Αυστρία Αριστοκρατική Βιέννη-πληροφορίες

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Καλησπέρα!
Σχεδόν σε δύο εβδομάδες φεύγω κι εγώ για Βιέννη! Έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες για τις οποίες νιώθω καταυποχρεωμένη και θέλω να πω στα παιδιά του φόρουμ ένα τεράστιο ευχαριστώ! Έχω κι εγώ κάποιες απορίες διότι δεν βρήκα θέμα "Πρωτοχρονιά στη Βιέννη" (πλάκα κάνω, δεν τα θέλω όλα δικά μου).

  • Αρχικά επειδή θα φτάσω μεσημέρι Κυριακής 30 Δεκεμβρίου και θα φύγω σχεδόν πρωί Πέμπτης (οπότε μιλάμε για 4 διανυκτερεύσεις, σχεδόν 5 ημέρες) θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει περισσότερο η Vienna Card (είναι για 3 μέρες...) ή η 8day climate card που κόβεις τις λωρίδες (είμαστε 2 άτομα). Την εβδομαδιαία δεν μπορώ να την βγάλω γιατί φτάνω Κυριακή και η συγκεκριμένη ισχύει από Δευτέρα.
  • Όσο αφορά το ξενοδοχείο ήταν όλα αρκετά ακριβά και είμαι ανάμεσα σε δύο τα οποία έχω κλείσει μέσω booking και μπορώ να ακυρώσω ένα από τα δύο μέχρι αυριο! Είναι και τα δύο εκτός κέντρου. Το ένα είναι αυτό Booking.com: Hotel Kunsthof, Βιέννη, Αυστρία - 381 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! που κοστίζει 410ευρώ, είναι πιο κοντά χιλιομετρικά με το κέντρο αλλά διάβασα άσχημα σχόλια για την περιοχή και το άλλο είναι αυτό Booking.com: Motel One Wien Westbahnhof, Βιέννη, Αυστρία - 3162 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! που είναι στα 440ευρώ, ελάχιστα πιο μακριά χιλιομετρικά από το κέντρο αλλά απ'ότι διάβασα σε καλύτερη περιοχή και με καλύτερες συγκοινωνίες! Ποιό από τα δύο μου προτείνετε;
  • Ισχύει ότι την Πρωτοχρονιά θα είναι όλα κλειστά; Εστιατόρια, καφετέριες, super market και θα μείνουμε νηστικοί;;;;
  • Επειδή θα είναι χειμώνας και θα κάνει κρύο πιστεύετε ότι θα την παλέψουμε να νοικιάσουμε ποδήλατα για να γυρίζουμε την πόλη;;
  • Τέλος, και συγνώμη για το μεγάλο post, επειδή είμαστε λίγο της νυχτερινής ζωής, μέχρι τι ώρα έχει μετρό και γενικά ΜΜΜ (ειδικά την παραμονή πρωτοχρονιάς αν γνωρίζει κάποιος) και πόσο ακριβά είναι τα ταξί σε σύγκριση με την Ελλάδα;;
Συγνώμη που ζητάω τόσα πολλά αλλά είναι το δεύτερο μου ταξίδι στο εξωτερικό και νιώθω λίγο χαμένη ακομα... :xmas_redface:
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα!
Σχεδόν σε δύο εβδομάδες φεύγω κι εγώ για Βιέννη! Έχω διαβάσει όλες τις ταξιδιωτικές ιστορίες για τις οποίες νιώθω καταυποχρεωμένη και θέλω να πω στα παιδιά του φόρουμ ένα τεράστιο ευχαριστώ! Έχω κι εγώ κάποιες απορίες διότι δεν βρήκα θέμα "Πρωτοχρονιά στη Βιέννη" (πλάκα κάνω, δεν τα θέλω όλα δικά μου).

  • Αρχικά επειδή θα φτάσω μεσημέρι Κυριακής 30 Δεκεμβρίου και θα φύγω σχεδόν πρωί Πέμπτης (οπότε μιλάμε για 4 διανυκτερεύσεις, σχεδόν 5 ημέρες) θα ήθελα να ρωτήσω αν συμφέρει περισσότερο η Vienna Card (είναι για 3 μέρες...) ή η 8day climate card που κόβεις τις λωρίδες (είμαστε 2 άτομα). Την εβδομαδιαία δεν μπορώ να την βγάλω γιατί φτάνω Κυριακή και η συγκεκριμένη ισχύει από Δευτέρα.
  • Όσο αφορά το ξενοδοχείο ήταν όλα αρκετά ακριβά και είμαι ανάμεσα σε δύο τα οποία έχω κλείσει μέσω booking και μπορώ να ακυρώσω ένα από τα δύο μέχρι αυριο! Είναι και τα δύο εκτός κέντρου. Το ένα είναι αυτό Booking.com: Hotel Kunsthof, Βιέννη, Αυστρία - 381 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! που κοστίζει 410ευρώ, είναι πιο κοντά χιλιομετρικά με το κέντρο αλλά διάβασα άσχημα σχόλια για την περιοχή και το άλλο είναι αυτό Booking.com: Motel One Wien Westbahnhof, Βιέννη, Αυστρία - 3162 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! που είναι στα 440ευρώ, ελάχιστα πιο μακριά χιλιομετρικά από το κέντρο αλλά απ'ότι διάβασα σε καλύτερη περιοχή και με καλύτερες συγκοινωνίες! Ποιό από τα δύο μου προτείνετε;
  • Ισχύει ότι την Πρωτοχρονιά θα είναι όλα κλειστά; Εστιατόρια, καφετέριες, super market και θα μείνουμε νηστικοί;;;;
  • Επειδή θα είναι χειμώνας και θα κάνει κρύο πιστεύετε ότι θα την παλέψουμε να νοικιάσουμε ποδήλατα για να γυρίζουμε την πόλη;;
  • Τέλος, και συγνώμη για το μεγάλο post, επειδή είμαστε λίγο της νυχτερινής ζωής, μέχρι τι ώρα έχει μετρό και γενικά ΜΜΜ (ειδικά την παραμονή πρωτοχρονιάς αν γνωρίζει κάποιος) και πόσο ακριβά είναι τα ταξί σε σύγκριση με την Ελλάδα;;
Συγνώμη που ζητάω τόσα πολλά αλλά είναι το δεύτερο μου ταξίδι στο εξωτερικό και νιώθω λίγο χαμένη ακομα... :xmas_redface:
Για ξενοδοχείο το Motel One με τα χίλια!! Πολύ ωραιότερο, νεανικό και σε καλύτερη περιοχή. Θα είσαι και κοντά στην mariahilferstrasse(εμπορικός δρόμος)
 

barbie@ant

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΤΗΝ ΒΙΕΝΝΗ 22/12-26/12

Καλησπερα, το σαββατο φευγω για βιεννη,για χριστουγεννα!!!!θα ηθελα να μαθω αν την κυριακη ειναι ανοιχτα τα μουσεια και τα αξιοθεατρα ή εχω μονο την δευτερα για να τα δω????
 

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
μολις κ γω γυρισα απο βιεννη,τα αξιοθεατα κ τα μουσεια ειναι ανοιχτα και τις κυριακες...τα καταστηματα εμπορικα ειναι κλειστα τις κυριακες,λειτουργουν καθημερινα 9 με 9 και το σαββατο κλεινουν στις 6 το απογευμα...το κρυο ειναι τσουχτερο καθως υπαρχει κ υγρασια που δεν περιμενα να βρω....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπερα, το σαββατο φευγω για βιεννη,για χριστουγεννα!!!!θα ηθελα να μαθω αν την κυριακη ειναι ανοιχτα τα μουσεια και τα αξιοθεατρα ή εχω μονο την δευτερα για να τα δω????
Σε όλη την Ευρώπη και όχι μόνο, τα μουσεία/αξιοθέατα είναι ανοικτά την Κυριακή και κλειστά τη Δευτέρα (με λίγες εξαιρέσεις).
 

barbie@ant

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σας ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες πληροφορίες...!!!να ρωτησω και κατι ακομα,εχω ακουσει οτι το νερο της βιεννης πίνετε κανονικα,ειναι αληθεια ή θα πρεπει να αγοραζουμε μπουκαλια???
 

AlmaLibre

Member
Μηνύματα
65
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Budapest
Παιδιά τελικά δεν ξέρει κανένας να μου πει για πρωτοχρονιά ανήμερα κάτι ε; Αν θα είναι τα πάντα κλειστά δηλαδή..
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπερα παιδια, σε λιγες μερουλες αναχωρουμε για την Ομορφη Βιεννη ενα ταξιδι που το προοριζαμε για χριστουγεννα αλλα λογο καταστασεων δεν τα καταφεραμε.Ετσι 7 μαρτιου αναχωρουμε και γυριζουμε 11, 5 μερες 4 βραδια. Θα μεινουμε στο γνωστο κ ομορφο sofitel. Εχω διαβασει τις περισσοτερες απ τις ιστοριες σας κ οτι αλλο μπορω απο εδω και πληροφοριες γενικως. Εχω ακομα καποιες αμφιβολιες για καποια θεματα κ ετσι ζηταω την βοηθεια οσων γνωριζουν κ θελουν;).
1) θα ειμαστε εκει σαββατο μεσημερι να βγαλω καρτα 3 ημερων για μετρο κτλ.η οχι, ενημερωνω οτι περπαταμε παραπολυ αλλα δεν ξερω οι αποστασεις στη βιεννη πως ειναι πχ.βαρκελωνη πηραμε 3 φορες μετρο ρωμη καμια. Αν παρω καρτα την χτυπαω μια φορα και οκ; ισχυει για σαββατο η και αυτη την επικυρωνεις απο κυριακη;
2)μουσεια: δεν θελω να παραφορτωθουμε κ να κουραστουμε θελω να επιλεξω. Θερινα ανακτορα η χειμερινα; αν παμε θερινα υπαρχει αλλο εισητηριο για τους κηπους εξω; μπορω να βγαλω ενα κοινο και για ζοωλογικο και εχει καλυτερη τιμη;
αναμεσα στο μουσειο φυσικης ιστοριας και μουσειο ιστοριας και τεχνης ποιο ειναι ποιο εντυπωσιακο; ποιο αξιζει καλυτερα και αν θυμαστε τιμες.
Στο μουσειο με τα κερινα ομοιοματα αξιζει; εχει και 20 ευρω και δεν ακουω οτι ειναι και κατι ιδιαιτερο.
3) τα δαση μαγερλινγκ αξιζει να αφιερωσουμε καποιες ωρες η καλυτερα να κατσουμε βιεννη;με ποιο τροπο πας;
Αυτα προς το παρον τα εγραψα ολα συγκεντρωμενα για να μησας μπερδευω.
4) Εχει παει καποιος Μαρτιο γιατι οι περισσοτεροι εχετε παει χριστουγεννα η ποιο καλοκαιρι, θα ηθελα μια γνωμη για θεμα κρυου και αν ειναι ανθισμενοι οι κηποι κτλ.
Ευχαριστω εκ των προταιρων;)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom