Απαραίτητα έγγραφα για ταξίδι με παιδί

fenia42

Member
Μηνύματα
3.905
Likes
14.714
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τα καινουρια διαβατηρια παιδιών εχουν το ονομα και την υπογραφη και των δυο γονέων, άρα αποδεικνύεται η μητρότητα.
Πάντα ταξιδεύω με αμετάφραστο και κανουν αντιστοίχιση του ονόματος της μητέρας με της ταυτότητας μου από τους ελληνικούς χαρακτήρες. Το περσινό θα σε καλύπτει απόλυτα.
Αυτό πάλι με το επίθετο της μητέρας που δεν υπήρχε στο διαβατήριο, πόσο τραγικό; Είχα πάει στο γκισέ της αιτζίαν να παραδώσω το παιδί μου για να ανέβει Θεσσαλονίκη και με ρωτούσε ο υπάλληλος πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαι η μητέρα. Ε, του λέω, κοίτα την ελιά στο μάγουλο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.167
Likes
41.552
Αυτό πάλι με το επίθετο της μητέρας που δεν υπήρχε στο διαβατήριο, πόσο τραγικό; Είχα πάει στο γκισέ της αιτζίαν να παραδώσω το παιδί μου για να ανέβει Θεσσαλονίκη και με ρωτούσε ο υπάλληλος πώς μπορώ να αποδείξω ότι είμαι η μητέρα. Ε, του λέω, κοίτα την ελιά στο μάγουλο.
Ooooχι, εχει και καλυτερο. Να ρωτανε στα αγγλικα το 4χρονο "Is this your mother?' και να τρεχεις να ζητήσεις μεταφραστή πριν πεταξει κανενα 'Νο" για πλακα και βρεθεις με χειροπεδες :haha:.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ooooχι, εχει και καλυτερο. Να ρωτανε στα αγγλικα το 4χρονο "Is this your mother?' και να τρεχεις να ζητήσεις μεταφραστή πριν πεταξει κανενα 'Νο" για πλακα και βρεθεις με χειροπεδες :haha:.
αυτη ειναι κλασικη ερωτηση... το καλο ειναι τα διαβατηρια παιδιων 10ετους ισχυος. το βγαζεις φωτο νεογεννητο και στα 10 δεν εχει καμμια σχεση βεβαια... κ να ταξιδευεις με αλλο πως να το παρουν χαμπαρι? απο ερωτησεις κ απο αναζητηση σχετικων καταγγελιων αν υπαρχουν κλπ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.398
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μονο πανω απο 14 ετων επιτρεπεται το 5ετες. Μεχρι 14 το ανωτερο ειναι το τριετες, γι αυτον τον λογο
http://www.passport.gov.gr/syxnes-e...u/dikaiologitika-gia-diavatirio-anhlikou.html
δεν ελεγα για ελληνικά διαβατηρια. αλλα ακομα κ γι αυτα ενα παιδι στα 3 του ειναι αγνωριστο πλεον απο τη φωτο αν την εβγαλε 15 ημερων..
 

SAN

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχία
Ανήλικος στο εξωτερικό συνοδεία τρίτου

Καλημέρα!
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Η κόρη μου (θα γίνει 14 τον Νοέμβριο) θα ταξιδέψει με Ryanair Χανιά-Ρώμη-Χανιά με την γιαγιά και τον παππού της τον Ιούλιο. Εκτός απ' την ταυτότητά της χρειάζεται Υ/Δ των γονιών; Πρέπει να είναι στα αγγλικά; Επικύρωση από ΚΕΠ ή υπηρεσία διαβατηρίων;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.676
Likes
12.540
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

Milena909

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω με τον νεογέννητο γιο μου από Γερμανία Ελλάδα, μπορεί να μου πει κάποιος τι χαρτιά χρειάζονται για το μωρό? Χρειάζεται διαβατήριο?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
474
Likes
1.575
Καλησπέρα, θέλω να ταξιδέψω με τον νεογέννητο γιο μου από Γερμανία Ελλάδα, μπορεί να μου πει κάποιος τι χαρτιά χρειάζονται για το μωρό? Χρειάζεται διαβατήριο?
Χρειάζεσαι διαβατήριο. Πρόσεξε ότι αν δεν είστε και οι δύο γονείς πιθανότατα θα σου ζητηθεί εγγραφή άδεια και του άλλου γονιού για να ταξιδέψει το μωρό. Τα έχω πρόσφατα και τα ξέρω :bleh:. Να σας ζήσει!!!
 

Milena909

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Χρειάζεσαι διαβατήριο. Πρόσεξε ότι αν δεν είστε και οι δύο γονείς πιθανότατα θα σου ζητηθεί εγγραφή άδεια και του άλλου γονιού για να ταξιδέψει το μωρό. Τα έχω πρόσφατα και τα ξέρω :bleh:. Να σας ζήσει!!!
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom