ΗΠΑ Αμερικη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Τότε μάλλον το πιστολάκι δεν είχε προδιαγραφές για λειτουργεία στις ΗΠΑ. Μερικά πιστολάκια έχουν διακοπτάκι για 110/220 Volts.
Ισως! Την επομενη φορα δεν θα το παρω μαζι μου, τσαμπα το κουβαλησα
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
οι τιμες στο αεροδρομιο ειναι διπλασιες απο την αγορα...

πηγαινε σε κανα καταστημα ηλεκτρικων ή κανα πρακτικερ.Εγω απο καταστημα ηλεκτρικων για το ταξιδι μου στην Κουβα πηρα ενα παγκοσμιο ανταπτορα 8.80?.

Αυτοι που ειναι μονο για μετατροπη απο 110V σε220V κανουν πιο φτηνα.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
937
Likes
4.186
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Συνήθως οι φορτιστές των κινητών λειτουργούν και στα 220 και στα 110V, χωρίς να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο αντάπτορα ή διακόπτη... Ίσως να ισχύει και στους μετασχηματιστές/φορτιστές των laptops (εμένα σε laptop HP λέει input 110-220 AC, οπότε λειτουργεί ΟΚ). Κοίτα το αυτοκόλλητο του δικού σου, θα λέει επάνω την τάση. Απλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το φις στις πρίζες εκεί. Νομίζω έχουν ορθογώνιους ακροδέκτες και όχι κυκλικούς. Σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά κλπ πιστεύω θα έχει κάτι γι αυτό.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εδώ θα βρείς ακριβώς τον τύπο φις (συνεπώς και αντάπτορ που θα χρειαστείς):

Mains electricity by country - Wikipedia, the free encyclopedia

Αν βρείς απο εδώ αντάπτορα μέχρι 10 ευρώ πάρ΄τον. Παραπάνω χρήματα δεν αξίζει, παίρνεις απο εκεί.

Τα σεσουάρ μαλλιών είναι λίγο ειδική περίπτωση, είναι πολλά watt (πχ 2000) και εκεί υπάρχει το πρόβλημα, ότι οι αντάπτορες συνήθως είναι κατασκευασμένοι για μικρότερη ισχύ - αλλιώς θα ήταν άλλου είδου μετασχηματιστές για να ''αντέχουν''. Οπότε θες (ή όποιος θέλει τέλος πάντων) σεσουάρ ή πως το λένε το άλλο που ισιώνει τα μαλλιά; Θα βρείς εκεί με 15 δολάρια!!!! Μετά είτε το φέρνεις πίσω, είτε το παρατάς εκεί...
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Συνήθως οι φορτιστές των κινητών λειτουργούν και στα 220 και στα 110V, χωρίς να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο αντάπτορα ή διακόπτη... Ίσως να ισχύει και στους μετασχηματιστές/φορτιστές των laptops (εμένα σε laptop HP λέει input 110-220 AC, οπότε λειτουργεί ΟΚ). Κοίτα το αυτοκόλλητο του δικού σου, θα λέει επάνω την τάση. Απλά δεν ξέρω αν ταιριάζει το φις στις πρίζες εκεί. Νομίζω έχουν ορθογώνιους ακροδέκτες και όχι κυκλικούς. Σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρικά κλπ πιστεύω θα έχει κάτι γι αυτό.
συγκεκριμενα για το ιφον μου ψαχνω αρα θα βρω απο εδω ελλαδα ενα ανταπρορα σε μεγαλο μαγαζι !
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Το iPhone μου φορτιζοταν μια χαρά με τον απλό μετασχηματιστη το ίδιο και το laptop μου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.155
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom