Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Μαζι με τη Βιεννα καρτ δινουν και ενα κοκκινο βιβλιαρακι που μεσα εχει τα παντα οπου σου δινουν εκπτωση...(Μουσεια, καταστηματα,εστιατορεια κ.λ.π)απαραιτητα να το κρατας μαζι σου γιατι αυτοι κοβουν το σχετικο κουπονι.....και σου κανουν την εκπτωση...
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Τον Αύγουστο ταξιδεύω για Βιέννη. Είπα να αφήσω το Σάλτσμπουργκ για ένα άλλο ταξίδι. Σκέφτομαι όμως ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω μια εκδρομούλα στο Δάσος της Βιέννης -Μάγιερλινγκ. Έχει πάει κανείς από εσας εκεί. Αξίζουν αυτά τα μέρη; Στον οδηγό είδα ότι μπορώ να πάω με τρένο, αλλά δεν ξέρω αφού φτάσω πώς να περιηγηθώ. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.553
Likes
8.230
Τον Αύγουστο ταξιδεύω για Βιέννη. Είπα να αφήσω το Σάλτσμπουργκ για ένα άλλο ταξίδι. Σκέφτομαι όμως ότι ίσως θα μπορούσα να κάνω μια εκδρομούλα στο Δάσος της Βιέννης -Μάγιερλινγκ. Έχει πάει κανείς από εσας εκεί. Αξίζουν αυτά τα μέρη; Στον οδηγό είδα ότι μπορώ να πάω με τρένο, αλλά δεν ξέρω αφού φτάσω πώς να περιηγηθώ. Είναι μεγάλες οι αποστάσεις; Οποιαδήποτε βοήθεια είναι πολύτιμη!
Θα έλεγα ότι τα Δάση της Βιέννης -Μάγιερλινγκ, ναι μεν πολύ κοντά στη Βιέννη, αλλά δεν είναι και τίποτα φοβερό! Ειδικά αν πας λίγες μέρες, κατ' εμέ, δεν αξίζει να αφαιρέσεις χρόνο από τη Βιέννη για να πας στα Δάση...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
επεστρεψα κ εγω χθες απο βιεννη..πολυ ομορφη πολη,μου αρεσε πολυ ο λαος ,πολυ ευγενικοι ανθρωποι και με παιδεια.το ξενοδοχειο hotel kummer που εμεινα παρα πολυ καλο,χρησιμοποιησα cat με 9 ευρω απο αεροδρομιο κ μετα μετρο.εισητηριο για το cat εβγαλα απο το γραφειο τουρισμου στο αεροδρομιο κ να υπενθυμισω οτι το εισητηριο ακυρωνεται μεσα στο τρενο απο ελεγκτη,καλο θα ειναι να κοιτατε τις οθονες μεσα στο τρενο γιατι εξηγει πως θα μεταβειτε στο μετρο ατην σταση landstrabbe(μεγαλη εξυπηρετηση αυτο).βγαζεις πανευκολα εισητηρια για μετρο.
απο μουσεια κ τι δεν ειδα..τελεια παρκα,τρομερες εκκλησιες,το grinzig κουκλιστικο,ολα τελεια με λιγα λογια.τα λουκανικα πεντανοστιμα ,οπως κ τα σνιτσελ,η sachertorte μαπα.ο καιρος μας εβρεχε συνεχεια κ φυσουσε κ εκανε ψοφο ,αλλα εμεις δεν μασαμε απο αυτα!!τουριστες παρα πολλους ,πολυ λιγοι ελληνες.θα σας τα γραψω λιγο πιο αναλυτικα οταν θα ηρεμησω στο σπιτι..;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.553
Likes
8.230
επεστρεψα κ εγω χθες απο βιεννη..πολυ ομορφη πολη,μου αρεσε πολυ ο λαος ,πολυ ευγενικοι ανθρωποι και με παιδεια.το ξενοδοχειο hotel kummer που εμεινα παρα πολυ καλο,χρησιμοποιησα cat με 9 ευρω απο αεροδρομιο κ μετα μετρο.εισητηριο για το cat εβγαλα απο το γραφειο τουρισμου στο αεροδρομιο κ να υπενθυμισω οτι το εισητηριο ακυρωνεται μεσα στο τρενο απο ελεγκτη,καλο θα ειναι να κοιτατε τις οθονες μεσα στο τρενο γιατι εξηγει πως θα μεταβειτε στο μετρο ατην σταση landstrabbe(μεγαλη εξυπηρετηση αυτο).βγαζεις πανευκολα εισητηρια για μετρο.
απο μουσεια κ τι δεν ειδα..τελεια παρκα,τρομερες εκκλησιες,το grinzig κουκλιστικο,ολα τελεια με λιγα λογια.τα λουκανικα πεντανοστιμα ,οπως κ τα σνιτσελ,η sachertorte μαπα.ο καιρος μας εβρεχε συνεχεια κ φυσουσε κ εκανε ψοφο ,αλλα εμεις δεν μασαμε απο αυτα!!τουριστες παρα πολλους ,πολυ λιγοι ελληνες.θα σας τα γραψω λιγο πιο αναλυτικα οταν θα ηρεμησω στο σπιτι..;)
Να κάτι πραγματικά ενδιαφέρον!!!:haha:
Καλωσόρισες!!! Και περιμένουμε εντυπώσεις!
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Καλώς μας επέστρεψες Σκιουρίνα! :clap::clap::clap:

Εσύ επέστρεψες..κι εγώ ούτε καν ξεκίνησα ακόμη την ταξιδιωτική μου ιστορία για το Μιλάνο! :cool:
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Welcome back κι από μένα σκιουρίνα! Περιμένω με ανυπομονησία πληροφορίες και extras από το ταξίδι σου, αλλά πρωτεύει να χαλαρώσεις. Καλή ξεκούραση!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.379
Likes
6.927
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αν κάποιος/α θέλει πληροφορίες για Βιέννη ας μου γράψει (εκτός Ιούλιο που θα είμαι σε ιστιοπλοικό στισ Κυκλάδες ;-)
κανένα καλό tipp για δραστηριότητες στο Δούναβη, πχ βόλτα με κανό στον ποταμό, η μονοήμερη η διήμερη βόλτα με ποταμόπλοιο;
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Nα ρωτησω, αν βγαλω την Wochen Karte στο αεροδρομιο πρεπει για να φτασω στο κεντρο της Βιεννης να χτυπησω και ενα απλο εισητηριο περα απο την καρτα;Ακομη επειδη εγινε μια διορθωση στο ονομα του αεροπορικου εισητηριου,αυτο που θα δειξω ειναι η εκτυπωση του διορθωμενου e-mail που μου εστειλαν, σωστα;Συγνωμη αν γινομαι λιγο κουραστικος αλλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος.:lol:A!Kαι ακομα υπαρχει πληθωρα δωρεαν wifi spots σε πλατειες κτλ;Ευχαριστω προκαταβολικα!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Υπαρχουν χάρτες της Βιέννης στο αεροδρόμιο ή να αγοράσω από εδώ κανέναν;Και όποιος μπορεί να απαντήσει κάτι από αυτά που ρώτησα στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα θα του ήμουν υπόχρεος!Ευχαριστώ μια ακόμα φορά.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
να μην αγορασεις χαρτες απο εδω.οταν παιρνεις τις αποσκευες στο αεροδρομιο εκει διπλα ειναι το γραφειο τουρισμου κ μπορεις να παρεις απο εκει οτι θες.
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Λοιπον...εχω πολλα πραγματα να ρωτησω οποτε ελπιζω να ειστε οπλισμενοι με υπομονη για να με βοηθησετε...:D
Ειμαστε μια παρεα 2-3 φοιτητων(ο τριτος δεν ειναι σιγουρος ακομη) που το καλοκαιρι(17-21 Αυγουστου) σκοπευουμε να παμε Βιέννη.Τα εισητηρια εχουν κλεισει με skyeurope και θα μεινουμε εκει 5 μερες οι οποιες ουσιαστικα γινονται 3 καθως φτανουμε εκει 17:15 της 1ης μερας και φευγουμε στις 12 της 5ης.
Πρωτα απο ολα σε οτι αφορα τη διανυκτερευση.Ψαχνουμε κατι φθηνο(οντας φοιτητες:rolleyes:).Κατι γυρω στα 25 ευρω το ατομο τη βραδια θα ηταν μια χαρα.Προτεινετε διαμερισμα ή ξενοδοχειο;Και το κυριοτερο εχετε να προτεινετε καποια συγκεκριμενα στα οποια να εχετε και προσωπικη εμπειρια; Δεν μας ενδιαφερουν πολυτελειες, αρκει να ειναι καθαρο το διαμερισμα/δωματιο.Ουτως η αλλως μονο για υπνο θα το εχουμε,ολη την υπολοιπη μερα θα γυριζουμε.Επισης που προτεινετε να μεινουμε;Κεντρο ή προς τα προαστια;Ειχα βρει ενα hostel που βρισκοταν σε μια πολυ ωραια τοποθεσια εξω απο το κεντρο πανω σε ενα λοφο με θεα ολη τη Βιεννη και μου ειχε κανει πολυ θετικη εντυπωση. Αξιζει κατι τετοιο ή τα πηγαινελα μεχρι το κεντρο θα μας κουρασουν;Για του λογου το αληθες εδω:
Vienna hotels Hostel Herberge Austria hotel discount accommodation
Eπισης τι προτεινετε να επισκεφθουμε;Επειδη οι 3 μερες ειναι λιγες θελουμε να επικεντρωθουμε στο να δουμε αρχιτεκτονικα μνημεια,να γυρισουμε το ιστορικο κεντρο καθως και να δουμε καποιες φυσικες ομορφιες.Καποια best of απο μερους σας;Θελω οπωσδηποτε να επισκεφτω το schonbrunn.Ποσο χρονο πιστευετε οτι πρεπει να αφιερωσω εκει;
Τα μουσεια δυστυχως ερχονται σε δευτερη μοιρα αλλα αν καποιος εχει να προτεινει καποιο ας το κανει ελευθερα γιατι μπορει και να βρεθει χρονος.Εξω απο τη Βιεννη σε οτι αφορα την φυσικη ομορφια τι προτεινετε;Επισης μια μερα εχουμε σκοπο να νοικιασουμε ποδηλατα.Ποια διαδρομη προτεινετε για ποδηλαταδα;
Ακομη το αεροδρομιο ποσο μακρια βρισκεται απο το κεντρο της πολης και πως θα παμε απο εκει στο κεντρο;Τι ειδους εισητηριο συμφερει να βγαλουμε για 3-4 μερες σε οτι αφορα τις μετακινησεις μας;
Απο φαγητο τι προτασεις εχετε;Μιλαμε παντα για κατι αξιολογο και οικονομικο.
Τελος θελω να αφιερωσω 1-2 ωρες για να δω τις γειτονιες των προαστιων της Βιεννης(απο αυτες με τα συμπαθητικα σπιτακια μεσα στο πρασινο).Να δω που ζει ο μεσος Βιεννεζος(και μετα να με πιασει καταθλιψη).Που προτεινετε να παω;Αυτα τα ολιγα!
Ελπιζω να μην σας κουρασα και καθε απαντηση ευπροσδεκτη!Ευχαριστω εκ των προτερων και να'στε καλα!
Υποθέτω ότι θα έχεις κλείσει, αλλά αν όχι δοκίμασε http://www.hargita.at πολύ κεντρικό στη Mariahilferstrasse, καθαρό και οικονομικό.

Το Schönbrunn είναι καταπληκτικό και θα χρειαστείς περίπου 3-4 ώρες, αλλά μη ξεχάσεις και το χειμερινό παλάτι στο Hofburg, πολύ κοντά στο Stephansdom.

Τα ποδήλατα είναι καλός τρόπος να δεις την πόλη. Βασικά πάρτε citybikes με 4 ευρώ την ημέρα (CITYBIKE WIEN αριστερά πάνω έχει επιλογή αγγλικών) για τουρίστες από [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Royal Tours, Herrengasse 1-3, A-1010 Vienna, Opening hours: daily 9:00-11:30 and 13:00-18:00).

Η δημόσια συγκοινωνία: λεωφορεία, τραμ και μετρό με 14 ευρώ εβδομαδιαίο εισητήριο και πας παντού ;-)

Από αεροδρόμιο πάρτε το CAT τραίνο (16 ευρώ με επιστροφή) που σας βγάζει σχεδόν στο κέντρο. Χάρτες του μετρό παντού...

Φαγητό: Φθηνό και καλό δοκιμάστε ελεύθερα... το μεσημέρι Δευτέρα-Παρασκευή ζητείστε το Mittagsmenu για εργαζόμενους: με 5-8 ευρώ τρώτε βασιλικά, συνήθως δυό πιάτα (σούπα και κύριο) + μια μπύρα περίπου 10 ευρώ το πολύ. Το βράδυ πιο αλμυρά, με 15-20 ευρώ το άτομο, αλλά και πάλιθ δεν είναι ακριβά. Μην παραλείψετε το Salm Bräu με καταπληκτική μπύρα και πολύ καλό και παχυντικό φαγητό (Salm Braeu Vienna Austria, one of Europe).

Προάστεια που μένουν Βιεννέζοι... Πάρε την πράσινη γραμμή 4 του μετρό και κατέβα στο Hietzing και από το σταθμό πάρε το τραμ 60 προς Rodaun. Άσε να σε πάει ως το τέρμα και ξαναγύρισε... μετά γυρνώντας στην Ελλάδα προσπάθησε να αποφύγεις δολοφονικές σκέψεις για τον πολιτικό μας κόσμο που μετέτρεψε τον πάλαι ποτέ παράδεισο των βορείων και νοτίων προαστείων της Αθήνας στο απερίγραπτο σημερινό αλαλούμ...

Να περάσετε καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.284
Μηνύματα
886.625
Μέλη
38.954
Νεότερο μέλος
panatsitsi123

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom