Ryanair Αναλυτικός Οδηγός Κράτησης για Ryanair - Βήμα Προς Βήμα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Υποθετω οτι θα εχει γραφτει στο φορουμ,αλλα αστεια,αστεια...υπαρχει και καποια πολυ μικρη πιθανοτητα,να μεινεις με το εισιτηριο στο χερι και να μην μπορεσεις να πεταξεις, ενω η πτηση γινεται κανονικα.
Λογω εκτακτωνσυνθηκων(απεργιων,κακων καιρικων συνθηκων...)μεταφερονται οι επιβατες των προηγουμενων πτησεων στις επομενες.
Οπως επισης,οι εταιριες εκδιδουν και καποια λιγα,επιπλεον εισιτηρια,για την πιθανοτητα,να μην εμφανιστει καποιος επιβατης.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όπως διαφημίζεται στο ryanair.com, είναι η μόνη ευρωπαϊκή αεροπορική που δεν κάνει overbooking.
 

thespyr

Banned
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΧΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
KΑΛΗΜΕΡΑ η τσαντα ποσο πρεπει να ει ναι σε κιλα???
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
10 κιλά.

Γραμμάριο παραπάνω. :lol::lol::lol:
 

tzo28

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημερα!Εψαχνα για τη ryanair κι επεσα πανω σας!
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει για πτηση εσωτερικου με τη ryan τι χρειαζεται ενα παιδι 2 χρονων για να ταξιδεψει;Μονο διαβατηριο ή δεχονται κατι αλλο;
Επισης με τις στυνομικες ταυτοτητες τι γινεται;Περνανε κανονικα ή θελει κι εκει διαβατηριο;Μιλαμε παντα για πτηση εσωτερικου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.130
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλημερα!Εψαχνα για τη ryanair κι επεσα πανω σας!
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει για πτηση εσωτερικου με τη ryan τι χρειαζεται ενα παιδι 2 χρονων για να ταξιδεψει;Μονο διαβατηριο ή δεχονται κατι αλλο;
Επισης με τις στυνομικες ταυτοτητες τι γινεται;Περνανε κανονικα ή θελει κι εκει διαβατηριο;Μιλαμε παντα για πτηση εσωτερικου!
Σιγα μη βγαλετε και βιζα. Για τα παιδια 2-12 ετων ταυτοτητα, πιστοποιητικο ταυτοπροσωπιας, πιστοποιητικο γεννησεως ή βιβλιαριο υγειας. Αν ειναι μικροτερο απο 2 νομιζω ειναι απαραιτητο το πιστοποιητικο γεννησεως.

Περιμενε και καμμια απαντηση απο κανενα γονιο για να το σιγουρεψεις... (οχι πως δεν τα λεω σωστα)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ίσως λέω μπούρδα, αλλά μήπως πρέπει να υπογράψει και ο έτερος γονιός; (αν ταξιδεύει μόνο με έναν) Ή αυτό ισχύει μόνο για εξωτερικό;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Μόνο για εξωτερικό χρειάζεται συναίνεση του άλλου γονιού. Με βιβλιάριο υγείας και πιστοποιητικό γέννησης, είσαι εντάξει.
 

tzo28

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αλλα η ryanair μας υποχρεωσε!!!!
Πηρα τηλεφωνο και ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν δεχονται ουτε ταυτοπροσωπια,ουτε πιστοποιητικο γεννησης,ουτε βιβλιαριο για το παιδι.
Το μονο που δεχονται λεει ειναι ταυτοτητα ή διαβατηριο.
Να γραψω κι αυτο μηπως ενδιαφερει και καποιον αλλο...ταυτοτητες αστυνομικων δεν δεχονται πλεον μου ειπαν.Επισης μονο διαβατηριο!:roll:
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα κι από μένα.
Μπήκα κι εγώ να ενημερώσω κάθε ενδιαφερόμενο ότι, όπως ανέφερε και η tzo28 από πάνω, ότι η εταιρία δε δέχεται πλέον την ταυτότητα αστυνομικού σαν ταξιδιωτικό έγγραφο, ενώ υπάρχει σχετική διαταγή του ελληνικού κράτους ότι ισχύει κανονικά σαν ταυτότητα! Όποιος λοιπόν σκοπεύει να πετάξει ή ξέρει κάποιον που έχει τέτοια ταυτότητα ας τον ενημερώσει. Εμείς γυρίσαμε χθες από Βαρκελώνη, την Παρασκευή στο Μακεδονία μας είπαν ότι δεν μπορεί ο σύζυγος να πετάξει, χωρίς να ξέρουμε κάτι εννοείται κι ενώ είχαμε πετάξει κανονικά τον Οκτώβρη Ιταλία και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.
Τελικά μας άφησαν να περάσουμε και μας είπαν αν μας δημιουργήσουν πρόβλημα εκεί να πούμε ότι χάσαμε το διαβατήριο και να μην τους "δώσουμε". Τελικά από κει δεν ασχολήθηκαν καθόλου.
Δεν ξέρω τί ισχύει τελικά αλλά καλό είναι να μην το διακινδυνεύουμε και την επόμενη φορά θα βγάλουμε διαβατήριο.
Τώρα πώς γίνεται μια εταιρία να αποφασίζει ότι δε δέχεται απίσημο έγγραφο-ταυτότητα κράτους δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος τι ισχύει ας μου πει.:roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα κι από μένα.
Μπήκα κι εγώ να ενημερώσω κάθε ενδιαφερόμενο ότι, όπως ανέφερε και η tzo28 από πάνω, ότι η εταιρία δε δέχεται πλέον την ταυτότητα αστυνομικού σαν ταξιδιωτικό έγγραφο, ενώ υπάρχει σχετική διαταγή του ελληνικού κράτους ότι ισχύει κανονικά σαν ταυτότητα! Όποιος λοιπόν σκοπεύει να πετάξει ή ξέρει κάποιον που έχει τέτοια ταυτότητα ας τον ενημερώσει. Εμείς γυρίσαμε χθες από Βαρκελώνη, την Παρασκευή στο Μακεδονία μας είπαν ότι δεν μπορεί ο σύζυγος να πετάξει, χωρίς να ξέρουμε κάτι εννοείται κι ενώ είχαμε πετάξει κανονικά τον Οκτώβρη Ιταλία και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό.
Τελικά μας άφησαν να περάσουμε και μας είπαν αν μας δημιουργήσουν πρόβλημα εκεί να πούμε ότι χάσαμε το διαβατήριο και να μην τους "δώσουμε". Τελικά από κει δεν ασχολήθηκαν καθόλου.
Δεν ξέρω τί ισχύει τελικά αλλά καλό είναι να μην το διακινδυνεύουμε και την επόμενη φορά θα βγάλουμε διαβατήριο.
Τώρα πώς γίνεται μια εταιρία να αποφασίζει ότι δε δέχεται απίσημο έγγραφο-ταυτότητα κράτους δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος τι ισχύει ας μου πει.:roll:
Οι ταυτότητες αστυνομικών (όπως και βιβλιάρια ασθενείας, προσωρινές βεβαιώσεις κλπ) ενώ ισχύουν αντί ταυτότητας εντός του κράτους, δεν αποτελούν ταξιδιωτικά έγγραφα.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Το ίδιο ισχύει για ταυτότητες ένοπλων δυνάμεων
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom