Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Σε προσφατο ταξιδι θεσ/νικη - Ρωμη μας ζητησαν να βγαζουμε τα υγρα (που επιτρεπονται) απο τη βαλιτσα χειραποσκευη και να τους τα δειχνουμε.... Εχει ξανατυχει σε κανεναν αυτο; Παντα ειχα εννοειται συσκευασιες κατω απο 100ml αλλα ποτε κανεις δεν μου ειπε να τους τα δειξω... τα βαζει κανεις σε σακουλα; Υπερβολικο δεν ειναι; Στη αρχη αγχωθηκα γιατι τα ειχα διασπαρτα στη βαλιτσα. Μετα ομως, εβγαλα στην κοπελια μια κρεμα και ενα σπρευ που βρηκα πανω πανω και της ειπα δεν εχω αλλα και ησυχασε... Εννοειται ειχα και αλλα αλλα δεν το συνεχισε... αρκεστηκε σε αυτο που της ειπα. Υπερβολικο δεν ειναι; (και ολα αυτα Ελλαδα)
Οταν δεν κανουν τους ελεγχους που πρεπει τους σχολιαζουμε ασχημα.
Οταν τους κανουν τους θεωρουμε υπερβολικους.

Το σωστο ειναι να τα εχεις σε σακουλα επανασφραγιζομενη.
Και σε παρα πολλα αεροδρομια εχουν πινακιδες που λενε οτι πρεπει να τα εχεις στο χερι.Αν και νομιζω οτι και αυτο προβλεπεται με το γραμμα του νομου.

Οποτε αν σου ζητουσε να τα δωσεις και τα πετουσε δεν θα ηταν υπερβολικη.
Θα εκανε απλα τη δουλεια της.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Σε προσφατο ταξιδι θεσ/νικη - Ρωμη μας ζητησαν να βγαζουμε τα υγρα (που επιτρεπονται) απο τη βαλιτσα χειραποσκευη και να τους τα δειχνουμε.... Εχει ξανατυχει σε κανεναν αυτο; Παντα ειχα εννοειται συσκευασιες κατω απο 100ml αλλα ποτε κανεις δεν μου ειπε να τους τα δειξω... τα βαζει κανεις σε σακουλα; Υπερβολικο δεν ειναι; Στη αρχη αγχωθηκα γιατι τα ειχα διασπαρτα στη βαλιτσα. Μετα ομως, εβγαλα στην κοπελια μια κρεμα και ενα σπρευ που βρηκα πανω πανω και της ειπα δεν εχω αλλα και ησυχασε... Εννοειται ειχα και αλλα αλλα δεν το συνεχισε... αρκεστηκε σε αυτο που της ειπα. Υπερβολικο δεν ειναι; (και ολα αυτα Ελλαδα)
στην υπάλληλο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.397
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Η υπαλληλος πρεπει να μην ειναι αγενης και να ζηταει αυτο που θελέι με σωστο ευγενικο τροπο ομως της μιλαω και εγω... Οπως εγω τη σεβομαι, ετσι και αυτη πρεπει να με σεβαιται και να μη φωναζει με υστερια... Προφανως γι αυτο μου βγηκε το "κοπελια", γιατι με τη συμπεριφορα της εχασε το σεβασμο μου... Τωρα αν ειναι να πηγαινεις ενα ταξιδι και να καθεσαι να τσακωνεσαι με την υπαλληλο για το πως σου μιλαει, σου χαλαει η διαθεση...
Ο καθενας στη δουλεια του πρεπει να ειναι ευγενικος... Εστω και για τυπικους λογους.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν έχει τύχει να πετύχω αγενές προσωπικό είτε στα γκισέ τσεκίν είτε στην ασφάλεια στο ΑΙΑ. Αγενείς επιβάτες που δε διαβάζουν καμία ενημερωτική πινακίδα για τους κανόνες και τσαμπουκαλεύονται στο προσωπικό ασφαλείας έχω δυστυχώς πετύχει. Το ότι με αυτή τους τη συμπεριφορά μπορεί κάποια μέρα να χάσουν πτήση ή να καταλήξουν στα κρατητήρια του αεροδρομίου, μάλλον δεν το έχουν σκεφτεί ή δεν το γνωρίζουν.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.397
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
αχ! με τετοια ζεστη πρεπει να απολογουμαι...??? Δενθελω να το συνεχίσουμε, και μου φαινεται κακως ρωτησα...
Δεν εχει καμια σημασια να ξαναπω οτι ρωτησα πολυ ευγενικα, τι εννουσε γιατι απλα μου εκανε περιεργεια το οτι επρεπε να βγαλω ολα τα κατοσταρια μπουκαλακια που ειχα... Νομιζα δεν καταλαβα καλα... Δεν μου ειπε ξανασυμβει... Θεωρουσα οτι ελεγχουν στο μηχανημα ποια ειναι μεχρι 100μλ και δεν χρειαζεται να τα βγαλω... Αντιθετα απο την αρχη ηταν επιθετικη (μπορει να ζεσταινοταν ή να μην ειχε κοιμηθει καλα το βραδυ... )

North66 απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι τσαμπουκαλευτηκα ή ημουν αγενης;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
1.397
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
δεν συνεχίζω και θα ηθελα να σβηστουν και τα μηνυματα απο καποιο moderator...
λυπαμαι που βγαινουν απο μονα τους συμπερασματα .... Ειναι αστειο για μια ακομα φορα να ξαναπω οτι μιλησα ευγενικα και να συνεχιζουμε τα ιδια ...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.901
Δεν έχει τύχει να πετύχω αγενές προσωπικό είτε στα γκισέ τσεκίν είτε στην ασφάλεια στο ΑΙΑ. Αγενείς επιβάτες που δε διαβάζουν καμία ενημερωτική πινακίδα για τους κανόνες και τσαμπουκαλεύονται στο προσωπικό ασφαλείας έχω δυστυχώς πετύχει. Το ότι με αυτή τους τη συμπεριφορά μπορεί κάποια μέρα να χάσουν πτήση ή να καταλήξουν στα κρατητήρια του αεροδρομίου, μάλλον δεν το έχουν σκεφτεί ή δεν το γνωρίζουν.
Καλα ρε συ πλακα με κανεις,
Πρωτη φορα συμφωνουμε απολυτα :)
 

Celestine

New Member
Μηνύματα
1
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Είμαι νέα εδω, γεια σας :)

Αν και βλέπω ότι οι συζητήσεις εδω κινούνται σε βασικό επίπεδο (πχ. πως κάνω κράτηση) ας συνεισφέρω κ εγώ με την εμπειρία μου, μια και έχω ταξιδέψει με ryanair για περίπου 20-30 πτήσεις σε όλη την Ευρώπη.

Μετράμε απο την αρχή το κόστος της διαδρομής πόρτα-πόρτα και για τη δεδομένη ώρα. Η ryanair συνηθίζει να πετάει άκυρες ώρες οπότε έστω πτήση 6:30 το πρωί απο ένα αεροδρόμιο που είναι αρκετά έξω απο την πόλη πχ 1 ώρα (luton, stansed, charleroi, girona κλπ) Θα πρέπει να πάρουμε το λεωφορείο απο την πόλη για το αεροδρόμιο το αργότερο στις 4. Έχει μετρό ή νυχτερινό λεωφορείο απο το σπίτι/ξενοδοχείο που μένουμε ως το μέρος που θα πάρουμε το λεωφορείο για το αεροδρόμιο ή θα πρέπει να πάρουμε ταξι; Και η διαδρομή Ταξί + Λεωφορείο για αεροδρόμιο + Εισιτήριο ryanair + ενδεχομένως βαλίτσα + άλλο λεωφορείο απο το αεροδρόμιο στην πόλη + συγκοινωνία εντός της πόλης προορισμού μήπως είναι πιο ακριβή απο το να παίρναμε το "ακριβό" εισιτήριο απο το μεγάλο αεροδρόμιο; Αυτά είναι θέματα που θέλουν μελέτη απο πριν.

Όταν κλείσουμε το εισιτήριο μας, κάνουμε checkin online και τυπώνουμε και τα 2 εισιτήρια απο την αρχή γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα στις διακοπές μας να το ξεχάσουμε ή να μη βρούμε και θα πληρώσουμε για μια εκτύπωση στο αεροδρόμιο ένα αστρονομικό ποσό (νομίζω 40 ευρώ αλλά μπορεί και να έχει αυξηθεί, δείτε στο σαιτ της ryanair)

Για συχνούς ταξιδιώτες, αγοράζουμε τη στάνταρ μικρή βαλίτσα που χωράει στη ryanair, ωστε να μην καθόμαστε να μετράμε τα εκατοστά και πονοκεφαλιάζουμε.

Για το θέμα των κιλών
- Αποφεύγουμε τα πολλά ρούχα όταν ξεκινάμε για κάπου. Αν η βαλίτσα όταν φύγουμε είναι 10 κιλά (ή 9,5) δεν παίζει να μας φτάσουν στην επιστροφή με όλα τα εξτρα που θα έχουμε μαζί μας.
- Είναι απολύτως εφικτό να περάσουμε 4-5 μέρες μόνο με χειραποσκευή και ακόμα και με ελαφρύ λαπτοπ το καλοκαίρι (τα καλοκαιρινά ρούχα είναι πιο ελαφρα). Το χειμώνα είναι λίγο πιο δύσκολο, για 3 μέρες είναι εύκολο, παραπάνω παίζεται, αλλά εφαρμόζουμε το κόλπο του διπλού μπουφαν (δες παρακάτω)
- Με το που φτάνουμε στο αεροδρόμιο πάμε σε ένα γκισε για τσεκιν απο αυτά που είναι άδεια. Βάζουμε πάνω τη βαλίτσα μας και ζυγίζουμε να δούμε αν είνια σωστά τα κιλά. Δε θα σας διώξει κανένας αν είναι άδειο το γκισέ, ούτε θα σας πει τίποτα.
- Στα περισσότερα αεροδρόμια του εξωτερικού και ειδικά στα low cost (που εξυπηρετούν κυρίως ryanair και wizzair) ελέγχουν οπωσδήποτε το μέγεθος και τα κιλά της χειραποσκευής. Πχ. στο σαρλερουά (το φτηνό αεροδρόμιο των βρυξελλών) τη στήνουν στον 1 και μοναδικό διάδρομο που οδηγεί απο τα μαγαζιά στις πύλες με αυτό το σιδερένιο που είναι για να δεις αμα χωραει η βαλίτσα και έχει ενσωματωμένη ζυγαριά και δε σε αφήνουν να πας στην πύλη αν δε ζυγίσεις. Στην Ελλάδα δεν πολυελέγχουν γενικά
- Αν διαπιστώσουμε ότι έχουμε πολλά κιλά εκείνη τη στιγμή, τι κάνουμε; Δε ντρεπόμαστε, πάμε σε μια γωνία, ανοίγουμε τη βαλίτσα και βγάζουμε ρούχα που θα μπορούσαμε να φορέσουμε το ένα πάνω στο άλλο. Δεν πρόκειται να σας πουν γιατί φοράτε δυο μπουφάν και χοντρό φούτερ, θα δείχνει λίγο γελοίο αλλά θα γλιτώσετε μερικά κιλά. Επίσης στις τσέπες μπορείτε να βάλετε βιβλία (που έχουν βάρος), σοκολάτες ή ακόμα και μικρό υπολογιστή (netbook) Αν έχουμε μικρή τσάντα πλάτης (αυτή την τετράγωνη με τα δυο σκοινάκια) μπορούμε να βάλουμε πράγματα και εκεί και αποπάνω μπουφάν, δε θα φαίνεται τίποτα. Ετσι περνάμε τον έλεγχο του βάρους. Πιο μετά (ή πιο πριν) στον έλεγχο ασφαλέιας δεν τους απασχολόυν τα κιλά και δεν τα διασταυρώνουν.

Αυτά. Δεν είμαι σίγουρη αν έχουν ειπωθεί πιο πριν γιατί δεν τις διάβασα και τις 14 σελίδες, μόνο τις 4-5 πιο πίσω, οπότε αν είναι συγχωρέστε με για την επανάληψη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Celestine δε χρειάζεται να διαβάσεις τόσες σελίδες, η λύση είναι μία: Jaktogo. Φοράς όλα σου τα υπάρχοντα και αφήνεις τους άλλους να ντύνονται/γδύνονται την τελευταία στιγμή.:haha:

 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.026
Likes
6.410
Οντως,τον ειχα δει και γω αυτον τον μικρο θεο στο βιντεακι του.

Μα ειναι δυνατον?Τι εκανε ο τυπος!!

Ποτε δεν θα φορουσα διπλα μπουφαν φουτερ και τα σχετικα.
Ειπαμε,να δεχομαστε καποια προγματα αλλα οχι και να γινω τριπλος απο τα ρουχα.

Ξερω τι βαλιτσα μου,ξερω τι μου χρειαζεται και φροντιζω να μην βαζω μεσα παραπανω πραγματα.

Κατι που φυσικα οι γυναικες με δυσκολια το επιτυγχανετε!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Εδώ η γυναικεία έκδοση το Jaktogo και σε φουστανάκι για τα κορίτσια Jaktogo - travel solution for your extra luggage Αν υποψιαστώ ότι θα εμφανιστώ στο αεροδρόμιο (και στη διαδρομή πριν και μετά την πτήση) με το συγκεκριμένο μπόγο, άσε, πληρώνω τη βαλίτσα ή regular εταιρεία. Και το καραγκιοζολίκι έχει τα όριά του!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.499
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom