Ινδονησία Αλί αλί, ήρθε η ώρα του Μπαλί

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδια πως μετακινηθηκατε στο Μπαλι?νοικιαζατε οδηγο/μηχανακι???βρηκαμε μια Ελληνιδα που εχει πρακτορειο εκει κ ηρθαμε σε μια πρωτη επαφη.την εχετε ακουστα?ειδαμε κ το site του Ρolο.τι προτεινετε εσεις?που κυμαινονται οι τιμες για τους οδηγους κλπ?επισης ποια μερη/αξιοθεατα δεν πρεπει να χασουμε?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Προτείνω τον κ. Polos με τα 1000...

Bali Day Trip | Bali Tour Packages Information

Στο Ubud τα γνωστά, ταξί, ποδαράτο....

Σημειωτέον, από τη Nusa Dua στο Ubud είναι περίπου 1.5 ώρα....τρεις ώρες δηλ. στη κίνηση για να δείτε κάτι της προκοπής....καλό κουράγιο
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
ubud-nusa dua τοσο πολυ?αν κ δεν μας προβληματιζει αφου θα μεινουμε κ στα δυο τελικα! Γενικα τι αξιζει να δουμε κατα την γνωμη σας?
 

Olgasmr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΙ-ΜΠΑΛΙ
ΜΗΧΑΝΑΚΗ?

Παιδια πως μετακινηθηκατε στο Μπαλι?νοικιαζατε οδηγο/μηχανακι???βρηκαμε μια Ελληνιδα που εχει πρακτορειο εκει κ ηρθαμε σε μια πρωτη επαφη.την εχετε ακουστα?ειδαμε κ το site του Ρolο.τι προτεινετε εσεις?που κυμαινονται οι τιμες για τους οδηγους κλπ?επισης ποια μερη/αξιοθεατα δεν πρεπει να χασουμε?
Μηπως θα μπορουσες να με ενημερωσεις για το πρακτορειο της ελληνιδας καθως και της τιμες ενοικιασεις τη μερα για το μηχανακη?θα παω και γω μπαλι για 4 μερες και σκευτομαι οτι ετσι μονο θα μπορεσω να δω κατι περισσοτερο.εγω θα ειμαι μπαλι 8/9 με 12/9 θα εχεις γυρισει?
 

Olgasmr

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΙ-ΜΠΑΛΙ
Προτείνω τον κ. Polos με τα 1000...

Bali Day Trip | Bali Tour Packages Information

Στο Ubud τα γνωστά, ταξί, ποδαράτο....

Σημειωτέον, από τη Nusa Dua στο Ubud είναι περίπου 1.5 ώρα....τρεις ώρες δηλ. στη κίνηση για να δείτε κάτι της προκοπής....καλό κουράγιο
θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αν φυσικα γνωριζεις για διαμονη στο Μπαλι θα παω 8/9 με 12/9 δηλ η μερες ειναι λιγες πολλη λιγες το ξερω αλλα...τελως παντων απο οτι εχω διαβασει εδω θελω τις δυο μερες να τις περασω στην ubud αλλα της αλλες δυο κοντα σε θαλασσα ψαχνοντας βρηκα καποιο σαιτ και συγκεκριμενα το www.asiarooms.com και ειδα μια περιοχη ακριβως αντιθετα απο τη kuta το lonina beach γνωριζεις κατι για αυτη την περιοχη?αξιζει?ειναι 2 ωρες μακρυα απο το αεροδρομειο απο οτι λεει αλλα βρηκα ενα ξενοδοχειο με με ΔΕΛΦΙΝΙΑ:lol: κολυμπας μαζι τους τα χαιδευεις πιστευω οτι θα ειναι υπεροχο και εχω παθει κατι και ενω σκοπευα να μεινω τις 2 μερες στο seminyak τωρα δε ξερω τη να κανω?το ξενοδοχειο ειναι το Melka Exelsior hotel Bali και οι τιμες του ειναι απο 20 εως 50 ευρω.
Σε παρακαλω αν γνωριζεις κατι για τη περιοχη αυτη,τοξενοδοχειο η αν μπορουμε να παμε σαν εκδρομη και αν επιτρεπεται να παμε στα δελφινια και να κολυμπισουμε ?γενικα μπορει καποιος να μπει σε ενα ξενοδοχειακο συγκροτημα και να δεχτει παροχες και να της πληρωση οπως γινεται εδω στην Ελλαδα χωρις να διαμενει σε αυτο?Συγνωμη για της ερωτησεις μου αν ηταν πολλες και σε κουρασα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αν φυσικα γνωριζεις για διαμονη στο Μπαλι θα παω 8/9 με 12/9 δηλ η μερες ειναι λιγες πολλη λιγες το ξερω αλλα...τελως παντων απο οτι εχω διαβασει εδω θελω τις δυο μερες να τις περασω στην ubud αλλα της αλλες δυο κοντα σε θαλασσα ψαχνοντας βρηκα καποιο σαιτ και συγκεκριμενα το www.asiarooms.com και ειδα μια περιοχη ακριβως αντιθετα απο τη kuta το lonina beach γνωριζεις κατι για αυτη την περιοχη?αξιζει?ειναι 2 ωρες μακρυα απο το αεροδρομειο απο οτι λεει αλλα βρηκα ενα ξενοδοχειο με με ΔΕΛΦΙΝΙΑ:lol: κολυμπας μαζι τους τα χαιδευεις πιστευω οτι θα ειναι υπεροχο και εχω παθει κατι και ενω σκοπευα να μεινω τις 2 μερες στο seminyak τωρα δε ξερω τη να κανω?το ξενοδοχειο ειναι το Melka Exelsior hotel Bali και οι τιμες του ειναι απο 20 εως 50 ευρω.
Σε παρακαλω αν γνωριζεις κατι για τη περιοχη αυτη,τοξενοδοχειο η αν μπορουμε να παμε σαν εκδρομη και αν επιτρεπεται να παμε στα δελφινια και να κολυμπισουμε ?γενικα μπορει καποιος να μπει σε ενα ξενοδοχειακο συγκροτημα και να δεχτει παροχες και να της πληρωση οπως γινεται εδω στην Ελλαδα χωρις να διαμενει σε αυτο?Συγνωμη για της ερωτησεις μου αν ηταν πολλες και σε κουρασα.
Όλγα, οι θάλασσες στο Μπαλί δεν αξίζουν....η φύση είναι τόσο υπέροχη, έχεις τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις, που πίστεψέ με, δε θα σου λείψει καμιά θάλασσα...

Λοιπόν η Lovina beach που ρωτάς έχει ήρεμη θάλασσα με μαύρη ηφαιστιακή άμμο....δε κολύμπησα, αλλά μου φάνηκε συμπαθητική, φαντάσου σα μια παραλία στη Σαντορίνη....από εκεί διοργανώνουν ημερήσιες εκδρομές για να δεις άγρια δελφίνια. Το ξενοδοχείο που αναφέρεις το ξέρω, νομίζω μπορείς να κολυμπήσεις με τα δελφίνια, αλλά πρέπει να είναι πολύ ακριβά (δε θυμάμαι τι τιμή μας είπε ο οδηγός μας περνώντας απ'έξω..).

4 μέρες που θα είσαι, βρες ένα ωραίο ξενοδοχείο στο Ubud (Sayan Terrace Resort | Ubud | Bali για παράδειγμα) και ξέχνα παραλίες....παραλίες εξωτικές, απίθανες ονειρικές σε άλλα νησάκια της Ν.Α. Ασίας...
 

Constadina

Member
Μηνύματα
50
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί - Κουάλα Λουμπούρ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μηπως θα μπορουσες να με ενημερωσεις για το πρακτορειο της ελληνιδας καθως και της τιμες ενοικιασεις τη μερα για το μηχανακη?θα παω και γω μπαλι για 4 μερες και σκευτομαι οτι ετσι μονο θα μπορεσω να δω κατι περισσοτερο.εγω θα ειμαι μπαλι 8/9 με 12/9 θα εχεις γυρισει?
Ναι, θα εχω επιστρεψει.Θα σου στειλω με μηνυμα τα στοιχεια της Ελληνιδας στο Μπαλι, το βραδυ.Το μηχανακι το ενοικιαζει γυρω στα 3 ευρω απο οτι μου ειπε...οταν θα παω ομως θα σου πω σιγουρα...Η μετακινηση με το μηχανακι ειναι δυσκολη, γιατι καταρχην οδηγουν αναποδα και γενικα γινεται ενας ψιλοχαμος.Και φυσικα δεν ειναι και για μεγαλες αποστασεις...Εμεις περσυ στο Σαμουι μετακινουμασταν μονο με μηχανακι και επειδη εχουμε ζησει καποια χρονια Αγγλια δεν μας ηταν τοσο δυσκολο η αναποδη οδηγηση...Θα το χρησιμοποιησουμε σιγουρα για τις κοντινες αποστασεις.
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
o polo ειναι φοβερός! μου τον ειχαν προτεινει κ μενα τα παιδια στο φορουμ κ τελικα ειχαν απολυτο δικιο. Βέβαια κ εκείνον να μην βρείς δεν υπάαρχει θέμα μετάκίνησης, όπου και να κοιτάξεις βλέπεις ανθρώπους που σε ρωτούν συνέχεια transport? transport? δεν υπάρχει καθόλου εγκληματικότητα οπότε μπορείς να κάνεις τις βόλτες σου άνετα!!άσε που την τιμή εσύ την καθορίζεις. εγώ τους ρωτούσα πόσο θελουν για όλη τη μερα πχ κ μου λεγαν (δεν θυμαμαι τωρα ποσο) κ τελικα συμφωνουσαμε σε τιμή περίπου 60% κατω απο την αρχική. Έχει απόλυτο δίκιο ο gts πως το βόρειο bali είναι καταπληκτικό! Οι θάλασσες έχουν υπέροχο βυθό για καταδύσεις, αλλα για μπανιο εγω προσωπικά δεν πήγαινα γιατι δεν ήθελα να σπαταλάω το χρόνο μου σε κάτι που Ελλάδα υπερτερεί και το απολαμβάνω έτσι κι αλλιώς. Εχει τοση φυση το νησι που σε γεμιζει...
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Aν και ολοι εχετε φυγει ηδη για Μπαλί, τις τιμές σωστα τις κανονίζεις τουλάχιστον 50% κατω και αναλογως ποση ωρα εχεις διαθέσιμη να "χασεις" τις παιζεις και πιο κατω.. Απο ενα σημειο και μετα ομως εγω κουράστηκα και στα μικρά πράγματα προτειμούσα να δώσω 1? παραπάνω απτο να κανω παζάρια για τα επομενα 3 λεπτα! Οι τιμές γενικα ειναι πολυ χαμηλες για τα δικά μας ελληνικα και θλιβερα δεδομενα. Πρακτικά σχεδον ξεχνας τον παράγοντα κοστος.
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
καλησπέρα
εχω ξεκοκαλίσει το φορουμ για την ΝΑ ασία...θέλουμε να πάμε ταξίδι τις γιορτές και καταλήξαμε ότι το πιο ενδιαφέρον μέρος είναι το μπαλί. δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το μπάνιο και οι παραλίες όσο να δούμε και να κάνουμε πράγματα. λέμε να το κανουμε σε συνδυασμό με σινγκαπουρη η μπανκονγκ

η μόνη απορία που έχω και την οποία δεν μπόρεσα να βρω είναι ο καιρός. υπάρχει κάποοιος που να έχει πάει μπαλί τις γιορτές?διαβ΄λαζω ότι είναι η χειρότερη περίοδος και βρέχει συνέχεια? ισχύει? γιατί να βρέχει συνέχεια δεν θα το ευχαριστηθούμε. είναι και κατά κάποιο τρόπο και γαμήλιο ταξίδι (μεταχρονολογημένο)...μήπως να προτιμήσουμε να πάμε πουκε? αν και δεν εχει τόσα πράγματα να δεις όπως το μπαλι (ή έτσι νόμίζω τουλάχιστον) μήπως θα ήτανκαλύτερα να κατευθυνθιούμε προς τα εκει και να αφήσουμε το μπαλί για μια καλοκαιρινή περίοδο?

ευχαριστώ εκ τοων προτέρων για την βοήθεια
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλησπέρα
εχω ξεκοκαλίσει το φορουμ για την ΝΑ ασία...θέλουμε να πάμε ταξίδι τις γιορτές και καταλήξαμε ότι το πιο ενδιαφέρον μέρος είναι το μπαλί. δεν μας ενδιαφέρει τόσο πολύ το μπάνιο και οι παραλίες όσο να δούμε και να κάνουμε πράγματα. λέμε να το κανουμε σε συνδυασμό με σινγκαπουρη η μπανκονγκ

η μόνη απορία που έχω και την οποία δεν μπόρεσα να βρω είναι ο καιρός. υπάρχει κάποοιος που να έχει πάει μπαλί τις γιορτές?διαβ΄λαζω ότι είναι η χειρότερη περίοδος και βρέχει συνέχεια? ισχύει? γιατί να βρέχει συνέχεια δεν θα το ευχαριστηθούμε. είναι και κατά κάποιο τρόπο και γαμήλιο ταξίδι (μεταχρονολογημένο)...μήπως να προτιμήσουμε να πάμε πουκε? αν και δεν εχει τόσα πράγματα να δεις όπως το μπαλι (ή έτσι νόμίζω τουλάχιστον) μήπως θα ήτανκαλύτερα να κατευθυνθιούμε προς τα εκει και να αφήσουμε το μπαλί για μια καλοκαιρινή περίοδο?

ευχαριστώ εκ τοων προτέρων για την βοήθεια
Δες αυτό http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...FD%EC%E5-%EA%DC%F0%EF%E9%EF-%F4%FC%F0%EF.html

θα σε βοηθήσει...:)
 

gd197

Member
Μηνύματα
73
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία check, άλλα τώρα
ευχαριστω πολύ Pandora
το έχω δει και σε άλλα sites ότι ειναι η χειρότερη περίοδος....απλα έλεγα μηπως υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τετοια εποχή ώστε να μου πεί την εμπειρία του από πρώτο χέρι....
τεσπα...μάλλον μας βλέπω να το αφήνουμε το μπαλί
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom