Αρχιτεκτονικη & Ταξιδια

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Και για μενα,η αρχιτεκτονικη ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους που επιλεγω,εναν προορισμο.Απο αναγεννησιακη, νεοκλασικη και γοτθικη εως μπαροκ,μανιεριστικη και αρ νουβο, κτλ.
Αρα,απορριπτω καθε μοντερνα και νεωτεριστικη ταση!Και φετος,με προορισμο τη Βαυαρια,εχω να κανω μεγαλο παρτυ!
Μου αρεσει και μενα ,ερασιτεχνικα.Πραγμα,που ανακαλυψα με τα ταξιδια στο εξωτερικο.
Και φυσικα ειμαι λατρης των Μπερνινι,Μπορομινι και οχι μονο!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Κalove, εχουμε την ιδια αρρωστια... δωσε μου μεσαιωνικη αρχιτεκτονικη, καστρα, gothic τεχνοτροπια κ τα δινω ολα!

Στις καστροπολιτειες που ανεφερες προσθετω και το Τολεδο, αν και δεν ειναι εμφανως ''καστρώδες'', τουλαχιστον οχι οσο η μονεμβασια ή η carcassonne (δεν το ηξερα το τελευταιο.... μου αναψες φωτιες...)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Να σημειώσω και την ιδιαίτερα γοητευτική αρχιτεκτονική των σπιτιών στα κανάλια του Άμστερνταμ,με τις στενές,πολύχρωμες και ενίοτε κεκλιμένες προσόψεις.Η ιδιαιτερότητα των σπιτιών ξεκινά από τα θεμέλια μέχρι τους ξεχωριστούς σε κάθε όροφο λειτουργικούς χώρους
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Αρα,απορριπτω καθε μοντερνα και νεωτεριστικη ταση!Και φετος,με προορισμο τη Βαυαρια,εχω να κανω μεγαλο παρτυ!
Συμφωνω ως προς τα μοντερνα, ειδικα τα επιτηδευμενα. Για μενα η τελευταια αρχιτεκτονικη κινηση που βρισκω ενδιαφερουσα ηταν μεχρι το 1930 max. Aναφερομαι σε μερικα εργα του ρευματος ''brick expressionism'' (τουβλο-εξπρεσιονισμος???:shock::haha:) Αγαπημενο μου κτηριο στο στυλ αυτο ειναι το Chilehaus στο Αμβουργο. Tετοια δειγματα υπαρχουν κ σε αλλα μερη της Γερμανιας κυριως (Βερολινο, Βρεμη, κοιλαδα του Ρουρ)

Γενικως, αν σας αρεσουν τα τουβλα(!) υπαρχουν καποια πολυ παλιοτερα ρευματα οπως το brick romanesque και το brick gothic που εμφανιστηκαν κυριως στη βορεια ευρωπη.

Επισης πολυ τουβλο και στην Ολλανδια, το αγαπησαν πολυ τα παιδια!

PS. Κ εγω για Βαυαρια ειμαι σε κανενα μηνακι, αλλα μονο Μοναχο :( πρεπει παση θυσια να παω (τουλαχιστον) στο Neuschwanstein!!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Aρχικα ελεγα,αναμεσα στις πολεις που σκοπευω να επισκεφτω ειναι και το Λαντσμπεργκ αμ Λεχ,το οποιο ειναι απο οτι διαβαζω,περιτειχισμενο.Θα ειναι πολυ ενδιαφερον.Θα εβαζα και το Ροτεμπουργκ,αλλα καλυτερα σε αλλη εκδρομη,με βαση τη Νυρεμβεργη.
Και βεβαια,οπωσδηποτε Neuschwanstein!
Λογικα,θα με ενθουσιασει το Μοναχο,αυτο καθαυτο,εφοσον συνδυαζει τα αγαπημενα μου αρχιτεκτονικα ρευματα!
Επισης,θα ηθελα να επισκεφτω,καστρα και καστροπολεις,στην Ισπανια,περα απο το Τολεδο,αν το βαλουμε σε αυτην την κατηγορια.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Aρχικα ελεγα,αναμεσα στις πολεις που σκοπευω να επισκεφτω ειναι και το Λαντσμπεργκ αμ Λεχ,το οποιο ειναι απο οτι διαβαζω,περιτειχισμενο.Θα ειναι πολυ ενδιαφερον.Θα εβαζα και το Ροτεμπουργκ,αλλα καλυτερα σε αλλη εκδρομη,με βαση τη Νυρεμβεργη.
Και βεβαια,οπωσδηποτε Neuschwanstein!
Θα σου έλεγα να βάλεις και το Regensbourg, μια πολύ ενδιαφέρουσα και αρχιτεκτονικά πόλη. Έχει και μια από τις παλαιότερες γέφυρες της Ευρώπης στο Δούναβη και το παλιότερο "φαστφουντάδικο" του κόσμου δίπλα της.

Τώρα στο θέμα. Πολύ δύσκολη η απάντηση. Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ότι δεν μου χτυπάει άσχημα στο μάτι. Και όλα τα στυλ. Από τους πανάρχαιους ρυθμούς όπου γης ως τα πολύ μοντέρνα. π.χ. υπέροχο το κτίριο που χορεύει στην Πράγα (δεν έχω πάει, μόνο από φωτογραφίες). Πέρυσι που ήμουν στον Μέλανα Δρυμό στεναχωρήθηκα πολύ που τελικά δε βρέθηκε χρόνος να πάω να δω την εκκλησία Notre_Dame_du_Haut του μεγάλου Le Corbusier (Notre Dame du Haut - Wikipedia, the free encyclopedia) στην περιοχή της Αλσατίας και αυτό αποτελεί από μόνο του λόγο να πάω κάποτε και πάλι στην περιοχή. Υπάρχουν κάποια μνημεία (πολλά είναι αρχιτεκτονικά) που για μένα είναι κριτίριο για επίσκεψη ή και ταξίδι χωριστό. Τώρα οι μεγάλες μου αδυναμίες είναι αφ' ενός η μεσαιωνική αρχιτεκτονική (κάστρα, μπαγδατί κλπ) αλλά από την άλλη η "ισλαμική" αρχιτεκτονική, κυρίως όπως φαίνεται σε Κεντρική Ασία (από Ιράν και βορειότερα). Γενικά όταν μια πόλη ή γενικά ένας οικισμός έχει κρατήσει ολόκληρα κομμάτια του "ατόφια" αυτό με τρελαίνει.
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Μία πολύ ενδιαφέρουσα καί ιδιαίτερη αρχιτεκτονική πού συνάντησα στην Πορτογαλία, είναι ο ρυθμός Μανουελίνο, πού στην ουσία είναι μία πορτογαλική παραλλαγή τού ύστερο-γοτθικού ρυθμού. Ανθησε επί Εμμανουήλ Α΄(1495 - 1521) καί χαρακτηρίζεται από περίτεχνη διακόσμηση με κύρια μοτίβα εμπνευσμένα από την ζωή στην θάλασσα, όπως καραβόσχοινα, αλυσίδες άγκυρας, κοχύλια, κοράλλια, όλα σμιλεμένα με περίσσια χάρη καί λεπτομέρεια, έτσι πού να σού δίνουν την εντύπωση δαντέλλας.
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Και για μενα,η αρχιτεκτονικη ειναι ενας απο τους βασικοτερους λογους που επιλεγω,εναν προορισμο.Απο αναγεννησιακη, νεοκλασικη και γοτθικη εως μπαροκ,μανιεριστικη και αρ νουβο, κτλ.
Αρα,απορριπτω καθε μοντερνα και νεωτεριστικη ταση!Και φετος,με προορισμο τη Βαυαρια,εχω να κανω μεγαλο παρτυ!
Μου αρεσει και μενα ,ερασιτεχνικα.Πραγμα,που ανακαλυψα με τα ταξιδια στο εξωτερικο.
Και φυσικα ειμαι λατρης των Μπερνινι,Μπορομινι και οχι μονο!
Eψαχνα ολες τις απαντησεις να βρω καποιον καποιον με ακριβως την ιδια σκεψη με τη δικη μου!Βαυαρια....καθομαι και κοιταω ωρες ατελειωτεςφωτογραφιες απο καστρα και σιγουρα καποια στιγμη θα κανω ενα τετοιο ταξιδακι!Επισης Σκωτια-Αυστρια ειναι απο τα μερη που χαζευω με την αρχιτεκτονικη τους.Παραμυθενιο και σκοτεινο μαζι...
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μία πολύ ενδιαφέρουσα καί ιδιαίτερη αρχιτεκτονική πού συνάντησα στην Πορτογαλία, είναι ο ρυθμός Μανουελίνο, πού στην ουσία είναι μία πορτογαλική παραλλαγή τού ύστερο-γοτθικού ρυθμού.
Eνδιαφερων ρυθμος, συνδυαζει διαφορα στοιχεια. Δεν τον ηξερα καθολου. Αμα σου πω οτι συγκεκριμενα στο torre belem υποψιαζομαι οτι υπαρχουν και μαυριτανικες επιρροες τι θα πεις? (πχ διπλο παραθυρο, μπαλκονακι) Ισως να ειναι κ ιδεα μου...
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
zephyrous μερικές πληροφορίες γιά το Torre Belem
Χτίστηκε το 1515-1521, σε ρυθμό μανουελίνο, έχει μαυριτάνικα παρατηρητήρια καί διακόσμηση με ναυτικά μοτίβα (δακτυλιοειδής σφαίρες καί ναυτικά σχοινιά) σύμβολα της ναυτικής ισχύος της Πορτογαλίας.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ολα τα παλιομοδιτικα στις Ευρωπαικες χωρες ειναι θαυμασια.
Εχω καταληξει στις πολεις που θα επισκεφτω στη Βαυαρια.Μονο η συζυγος μου πρεπει να εχει ακομα περισσοτερη πολη,αφου θα σταματαω συνεχεια να τραβαω με την καμερα και να εστιαζω σε λεπτομερειες των κτηριων!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.228
Μηνύματα
884.347
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom