Ακτοπλοϊκά εισιτήρια 2012: Κάθε λιμάνι και καημός

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τo Εl Greco των Μινωικών ήταν. εξυπηρετούσε πολύ και τους Κρητικούς.
Ιδίως τους φοιτητές σαν επιβάτες, και αποστολή δεμάτων με τρόφιμα κλπ.
Το 2002 ειχαμε παει Παρο με το εκπληκτικο και ταχυτατο ΜΙLENA της GA FERRIES οπου φτασαμε Παρο μετα απο 20 ωρες και μαθαμε οτι εφτασε Κρητη συνολικα μετα απο 30+ ωρες!
https://www.google.gr/search?hl=el&...4QSE4f3CAw&ved=0CC8QBSgA&q=GA+FERRIES&spell=1
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
giannismits said:
Το 2002 ειχαμε παει Παρο με το εκπληκτικο και ταχυτατο ΜΙLENA της GA FERRIES οπου φτασαμε Παρο μετα απο 20 ωρες και μαθαμε οτι εφτασε Κρητη συνολικα μετα απο 30+ ωρες!
https://www.google.gr/search?hl=el&...4QSE4f3CAw&ved=0CC8QBSgA&q=GA+FERRIES&spell=1
ας μεινουμε στο παρον..μην μας φερνεις δακρυα στα ματια..αν και ο καπτα Μακης θα επιστρεψει να το ξερετε..
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
ειμαι 29....απο το2000 που θυμαμαι να εχω ξεκινησει τα ταξιδια δεν θυμαμαι ποτε μου να εχω κοψει κανονικα εισητηριο.θελεις φιλε να πας ιο????κοψε για ναξο,συρο κτλ....θελεις να πας σαντορινη κοψε παλι για ναξο.....θελεις να φτασεις σε μακρινο νησι και δεν σε ψηνει να δωσεις στους απαταιωνες πλοικτητες ενα καρο λεφτα????μην τους τα δινεις.κοψε για το πρωτο αντε το πολλυ δευτερο νησι.μια ζωη σε κλεβουν κανονικα.κλεψτους και εσυ.μπορεις.απλα πραγματα παιδια που δεν χρειαζεται να εισαι 20 για να τα κανεις.και στα 30 τα κανω και στα 40 αν αντεχω ακομα και δεν εχω φλιπαρει.τον κλεφτη θα τον κλεψω.οποιος θελει τιμιοτητες με καρχαριες καλη επιτυχια...βεβαια να σχολιασω και κατι τραγικο.λεω ο αλλος πως θελει γαιδουρακι να του κουβαλησει τα πραγματα...και κριμα που ειναι 15 ευρω.οχι 15 , 50 ευρω επρεπε να ειναι.μετα να εβλεπα,ζοριζοσουν να κουβαλησεις μια βαλιτσα ή δεν ζοριζοσουν????
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτές είναι ταξιδιωτικές συμβουλές γιατί εγώ τόσο καιρό σαν άσχετος πληρώνω κανονικά το εισιτήριό μου για το νησί που ταξιδεύω ενώ υπάρχει απ' ότι φαίνεται ευκολότερος τρόπος... το μόνο πρόβλημα είναι τι γίνεται όταν έρθει κάποιος ελεγκτής αφού έχει περάσει το νησί που έβγαλες εισιτήριο: πηδάς απ' το πλοίο και πας κολυμπώντας, κρύβεσαι στ' αμπάρια ή προσφέρεσαι για λάντζα μέχρι το τέλος της διαδρομής?
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Νομιζω πως αυτο το καλοκαιρι θα υπαρχει δρομολογιο θεσσαλονικη-πλαταμωνας-σποραδες.

Τωρα για τιμες και τετοια δεν ξερω.Αλλα ειναι κατι διαφορετικο.
προς το παρόν για σποράδες από Αγ.Κων/νο και απο Βόλο μόνο. για πληροφορίες ακτοπλοϊκών δρομολογίων openseas.gr
 
Last edited by a moderator:

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Η σύνδεση δεν ήταν μέσω Πλαταμώνα αλλά μέσω Αγ. Ιωάννη Πηλίου. Επίσης, υπήρχαν και "δελφίνια" από Ν. Μουδανιά. Τα τελευταία 2-3 χρόνια ετίθετο το θέμα της σύνδεσης/κατάργησης κάθε καλοκαίρι, υπήρχαν διαμαρτυρίες αλλά δεν ξέρω τι "λύσεις" δίνονταν τελικά.
μέχρι πέρυσι πήγαινε σποράδες απο Θεσ/νικη μια μαούνα μια φορά τη εβδομάδα.πίκρα...!!! Παιδιά για σποράδες καλύτετρα με aegean από θεσ/νικη ή καράβι/δελφίνι βόλο. www.hsw.gr για έγκαιρες κρατήσεις online έχεις και έκπτωση!
Αν μπορώ να βοηθήσω για Σκιάθο σε κάτι ενημερώστε με!:clap::clap:
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
ειμαι 29....απο το2000 που θυμαμαι να εχω ξεκινησει τα ταξιδια δεν θυμαμαι ποτε μου να εχω κοψει κανονικα εισητηριο.θελεις φιλε να πας ιο????κοψε για ναξο,συρο κτλ....θελεις να πας σαντορινη κοψε παλι για ναξο.....θελεις να φτασεις σε μακρινο νησι και δεν σε ψηνει να δωσεις στους απαταιωνες πλοικτητες ενα καρο λεφτα????μην τους τα δινεις.κοψε για το πρωτο αντε το πολλυ δευτερο νησι.μια ζωη σε κλεβουν κανονικα.κλεψτους και εσυ.μπορεις.απλα πραγματα παιδια που δεν χρειαζεται να εισαι 20 για να τα κανεις.και στα 30 τα κανω και στα 40 αν αντεχω ακομα και δεν εχω φλιπαρει.τον κλεφτη θα τον κλεψω.οποιος θελει τιμιοτητες με καρχαριες καλη επιτυχια...βεβαια να σχολιασω και κατι τραγικο.λεω ο αλλος πως θελει γαιδουρακι να του κουβαλησει τα πραγματα...και κριμα που ειναι 15 ευρω.οχι 15 , 50 ευρω επρεπε να ειναι.μετα να εβλεπα,ζοριζοσουν να κουβαλησεις μια βαλιτσα ή δεν ζοριζοσουν????
το εχω σκεφτει αυτο, μιας και ποτε δεν εχω πετυχει ελεγχο εν πλω! σε θαυμαζω που το εχεις κανει :lol:, ειλικρινα!
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Αυτές είναι ταξιδιωτικές συμβουλές γιατί εγώ τόσο καιρό σαν άσχετος πληρώνω κανονικά το εισιτήριό μου για το νησί που ταξιδεύω ενώ υπάρχει απ' ότι φαίνεται ευκολότερος τρόπος... το μόνο πρόβλημα είναι τι γίνεται όταν έρθει κάποιος ελεγκτής αφού έχει περάσει το νησί που έβγαλες εισιτήριο: πηδάς απ' το πλοίο και πας κολυμπώντας, κρύβεσαι στ' αμπάρια ή προσφέρεσαι για λάντζα μέχρι το τέλος της διαδρομής?
χαχα, μην το λες! αν ερθει ελεγκτης και στο πει, κάνεις τον ανηξερο! Λες 'σοβαρα ? με ειχε παρει ο υπνος! ποτε την περασαμε την ανδρο?????????'. Να σε πεταξει κατω αποκλειεται. Το πολυ-πολυ να πληρωσεις τη διαφορα (και να γινεις και ρεζίλι, βεβαια).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κλεψτους και εσυ.μπορεις. θα τον κλεψω.
σε θαυμαζω που το εχεις κανει :lol:, ειλικρινα!
θαυμάζεις καποιον που κλέβει καθ' ομολογία του? θαυμάζεις και αυτόν που κλέβει τον ΟΣΕ, τα ΚΤΕΛ, τα σουπερ μαρκετ? κι αυτοί ολοι κλεφτες είναι. απορώ τι συμβουλές δίνετε στη νέα γενιά, στα παιδιά. έχουμε χάσει κάθε μετρο σε αυτή τη χώρα. και αξίζουμε και με το παραπάνω τα χειρότερα που έρχονται.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Δε φταίει ο εκάστοτε που "κλέβει", αλλά οι ακτοπλοϊκές εταιρίες που δεν έχουν καθιερώσει ένα σωστό σύστημα ελέγχου.Αν κάποιος το κάνει μια φορά και πιάνει θα το ξανακάνει σίγουρα.
Πάντως ναι μεν τα ακτοπλοϊκά έχουν τιμές δηλητήριο, αλλά ο Έλληνας δεν ιδρώνει.Θέλει νησί για το καλοκαίρι και με πλοίο.Το αεροπλάνο μας χαλάει, το δε εξωτερικό ούτε να το ακούσουν οι περισσότεροι.Καλά να πάθουν λοιπόν και να συνεχίσουν να πληρώνουν 35 ευρώ το one way για Σπέτσες(3 ώρες παρακαλώ ταξίδι).
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
θαυμάζεις καποιον που κλέβει καθ' ομολογία του? θαυμάζεις και αυτόν που κλέβει τον ΟΣΕ, τα ΚΤΕΛ, τα σουπερ μαρκετ? κι αυτοί ολοι κλεφτες είναι. απορώ τι συμβουλές δίνετε στη νέα γενιά, στα παιδιά. έχουμε χάσει κάθε μετρο σε αυτή τη χώρα. και αξίζουμε και με το παραπάνω τα χειρότερα που έρχονται.
κατ'αρχας, ειμαστε η νεα γενια. Δε θαυμαζω αυτους που κλεβουν - ουτε τους ψηφιζω-. Αλλο , όμως, το να 'κλεβεις' και αλλο αυτο. Το ξερεις οτι απο τη Χιο για Μυτιληνη το πλοιο έχει 20 ευρω? Γιατι? Τα αξιζει? Ενω η διαφορα των απλων εισιτηριων ειναι στα 10 ευρω (37-47 αντιστοιχα).

Για να παω στην Κρητη , στο χωριο μου, θελω καθε φορα 80 ευρω (χωρις καμπινα). Στη Ρωμη πηγα με 55, αεροπορικως.

Για να παω στο αλλο χωριο μου θελω με το ΚΤΕΛ 80 ευρω. Ο συμφοιτητης μου απο την Αλβανια παει στο δικο του με 40.

Πριν ελαχιστο καιρο, ο ΟΣΕ ηταν παμφθηνος. Πλεον, με την 'εξυγιανση' οι τιμες εκτοξευτηκαν. Γιατι? Επιδη καποιοι εκλεβαν. Καποιοι που ετρωγαν ψωμι απο την εταιρεια και το κρατος, θελαν κι αλλα. Δεν ειμαι αυτης της νοοτροπιας. Αλλα όταν καλουμαι να πληρωσω τα κλεμμενα αλλων, θα σκεφτω πονηρα. Μη μου πεις οτι αυτο θα βλαψει τα εσοδα του οργανισμου. Ξερεις ότι ειναι απλα μια πραξη: τιμη*ποσοτητα ......και υπαρχουν δυο τροποι να αυξηθει το αποτελεσμα......βαρεθηκα στην ελλαδα να επιλεγουν μονιμως τον πρωτο.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Δε φταίει ο εκάστοτε που "κλέβει", αλλά οι ακτοπλοϊκές εταιρίες που δεν έχουν καθιερώσει ένα σωστό σύστημα ελέγχου.Αν κάποιος το κάνει μια φορά και πιάνει θα το ξανακάνει σίγουρα.
Πάντως ναι μεν τα ακτοπλοϊκά έχουν τιμές δηλητήριο, αλλά ο Έλληνας δεν ιδρώνει.Θέλει νησί για το καλοκαίρι και με πλοίο.Το αεροπλάνο μας χαλάει, το δε εξωτερικό ούτε να το ακούσουν οι περισσότεροι.Καλά να πάθουν λοιπόν και να συνεχίσουν να πληρώνουν 35 ευρώ το one way για Σπέτσες(3 ώρες παρακαλώ ταξίδι).
38 ευρω θυμαμαι εγω! Για πού? Για Σπέτσες! Αριστοκρατικο νησι και νά'σου το 'καπελο'.....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom