Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
κανένα καλό tipp για δραστηριότητες στο Δούναβη, πχ βόλτα με κανό στον ποταμό, η μονοήμερη η διήμερη βόλτα με ποταμόπλοιο;
Ο Δούναβης είναι δύσκολος ποταμός και δεν επιτρέπεται στο κυρίως ποτάμι να κάνεις βόλτα με οποιοδήποτε σκάφος χωρίς άδεια. Αλλά ποταμόπλοια ανεβαίνουν προς το Krems και Melk (DDSG Blue Danube GmbH), καθώς και προς Bratislava (TWIN CITY LINER 2009).
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Nα ρωτησω, αν βγαλω την Wochen Karte στο αεροδρομιο πρεπει για να φτασω στο κεντρο της Βιεννης να χτυπησω και ενα απλο εισητηριο περα απο την καρτα;Ακομη επειδη εγινε μια διορθωση στο ονομα του αεροπορικου εισητηριου,αυτο που θα δειξω ειναι η εκτυπωση του διορθωμενου e-mail που μου εστειλαν, σωστα;Συγνωμη αν γινομαι λιγο κουραστικος αλλα θελω να ειμαι 100% σιγουρος.:lol:A!Kαι ακομα υπαρχει πληθωρα δωρεαν wifi spots σε πλατειες κτλ;Ευχαριστω προκαταβολικα!
Τη Wochen Karte δεν τη χτυπάς πουθενά γιατί η βδομάδα ισχύος είναι τυπωμένη. Αλλά δε νομίζω ότι έχει μηχάνημα στο αεροδρόμιο. Φθάνεις με το CAT (ξεχωριστό εισητήριο) στη Landstrasse και εκεί έχει μηχανήματα (σε 5 γλώσσες).

Για το εισητήριο πάρε τα πάντα μαζί σου γιατί με το όνομα έχουν γίνει ιστορίες περίεργες - θέμα ασφάλειας πτήσεων και τόσο οι Έλληνες, όσο και οι Αυστριακοί είναι πολύ ευαίσθητοι...

Wi-Fi spots έχει πολλά και διάφορα, συχνά δωρεάν, μερικές φορές με κωδικό που παίρνεις από το cafe. Το αεροδρόμιο πρέπει να είναι το μοναδικό στην Ευρπώπη που γνωρίζω να παρέχει δωρεάν Wi-Fi πρόσβαση.
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Nα ρωτησω κατι σε οτι αφορα τις αποσκευες.Γιατι μου φαινεται οτι το 55x40x20 που γραφει η skyeurope στο site της για την αποσκευη που παιρνεις μαζι σου,ειναι υπερβολικα λιγο;Πηρα μια μεζουρα και το κοιταξα και μου φαινεται πολυ μικρο.Ειδικα αυτο το 20.Μηπως ειναι η ιδεα μου;Ή είναι πιο ελαστικοι στο αεροδρομιο;
 

Xoxonis

Member
Μηνύματα
29
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Geneva
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Nα ρωτησω κατι σε οτι αφορα τις αποσκευες.Γιατι μου φαινεται οτι το 55x40x20 που γραφει η skyeurope στο site της για την αποσκευη που παιρνεις μαζι σου,ειναι υπερβολικα λιγο;Πηρα μια μεζουρα και το κοιταξα και μου φαινεται πολυ μικρο.Ειδικα αυτο το 20.Μηπως ειναι η ιδεα μου;Ή είναι πιο ελαστικοι στο αεροδρομιο;
Δυστυχώς δε γνωρίζω και αποφεύγω συστηματικά την εταιρεία αυτή...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Τι εντυπωσεις αποκόμισε ο επισκέπτης;
στο παρακάτω βίντεο που ήθελα να το ανεβάσω εδώ και πολύ καιρό, καταγράφτηκαν φωτογραφικά οι εντυπώσεις μου από την Σχολή Ιππασίας που στάθηκε και η αφορμή για να ξεκινήσω αυτό το τόπικ


Πιστεύω οτι αξίζει να επισκεφτεί κανείς κάποια κυριακάτικη παράσταση!
Τη συστήνω ανεπιφύλακτα!
Αριστοκρατική αύρα της Βιέννης σε όλο της το μεγαλείο!
:cool:
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
φοβερο το βιντεακι σου! αξιζει πραγματικα οπως φαινεται! παω το πασχα βιεννη. πως κλεινω εισιτηρια για εκει? ειναι ακριβα? πηγες κ σε καποιο κονσερτο ή οπερα?
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
φοβερο το βιντεακι σου! αξιζει πραγματικα οπως φαινεται! παω το πασχα βιεννη. πως κλεινω εισιτηρια για εκει? ειναι ακριβα? πηγες κ σε καποιο κονσερτο ή οπερα?
Δεν είναι πολύ φτηνά, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Εμείς δυστυχώς πήγαμε καλοκαίρι και δεν είχε παραστάσεις. Έχε υπόψη σου ότι δεν έχει κάθε μέρα..Δες το σάιτ, παρέχει όλες τις πληροφορίες που θες.

Spanish Riding School : Spanische Hofreitschule
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστω πολυ!!! αλλα μπερδευτηκα λιγο...οι πρωινες ασκησεις που λεει αξιζουν? η μονο οι κανονικες παραστασεις? επισης η ξεναγηση ειναι κατι που πρεπει να γινει η συνδθαζεται αν παρακολουθησεις παρασταση? ετσι κ αλλιως ξεναγηση στα ελληνικα δεν υπαρχει πουθενα οποτε...:(
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ομολογώ ότι δε γνωρίζω με βεβαιότητα, καθώς, όπως προείπα, εγώ δεν είχα πάει, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι παραστάσεις είναι κλάσης ανώτερες από τις απλές ασκήσεις...
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
για να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη κ να μπορεί να κάνει σύγκριση θα πρέπει να έχει πάει και στην μουσικοχορευτική παράσταση και στις ασκήσεις οπως τις αποκαλείς.

Προσωπικά για την μουσικοχορευτική παράσταση που επισκέφτηκα εχω πολύ θετική άποψη και φυσικά δεν μετάνιωσα ΄για ούτε ενα ευρώ που έδωσα για αυτήν.
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Λέμε να πάμε τελευταία βδομάδα του Νοεμβρίου, αν είμαστε καλά...

Ισχύει ότι έχουν αρχίσει ήδη τα χριστουγεννιάτικα παζάρια?
Αξίζουν τον κόπο?

Και αν ναι, θα είναι λειτουργούν κανονικά ή θα είναι όπως στο Prater τον Μάρτιο λίγο πριν ανοίξει, όπου όλα ήταν στο περίπου να ανοίξουν, αλλά ήταν ουσιαστικά κλειστά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.444
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom