Αυστρία Απορίες για ταξίδι Αυστρία

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ένα βράδυ Λιουμπλιάνα και ένα βράδυ Βενετία...
κολλημα που εχεις με την υπερτιμημενη Λιουμπλιανα!!..ειπε Αυστρια παει. τι να παει να κανει Σλοβενια? να δει μία πόλη χειρότερη από οποιαδήποτε ιστορική ιταλική του βορρά? Βενετία και φτάνει. Γκρατς δε λεει μία, να συμφωνήσω και σε κάτι...
 

vapapou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Μου αρέσει πολύ αυτό το πρόγραμμα αλλά στην Λιουμπλιάνα με τί νόμισμα θα πλήρώσω περνάει το ευρώ,όπου μπορώ θα χρησιμοποιήσω viza αλλα για ένα νερό που λέει ο λόγος? Μετά στην Λιουμπλιάνα τίθεται θέμα ασφάλειας για το αυτοκίνητο φυσικά θα προσπαθήσω να το βάλω σε πάρκινκ. Για την είσοδο στη χώρα χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία ή κάποια ειδική κάρτα όπως στην Αυστρία με την βινιέτα?
Φίλοι μου πραγματικά με έχεται βοηθήσει ήδη πάρα πολύ και χαίρομαι που έγινα μέλος σε μιά τόσο αξιόλογη κοινότητα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μου αρέσει πολύ αυτό το πρόγραμμα αλλά στην Λιουμπλιάνα με τί νόμισμα θα πλήρώσω περνάει το ευρώ,όπου μπορώ θα χρησιμοποιήσω viza αλλα για ένα νερό που λέει ο λόγος? Μετά στην Λιουμπλιάνα τίθεται θέμα ασφάλειας για το αυτοκίνητο φυσικά θα προσπαθήσω να το βάλω σε πάρκινκ. Για την είσοδο στη χώρα χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη διαδικασία ή κάποια ειδική κάρτα όπως στην Αυστρία με την βινιέτα?
Φίλοι μου πραγματικά με έχεται βοηθήσει ήδη πάρα πολύ και χαίρομαι που έγινα μέλος σε μιά τόσο αξιόλογη κοινότητα.
τίποτε δεν χρειάζεται, απλά αμβέβαλλα αν αξίζει τον κόπο..τώρα αφού τρώγεσαι..και όλοι που μιλάνε έχουν, πάει πήγαινε κι εσύ. η είσοδος είναι σχεδόν σαν να πηγαίνεις Αθήνα-Κόρινθο. Η Σλοβενία είναι στη ευρωζώνη από 1/1/2007! και φυσικά δεν τίθεται κανένα θέμα ασφαλείας. Πάρκινκ?:haha::haha::haha: μόνο αν το αυτοκίνητό σου έχει πάνω μεγάλο θηλαστικό, τύπου ταύρο ή αλογάκι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
κολλημα που εχεις με την υπερτιμημενη Λιουμπλιανα!!..ειπε Αυστρια παει. τι να παει να κανει Σλοβενια? να δει μία πόλη χειρότερη από οποιαδήποτε ιστορική ιταλική του βορρά? Βενετία και φτάνει. Γκρατς δε λεει μία, να συμφωνήσω και σε κάτι...
Να σου πω τώρα ότι έχεις άδικο ψέμμα θα είναι... από το τραγικό Γκρατς πάντως η Λιουμπλιάνα φαντάζει Παρίσι... όταν κατεβαίνεις από Βιέννη και θέλεις κάπου να το σπάσεις μάλλον είναι η καλύτερη λύση εκτός βέβαια και αν δεν το σπάσει και πάει από Βιέννη Βενετία κατευθείαν... αν δεν τον πειράζουν τα χιλιόμετρα κι εγώ ψηφίζω δύο βράδια Βενετία...

Αν προκρίνεις το σενάριο Σλοβενίας, όπως σοφά σου είπε ο κουιμπεκόπληκτος Samion, το νόμισμα της χώρας είναι το ευρώ...
Θέμα ασφάλειας είναι αστείο και που το κουβεντιάζεις... Είμαστε στο 2009 και όχι στο 1989...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι βάσει του προγράμματός σου αφιερώνεις πολύ λίγο χρόνο σε Βιέννη και Σάλτσμπουργκ..... Αν βέβαια δεν σε ενδιαφέρει καθόλου η πόλη αλλά η φύση ok καλά κάνεις και θα μείνεις τόσο λίγο σε Βιέννη, αλλά και πάλι Σάλτσμπουργκ, νομίζω ότι το αδικείς......
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
ας μας δωσει ο admin το τελευταιο update σχετικα με τα οικονομικα δεδομενα του ταξιδιου του στη βιεννη...μολις του περασει to jet lang:):)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μιας και θα είσαι σε εκείνα τα μέρη και αφού θα συνεχίσεις προς Salzburg, η μια από τις πολιτιστικές πρωτεύουσες της Ευρώπης για το 2009, η Linz (η άλλη είναι η πόλη Βίλνιους της Λιθουανίας) είναι σχεδόν στο δρόμο σου. Ρίξε μια ματιά στο site τους (Linz 2009 European Capital of Culture) και αποφάσισε αν αξίζει να αφιερώσεις μια βόλτα στην πόλη.
Να σημειώσω για όσους δεν το γνωρίζουν ότι η Linz ήταν η γεννέτειρα του Χίτλερ και ένα από τα οράματά του ήταν να γίνει μια από τις πιο λαμπρές πόλεις της αυτοκρατορίας του.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
2 ημέρα Αναχώρηση για Βιέννη με σκοπό να φτάσω αργά το μεσημέρι
3 ημέρα Βιέννη
4 ημέρα Θέλω να συνεχίσω προς Σαλτζμπούρκ για διανυκτέρευση
5 ημέρα Σάλτζουμπορκ περίχωρα και ίσως Μόναχο
Ταπεινή μου γνώμη είναι να διαθέσεις περισσότερο χρόνο σε Βιέννη και Σάλτσμπουργκ!
Αν πάλι δεν θες με τίποτα τη Βιέννη ως μεγάλη πόλη, θεωρώ και πάλι ότι ο προγραμματισμός σου αδικεί το Σάλτσμπουργκ, το οποίο και πανέμορφο είναι το ίδιο αλλά και ιδανικό ως αφετηρία για εξορμήσεις στις γύρω περιοχές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να σημειώσω για όσους δεν το γνωρίζουν ότι η Linz ήταν η γεννέτειρα του Χίτλερ
η γενέτειρα ήταν το Branau am Inn που είναι πιο κοντά στο Salzburg, σύνορα με Βαυαρία. στο Linz γυμνάσιο μόνο.
 

vapapou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Ταπεινή μου γνώμη είναι να διαθέσεις περισσότερο χρόνο σε Βιέννη και Σάλτσμπουργκ!
Αν πάλι δεν θες με τίποτα τη Βιέννη ως μεγάλη πόλη, θεωρώ και πάλι ότι ο προγραμματισμός σου αδικεί το Σάλτσμπουργκ, το οποίο και πανέμορφο είναι το ίδιο αλλά και ιδανικό ως αφετηρία για εξορμήσεις στις γύρω περιοχές.
Ο αρχικός σχεδιασμός εγκαταλήφθηκε ύστερα απο τις δικές σας προτάσεις, ήταν ένα ράλυ μόνο για να πείς ότι βρέθηκες εκεί.
Έχω καταλήξει τρείς μέρες Σάλτσμπούργκ ως αφετηρία για εξορμήσεις και εκεί πλέον θέλω την βοήθειά σας, στην συνέχεια δύο μέρες Βιέννη και εαν καταφέρω να πάω κατευθείαν δύο διανυκτερεύσεις Βενετία, εαν όχι ενδιάμεση στάση αλλα δέν έχω αποφασίσει ακόμη πού. Εάν έχετε να μου πρότείνετε ξενοδοχεία σε αυτές τις δύο πόλεις θα τό ήθελα πολύ ακόμη και για Βενετία άν και παραπάνω μου έχετε γράψει μερικά για Βιέννη και Σάλσμπούργκ και τα βρίσκω καλή λύση.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
8.003
Ο αρχικός σχεδιασμός εγκαταλήφθηκε ύστερα απο τις δικές σας προτάσεις, ήταν ένα ράλυ μόνο για να πείς ότι βρέθηκες εκεί.
Έχω καταλήξει τρείς μέρες Σάλτσμπούργκ ως αφετηρία για εξορμήσεις και εκεί πλέον θέλω την βοήθειά σας, στην συνέχεια δύο μέρες Βιέννη και εαν καταφέρω να πάω κατευθείαν δύο διανυκτερεύσεις Βενετία, εαν όχι ενδιάμεση στάση αλλα δέν έχω αποφασίσει ακόμη πού. Εάν έχετε να μου πρότείνετε ξενοδοχεία σε αυτές τις δύο πόλεις θα τό ήθελα πολύ ακόμη και για Βενετία άν και παραπάνω μου έχετε γράψει μερικά για Βιέννη και Σάλσμπούργκ και τα βρίσκω καλή λύση.

Νομίζω ότι έτσι θα περάσεις καλύτερα! Τσέκαρε και στο TravelPedia πληροφορίες για διαμονή (και όχι μόνο) τόσο για Βιέννη όσο και για Βενετία......;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.539
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom