Αξιοθέατα στην Νέα Υόρκη

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
να κανω και εγω την ερωτηση μου εκτοσ που εχω εδιαβασει ολα αυτα και ξεκιναω να κανω το προγραμμα μου ειδα και αυτο το σαιτ οχι τοσο για τισ τιμεσ αλλα για το πωσ να κινηθω δηλαδη κατι 2ημερα με τα λεοφορεια hop on hop off που λεει 48 ωρεσ σε γυρναει σε ολα τα αξιοθετα χωρισ πολυ ψαξιμο με μετρο και και και γενικα εχεισ και κατευθειαν κρατησεισ στα αξιοθετα τι λετε ? ι (εχω ξαναπαρει και στο λονδινο ακι βαρκελωνη ) Επισκέψεις σε Αξιοθέατα, Περιηγήσεις και Ατραξ&#95
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
να κανω και εγω την ερωτηση μου εκτοσ που εχω εδιαβασει ολα αυτα και ξεκιναω να κανω το προγραμμα μου ειδα και αυτο το σαιτ οχι τοσο για τισ τιμεσ αλλα για το πωσ να κινηθω δηλαδη κατι 2ημερα με τα λεοφορεια hop on hop off που λεει 48 ωρεσ σε γυρναει σε ολα τα αξιοθετα χωρισ πολυ ψαξιμο με μετρο και και και γενικα εχεισ και κατευθειαν κρατησεισ στα αξιοθετα τι λετε ? ι (εχω ξαναπαρει και στο λονδινο ακι βαρκελωνη ) Επισκέψεις σε Αξιοθέατα, Περιηγήσεις και Ατραξ&#95
και εμεις το χρησιμοποιήσαμε και μας βολεψε πολυ. Γιατι εκτος του οτι τα δρομολογια ειναι πολυ τακτικα, η ξεναγηση αξιζει επισης. εμεις τα πηραμε για 72 ωρες και προτιμησαμε τη Grayline. Μετρο χρησιμοποιήσαμε μονο μια φορα όπως και το λεωφορείο. βεβαια να σημειωσω ότι ειχαμε καροτσι μαζι μας, και το μετρο θα ήταν μεγαλη ταλαιπωρια.ασφαλως σου κοστιζει λιγο παραπανω και δεν ισχυει το κατευθειαν κρατησεις σε αξιοθεατα.
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
και εμεις το χρησιμοποιήσαμε και μας βολεψε πολυ. Γιατι εκτος του οτι τα δρομολογια ειναι πολυ τακτικα, η ξεναγηση αξιζει επισης. εμεις τα πηραμε για 72 ωρες και προτιμησαμε τη Grayline. Μετρο χρησιμοποιήσαμε μονο μια φορα όπως και το λεωφορείο. βεβαια να σημειωσω ότι ειχαμε καροτσι μαζι μας, και το μετρο θα ήταν μεγαλη ταλαιπωρια.ασφαλως σου κοστιζει λιγο παραπανω και δεν ισχυει το κατευθειαν κρατησεις σε αξιοθεατα.
ναι το βρηκα αυτο που λεσ All Loops Double Decker Tour - 72 Hours

πληρη ολα τα αξιοθετα φανταζομαι και δεν χρειαζεται ολη την ωρα να ρωτασ(κατεβαινεισ βλεπεισ και περιμενεισ ξανα στην σταση το επομενο ) αν πασ με μετρο και και !!! και οταν λεσ δεν περιλαμβαμβανει τιμεσ αξιοθετων θα κανονισω με πχ CityPASS? Official Site - Save up to 50%: New York, Chicago, Atlanta, Southern California, Seattle, Houston, San Francisco, Toronto, Boston, Philadelphia, Hollywood και ειμαι κομπλε ?
thanks για την γρηγορη απαντηση
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εχεις σκοπο να μπεις μεσα σε ολα αυτα? Αν ναι τοτε αξιζει. Παντως να ξερεις ότι τις ουρες δε θα τις γλιτωσεις επειδη θα εχεις το pass. Καλα να περασεις!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μην ακούω αηδίες. Δεν πρόκειται να δείτε ούτε τη ΝΥ ούτε οποιαδήποτε άλλη πόλη από τα διόρωφα κλπ hop-on hop-off ...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν διαβαζεις αηδιες, ουτε τα βλεπεις απο τα διωροφα. Τα χρησιμοποιεις ως μεταφορικο μεσο και αν το ειχες δοκιμασει ισως να το εβρισκες πρακτικο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Η πόλη έχει άρτιο δίκτυο συγκοινωνιών και ειδικά το μετρό φτάνει παντού
εξάλλου δε νοείται ΝΥ χωρίς νταλαβερι με το μετρό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.766
Η πόλη έχει άρτιο δίκτυο συγκοινωνιών και ειδικά το μετρό φτάνει παντού
εξάλλου δε νοείται ΝΥ χωρίς νταλαβερι με το μετρό
Ε καλά, όχι και παντού....σε σχέση με άλλες μεγάλες πόλεις η ΝΥ υστερεί σε αυτο το τομέα. Συμφωνώ όμως ότι η εμπειρία του μετρό είναι άχαστη και καθόλου μα καθόλου επικίνδυνη.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ε καλά, όχι και παντού....σε σχέση με άλλες μεγάλες πόλεις η ΝΥ υστερεί σε αυτο το τομέα. Συμφωνώ όμως ότι η εμπειρία του μετρό είναι άχαστη και καθόλου μα καθόλου επικίνδυνη.
Τι επικίνδυνο παιδί μου ; Απο το Μανχάταν μέχρι το Coney Island μέχρι και σχέση προλαβαίνεις να κανείς μέσα στο μετρό
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν διαβαζεις αηδιες, ουτε τα βλεπεις απο τα διωροφα. Τα χρησιμοποιεις ως μεταφορικο μεσο και αν το ειχες δοκιμασει ισως να το εβρισκες πρακτικο.
Δεν σκοπεύω να δοκιμάσω κάτι εξ΄ορισμού άχρηστο και αφόρητα τουριστικό. Στη ΝΥ δεν πάς για να δεις τα "αξιοθέατα", όπου κάνει στάσεις το Hop-on Hop-off, κι αν αυτό κάνεις τότε δεν έχεις δει τη Νέα Υόρκη. Πάρε λίγο μετρό, λίγο ταξί, και πολύ πολύ τα πόδια σου, και κινήσου, δες την πόλη. Στις γειτονιές της, όχι μόνο στα τουριστικά "highlights"....
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Δεν σκοπεύω να δοκιμάσω κάτι εξ΄ορισμού άχρηστο και αφόρητα τουριστικό. Στη ΝΥ δεν πάς για να δεις τα "αξιοθέατα", όπου κάνει στάσεις το Hop-on Hop-off, κι αν αυτό κάνεις τότε δεν έχεις δει τη Νέα Υόρκη. Πάρε λίγο μετρό, λίγο ταξί, και πολύ πολύ τα πόδια σου, και κινήσου, δες την πόλη. Στις γειτονιές της, όχι μόνο στα τουριστικά "highlights"....
ωραια θα μιλησω για τον εαυτο μου. οταν εχω πεντε μερες μονο στη διαθεση μου, ενα μικρο παιδι μαζι μου και ταξιδευω με μια 75χρονη κυρια που καλως η κακως δεν μπορει να κανει τις αποστασεις που κανω εγω με τα ποδια, τοτε ναι θα το παρω το hop on hop off. γιατι με εξυπηρετει αφανταστα, γιατι ναι θελω να δω τα τουριστικα highlights, δηλαδη τι να μην δω το αγαλμα της ελευθερίας και το νησι Ellis το οποιο βρηκα παρα πολυ ενδιαφερον, την Chinatown στην οποια κατεβηκα και περπατησα και δεν μου αρεσε καθολου, τελος παντων και να μην αραδιασω τις στασεις. Επαναλαμβανω ότι το λεωφορειο το χρησιμοποιεις ως μεταφορικο μεσο για την επομενη σταση και οχι για να κανεις βολτες. Αναγκαστικά καποια στιγμη και μετρο θα παρεις και λεωφορείο και ταξι, ειδικά το ταξι το χρησιμοποιήσαμε πολυ και νομιζω ότι ηταν αρκετα φθηνο. Δε διαφωνω μαζι σου για το περπατημα, χρειαζεται πολυ περπατημα. Το ότι τα Hop on hop off ειναι τουριστικά δεν διαφωνεί κανεις, σιγουρα ειναι, το αν ειναι αχρηστα ή οχι αυτο ασε να το κρινει ο καθενας αναλογα με τις αναγκες του. φιλικα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom