Γενικά Αργεντινή, Χιλή, Παραγουάη για δύο μήνες, συμβουλές, αεροπορικά κτλ

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Κατ' αρχάς καλή προετοιμασία στο ταξίδι σας.
Θα ήθελα να θέσω υπ' όψην σας το θέμα του υψομέτρου σε κάποιο τμήμα της ΝΑ. Επειδή το "γεύτηκα" είναι πολύ δύσκολη κατάσταση, πόσο μάλλον για ένα παιδί.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Για να είμαι ειλικρινής, ψάχνοντάς το ακόμη περισσότερο, και μιλώντας και με ανθρώπους από Punta Arenas και Bariloche, είμαστε κοντά στο να ακυρώσουμε το σχέδιο αυτό, και να ψάξουμε κάτι άλλο.
Επαναλαμβάνω, ότι αν είναι να πάμε, θα γίνει μόνο βλέποντας όλη τη χώρα (Αργεντινή), περνώντας την Παταγονία με κάθε τρόπο, και βάζοντας και όση από τη Χιλή μπορούμε (συν τις βόρειες περιοχές της, ευχαριστούμε για τη βοήθεια, Γιώργο και λοιποί :) ). Επίσης, με τον μικρό στην ηλικία των 18 μηνών, συζητάμε μόνο για νυχτερινά λεωφορεία, 10-12 ωρών το πολύ, αλλιώς δε γίνεται. Το γεγονός ότι δεν μπορούμε να μετακινούμαστε τόσο γρήγορα όσο πριν, το ανέφερα ήδη, έτσι κι αλλιώς χρόνος θα υπάρχει αρκετός.
Επίσης, επειδή θέλουμε οπωσδήποτε Ισλανδία για καναδυό εβδομάδες τουλάχιστον τον Ιούνιο, οπότε με όσα μου είπατε μου γυρίσατε το διακόπτη. :haha: Στενοχωριέμαι αν δεν πάμε Παταγονία, γιατί βλέπω εικόνες που νομίζω θα μας άρεσαν πολύ, να σκεφτείτε ότι το είχα στο νου σαν αντίστοιχο της Καμτσάτκα (μέχρι να με διαολίσετε).
Τώρα, Βολιβία και Περού δεν παίζει να πάμε, εξήγησα ήδη, αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να παραθέσω αρκετά links για το νερό, το ταξίδι με μωρά εκεί κτλ.
-------Να αλλάξουμε και τον τίτλο του θέματος;; "Ανεύρεση προορισμού μετά τη χυλόπιτα της Παταγονίας";; :haha:
- ΗΠΑ θέλει visa η γυναίκα, πάλι ερωτήσεις του στυλ "Πότε είδατε τον σύζυγό σας τελευταία φορά;", "Γνωρίζετε αν ο σύζυγός σας έχει άλλη σχέση;" και τέτοια ευτράπελα. Δεν το έχουμε σκεφτεί καν, αλήθεια είναι.
- Μπελίζε που λέει ο Γιώργος μας αρέσει, ίσως με Κόστα Ρίκα λόγω γνωριμιών και δωρεάν διαμονής.
- Νότια Κορέα και Japan παραείναι κυριλέ λέτε;;
Αγαπητή Φρίντα, το υψόμετρο το σκέφτομαι αρκετά, είναι κι ένας λόγος που αποφεύγουμε Βολιβία για τώρα. Ξεκινάμε προπονήσεις με τον μικρό βέβαια, αλλά έναν Ψηλορείτη έχουμε εδώ κάτω μόνο.. Μήπως να ανέβουμε το Φούτζι τελικά;;; :cool:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Για Japan σίγουρα θα βρεις εδώ μέσα υποστηρικτές. Εμένα πάλι δεν μου κάνει κλικ με τίποτε. Άσε που είναι του πανακρίβου. Εκτός βέβαια και το συνδυάσεις με καμιά Σαχαλίνη, Κουρίλες νήσους και Βλαντιβοστοκ (είδες που πάντα βρίσκω τρόπο να φέρω πάλι την Ρωσία από την πίσω πόρτα; :haha::haha::haha:). Για Νότια Κορέα δεν το κουβεντιάζω καν, τι να πάνε να κάνουν εκεί σωστά τυπάκια όπως εσείς; (για Βόρεια μάλιστα!).

Και μιας και πιάσαμε εν γένει τους προορισμούς, κι αφού σου αρέσει η πρόταση του Γιώργου για Μπελίζε, γιατί δεν το συνδυάζετε με Μεξικό; Εντάξει, πρόκειται αναμφίβολα για τουριστικό προορισμό, αλλά η χώρα είναι μεγάλη (και σίγουρα βρίσκεις roads less traveled), φίσκα στην ιστορία, μεγάλη ποικιλία Φύσης και με (σχετικά) καλές υποδομές και ευκολίες για τον μικρό. Να σου πω ότι ξετρελάθηκα ψέματα θα είναι, αλλά δεδομένων των περιορισμών σας ίσως δεν είναι κακός συμβιβασμός.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Για Japan σίγουρα θα βρεις εδώ μέσα υποστηρικτές. Εμένα πάλι δεν μου κάνει κλικ με τίποτε. Άσε που είναι του πανακρίβου. Εκτός βέβαια και το συνδυάσεις με καμιά Σαχαλίνη, Κουρίλες νήσους και Βλαντιβοστοκ (είδες που πάντα βρίσκω τρόπο να φέρω πάλι την Ρωσία από την πίσω πόρτα; :haha::haha::haha:). Για Νότια Κορέα δεν το κουβεντιάζω καν, τι να πάνε να κάνουν εκεί σωστά τυπάκια όπως εσείς; (για Βόρεια μάλιστα!).

Και μιας και πιάσαμε εν γένει τους προορισμούς, κι αφού σου αρέσει η πρόταση του Γιώργου για Μπελίζε, γιατί δεν το συνδυάζετε με Μεξικό; Εντάξει, πρόκειται αναμφίβολα για τουριστικό προορισμό, αλλά η χώρα είναι μεγάλη (και σίγουρα βρίσκεις roads less traveled), φίσκα στην ιστορία, μεγάλη ποικιλία Φύσης και με (σχετικά) καλές υποδομές και ευκολίες για τον μικρό. Να σου πω ότι ξετρελάθηκα ψέματα θα είναι, αλλά δεδομένων των περιορισμών σας ίσως δεν είναι κακός συμβιβασμός.
Μήπως να γυρίσουμε την Κίνα για κανένα δίμηνο, να τη γνωρίσουμε καλύτερα από κάτι περίεργους που τους ξινίζει;;;:xalara::xalara:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Παρακολουθώ τη συζήτηση σιωπηρά, διότι δεν έχω κάτι να σχολιάσω περί Χιλής και Αργεντινής που δεν έχω πάει (άρα λόγος δεν μου πέφτει). ΑΛΛΑ ΄το'θελες και το γραψες αυτό για την Κίνα ή σου ξέφυγε;; μου γυρίσανε τ'αντερα ανάποδα, μια σκοτοδίνη, μια αναγούλα ένα πράγμα
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Παρακολουθώ τη συζήτηση σιωπηρά, διότι δεν έχω κάτι να σχολιάσω περί Χιλής και Αργεντινής που δεν έχω πάει (άρα λόγος δεν μου πέφτει). ΑΛΛΑ ΄το'θελες και το γραψες αυτό για την Κίνα ή σου ξέφυγε;; μου γυρίσανε τ'αντερα ανάποδα, μια σκοτοδίνη, μια αναγούλα ένα πράγμα
Αφού δεν έμπαινες στην κουβέντα μετά από δύο φορές που σε ανέφερα, είπα να χτυπήσω στα σίγουρα. :haha:
Δεν πάω Κίνα πλέον, μου αρκούν οι εντυπώσεις όσων έχουν πάει, σας εμπιστεύομαι όλους. :rolleyes:
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Παρακολουθώ τη συζήτηση σιωπηρά, διότι δεν έχω κάτι να σχολιάσω περί Χιλής και Αργεντινής που δεν έχω πάει (άρα λόγος δεν μου πέφτει). ΑΛΛΑ ΄το'θελες και το γραψες αυτό για την Κίνα ή σου ξέφυγε;; μου γυρίσανε τ'αντερα ανάποδα, μια σκοτοδίνη, μια αναγούλα ένα πράγμα
Ναι, αλλά όφειλες να είχες αντιδράσει νωρίτερα θετικά όταν ανέφερα Ρωσίες, Σταν, και στη συνέχεια Σαχαλίνες, Κουρίλες, Βλαντιβοστοκ... Εσύ όμως τσιμουδι.α Πολύ βραδυφλεγές τεμπελογούρουνο έχεις γίνει. Μόνο πια με την Κίνα πετάγεσαι σαν ελατήριο :haha::haha::haha:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ισαβέλλα, εσείς είχατε περπατήσει σε κάποια από τα trekking routes εκεί στην Παταγονία, εννοώ με διαμονή σε καταφύγια, σκηνές και τέτοια;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ε, καλά τώρα. Διαβάζω μονορούφι περιγραφή Ζυρ, και μετά μου λέτε ότι δεν είναι καλά εκεί,
"να πάτε αλλού, κύριε!":mad: Μα τι τρομερά εκπληκτικοί βράχοι στέκουν εκεί, χάθηκε να βρίσκονται και δύο τέτοιοι στην τέλεια Ισλανδία, στο δικό μας μέρος;;
Πάνε στην αναμονή όλα τα τρεκς που σημειώσαμε δηλαδής, με σκοπό να πετάξουμε τις μπότες πριν επιστρέψουμε.. Για να δούμε.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
903
Likes
4.171
Μα είπαμε : το Τόρρες ντελ Πάινε και το Περίτο Μορένο (με αυτήν την σειρά αξιολόγησης) ήταν τα κορυφαία σημεία της διαδρομής. Άντε και ο πορθμός Beagle και οι εκδρομές στην Terra del Fuego για πιγκουίνους και φώκιες. Κατά τα λοιπά, λίγα πράγματα.
Αν έχει όρεξη για διάβασμα εδώ ο Ζυρ γράφει για το Περίτο https://zyrinis.gr/node/14046
Κι εδώ για την Γη του Πυρός https://zyrinis.gr/node/1205
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
Εντάξει, το Σάο Μιγκέλ είναι σχετικά τουριστικό αλλά η Φλόρες είναι ένα ατλαντικό ποιημα και Μάη μήνα θα έχεις όλο το νησί μόνο για πάρτη σου (το ίδιο περίπου ισχύει για το Πίκο και το Σάο Ζόρζε και σε μικρότερο βαθμό για το Φαιάλ)
Καλή μου ακόμα και το Σάο Μιγκέλ εξαρτάται πότε πας, εμείς που πήγαμε Χειμώνα μετά την Πρωτοχρονιά είχε ελάχιστο κόσμο.Από την επόμενη της Πρωτοχρονιάς, ήδη άρχισαν να φεύγουν...Αλλά και άνοιξη που θα πάνε τα παιδιά, αν συγκρίνεις τις Αζόρες με άλλους προορισμούς στην Ευρώπη,δεν θα έχει και πολύ κόσμο. Καλά για τα άλλα νησάκια δεν το συζητώ.Αν δεν είχαμε πάει Χειμώνα εκτός από Σάο Μιγκέλ και Τερσέιρα θα τα έβαζα σίγουρα αλλά φοβήθηκα μην είμαστε 3 κι ο κούκος λόγω έλλειψης κόσμου....:haha:
Διαμαντάκια οι Αζόρες, περισσότερο από όσο περίμενα....Παραδεισένια μέρη...Αχ:bounce:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.472
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom