Αναστολή αδειών εισόδου στο Θιβέτ

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η Κινέζικη κυβέρνηση αποφάσισε την παύση έκδοσης αδειών εισόδου στο Θιβέτ για ταξιδιώτες με αφορμή το φόβο επεισοδείων για την 50η επέτειο της επανάστασης απελευθέρωσης του Θιβέτ, η οποία οδήγησε στον εξoρισμό του Δαλάι Λάμα στις 10 Μαρτίου του 1959. Η απαγόρευση εισόδου ισχύει μέχρι 31 Μαρτίου αλλά πολύ πιθανό να πάρει παράταση... (και εγώ έχω ξενερώσει)

Για περισσότερες πληροφορίες: Grupo de Apoio ao Tibete: China closes Tibet to foreigners
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.965
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Η Κινέζικη κυβέρνηση αποφάσισε την παύση έκδοσης αδειών εισόδου στο Θιβέτ για ταξιδιώτες με αφορμή το φόβο επεισοδείων για την 50η επέτειο της επανάστασης απελευθέρωσης του Θιβέτ, η οποία οδήγησε στον εξoρισμό του Δαλάι Λάμα στις 10 Μαρτλιου του 1959. Η απαγόρευση εισόδου ισχύει μέχρι 31 Μαρτίου αλλά πολύ πιθανό να πάρει παράταση... (και εγώ έχω ξενερώσει)
Α, όχι! Μη μου λες τέτοια τώρα, και περιμένω πώς και πώς να πας, να γυρίσεις, και να μας τα διηγηθείς!!!!!

Ελάτε όλοι μαζί, να ψάλλουμε ρυθμικά το mantra 'Τώ-ρα ο gmav-ro-75 στο Θι-βέτ! Ομμμμμμ!" :clap:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Α, όχι! Μη μου λες τέτοια τώρα, και περιμένω πώς και πώς να πας, να γυρίσεις, και να μας τα διηγηθείς!!!!!

Ελάτε όλοι μαζί, να ψάλλουμε ρυθμικά το mantra 'Τώ-ρα ο gmav-ro-75 στο Θι-βέτ! Ομμμμμμ!" :clap:
:haha::haha::haha:
Ommmmmm Ρόζα!
αν χρειαστεί "θα το παίξω Κινέζος".
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμείς πήγαμε πέρυσι, σε πολύ περίεργη περίοδο (πολύ ξύλο). Πάλι υπήρχε απαγόρευση εισόδου, αλλά τελικώς δεν είχαμε πρόβλημα κι αν εξαιρέσεις την τελευταία μέρα στη Λάσα δεν είδαμε ούτε ένα τουρίστα.Εκτός αυτού, οι Θιβετιανοί ήταν και γαμώ τα άτομα, καμιά-δυο φορές μας... κρύψανε, αλλά κι εμείς όπου βλέπαμε αστυνομία την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια. Υπήρχαν και κανα-δυο πανδοχεία που δε μασ δέχτηκαν, αλλά γενικώς όλα καλά κι όλα ωραία. Πήγαμε από το Chengdu μέσω αλχημείας από το΄πικό τουριστικό γραφειο (η κλασική μούφα άδεια για την οποία λαδώνεις, αλλά αν σε πιάσουνε το γραφείο δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη και σε βάζουν να το υπογράψεις κιόλας εκ των προτέρων) και γυρίσαμε με το τραίνο για Πεκίνο, όπου δε μας ενόχλησε καθόλου η αστυνομία. Η μόνη φρίκη που φάγαμε ήταν στο αεροδρόμιο της Λάσα με την άφιξη, αλλά τελικώς οι μπάτσοι δε μασ δώσανε σημασία και συνεχίσαμε άνετοι αν και ολίγον χεσμεντέν.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ευχαριστώ για τις πληροφόριες.
Πάντως η ουσία του post είναι η αντιμετώπιση του Θιβέτ από τη Λαοκρατική Δικτατορία εεεε... Δημοκρατία της Κίνας. Το αν εγώ με τη παρέα μου θα αναγκαστώ να αλλάξω τα τουριστικά μου πλάνα πραγματικά είναι κάτι που με στεναχωρεί, αλλά πολύ λιγότερο από την καταπίεση που υπομένει ο υποδουλωμένος Θιβετιανός Λαός. Ουσιαστικά όποτε κλείνουν τα σύνορα πέφτουν και μερικές εκατοντάδες κορμιά διαδηλωτών και πολύ φοβάμαι ότι τα νεα που θα έχουμε το Μάρτιο δε θα διαφέρουν από αυτόν τον κανόνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά, ο Θιβετιανός λαός πάει πια. Υπολογίζεται ότι σε μια δεκαετία το πολύ οι Θιβετιανοί (που έτσι κι αλλιώς είναι ελάχιστοι, αν σκεφτεί δε κανείς το τι έκταση ζητάνε, το 1/3 της Κίνας) θα είναι το πολύ το 10% των κατοίκων του Θιβέτ. Χαμένη υπόθεση είναι η ανεξαρτησία, αν δεχόντουσαν τη μεσοβέζικη λύση της μερικής αυτονομίας κάτι θα γινόταν, αλλά το χάσανε κι αυτό το τραίνο. Φοβάμαι ότι δεν υπάρχει επιστροφή, όχι τώρα, αλλά εδώ και πολλές δεκαετίες. Όσοι πρόλαβαν να πάνε πριν 30-40-50-60 χρόνια κάτι είδαν, οι υπόλοιποι ας προλάβουν να δουν ό,τι απομένει όσο απομένει από τη θιβετιανή κουλτούρα. Πλέον με τους Κινέζους δεν τα βάζει κανείς, πήγε η Χίλαρι χθες και τους έκανε τεμενάδες και πώς να μην κάνει δηλαδή όταν οι άνθρωποι έχουν αγοράσει το μισό χρέος των ΗΠΑ. Τι να σου κάνουν κι οι Θιβετιανοί;
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Πλέον με τους Κινέζους δεν τα βάζει κανείς, πήγε η Χίλαρι χθες και τους έκανε τεμενάδες και πώς να μην κάνει δηλαδή όταν οι άνθρωποι έχουν αγοράσει το μισό χρέος των ΗΠΑ. Τι να σου κάνουν κι οι Θιβετιανοί;
Από την άλλη το ζήτημα της ανεξαρτησίας υποστηρίζεται υποκριτικά από την Αμέρικα με σκοπό να χρησιμοποιείται ως μοχλός πίεσης προς τη Κίνα... και πάει μακριά η βαλίτσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.784
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ. Εξάλλου υπάρχει μια ολόκληρη μυθολογία για το πόσο τέλεια και ρομαντικά ήταν όλα στο Θιβέτ πριν μπουκάρει ο Κόκκινος Στρατός που αν όχι τελείως ανακριβής, είναι τουλάχιστον παραπλανητική και εν πολλοίς προωθήθηκε από ανιστόρητα εξιδανικοποιημένες δυτικές ταινίες. Πολλοί Κινέζοι σήμερα -επηρεασμένοι και από την κρατική προπαγάνδα- αδυνατούν να κατανοήσουν γιατί είναι τόσο αχάριστοι οι Θιβετιανοί, που με την προσάρτιση της χώρας τους στην Κίνα γλίτωσαν από τόσα δεινά. Παραείναι μεγάλο το θέμα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολύ θετική εξέλιξη!
Όλα θα πάνε καλά και το Θιβέτ θα βάλει τα καλά του για να σας υποδεχτεί! :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom