Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Λατρεύω τη Λισαβόνα κ επιστρέφω σε κάθε ευκαιρία. Μακάρι να της έμοιαζε η Καβάλα, π είναι συμπαθέστατη πόλη κατά τα λοιπά βέβαια (Πάτρα έχω μείνει μόνο μια μέρα οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη). Το έχω ξανακούσει από γνωστούς ότι περίμεναν κάτι πιο εντυπωσιακό, αυτή η παρακμή κ η "βαλκανίλα" π βγάζει σε πολλά σημεία λογικό να μην αρέσει. Από ελληνικές πόλεις παραπέμπει πιο πολύ στην παλιά πόλη του Ρεθύμνου κ των Χανίων, τα λαϊκά προάστια σε κάτι μεταξύ Κάτω Πατησίων κ Ανατολικού Βερολίνου στα 80ς.

Νομίζω πάντως ότι πέρα από τις υγιείς διάφορες στα αισθητικά γούστα, μεγάλο ρόλο γ το ποσο μας αρέσει μία πόλη παίζει κ τον αν έχουμε οποιοδήποτε δεσμό με αυτή πέραν της τουριστικής προσέγγισης, από τη γνώση της γλώσσας ή ντόπιων, μέχρι ειδικά ενδιαφέροντα π μόνο εκεί καλύπτονται (πχ έδρα ποδοσφαιρική ομαδας).
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
296
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Νομίζω πάντως ότι πέρα από τις υγιείς διάφορες στα αισθητικά γούστα, μεγάλο ρόλο γ το ποσο μας αρέσει μία πόλη παίζει κ τον αν έχουμε οποιοδήποτε δεσμό με αυτή πέραν της τουριστικής προσέγγισης,
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες και ειλικρινά δε το είχα σκεφτεί.... Μωρέ λες γι αυτό να μ άρεσε τόσο η Κωνσταντινούπολη και το Βερολίνο? Επειδή είμαι φυτουκλας σε ό,τι έχει να κάνει με την ιστορία? Και γι αυτό να μη με άγγιξε τόσο η Λισσαβόνα?
🧐 ενδιαφέρον...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Παταγονία: Πήγα με αρκετές προσδοκίες και έφυγα χαζεμένος.. Από Ushuaia μέχρι El Calafate και η Αργεντίνικη και η Χιλιανή μεριά με εξέπληξε. Νομίζω ότι ο συνδυασμός άγριες θάλασσες, έρημος και απύθμενοι παγετώνες σε εντυπωσιακές οροσειρές δεν υπάρχει πουθενά αλλού στο κόσμο. Στην Αλάσκα υπάρχει κάτι αντίστοιχο, αλλά δε το συναντάς με τις οροσειρές που έχει η Παταγονία. Τα γνώρισα τα μέρη στην πιο τουριστική τους περίοδο (Διακοπές Πρωτοχρονιάς) και εκτός του El Calafate, δεν ένιωσα την εμπορευματοποίηση της φύσης. Ακόμα και στην Ushuaia οι επιλογές είναι τόσες πολλές που μπορείς εύκολα να αποφύγεις το "είσαι στην άκρη του κόσμου, αγόρασε αυτό το μαγνητάκι που κάνει 5 ευρώ". Ανυπομονώ να ξαναπάω..

Ιορδανία: Με μηδέν προσδοκίες σε ένα ταξίδι τελευταίας στιγμής. Τρομερή η αίσθηση να βρίσκεσαι στο -400μ και η Πέτρα και οι έρημοι εντυπωσιακά μέρη, άνθρωποι και αρκετά φιλικοί και αρκετά επιθετικοί. Πολύ ευχάριστη ανάμνηση. Ο μεγάλος αστερίσκος είναι το ότι ήμασταν μαζί με Σαουδάραβα που μιλούσε την γλώσσα, δε ξέρω σε κάποιες καταστάσεις η τουριστίλα που μυρίζαμε ενδεχομένως να είχαν διαφορετικά αποτελέσματα χωρίς τον Άραβα. Είχαμε πάει και περίοδο Φλεβάρη του 2022 που είχε πραγματικά ελάχιστο τουρισμό. Αλλά το πρόσημο είναι ξεκάθαρα θετικό.

Σαν Ντιέγκο-Αριζόνα: Πέρυσι τον Απρίλη είχα τελείως άλλο πρόγραμμα στο μυαλό μου, εν τέλει κατέληξα Φοίνιξ και η Αριζόνα μου κέρδισε την προσοχή. Είναι πολυδιαφημισμένο το Κολοράντο και η Γιούτα σαν πολιτείες με ποικιλομορφίες και υπέροχη φύση, αλλά και η Αριζόνα είναι τρομερή. Με το Γκραν Κάνιον φυσικά να δεσπόζει, αλλά έχοντας τόσα πολλά φαράγγια, βουνά με χιόνια, αρχέγονες περιοχές τύπου Sedona, αλλά και το σχετικά αδιάφορο Φοίνιξ και το Νότο που ανυπομονώ να πάω επόμενη φορά. Αντίστοιχα το Σαν Ντιέγκο με κέρδισε με το vibe του, την όχι και τόσο πήξιμο φάση του Λος Άντζελες, και φυσικά τις παραλίες του για σερφ.

Ολλανδία: Όσο κάνει η Ολλανδική ύπαιθρος και οι μικρότερες πόλεις, δε το κάνει το Άμστερνταμ. Πλήρως αδιάφορο το Άμστερνταμ σαν πόλη, οι μικρότερες πόλεις τύπου Μααστρίχτ και Αλκμααρ με συνεπαίρνουν. Οπότε είναι μια εκ διαμέτρου αντίθετη κατάληξη από την πρόβλεψη. Απογοήτευση το Άμστερνταμ, ευχάριστη έκπληξη οι μικρότερες πόλεις και τα υψίπεδα του Wijlre.

Λος Άντζελες: Όσες φορές και να πάω, τόσες φορές περισσότερο θα το απεχθάνομαι. Ούτε για το LAX δεν είναι πια να πηγαίνεις. Καμία σχέση με το κοσμοπολίτικο αέρα που προβάλλεται, μια αχανής, αδιάφορη, επικίνδυνη σε αρκετά σημεία πόλη που είναι απλά να πεις ότι έκατσες 2 μέρες, είδες την πινακίδα του Hollywood από το Griffith, το Venice Beach, άντε και κανένα στούντιο της Warner και ξεκουμπίδια.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που είπες και ειλικρινά δε το είχα σκεφτεί.... Μωρέ λες γι αυτό να μ άρεσε τόσο η Κωνσταντινούπολη και το Βερολίνο? Επειδή είμαι φυτουκλας σε ό,τι έχει να κάνει με την ιστορία? Και γι αυτό να μη με άγγιξε τόσο η Λισσαβόνα?
🧐 ενδιαφέρον...
Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με την περίοδο των θαλασσοπόρων. Εγώ πάλι ένιωσα την Πορτογαλία σαν το τελευταίο σύνορο της Ευρώπης, σαν να ήμουν ένα βήμα πριν το Νέο Κόσμο. Για μένα ήταν έκπληξη. (Θεωρώ πάντως ότι δεν έχει σχέση με την ιστορία αλλά το τι vibe σου βγάζει και το λέω έχοντας σπουδάσει η ίδια ιστορία και έχοντας μελετήσει κυριολεκτικά την ιστορία όλου του κόσμου).
Εγώ το έπαθα με Βαρκελώνη αν και λατρεύω την αρχιτεκτονική. Στην τελική γούστα είναι αυτά.
 
Last edited:

DimiBiri

Member
Μηνύματα
296
Likes
952
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με την περίοδο των θαλασσοπόρων. Εγώ πάλι ένιωσα την Πορτογαλία σαν το τελευταίο σύνορο της Ευρώπης, σαν να ήμουν ένα βήμα πριν το Νέο Κόσμο. Για μένα ήταν έκπληξη. (Θεωρώ πάντως ότι δεν έχει σχέση με την ιστορία αλλά το τι vibe σου βγάζει και το λέω έχοντας σπουδάσει η ίδια ιστορία και έχοντας μελετήσει κυριολεκτικά την ιστορία όλου του κόσμου).
Εγώ το έπαθα με Βαρκελώνη αν και λατρεύω την αρχιτεκτονική. Στην τελική γούστα είναι αυτά.
Διευκρίνηση, την ελληνική ιστορια εννοούσα.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.409
Τεράστια απογοήτευση η Νάπολι. Τα σκουπίδια και η βρωμιά, τα οποία άρχιζαν κιόλας έξω από το αεροδρόμιο με επηρέασαν τόσο αρνητικά που δεν μπόρεσα να απολαύσω τα όμορφα σημεία και τα αξιοθέατα της πόλης. Σκοτεινό και πνιγηρό το ιστορικό κέντρο, ντροπιαστική η κατάσταση στην piazza garibaldi και την γύρω περιοχή, θόρυβος και απαράδεκτη οδηγική συμπεριφορά δικυκλιστών παντού, είδα μέχρι και δωδεκάχρονο να οδηγάει! Όπως και τρικάβαλο με τρεις ανήλικες! Επειδή όμως αγαπάμε Ιταλία και η ευρύτερη περιοχή έχει πολλά ενδιαφέροντα σημεία, αν είμαστε καλά θα ξαναπάμε. Αλλά έχουμε βρει και την λύση. Το πρώτο εισητήριο απευθείας για Sorrento!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
262
Likes
643
Βουδαπέστη: Για κάποιο λόγο είχα πολύ χαμηλές προσδοκίες πριν την επισκεφτώ. Είχα πάει ξανά σαν παιδί και δεν είχα έντονες αναμνήσεις σε αντίθεση με άλλες πόλεις που είχα επισκεφτεί ξανά. Την λάτρεψα! Ένιωσα τόσο οικεία. Ένιωσα ότι μπορούσα να μετακομίσω εκεί αύριο (που δύσκολα το παθαίνω με άλλες πόλεις)

VS

Βρυξέλλες: Όχι ότι είχα και ποτέ μεγάλες προσδοκίες για την πόλη αυτή, αλλά μετά από 5 φορές που την έχω επισκεφτεί (όχι από επιλογή, απλά βόλευε σαν ενδειάμεσος σταθμός), πραγματικά είναι η πιο άσχημη πρωτεύουσα της Ευρώπης κατ'εμέ. Αυτό βέβαια δεν ισχύει και για το υπόλοιπο Βέλγιο που είναι πανέμορφο.
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
131
Likes
308
αδιάφορη, επικίνδυνη σε αρκετά σημεία πόλη που είναι απλά να πεις ότι έκατσες 2 μέρες,
Ακριβώς αυτό, στα περισσότερα σημεία, υπάρχει κίνδυνος, και μάλιστα δε μιλάμε για τη νυχτα, σε κάποια σημεία, ουτε το μεσημέρι δε μπορείς να βγεις ( σου την πεφτουν για πλακα ) γενικά η Αμερική θέλει προσοχή, είναι λίγο επικίνδυνη .

Αν νυχτώσει πρεπει να έχεις τα μάτια σου 14 , εκτός εάν κυκλοφορεις μόνο στο Manhattan, στο κέντρο, που είναι ασφαλής κομμάτι :cool:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.608
Likes
9.882
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ακριβώς αυτό, στα περισσότερα σημεία, υπάρχει κίνδυνος, και μάλιστα δε μιλάμε για τη νυχτα, σε κάποια σημεία, ουτε το μεσημέρι δε μπορείς να βγεις ( σου την πεφτουν για πλακα ) γενικά η Αμερική θέλει προσοχή, είναι λίγο επικίνδυνη .

Αν νυχτώσει πρεπει να έχεις τα μάτια σου 14 , εκτός εάν κυκλοφορεις μόνο στο Manhattan, στο κέντρο, που είναι ασφαλής κομμάτι :cool:
Διαφωνώ με το γενικευμένο σχόλιο.. "Γενικά η Αμερική είναι λίγο επικίνδυνη". Υπάρχουν τόσα πολλά μέρη σε αυτή την χώρα που είναι πανέμορφα και ασφαλή, δεν είναι μόνο ΝΥ, ΛΑ, ΣΦ και Λας Βέγκας.

Καλά για το Manhattan μη παίρνεις κι όρκο.. Είναι τεράστια περιοχή, το κέντρο της Νέας Υόρκης έχει αλλάξει αρκετά την τελευταία 2ετία..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
γενικά το τελευταίο διάστημα σε όλες τις μεγάλες πόλεις τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Κ τώρα με αυτό που ψηφίσανε βλέπουμε κωμικοτραγικές καταστάσεις
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Τι ψηφίσανε και έχω χάσει επεισόδια;
εκανα λαθος...μονο California isxyei αυτο

ίσως κ άλλου δεν ξέρω... δεν το έχω ψάξει.. τυχαία μου βγαίνει κάνα video κάποιες φόρες στα media

px

California Is Trying to Pass a Law That Would Stop Employees From Confronting Shoplifters. Here's Why It Would Be a Disaster | Jon Miltimore
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.383
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom