Ακριβο μου ταξιδι

Μηνύματα
41
Likes
190
Χθες εκανα φορολογικη δηλωση. Εμαθα οτι επειδη το 2023 πληρωναμε με καρτα ταξι, γυμναστηρια και κομμωτηρια, ειχα μειωση φορολογητεου και πηρα επιστροφη φορου που κατεβαλα ηδη.
Ο κουρεας του γιου μου ακομη ισχυριζεται οτι δεν εχει μηχανακι για καρτα και παιρνει μονο cash. Οποτε αντι να πληρωνει αυτος φορο, του τον πληρωνουμε οι μισθωτοι.
Ναι, φταινε οι δημοσιογραφοι και οι πολιτικοι...
Ρε παιδια μονο το σουπερ μαρκετ να πληρωνουμε με καρτα καλυπτεται το 30% των αποδειξεων που απαιτουνται.
Επιστροφη πηρες γιατι ειχες περισσοτερες κρατησεις και ενα 30% του εισοδηματος σου σε αποδειξεις. Απλα ειναι τα πραγματα.
Μην μασατε το τυρακι...

Εχουν στρεψει του μισθωτους,δημοσιους η μη, εναντια στους ελευθερους και αντιστροφα και αυτοι βαζουν τονους ναρκωτικών μεσα στην χωρα με πλοια, και δεν ανοιγει ρουθουνι.
Ο κουρεας κανει την ζημια...

Ας ειμαστε λιγο λογικοι.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
71
Likes
381
Επόμενο Ταξίδι
Searching...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρε παιδια μονο το σουπερ μαρκετ να πληρωνουμε με καρτα καλυπτεται το 30% των αποδειξεων που απαιτουνται.
Επιστροφη πηρες γιατι ειχες περισσοτερες κρατησεις και ενα 30% του εισοδηματος σου σε αποδειξεις. Απλα ειναι τα πραγματα.
Μην μασατε το τυρακι...

Εχουν στρεψει του μισθωτους,δημοσιους η μη, εναντια στους ελευθερους και αντιστροφα και αυτοι βαζουν τονους ναρκωτικών μεσα στην χωρα με πλοια, και δεν ανοιγει ρουθουνι.
Ο κουρεας κανει την ζημια...

Ας ειμαστε λιγο λογικοι.
Να προσθεσουμε οτι οι τραπεζες στην Ελλαδα γδερνουν τις επιχειρησεις με τις προμηθειες των καρτων! 1% στην καλυτερη στον τζιρο! Και που νομιζετε οτι παει αυτο το κοστος? Στον καταναλωτη!
Μας πλασαρουνε και καλα οτι νικαμε την φοροδιαφυγη με τις καρτες ενω ειναι ξεκαθαρα για να οικονομανε οι τραπεζες!
Αν πας σε ενα καταστημα δλδ και σου πει με αποδειξη 40 ευρω ενω χωρις ειναι 30 μετρητα πως ακριβως δεν υπαρχει φοροδιαφυγη? Να χαμε να λεγαμε και να χαμε να πουμε! Ξερουν ακριβως τι παιζει, το αφηνουνε και πολυ απλα το χρημα παει στους λιγους!
Ποσο μυαλο χρειαζεται για να κανεις υποχρεωτικο παντου το πλαστικο χρημα (πλεον ειναι εφικτο), να μηδενισεις τις ληστρικες προμηθειες των τραπεζων, να μειωσεις τον φπα κ την φορολογια και μετα οποια επιχειρηση πιανεις χωρις αποδειξη να τον κλεινεις? Απλα δεν το θελουνε, γιατι ετσι σπανε τα καρτελ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.433
Likes
14.425
Ρε παιδια μονο το σουπερ μαρκετ να πληρωνουμε με καρτα καλυπτεται το 30% των αποδειξεων που απαιτουνται.
Επιστροφη πηρες γιατι ειχες περισσοτερες κρατησεις και ενα 30% του εισοδηματος σου σε αποδειξεις. Απλα ειναι τα πραγματα.
Μην μασατε το τυρακι...

Εχουν στρεψει του μισθωτους,δημοσιους η μη, εναντια στους ελευθερους και αντιστροφα και αυτοι βαζουν τονους ναρκωτικών μεσα στην χωρα με πλοια, και δεν ανοιγει ρουθουνι.
Ο κουρεας κανει την ζημια...

Ας ειμαστε λιγο λογικοι.
Δεν είναι καθόλου έτσι...δεν είναι το ίδιο όλες οι αποδείξεις...είναι 20 επαγγέλματα/υπηρεσίες που εξασφαλίζουν επιπλέον επιστροφή φόρου ..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.819
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εχουν στρεψει του μισθωτους,δημοσιους η μη, εναντια στους ελευθερους και αντιστροφα και αυτοι βαζουν τονους ναρκωτικών μεσα στην χωρα με πλοια, και δεν ανοιγει ρουθουνι.
Ο κουρεας κανει την ζημια...

Ας ειμαστε λιγο λογικοι.
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...
Ότι η φοροδιαφυγή των ελεύθερων πλήττει όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φοροδιαφεύγουν είναι γεγονός!
Πέραν των φόρων που κερδίζουν, έχουν πρόσβαση σε επιδόματα, ΕΣΠΑ για παιδικούς σταθμους, χαμηλότοκα δάνεια και ένα σωρό άλλα προνόμια που δεν θα έπρεπε βάσει πραγματικού εισοδήματος.
Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις κερδίζουν ακόμα και απο το ΦΠΑ, πάς πχ σε ένα κατάστημα και για ένα είδος 50Ε σου λεει χωρίς απόδειξη 45!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.535
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο...
Ότι η φοροδιαφυγή των ελεύθερων πλήττει όσους δεν μπορούν ή δεν θέλουν να φοροδιαφεύγουν είναι γεγονός!
Πέραν των φόρων που κερδίζουν, έχουν πρόσβαση σε επιδόματα, ΕΣΠΑ για παιδικούς σταθμους, χαμηλότοκα δάνεια και ένα σωρό άλλα προνόμια που δεν θα έπρεπε βάσει πραγματικού εισοδήματος.
Επίσης, σε πολλές περιπτώσεις κερδίζουν ακόμα και απο το ΦΠΑ, πάς πχ σε ένα κατάστημα και για ένα είδος 50Ε σου λεει χωρίς απόδειξη 45!
Οχι οτι ειναι αξιοζηλευτη η σχεδον δωρεαν διαμονη σε φοιτητικες εστιες, αλλα τα παιδια μισθωτων σπουδασαμε πληρωνοντας ενοικια και λογαριασμους οταν τα παιδια ανεξελεγκτων φορολογικα μας ετριβαν στα μουτρα δωρεαν διαμονη ειτε οι πιο καπατσοι επινοικιαζαν κιολας τα δωματια στις εστιες.
 
Μηνύματα
41
Likes
190
@paykopete Aκριβως ετσι ειναι. Σκεψου εναν κοσμο μισθωτων που ολοι θα πληρωνουν με καρτα. Τα χρηματα πληρωμη προς πληρωμη θα πανε στην τραπεζα, θα δημιουργηθει χρεος κτλ κτλ... Απλο ειναι.

@fotast Kαμμια αποδειξη δεν δημιουργει επιστροφη.Καποιες απλα μετρανε διπλα στην συμπληρωση του 30%. Δεν θελω να σε πεισω σου λεω τι ισχυει καθως ειμαι στον τομεα.

@coco_ To ΦΠΑ ειναι του καταναλωτη. Επομενως αν στα 50 σου ζηταει 40 εισαι κερδισμενος εσυ ως καταναλωτης.Το καταστημα απο τον φορο εισοδηματος.
Βεβαια δεν λεω οτι εχεις αδικο.Εχω δωσει σε γιατρο φακελο αξιας ενος μικρου αυτοκινητου για εγχειρηση του πατερα μου,φανταζομαι και αυτα αφορολογητα ειναι.;)

Επισης δεν μου αρεσει η φοροδιαφυγη, εννοειται. Γιατι με τα μαυρα πλεον πινεις μονο μπυρες στο περιπτερο.
Απλα μην τα βαζετε με το μικρο καταστημα και αυτοι φερνουν τρενα και πλοια που πανε στην μαυρη αγορα.Αυτο ειπα.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.819
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
@coco_ To ΦΠΑ ειναι του καταναλωτη. Επομενως αν στα 50 σου ζηταει 40 εισαι κερδισμενος εσυ ως καταναλωτης.Το καταστημα απο τον φορο εισοδηματος.
Αυτό λέω ότι σε κοροιδευουν και δεν σου κόβουν καν ολόκληρο το ΦΠΑ! Δεν ζητάνε 40 αλλά 45
 
Μηνύματα
41
Likes
190
Αυτό λέω ότι σε κοροιδευουν και δεν σου κόβουν καν ολόκληρο το ΦΠΑ! Δεν ζητάνε 40 αλλά 45
Συμφωνω. Προσωπικα οταν γινεται αυτο ζηταω την αποδειξη γιατι περοσσοτερο χαμενος ειναι ο επαγγελματιας στην προκειμενη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.535
@fotast Kαμμια αποδειξη δεν δημιουργει επιστροφη.Καποιες απλα μετρανε διπλα στην συμπληρωση του 30%. Δεν θελω να σε πεισω σου λεω τι ισχυει καθως ειμαι στον τομεα
Μονο που εισαι αδιαβαστος.
Διαβασε πως μειωνουν τον φορο οι καρτες στο β μερος του αρθρου. Παιρνουμε μειωση φορου. Μακαρι να μπουν κι αλλοι ελ. επαγγελματιες στο πλανο.
Οι αποδείξεις που μετράνε διπλά και οι δαπάνες που μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα - Παραδείγματα, πίνακες
 
Μηνύματα
41
Likes
190
Μονο που εισαι αδιαβαστος.
Διαβασε πως μειωνουν τον φορο οι καρτες στο β μερος του αρθρου. Παιρνουμε μειωση φορου. Μακαρι να μπουν κι αλλοι ελ. επαγγελματιες στο πλανο.
Οι αποδείξεις που μετράνε διπλά και οι δαπάνες που μειώνουν το φορολογητέο εισόδημα - Παραδείγματα, πίνακες
Μα συμφωνουμε. Δεν αναφερει καπου οτι εξασφαλιζει επιστροφη η αποδειξη. Απλα καλυπτεις με καποια πιο γρηγορα το απαιτουμενο ποσο. Οτι εγραψα.

Σου επιστρεφουν κατι που ειναι δικο σου, στην επιστροφη φορου.
Καλο θα ηταν να ρωτησεις τον λογιστη σου .

Εγω προσωπικα δεν θα συνεχισω την κουβεντα αρχικα γιατι ειμαστε εκτος θεματος αφετερου ειναι λιγο ''καπως'' να σε λενε αδιαβαστο σε κατι που ασχολεισαι
Σαν να παω να πω στον γιατρο, εισαι αδιαβαστος γιατρε.

Ας μεινουμε στα ταξιδια λεω εγω, και ποσο ακριβα εχουν γινει για ολους μας.:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.166
Likes
41.535
Μα συμφωνουμε. Δεν αναφερει καπου οτι εξασφαλιζει επιστροφη η αποδειξη. Απλα καλυπτεις με καποια πιο γρηγορα το απαιτουμενο ποσο. Οτι εγραψα.

Σου επιστρεφουν κατι που ειναι δικο σου, στην επιστροφη φορου.
Καλο θα ηταν να ρωτησεις τον λογιστη σου .
Και δεν διαβαζεις το αρθρο, και επιμενεις. Την επιστροφη την πηρα γιατι πληρωνα με καρτα. Επιστροφη, κασερι κανονικα. Μου το εδειξε ο λογιστης μου. Στο ειπε κι ο @fotast .
Διαβασε η ρωτα τον λογιστη σου.
Ολοι καρτες, παιδια, γιουργια!
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.397
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ισλανδια το σουπερμάρκετ ήταν 15-20% πάνω από εμας και η βενζίνη 2.15€. Μισθοί x4.
Ειδες τι εγραψα πριν? Οχι οι «τουριστικες» αγορες (πατατακια , κοκα κολες, σαντουιτς, καφε ετοιμο κλπ) αλλα αυτες των κατοικων πιστευεις οτι ειναι μονο 15-20% πανω? Δηλ το κοτοπουλο εχει 3,3€/κιλο? Το μοσχαρι, αρνι 11€/kg? Οι ντοματες, οι πατατες, το ψωμι, τα ζυμαρικα κλπ κλπ. ?
Γιατι μια τυχαια αλυσιδα που ειδα για πλακα στο ιντερνετ ειχε τουλαχιστον 2/3 πλασιες τιμες απο μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.112
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom