ΗΠΑ Αμερική πρώτη φορά απορίες

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ευχαριστώ πολύ για της πολύτιμες πληροφορίες παιδιά, και κατι τελευταίο θα ήθελα να μου πει κάποιος για την delta σαν εταιρία γιατι τα πράγματα ειιναι λίγο αμφιλεγόμενα και για τα κιλα που μπορώ να πάρω ειναι όντως 2 βαλίτσες απο 22.5 κιλά η καθε μια?ευχαριστω!:)
Πως είναι αμφιλεγόμενα;
Μία βαλίτσα 22,5 κιλά και μια χειραποσκευή που αν τη ζυγίσουν νομίζω πρέπει να είναι 8 κιλά. Αυτό με τις 2 βαλίτσες που το διάβασες;
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Μία βαλίτσα επιτρεπεται μεχρι 23 κιλα οπως λεει και ο Αντωνης. Η χειραποσκευή πρεπει να εχει συγκεκριμένες διαστασεις

Carry-on Baggage Size Restrictions


When oversized bags do not fit in the overhead bins, delays occur. Fees will be applied to the oversized bag if it has to be checked at the gate. To avoid delays as well as fees, follow these size requirements:
  • Baggage may not exceed 45 linear inches (or 115 cm) in combined length, width, and height.
  • Baggage must fit easily in the Carry-on Baggage Check, which is located near the check-in counters and at the gate and is approximately 22" x 14" x 9" (or 56 x 36 x 23 cm).
Αν θες να ταξιδεψεις με delta μεσα στην Αμερική ή Καναδά΄η βαλιτσα που τσεκαρεις χρεωνεται. Πάντως μπορείς να πας με μια βαλιτσα, να ψωνίσεις εκει και να γυρίσεις με δυο. Η δευτερη χρεωνεται 75 δολαρια. Αυτο εκανα εγω ;) ( οχι με delta, το ίδιο ισχυει ομως και για την delta)
 
Last edited by a moderator:

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάντως μπορείς να πας με μια βαλιτσα, να ψωνίσεις εκει και να γυρίσεις με δυο. Η δευτερη χρεωνεται 75 δολαρια. Αυτο εκανα εγω ;) ( οχι με delta, το ίδιο ισχυει ομως και για την delta)
Με delta πριν 9 μήνες ήταν 50 δολάρια η δεύτερη βαλίτσα εώς 22,5 κιλά, έγινε 75 δολάρια;
Η τρίτη και άδεια να είναι 150 δολάρια. Και κάθε επόμενη 150 δολάρια έκαστη.

Δηλαδη,
1η βαλίτσα: δωρεάν
2η βαλίτσα: $50
3η βαλίτσα: $150
4η βαλίτσα: $150
5η βαλίτσα: $150 κ.ο.κ.

Αν πάλι ψωνίσεις πάαααρα πολλά (όπως εμάς), υπάρχουν μεταφορικές εταιρίες για Ελλάδα!! :D


Επίσης, για να μη ψάχνεσαι, οι μέγιστες διαστάσεις για την χειραποσκευή είναι ίσες με την μικρή βαλίτσα απο τα σετ.
 
Last edited by a moderator:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
All Other International Destinations

Geographic Region Ticket Purchase DateFees
(Each Way)Travel to/from/between Middle East, Africa, Australia, India
Travel between Latin America, Middle East, Africa, Asia, Australia, and Europe**Any75 USD/CAD/EUR* for bags weighing 51-70 lbs.
200 USD/CAD/EUR* for bags weighing 71-100 lbs.*CAD or EUR amounts will be charged when exiting Canada or Europe, respectively.
**Bags exceeding 70 lbs. are not allowed to/from/through Europe, South Africa, or United Arab Emirates.

απο την ιστοσελιδα της delta...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επίσης, αν έχεις σκοπό να ψωνίσεις, εννοείται πως πας με όσο το δυνατόν λιγότερα πράγματα μπορείς, τα οποία είναι:
εσώρουχα
2 παντελόνια
3 μπλούζες
νεσεσερ
καλά παπούτσια αν έχεις σκοπό να βγείς βράδυ

αυτά!

Τα υπόλοιπα τα αγοράζεις απο εκεί.... ;)

Είδα ότι γράφεις και για τα χρήματα.

Θεωρώ πρώτον ότι είναι ρίσκο να κυκλοφορείς με πολλά μετρητά πάνω σου, όπως επίσης θεωρώ χρονοβόρα τη διαδικασία συναλλάγματος εκεί σε τράπεζα (επειδή έκανα στο λέω). Να σε ενημερώσω ότι η χρεωστική δε γίνεται δεκτή παντού (απ'το σύστημα/μηχανήματά τους) και ότι έχεις όριο ημερήσιων αγορών αν δεν κάνω λάθος.

Η καλύτερη λύση κατ'εμέ είναι αν μπορείς να βγάλεις μια πιστωτική και όταν πας εκεί, χρησιμοποιείς πρώτα την χρεωστική όσο μπορείς και΄όπου δε γίνεται δεκτή ή φτάνεις στο όριο, παίρνει μπρος η πιστωτική...... Εννοείται πως την ξεχρεώνεις με το που γυρίσεις Ελλάδα αν σου χει μέινει ευρώ, αλλιώς να έχεις κάποιον καβάτζα να σου δανίσει!! :haha::haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
All Other International Destinations

Geographic Region Ticket Purchase DateFees
(Each Way)Travel to/from/between Middle East, Africa, Australia, India
Travel between Latin America, Middle East, Africa, Asia, Australia, and Europe**Any75 USD/CAD/EUR* for bags weighing 51-70 lbs.
200 USD/CAD/EUR* for bags weighing 71-100 lbs.*CAD or EUR amounts will be charged when exiting Canada or Europe, respectively.
**Bags exceeding 70 lbs. are not allowed to/from/through Europe, South Africa, or United Arab Emirates.

απο την ιστοσελιδα της delta...
Αποκλείεται.. Βαριέμαι να πάω να δώ πότε το έγραψαν αυτό. Πάντως τον Δεκέμβριο που πέρασε ήταν $50, το άλλαξαν; Τότε ήμουν τυχερός...τι να πώ! Ή το γράφουν λάθος :D

Βασικά, στο αεροδρόμιο θα δείς panagiotis pantel - και για 25 δολάρια, δεν χάθηκε ο κόσμος, τα κερδίζεις σίγουρα απο τις αγορές!!!!!
 
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
μάλλον τελικά θα πάω με τα απολύτως απαραίτητα και γυρνώντας θα πάρω και μια δέυτερη βαλίτσα 75usd έστω δεν νομίζω οτι είναι πολλά για την δέυτερη!τωρα οσο αναφορά τα λεφτά εχω μπερδευτεί λιγο και δεν ξέρω τι να κάνω, επειδή ομως δεν θέλω να βγάλω πιστωτική θα κάνω λιγο συνάλαγμα να εχω για τα πρώτα έξοδα και μετα εκει 2-3 αναλήψεις απο ατμ δεν γίνεται αλλιως!και για τα αμφιλεγόμενα που είπα ηταν για την εταιρία και την ποιότητα της, για της αποσκευές έκανα λάθος τελικά!πολύτιμη η βοήθεια σας!;)
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Χα, καλοί ειστ'εσείς! Ο μεν Παντελής (καλώς ήρθες με την ευκαιρία) βάζει τίτλο "ΠΡΩΤΗ φορά στην Αμερική", η δε Νούλα (Athenes) λέει πως δεν έχει πάει ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ! Χαίρομαι την αισιοδοξία σας! :) Παντελή, σου εύχομαι να πας και 2η και 3η φορά, δε το συζητώ.
 

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
Χα, καλοί ειστ'εσείς! Ο μεν Παντελής (καλώς ήρθες με την ευκαιρία) βάζει τίτλο "ΠΡΩΤΗ φορά στην Αμερική", η δε Νούλα (Athenes) λέει πως δεν έχει πάει ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ! Χαίρομαι την αισιοδοξία σας! :) Παντελή, σου εύχομαι να πας και 2η και 3η φορά, δε το συζητώ.

lol

Τα ταξίδια είναι ένας στόχος, έτσι δεν είναι; :D
 
  • Like
Reactions: mel
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Όταν λες αισιοδοξία τι εννοείς , και εφόσον ειναι η πρώτη φορά που θα κάνω αυτό το ταξίδι τι τίτλο να έβαζα δηλαδή?τέλος πάντων συγνώμη αλλά λίγο άτοπο το σχόλιο σου νομίζω!
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εγώ ρε παιδιά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτός ο απίστευτος φόβος που υπάρχει για τις πιστωτικές κάρτες!!!!γιατί να μην βγάλεις μια πιστωτική κάρτα να κάνεις την δουλειά σου χωρίς ταλαιπωρία και λοιπά έξοδα και να παιδεύεσαι με όλα τα άλλα!!!την πιστωτική δεν πρέπει να την φοβάσαι...τον εαυτό σου πρέπει να φοβάσαι γιατί αυτός πρέπει να την χρησιμοποιήσει με σύνεση....αν τώρα δεν έχεις εμπιστοσύνη στον εαυτό σου για το πως θα τη διαχειριστεί αυτή την κάρτα τότε οκ..
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Όταν λες αισιοδοξία τι εννοείς , και εφόσον ειναι η πρώτη φορά που θα κάνω αυτό το ταξίδι τι τίτλο να έβαζα δηλαδή?τέλος πάντων συγνώμη αλλά λίγο άτοπο το σχόλιο σου νομίζω!
Γιατί αρπάζεσαι και με στενοχωρείς; Αστειευόμουν. Μαύρο χιούμορ έκανα επειδή, με βάση τουλάχιστον τα οικονομικά μου, εκεί πας μια φορά. Και σου ευχήθηκα και να τα τριτώσεις... Τέλος πάντων εγώ συγγνώμη που σχολίασα. Μάλλον θα πρέπει να κάνω χιούμορ με ανθρώπους που γνωρίζω και θα καταλάβουν το χιούμορ μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom