οτιδήποτε άλλο θέλει.
Να μου πείτε ότι είναι ακριβός νομός στο φαγητό θα το δεχτώ καθώς σ' αυτόν τον τομέα έχουν πράγματι ξεφύγει λίγο.
 

etoile

Member
Μηνύματα
108
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η γη !!!
Ναι, συμφωνω οτι και οι αλλες πολεις εχουν κινηση, θεωρω ομως οτι αλλο να εισαι σε κινηση και να βλεπεις τον Πυργο του Αιφελ ή τους υπεροχους δρομους γεματους με δεντρα και αλλο να εισαι σε κινηση και να βλεπεις μια χαλια πολη σαν την Αθηνα. Προσωπικα θεωρω οτι ειναι η πιο ασχημη πολη στην Ευρωπη. Για φαντασου ποσο θεικα ειναι να πηγαινεις στη δουλεια σου με γονδολα, οπως στη Βενετια ή ακομα και με καποιο καραβακι στο Σικουανα ή να πηγαινεις με τα ποδια και να εχεις την θεα που εχεις στην Πραγα. Αυτοματα δε γινεται πιο ανθρωπινο απ οτι να εισαι στο κεντρο της Αθηνας;;; Ο αντρας μου παει με λεωφορειο και τρενο στη δουλεια και παλι του σπανε τα νευρα απο τα ηλιθια δρομολογια. Εγω παντως θα ηθελα σαν τρελη να ζησω μονιμα στην Φλωρεντια ή Βενετια. Ειναι θεικα!!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Θεωρω την Ελλαδα μια παρα-παρα πολυ ακριβη χωρα.
Εχω κανει αρκετες περικοπες στην καθημερινη ζωη μου-οπου μπορω- γιατι θεωρω το κοστος απαραδεκτο.
Το θεμα ειναι με αυτα που δεν γινεται να περικοψω τι να κανω?(supermarket,λογαριασμοι,παγια)κλπ.
Απλα πληρωνω.
Μερικες φορες για χαριν γουστου κανω τον υπολισμο τιμης ενος προιοντος σε δραχμες.
Το αποτελεσμα ειναι οτι δεν θα αγοραζα τιποτα,στις σημερινες τιμες,βγαινουν νουμερα αστρονομικα.
Ενδεικτικα αναφερω σε Ταιλανδεζικο super market μια οδοντοκρεμα κανει 20 λεπτα του ευρω,μια μπυρα κουτακι το ιδιο,και ο καταλογος ειναι μακρυς........
Βεβαια και ο βασικος μισθος εκει (οπου υπαρχει)ειναι γυρω στα 100 ευρω το μηνα,αλλα για μας ειναι τσαμπα.
Ελληνοσουηδος τουριστας μου ειπε οτι επι σειρα ετων ερχοταν στην Ελλαδα διακοπες,αλλα την εχει κοψει λογω ακριβειας.
Ετσι θα κανουν ολοι σε λιγο,αν δεν το εχουν κανει ηδη.
Και η Ελλαδα θα ζει το μυθο της στην ολο και μεγαλυτερη μοναξια της.
Δυστυχως.
Υπενθυμιζω 1 ευρω ειναι 50 μπατ.Δειτε την φωτο τωρα.!!!
 

Attachments

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Ναι, συμφωνω οτι και οι αλλες πολεις εχουν κινηση, θεωρω ομως οτι αλλο να εισαι σε κινηση και να βλεπεις τον Πυργο του Αιφελ ή τους υπεροχους δρομους γεματους με δεντρα και αλλο να εισαι σε κινηση και να βλεπεις μια χαλια πολη σαν την Αθηνα. Προσωπικα θεωρω οτι ειναι η πιο ασχημη πολη στην Ευρωπη. Για φαντασου ποσο θεικα ειναι να πηγαινεις στη δουλεια σου με γονδολα, οπως στη Βενετια ή ακομα και με καποιο καραβακι στο Σικουανα ή να πηγαινεις με τα ποδια και να εχεις την θεα που εχεις στην Πραγα. Αυτοματα δε γινεται πιο ανθρωπινο απ οτι να εισαι στο κεντρο της Αθηνας;;; Ο αντρας μου παει με λεωφορειο και τρενο στη δουλεια και παλι του σπανε τα νευρα απο τα ηλιθια δρομολογια. Εγω παντως θα ήθελα σαν τρελη να ζησω μονιμα στην Φλωρεντια ή Βενετια. Ειναι θεικα!!!
Νομίζω ότι τις συγκεκριμένες πόλεις που αναφέρεις τις βλέπεις έτσι ως επισκέπτης, γιατί είναι άλλο το μάτι του τουρίστα κι άλλο το μάτι του κατοίκου
1. την Βενετία την εγκαταλείπουν οι ίδιοι οι κάτοικοί της λόγω υγρασίας..δεν νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που πηγαίνουν στη δουλειά τους με γόνδολα..
2. Στο Παρίσι ο κόσμος κυκλοφορεί με το μετρό, στα καραβάκια του Σηκουάνα ανεβαίνουν οι τουρίστες..
Επίσης δε νομίζω ότι όλοι πηγαίνοντας στη δουλεία τους "βλέπουν" τον πύργο του Άιφελ.
πόσοι ανθρωποι πχ στην Αθήνα βλέπουν κάθε μέρα την Ακρόπολη? ή το Θησείο?
Και στο Λονδίνο να έμενες θα τρώγες 1-2 ώρες καθημερινά με το μετρό..
Δε νομίζω ότι η ποιότητα ζωής που μπορεί να σου προσφέρει μια πόλη έχει άμεση σχέση με αυτά που αναφέρεις ως θετικά παραπάνω
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
πριν λιγες μερες διαβασα την εμπειρια της bloody mary με τις ραβδους μολυβδου στη κοιλια των ψαριων.
σημερα πηγα μια βολτα στο εξοχικο μου στο πορτοχελι.
το μεσημερι παμε στη λεπιτσα σε μια ψαροταβερνα . παμε στη κουζινα να διαλεξουμε ψαρια και εγω να τα ψαχουλευω για βαριδια... με κυτουσε ο μουστακαλης ιδιοκτητης με απορια...πουναξερε.φυσικα δε τουπα τιποτα αλλα στο τελος παρηγγειλα κοτσομουρα που δεν μπενει μολυβι...
αχ τι ηθελες και μας τολεγες βρε μαιρη.............
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.258
Μηνύματα
885.377
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom