Απροσδόκητα όμορφες χώρες/πόλεις και χώρες/πόλεις απογοήτευση..

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
@paefstra Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο για την Πράγα.. Το 2018 που πήγα ακόμα "ξινοί" ήταν. Όσο όμορφη πόλη και να είναι, χάνει πολύ στους ανθρώπους..
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Για μένα η Μαλτα αποτέλεσε έκπληξη, ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου!
Όσον αφορά την Πολωνία, πραγματικά δεν δεν μπορούσα να αποφασίσω ποιες πόλεις είναι οι καλύτερες και έτσι κάναμε ένα πολύ ενδιαφέρον τουρ.
Τόσο η Κρακοβια όσο και η Βαρσοβία είναι υπέροχες η καθεμία με τη δική της ομορφιά και αξίζουν επίσκεψής και οι δύο.
Το Γκντανσκ και το Βρότσλαβ όμως ήταν οι εκπλήξεις του ταξιδιού και θα το μετανιωνα αν τις είχα παραλείψει...
Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για τη Βαρκελώνη αν την επισκεφτώ Μάρτιο για να αποφύγω ζέστη και πολυκοσμία, θα είναι καλά ή βρέχει συχνά και θα απογοητευθώ?
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Για μένα η Μαλτα αποτέλεσε έκπληξη, ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου!
Όσον αφορά την Πολωνία, πραγματικά δεν δεν μπορούσα να αποφασίσω ποιες πόλεις είναι οι καλύτερες και έτσι κάναμε ένα πολύ ενδιαφέρον τουρ.
Τόσο η Κρακοβια όσο και η Βαρσοβία είναι υπέροχες η καθεμία με τη δική της ομορφιά και αξίζουν επίσκεψής και οι δύο.
Το Γκντανσκ και το Βρότσλαβ όμως ήταν οι εκπλήξεις του ταξιδιού και θα το μετανιωνα αν τις είχα παραλείψει...
Επειδή πολύς λόγος έχει γίνει για τη Βαρκελώνη αν την επισκεφτώ Μάρτιο
για να αποφύγω ζέστη και πολυκοσμία, θα είναι καλά ή βρέχει συχνά και θα απογοητευθώ?
Είχα πάει 25η Μαρτίου 2019 Βαρκελώνη κ έκαναν μπάνιο στη θάλασσα...θυμάμαι είχε αρκετή ζεστη σε νορμάλ πλαίσια όμως.. ήταν πολύ ωραία για βόλτες το χάρηκα...αυτή ήταν η δική μου εμπειρία ομως..έτσι που έχει αλλάξει ο καιρός παντού ποτέ δε ξέρεις
 

patrizia

Member
Μηνύματα
186
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Είχα πάει 25η Μαρτίου 2019 Βαρκελώνη κ έκαναν μπάνιο στη θάλασσα...θυμάμαι είχε αρκετή ζεστη σε νορμάλ πλαίσια όμως.. ήταν πολύ ωραία για βόλτες το χάρηκα...αυτή ήταν η δική μου εμπειρία ομως..έτσι που έχει αλλάξει ο καιρός παντού ποτέ δε ξέρεις
Ναι σωστά, είναι πολύ δύσκολο να προβλέψεις. Φέτος είχε τρομερή ζέστη τον Απρίλιο νομίζω.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Επισκέφτηκα τον Ιούνιο τη Τιφλίδα. Η πόλη είναι πραγματικά πάρα πολύ όμορφη. Έχει γραφική παλιά πόλη, ποτάμι, κάστρο, τελεφερίκ, εκκλησίες, μεγάλους δρόμους, πεζοδρόμια, όμορφα κτίρια. Αλλά οι άνθρωποί του πραγματικά μου έκαναν εξαιρετικά αρνητική εντύπωση. Σαφώς και υπήρχαν και οι εξαιρέσεις, αλλά ρε παιδιά μία καλημέρα, μία καλησπέρα; Απότομοι και αγενείς. Όλο αυτό μου χάλασε την εικόνα για την πόλη.
 

wanderwoman

Member
Μηνύματα
51
Likes
117
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Είχα μεγάλες προσδοκίες από τη Ιορδανία και απογοητεύτηκα όχι από αυτά που ειδα αλλά από τη μεταχείριση που έζησα ως γυναίκα
Επειδή σκέφτομαι να πάω,είναι όντως τόσο έντονο το φαινόμενο; Την είχα στο νου μου σαν έναν από τους πιο φιλικούς προς τις γυναίκες προορισμούς της περιοχής.

Και για να συνεισφέρω και γω:
Μέρη που με απογοήτευσαν:
- Μόναχο. Μυστήριο που δεν κατάφερα να λύσω το τι τραβάει τους επισκέπτες.
-Φλωρεντια. Το έγραψε και κάποιος παραπάνω και συμφωνώ με τα χίλια. Αυτή είναι η "ίσως ομορφότερη πόλη" της Ιταλίας; Μιλάμε για την Ιταλία που ο ανταγωνισμός είναι υψηλός. Υπερτουριστικη σε επίπεδα Βενετίας και χωρίς τόση ομορφιά.
-York. Μου το διαφήμισαν σαν πανέμορφο στην περιοχή,σιγά τα αυγά θα πω εγώ.

Απροσδόκητα όμορφα:
-Λουμπλιάνα,μικρή και κουκλιστικη.
-Βελιγράδι: όχι τόσο για την φωτογενή ομορφιά,αλλά για την αίσθηση που σου αφήνει. Μου άρεσαν πολύ και οι άνθρωποι -μπονους ότι εν μέσω κρίσης που όλοι σε κοιτούσαν στραβά,εκεί ενθουσιάζονταν ακούγοντας Ελλάδα.
-Κρακοβια: εντάξει εκεί αν είχα πάει διαβασμενη δε θα είχα εντυπωσιαστεί ίσως τόσο,αλλά πήγα περίπου στην τύχη και έπαθα πλάκα,έρωτας με την πρώτη ματιά.
-Γανδη: θα έμενα εκεί γιατί θα με φιλοξενούσαν και τελικά μου άρεσε περισσότερο από οπουδήποτε αλλού στο Βέλγιο.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Ακριβώς αυτό, όλα αυτά που παρέχει στην πιο βαρετή και κρύα εκδοχή. Τη βάζω στη θέση της πιο βαρετής/άψυχης ευρωπαϊκής πόλης που έχω πάει ποτέ.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Εγώ θα την έλεγα και γερασμένη.
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία
Επειδή σκέφτομαι να πάω,είναι όντως τόσο έντονο το φαινόμενο; Την είχα στο νου μου σαν έναν από τους πιο φιλικούς προς τις γυναίκες προορισμούς της περιοχής.

Και για να συνεισφέρω και γω:
Μέρη που με απογοήτευσαν:
- Μόναχο. Μυστήριο που δεν κατάφερα να λύσω το τι τραβάει τους επισκέπτες.
-Φλωρεντια. Το έγραψε και κάποιος παραπάνω και συμφωνώ με τα χίλια. Αυτή είναι η "ίσως ομορφότερη πόλη" της Ιταλίας; Μιλάμε για την Ιταλία που ο ανταγωνισμός είναι υψηλός. Υπερτουριστικη σε επίπεδα Βενετίας και χωρίς τόση ομορφιά.
-York. Μου το διαφήμισαν σαν πανέμορφο στην περιοχή,σιγά τα αυγά θα πω εγώ.

Απροσδόκητα όμορφα:
-Λουμπλιάνα,μικρή και κουκλιστικη.
-Βελιγράδι: όχι τόσο για την φωτογενή ομορφιά,αλλά για την αίσθηση που σου αφήνει. Μου άρεσαν πολύ και οι άνθρωποι -μπονους ότι εν μέσω κρίσης που όλοι σε κοιτούσαν στραβά,εκεί ενθουσιάζονταν ακούγοντας Ελλάδα.
-Κρακοβια: εντάξει εκεί αν είχα πάει διαβασμενη δε θα είχα εντυπωσιαστεί ίσως τόσο,αλλά πήγα περίπου στην τύχη και έπαθα πλάκα,έρωτας με την πρώτη ματιά.
-Γανδη: θα έμενα εκεί γιατί θα με φιλοξενούσαν και τελικά μου άρεσε περισσότερο από οπουδήποτε αλλού στο Βέλγιο.
Εγώ πάντως που πήγα Ιορδανία, μια χάρα μου φέρθηκαν. Ίσα ίσα, πολύ φιλικοί άνθρωποι και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Επειδή σκέφτομαι να πάω,είναι όντως τόσο έντονο το φαινόμενο; Την είχα στο νου μου σαν έναν από τους πιο φιλικούς προς τις γυναίκες προορισμούς της περιοχής.

Και για να συνεισφέρω και γω:
Μέρη που με απογοήτευσαν:
- Μόναχο. Μυστήριο που δεν κατάφερα να λύσω το τι τραβάει τους επισκέπτες.
.
αν k από όλες τις μεγάλες πόλης της χώρας ήταν αυτή που θα διάλεγα να ζήσω (αν είχα την δυνατότητα να διαλέξω που κλπ κλπ k μονο για να είμαι πιο κοντά στις άλπεις) , παρόλα αυτά ομολογώ ότι σαν πόλη δεν έχει k κάτι tosoooo ιδιαίτερο.
Είναι όμως εύκολα προσιτή για τον έλληνα, είναι πασίγνωστη λόγω ομάδας, Καζαντζίδη, Oktoberfest...
οποτε πολύ την διαλέγουν για μια δόση "γερμανιλας"...
σίγουρα αν το ψάξεις έχει ωραία μέρη k πράγματα αλλα για αυτά ας μας πει κάποιος που ξέρει
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Συμφωνώ και επαυξάνω. Εγώ θα την έλεγα και γερασμένη.
Του συνταξιουχου... Καλη ειναι αλλα την αφηνουμε για αργοτερα που θα πηγαινουμε στο Sacher για παστα και μετα στην οπερα. #not
 

kofidenia

Member
Μηνύματα
146
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία, Μέλανας Δρυμός
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλληνική Πολυνησία

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom