Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

Mitsaki23

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θέλω να κάνω μία ερώτηση.Γίνετε να ταξιδεψει εκτος χωρας , στη Βουλγαρια για την ακριβεια με τους δυο γονεις του μωρο αβαφτιστο και ηλικιας 2 μηνων? κι αν ναι τι χρειαζεται ?
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ελπίζω να μην μας μπερδεύω. Για ταξίδι παιδιων 7 και 10ετων με παρουσία και των δύο γονιών στο ταξιδι για Ελλάδα τι πρέπει να έχεις μαζί σου για ταυτοπροσωπια; Ποιος είναι ο υπεύθυνος να απαντήσει; Το αεροδρόμιο ή η αεροπορική εταιρία;
 

alexnikol

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ελπίζω να μην μας μπερδεύω. Για ταξίδι παιδιων 7 και 10ετων με παρουσία και των δύο γονιών στο ταξιδι για Ελλάδα τι πρέπει να έχεις μαζί σου για ταυτοπροσωπια; Ποιος είναι ο υπεύθυνος να απαντήσει; Το αεροδρόμιο ή η αεροπορική εταιρία;
Αφού θα είναι και οι 2 γονείς μόνο το διαβατήριο ή την ταυτότητα των παιδιών χρειάζετε. Η αεροπορική εταιρία μπορεί να το επιβεβαιώσει
 

SiaMNL

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα!!
Μένω Θεσσαλονίκη κ έχω κλείσει εισιτήρια για Σουηδία τέλη Μαρτίου.
Θα ταξιδέψω με τα δύο παιδιά μου τα οποία είναι κάτω των 10 ετών.
Τους είχα διαβατήρια τα οποία λήγανε τον Φεβρουάριο 2019,αλλά μας διαρρηξανε το σπίτι κ μας τα κλέψανε!!:cry:
Πήγαμε να βγάλουμε καινούρια,αλλά μας είπανε ότι βάση νόμου δεν μπορούμε να βγάλουμε καινούρια αν δεν περάσουν τουλάχιστον 45 ημέρες απο την ημέρα που δηλώσαμε την κλοπή.
Υπάρχει δυνατότητα να πετάξω με την Ryanair με πιστοποιητικά γεννήσεως των παιδιων μου απο τα ΚΕΠ?
Ή αυτό ισχύει μόνο για εντός Ελλάδας κ όχι για εξωτερικό?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.522
Likes
29.375
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν πετάς. Δεν έχει να κάνει με την αεροπορική, δε μπορεί κάποιος να είναι νόμιμα στη Σουηδία χωρίς διαβατήριο ή ταυτότητα, ανεξαρτήτως ηλικίας.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Καλημέρα,

Σε λίγες εβδομάδες ταξιδεύω με τον ανιψιό μου για Γερμανία μέσω Αγγλίας.Στην Αγγλία(Μάντσεστερ) δεν χρειάζεται να βγούμε από το αεροδρόμιο (Βέβαια αλλάζουμε Terminal). Ποιά είναι τα απαραίτητα έγγραφα για να ταξιδέψει το παιδί; Επίσης, μπορώ να ταξιδέψω με ταυτότητα;


* Το παιδί είναι 12 ετών
** Οι αεροπορικές εταιρίες είναι η Easyjet και η Ryanair.



Ευχαριστώ Προκαταβολικά!
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Το παιδί θέλει διαβατήριο και έγγραφη συναίνεση και των δυο γονιών του ότι επιτρέπουν το ταξίδι, σφραγισμένο από την αστυνομία και μεταφρασμένο στα αγγλικά. Γενικά καλό είναι να επικοινωνήσεις και με το αστυνομικό τμήμα ή την αεροπορική εταιρία για περισσότερες πληροφορίες.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Μελβούρνη
Το παιδί θέλει διαβατήριο και έγγραφη συναίνεση και των δυο γονιών του ότι επιτρέπουν το ταξίδι, σφραγισμένο από την αστυνομία και μεταφρασμένο στα αγγλικά. Γενικά καλό είναι να επικοινωνήσεις και με το αστυνομικό τμήμα ή την αεροπορική εταιρία για περισσότερες πληροφορίες.
Η συναίνεση θα πρέπει να είναι μεταφρασμένη στα Αγγλικά; Το παιδί έχει ταυτότητα.Μπορεί να ταξιδέψει με αυτή;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Το παιδί θέλει διαβατήριο και έγγραφη συναίνεση και των δυο γονιών του ότι επιτρέπουν το ταξίδι, σφραγισμένο από την αστυνομία και μεταφρασμένο στα αγγλικά. Γενικά καλό είναι να επικοινωνήσεις και με το αστυνομικό τμήμα ή την αεροπορική εταιρία για περισσότερες πληροφορίες.
Αν έχει ταυτότητα είναι οκ (απ όσο ξέρω) . Εμένα μου είχε ζητηθεί να είναι μεταφρασμένο στα αγγλικά για κάθε ενδεχόμενο. Ρώτα στο αστυνομικό τμήμα καλύτερα. Το τμήμα διαβατηρίων τα γνωρίζει αυτά συνήθως.
 

maria84

Member
Μηνύματα
90
Likes
42
Σε ταξίδι μου πέρυσι στο Λονδίνο μαζί με τα παιδιά μου είχα κάνει μετάφραση το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης στα αγγλικά γιατι έχουμε διαφορετικό επώνυμο.Μάλιστα στα σύνορα με τη Γαλλία μου το ζητήσανε.Φέτος που θα κάνω πάλι το ίδιο ταξίδι θα πρέπει να το ξαναμεταφράσω ή κάνει και το περσινό;Ρωτάω αν ξέρει κάποιος γιατι παίρνω συνέχεια στην πρεσβεία τους αλλά ειμαι για ωρες στην αναμονη και δεν το σηκωνει κανεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.235
Likes
41.754
Σε ταξίδι μου πέρυσι στο Λονδίνο μαζί με τα παιδιά μου είχα κάνει μετάφραση το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης στα αγγλικά γιατι έχουμε διαφορετικό επώνυμο.Μάλιστα στα σύνορα με τη Γαλλία μου το ζητήσανε.Φέτος που θα κάνω πάλι το ίδιο ταξίδι θα πρέπει να το ξαναμεταφράσω ή κάνει και το περσινό;Ρωτάω αν ξέρει κάποιος γιατι παίρνω συνέχεια στην πρεσβεία τους αλλά ειμαι για ωρες στην αναμονη και δεν το σηκωνει κανεις.
Τα καινουρια διαβατηρια παιδιών εχουν το ονομα και την υπογραφη και των δυο γονέων, άρα αποδεικνύεται η μητρότητα.
Πάντα ταξιδεύω με αμετάφραστο και κανουν αντιστοίχιση του ονόματος της μητέρας με της ταυτότητας μου από τους ελληνικούς χαρακτήρες. Το περσινό θα σε καλύπτει απόλυτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.340
Μηνύματα
888.916
Μέλη
39.005
Νεότερο μέλος
scooby_doo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom