Γενικά Αναζήτηση προορισμού.

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αρκεί να μην έχουμε ξανά επισκεφτεί αυτή την πόλη ξανά εγώ κ ο φίλος μου..μας αρέσουν τα αξιοθέατα - μουσεία καλό φαγητό διασκέδαση και φύση όπου υπάρχει..κλίνουμε προς Βερολίνο 4-5 μέρες απλά ο φίλος μου θεωρεί ότι είναι πολλές για Βερολίνο και θα μπορούσαμε να πάμε δύο μέρες Μόναχο...εγώ είμαι του Βερολίνου περισσότερο και από ότι ακούω επειδή είμαι μεγάλη πόλη 5 μέρες είναι καλά..τώρα τι να πω δεν ταξιδεύω μονος
Από όσο κατάλαβα είστε σχετικά αρχάριοι. Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό το έκανα στο Βερολίνο. Παρά το γεγονός ότι είναι όμορφη, έχει χαρακτήρα, ιστορία, φοβερά μουσεία, διασκέδαση, δεν τη συνιστώ σε αρχάριο. Έχει πάρα πολλά αξιοθέατα - σημεία ενδιαφέροντος και είναι αρκετά απλωμένη με αποτέλεσμα να θέλει καλύτερη οργάνωση. Άσε που οι 4 ημέρες είναι πολύ οριακές και ανεπαρκείς χωρίς πολύ καλή οργάνωση.
Προτείνω Βαρσοβία. Είναι πάρα πολύ όμορφη. Έχει την παλιά πόλη αλλά και την καινούργια με κάποιους ουρανοξύστες. Έχει τρομερή διασκέδαση, ωραίο φαγητό και είναι σχετικά οικονομική. Κοντά 3 μέρες μπορείτε να τις αφιερώσετε και να ψάξετε για κάποια κοντινή εκδρομή. Όχι όμως στην Κρακοβία, γιατί είναι μακριά αλλά και τόσο ενδιαφέρουσα που θέλετε σαφώς περισσότερες ημέρες.
Βουκουρέστι και Πράγα δεν έχω πάει. Η Βαρκελώνη είναι πανέμορφη, έχει διασκέδαση, είναι πιο εύκολη για οργάνωση από Βερολίνο, αλλά οικονομική δεν είναι.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Καλησπέρα παιδιά είμαι σε αναζήτηση νέου προορισμού για το καλοκαίρι περίπου τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Πορτογαλια,Μάλτα,Σκωτία,Ιρλανδία.
Το ταξίδι θέλω να είναι γύρω στις 7 ημέρες. Ποια μου προτείνετε;
Μάλτα για καλοκαίρι πολύ ζέστη δεν αξίζει, Πορτογαλία μια από τα ίδια στη Λισαβόνα, στο Πόρτο όμως οκ. Τα υπόλοιπα 2 ακριβότεροι προορισμοί. Θα διάλεγα Σκωτία.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θέλω να κλείσω ένα ταξιδάκι για Οκτώβριο και να αξιοποιήσω την έκπτωση στην εξαργύρωση μιλίων της AEGEAN.

Που παίζει το μυαλό;

1) Μάλτα
2) Πορτογαλία
3) Ισπανία

Ως λάτρης στο να οδηγώ στα ταξίδια μου, σε αυτό το ταξίδι δεν θα το ήθελα και θα προτιμούσαμε να μείνουμε σε ένα μέρος και να το χαρούμε.

Σε καμία από τις 3 χώρες δεν έχουμε πάει.

Δεν θέλουμε να πάμε σε μια από αυτές που έχουμε ξανά πάει:

1) Αγγλία
2) Πολωνία
3) Ιταλία
4) Ρουμανία
5) Τσεχία
6) Σλοβακία
7) Γερμανία
8) Γαλλία (Παρίσι όμως όχι)
9) Αυστρία
10) Σκωτία
11) Τουρκία
12) Λετονία
13) Λιθουανία
14) Εσθονία
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Θέλω να κλείσω ένα ταξιδάκι για Οκτώβριο και να αξιοποιήσω την έκπτωση στην εξαργύρωση μιλίων της AEGEAN.

Που παίζει το μυαλό;

1) Μάλτα
2) Πορτογαλία
3) Ισπανία

Ως λάτρης στο να οδηγώ στα ταξίδια μου, σε αυτό το ταξίδι δεν θα το ήθελα και θα προτιμούσαμε να μείνουμε σε ένα μέρος και να το χαρούμε.

Σε καμία από τις 3 χώρες δεν έχουμε πάει.

Δεν θέλουμε να πάμε σε μια από αυτές που έχουμε ξανά πάει:

1) Αγγλία
2) Πολωνία
3) Ιταλία
4) Ρουμανία
5) Τσεχία
6) Σλοβακία
7) Γερμανία
8) Γαλλία (Παρίσι όμως όχι)
9) Αυστρία
10) Σκωτία
11) Τουρκία
12) Λετονία
13) Λιθουανία
14) Εσθονία
Πρωτα ψαξε που παιζουν δωρεαν εισιτηρια και μετα ας παιξει το μυαλο.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πρωτα ψαξε που παιζουν δωρεαν εισιτηρια και μετα ας παιξει το μυαλο.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς δωρεάν εισιτήρια. Εγώ αναφέρθηκα για έκπτωση μιλίων και μια χαρά υπάρχουν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Δεν κατάλαβα τι εννοείς δωρεάν εισιτήρια. Εγώ αναφέρθηκα για έκπτωση μιλίων και μια χαρά υπάρχουν.
Aφου υπαρχουν, ακουγονται ιδανικα και τα τρια. Με επιφυλαξη μονο για βροχες στη Β. Πορτογαλια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν δεν θέλετε μετακινήσεις τότε η Βαρκελώνη είναι ιδανική για Οκτώβριο. Έμεινα 6 μέρες και δεν βαρέθηκα ούτε στιγμή. Αν βαρεθείτε μπορείτε να κάνετε κάποια μονοήμερη στη γύρω περιοχή.


Αν πας Μάλτα και δεν θέλεις πολλές μετακινήσεις τότε να μείνετε Βαλέτα. Τον Οκτώβρη θα μπορείτε να κάνετε και μπάνιο. Οι μετακινήσεις με ΜΜΜ είναι συχνές και καλές. Μπορείς άνετα να κάνεις ημερήσιες εκδρομές.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Σωστά τα λες εγώ δέκα μέρες Βερολίνο με μουσεία
Φύση ποδήλατο αξιοθέατα και ποτσνταμ ημερήσια ήμουνα σούπερ
10 μέρες Ε;; ουαου δηλ εμείς που σκεφτόμασταν μια βδομάδα Βερολίνο να μην το θεώρησω υπερβολή

Από όσο κατάλαβα είστε σχετικά αρχάριοι. Το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό το έκανα στο Βερολίνο. Παρά το γεγονός ότι είναι όμορφη, έχει χαρακτήρα, ιστορία, φοβερά μουσεία, διασκέδαση, δεν τη συνιστώ σε αρχάριο. Έχει πάρα πολλά αξιοθέατα - σημεία ενδιαφέροντος και είναι αρκετά απλωμένη με αποτέλεσμα να θέλει καλύτερη οργάνωση. Άσε που οι 4 ημέρες είναι πολύ οριακές και ανεπαρκείς χωρίς πολύ καλή οργάνωση.
Προτείνω Βαρσοβία. Είναι πάρα πολύ όμορφη. Έχει την παλιά πόλη αλλά και την καινούργια με κάποιους ουρανοξύστες. Έχει τρομερή διασκέδαση, ωραίο φαγητό και είναι σχετικά οικονομική. Κοντά 3 μέρες μπορείτε να τις αφιερώσετε και να ψάξετε για κάποια κοντινή εκδρομή. Όχι όμως στην Κρακοβία, γιατί είναι μακριά αλλά και τόσο ενδιαφέρουσα που θέλετε σαφώς περισσότερες ημέρες.
Βουκουρέστι και Πράγα δεν έχω πάει. Η Βαρκελώνη είναι πανέμορφη, έχει διασκέδαση, είναι πιο εύκολη για οργάνωση από Βερολίνο, αλλά οικονομική δεν είναι.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Δε θα το έλεγα τόσο αρχάριοι ειδικά ο φίλος μου έχει πάει κάτι Τζαμάικες,ΗΠΑ,Μπαλιά, Τρόμσο(Νορβηγία ψηλά) μπορεί να πάμε 5 ή 7.Προς Βερολίνο λέμε παρόλο που είναι λίγο πιο τσίμπημενα.Θεωρω Πολωνία θα έχει πιο τσουχτερό κρυο.Δε ξέρω αν είναι υπερβολή οι εφτα μέρες αν πάμε τόσο για Βερολίνο αλλά μπορεί να πεχτουμε πουθενά κ δίπλα.
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
10 μέρες Ε;; ουαου δηλ εμείς που σκεφτόμασταν μια βδομάδα Βερολίνο να μην το θεώρησω υπερβολή


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Δε θα το έλεγα τόσο αρχάριοι ειδικά ο φίλος μου έχει πάει κάτι Τζαμάικες,ΗΠΑ,Μπαλιά, Τρόμσο(Νορβηγία ψηλά) μπορεί να πάμε 5 ή 7.Προς Βερολίνο λέμε παρόλο που είναι λίγο πιο τσίμπημενα.Θεωρω Πολωνία θα έχει πιο τσουχτερό κρυο.Δε ξέρω αν είναι υπερβολή οι εφτα μέρες αν πάμε τόσο για Βερολίνο αλλά μπορεί να πεχτουμε πουθενά κ δίπλα.
Αν είχα 7 μερες σιγουρα δ - ε - ν θα πηγαινα Βερολινο
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπέρα παιδιά είμαι σε αναζήτηση νέου προορισμού για το καλοκαίρι περίπου τον Αύγουστο. Είμαι ανάμεσα σε Πορτογαλια,Μάλτα,Σκωτία,Ιρλανδία.
Το ταξίδι θέλω να είναι γύρω στις 7 ημέρες. Ποια μου προτείνετε;
Και οι 4 αυτοί προορισμοί είναι αξιόλογοι, παρ' όλα αυτά από όσο ξέρω η Μάλτα είναι ανυπόφορη τον Αύγουστο (εγώ είχα πάει τέλος Απριλιου-αρχες Μαϊου και θεωρώ ότι είναι ιδανική εποχή για εκεί).
Από εκεί και πέρα η Σκωτία και η Ιρλανδία είναι πολύ όμορφοι προορισμοί με συγκλονιστική φυση και κάποιες ωραίες πόλεις, αλλά έχουν αρκετά ανεβασμένο budget. Εσύ κρίνεις. Αν πας Ιρλανδία μην παραλείψεις τη Β. Ιρλανδία, ένα ζωντανό μάθημα σύγχρονης ιστορίας.
Η Πορτογαλία είναι μια υπέροχη κλασική επιλογή. Συνδυάζει πολλά διαφορετικά στοιχεία και είναι σίγουρα πιο προσιτή οικονομικά από Σκωτία και Ιρλανδία. Εγώ τέλος Αυγούστου είχα πάει σόλο στη Μαδέιρα και τη λάτρεψα, από τα καλύτερα ταξίδια μου.
 

Sanji

Member
Μηνύματα
31
Likes
15
Αν είχα 7 μερες σιγουρα δ - ε - ν θα πηγαινα Βερολινο
που θα πηγαινες? ειναι αναλογα και τι παιζει με τη παρεα τι τιμες παιζουν την περιοδο που θελουμε κλπ..εχω ακουσει κ αλλους που λενε οτι θελει μερες εκει..αλλωστε αν παμε τοσες μερες θα κινηθουμε κ αλλου..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.742
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom