Κούβα Απορίες Κούβα, πολλές απορίες!

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερχόμαστε 7/5 με 10/5, στις 11 φευγουμε. Κάποιο salso -live ή κάποιο festival αν είναι προγραμματισμενο.
Κακες μερες γενικως γιατι δεν εχετε Πε-Κυ οποτε το 90% ειναι κλειστα (και το fabrica κλειστο θα ηταν).

Δευτερα ψαξε στο googlemaps το salsa bar στη διασταυρωση Villegas & Muralla στην παλια πολη απο τις 11 λαιβ σαλσα και χορευουν πολλοι. Τις Τεταρτες το ιδιο, αλλα με λιγοτερο κοσμο.

Πέμπτη βραδυ μαλλον θα ειναι ανοιχτο το 1830. Ζιγκολαδικο ειναι με ευρωπαιες 50ρεςπου αναζητουν "καθηγητες σαλσα" αλλα οκ.

Παρασκευη δες τι εχουν τα δυο casa de la musica (στο facebook) σε centro και Μiramar, παντακαποιο εχει καλη λαιβ σαλσα.

Μπαρ Yarini σουπερ για ποτο στην παλια πολη, 2 φορες την εβδομαδα εχει λαιβ (συνηθως funk ή λατιν τζαζ), παρε τηλεφωνο.

Για ρεγγκετον-τριφταδικο μετα τις 1.30 την Παρασκευη LM και 2.45.
 

kareta

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Κακες μερες γενικως γιατι δεν εχετε Πε-Κυ οποτε το 90% ειναι κλειστα (και το fabrica κλειστο θα ηταν).

Δευτερα ψαξε στο googlemaps το salsa bar στη διασταυρωση Villegas & Muralla στην παλια πολη απο τις 11 λαιβ σαλσα και χορευουν πολλοι. Τις Τεταρτες το ιδιο, αλλα με λιγοτερο κοσμο.

Πέμπτη βραδυ μαλλον θα ειναι ανοιχτο το 1830. Ζιγκολαδικο ειναι με ευρωπαιες 50ρεςπου αναζητουν "καθηγητες σαλσα" αλλα οκ.

Παρασκευη δες τι εχουν τα δυο casa de la musica (στο facebook) σε centro και Μiramar, παντακαποιο εχει καλη λαιβ σαλσα.

Μπαρ Yarini σουπερ για ποτο στην παλια πολη, 2 φορες την εβδομαδα εχει λαιβ (συνηθως funk ή λατιν τζαζ), παρε τηλεφωνο.

Για ρεγγκετον-τριφταδικο μετα τις 1.30 την Παρασκευη LM και 2.45.
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
TURKISH

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ , ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΦΙΞΩ ΤΟ ΧΕΡΙ
TURKISH

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ , ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΦΙΞΩ ΤΟ ΧΕΡΙ
Turkish δεν επιτρέπει, αλλα συνηθως περνανε. Αν φερεις πολλά, το τελωνειο της Αβανας τα κατασχετει και στα επιστρεφει στην εξοδο απο τη χωρα. Αν δηλαδη η ποσότητα ειναι "ανω του ευλογου". Παρε το αβγο και κουρεφτο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.706
Likes
50.677
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Antojos η Chachacha Floridita μετα
Ξέχασε το φαγητό στο Φλοριδίτα για το καλό σου.

ΚΑλούτσικα είναι τα άλλα δύο, αλλά ακόμη καλύτερο είναι το 5 sentidos. To antojos είναι δύσκολο να βρεις τραπέζι, το chachacha είναι πιο τουριστικό, το 5 sentidos για μένα το καλύτερο εστιατόριο στην πόλη σήμερα.
 
Last edited:

pepakos

Member
Μηνύματα
171
Likes
439
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Στα τελευταια 3 γραφεια etecsa που πηγα αυτη την εβδομαδα δεν υπηρχε sim. Υποτιθεται θα φερουν την αλλη εβδομαδα, αλλα το ιδιο ειπαν και πριν 3 εβδομαδες.
Επιβεβαιώνω και εγώ λοιπόν πως η Airalo μου δούλεψε κανονικά στην Αβάνα.
Παρόλα αυτά το 1GB που δίνει μου τελείωσε πολύ γρήγορα και για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω δεν μπορώ να την ανανεώσω, με καμία κάρτα μου. Δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή ή κάτι άλλο .

Οποτε αγοράσαμε μια κουβανέζικη sim από την Etecsa στην Obispo. Στην αρχή έλεγε ο υπάλληλος ότι έχουν ξεμείνει και ότι έπρεπε να την αγοράσω online και μετά να μου την δώσει επιτόπου (?)
Τελικά όταν καταλαβε ότι είχαμε μετρητά πάνω μας, μας πούλησε μια κάρτα σιμ για 35€ με 8gb, λεπτά ομιλίας και sms.
Καλύτερα με την κουβανική σιμ πάντως γιατί έτσι χρησιμοποιούμε και το La nave , που πριν με ελληνικό νούμερο δεν ερχόταν το sms επιβεβαίωσης με τίποτα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.034
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom