Θιβέτ Ινδία Νεπάλ Από το Taj Mahal στην Potala

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
O ντόπιος ξεναγός μας τότε μας ειπε για το taj mahal.
Κατασκευάστηκε απο τον Shah Jahan στην μνήμη της αγαπημένης του γυναίκας η οποια πέθανε στον τοκετο του παιδιού τους..αυτό χοντρικά,οι μύθοι για αυτό ειναι πολλοί,αλλα άσχετα απο αυτό,το μαυσωλείο αφήνει άφωνο τον επισκέπτη.Τα καλύτερα μάρμαρα κοσμούν τον κάθε πόντο του χτίσματος ερχόμενα απο όλο τον κόσμο...ο περιβάλλοντας χώρος εκπληκτικός,και το σούρουπο μαγεία!!!
έμεινα παραπάνω απο τους υπόλοιπους μέχρι που έκλεισε γιατί αλήθεια όταν αποχωρίσουν τα πλήθη, τότε που πέφτει ο ήλιος εισπράτεις το πραγματικό μεγαλείο μιάς τόσο ξεχωριστής εικόνας ...
όσο για μέσα μην απογοητεύεστε όσοι δεν μπήκατε.δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο,αφήνουν μόνο λίγα τετραγωνικά για να δείς ,όπου σε αυτά ειναι η μαρμάρινη σαρκοφάγος ..
Η περίσια μαγεία ειναι έξω και άν μπορείς να το δείς απο μακρυά ...κεντράροντας με το μάτι μύθους,ομορφιά ,μεγαλείο,κατάνυξη και δέος ....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κι εγω το ιδιο!!!:clap:
Περιμενω ανυπομονα την συνεχεια.....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Απίστευτες εικόνες...Κάθε παράγραφος σου αφήνει διαφορετικά συναισθήματα...
Μας έχεις μαγέψει.....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Έχω μεταφερθεί νοητά στην Ινδία με τις εικόνες που μας μεταφέρεις!
Πραγματικά, Τέλεια αφήγηση!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Έυχαριστώ πολύ, μεγάλη μου χαρά να κάνουμε μαζί το ταξιδάκι... τι λέτε πάμε Νεπάλ? Κεφάλαιο 5ο (Chitwan N.P. )
 
Last edited by a moderator:

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειχα υψηλες προσδοκιες για το τι θα διαβασω εχοντας απολαυσει την ιστορια σου απο Περου-Βολιβια , αλλα τις ξεπερασες κατα πολυ με αυτη την ιστορια!
Συνεχεια στο Νεπαααλ :clap:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ο Jahan δεν είναι και τόσο ρομαντικός όσο παρουσιάζεται... είχε χαρέμι με 5000 γυναίκες και διατηρούσε σχέση με μια από τις κόρες του.
Οι δικές μου πληροφορίες λένε οτι αγνοούσε το γεγονός οτι ηταν κόρη του ( ειχε γυρω στις 19200 κόρες).
Αλλοι πάλι λένε οτι πήγε με την κόρη, μια νυχτα που καμμια απ τις 5000 γυναικες του δεν του καθότανε..
Ομως:
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ η ιστορία, δινεις τελεια το κλιμα και το χρωμα της Ινδίας. Το Βαρανάσι ειναι πράγματι μια ξεχωριστή εμπειρία...
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Έχω λιώσει...........................

υ.γ. Πινακίδες από νέον στην Κατμαντού???:shock::shock::shock: Χριστέ μου, τι έχει γίνει μες στα τελευταία 15 χρόνια...?????.....
υ.γ.2 Τα φώτα πάντως ακόμα σβήνουνε τις νύχτες, ε? Εκ περιτροπής, όπως το θυμάμαι???
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Τελικά αυτή η εικόνα (που ήταν και η πρώτη) αφορά την Thamel. Η πόλη έχει αρκετά μεγάλες διακιμάνσεις από σχετικά μοντέρνες λεωφόρους με πολυκαταστήματα (μια είδα για να είμαι ακριβής) μεχρι τις πιο παραδοσιακές γωνιές που μάλον είναι και ο κανόνας. Η διαδρομή από την Durban Sq. μέχρι την Thamel π.χ. ήταν πολύυυυυ... φολκλορ. Και ναι, τα φώτα σβήνουν και όταν πάει 23:00 τα πάντα κλείνουν, αλλά νύχτωνε από τις 17:00 οπότε έχεις χρόνο εκεί στη ξενυχτιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom