Αρχιτεκτονικη & Ταξιδια

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
zephyrous μερικές πληροφορίες γιά το Torre Belem
Χτίστηκε το 1515-1521, σε ρυθμό μανουελίνο, έχει μαυριτάνικα παρατηρητήρια καί διακόσμηση με ναυτικά μοτίβα (δακτυλιοειδής σφαίρες καί ναυτικά σχοινιά) σύμβολα της ναυτικής ισχύος της Πορτογαλίας.
Οι εκδοσεις της dk εχουν πολλες λεπτομερειες ως προς την αρχιτεκτονικη.Πριν λιγο καιρο ξαναδιαβαζα τον οδηγο της Πορτογαλιας,μελετωντας τις λεπτομερειες του μανουελεινο αλλα και νεο- μανουελινο ρυθμου,χεχε!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Επισης,μου αρεσει πολυ η θρησκευτικη αρχιτεκτονικη.Μονο στο Μοναχο,εχω στο προγραμμα 6-7 εκκλησιες να επισκεφθω.
Θα δωσω εμφαση βεβαια στο εσωτερικο τους.
Το ιδιο θα κανω και στα ανακτορα,εξωτερικο και εσωτερικο.
Αληθεια ξερει κανεις αν επιτρεπεται η χρηση βιντεοκαμερας στο εσωτερικο του Ρεζιντενς και στο Σλος Νυμφενμπουργκ?
Λογικα,απο την εμπειρια μου στην Αυστρια και αλλου δεν θα αφηνουν.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα μου αρεσει η στολισμενη μπαροκ αρχιτεκτονικη τυπου Παρισιου,Πραγας,Βιεννης ..κλπ
Απο Ελλαδα λατρευω τα Πηλιοριτικα αρχοντικα ,τα χιονατα κυκλαδοσπιτα και εννοειται τα πυργοσπιτα της ιδιατερης πατριδας μου της Μανης.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Η αρχιτεκτονικη ειναι μαλλον ο κυριος λογος που ενα μερος χαρακτηριζεται ως ενδιαφερον, εξαισιο η αδιαφορο. Δε νομιζω πως θα μπορουσα ομως να εκφρασω αδυναμιες.. Η ισλαμικη αρχιτεκτονικη και το πολεοδομικο σχημα μιας μεδινας μου φαινεται εξισου εντυπωσιακο με το μπαροκ της κεντρικης Ευρωπης η τις στουπες της Ν.Α Ασιας.
Το ιδανικο στα ταξιδια ειναι να καταφερνω να μενω σ'ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα ντοπιας αρχιτεκτονικης. Α, κι αν πρεπει οπωσδηποτε να δηλωσω αδυναμια -στο σχεδιασμο κατοικιας τουλαχιστον- τοτε αυτη θα ειναι στον Ραιτ- το Falling water ειναι ο,τι ωραιοτερο εχω δει και ζηλεψει!
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Οντως και η ισλαμικη αρχιτεκτονικη εκπεμπει μια γοητεια,απλως δεν πρεπει να την συγκρινεις την ευρωπαικη,εφοσον ειναι διαφορετικα πραγματα.Εγω εκει την πατησα...:rolleyes:
 

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Σίγουρα άξια προσοχής είναι η αρχιτεκτονική του Dubai. (Μην βαράτε, δεν είπα ότι είναι ωραίος προορισμός;)). Αυτή άλλωστε το έκανε τόσο γνωστό και το κατέταξε για αρκετά χρόνια ως έναν από τους δημοφιλέστερους προορισμούς. Η μεγαλύτερη λεωφόρος του Sheikh Al-Zayed είναι γεμάτη ουρανοξύστες που αναμφισβήτητα αποτελούν μοναδικά επιτεύγματα του ανθρώπου. Ειδικά τα Emirates Towers, Burj Al Arab, Burj Khalifa, Princess Tower είναι έργα πρωτοποριακά. Έχουν έντονο το στοιχείο της υπερβολής και της χλιδής, η οποία σε καμία περίπτωση δε δένει με μια αραβική χώρα, από την άλλη όμως σε ελκύουν οι μεγάλες διαστάσεις τους, αλλά και η σύλληψη της ιδέας για την κατασκευή αυτών των κτηρίων!
 

Attachments

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Η αρχιτεκτονικη ειναι μαλλον ο κυριος λογος που ενα μερος χαρακτηριζεται ως ενδιαφερον, εξαισιο η αδιαφορο. Δε νομιζω πως θα μπορουσα ομως να εκφρασω αδυναμιες.. Η ισλαμικη αρχιτεκτονικη και το πολεοδομικο σχημα μιας μεδινας μου φαινεται εξισου εντυπωσιακο με το μπαροκ της κεντρικης Ευρωπης η τις στουπες της Ν.Α Ασιας.
Το ιδανικο στα ταξιδια ειναι να καταφερνω να μενω σ'ενα αντιπροσωπευτικο δειγμα ντοπιας αρχιτεκτονικης. Α, κι αν πρεπει οπωσδηποτε να δηλωσω αδυναμια -στο σχεδιασμο κατοικιας τουλαχιστον- τοτε αυτη θα ειναι στον Ραιτ- το Falling water ειναι ο,τι ωραιοτερο εχω δει και ζηλεψει!
coccobill, συμφωνώ μαζί σου.....βασικό κριτήριο με το οποίο επιλέγω προορισμό είναι η αρχιτεκτονική.......είναι αυτό που λένε το ''επάγγελμα'' μου ειναι η ζωή μου.....μου αρέσει να τριγυρίζω σε περιοχές που δεν είναι τουριστικές και να παρατηρώ.....την τοπική αρχιτεκτονική....τον ιστό της πόλης......Για εμένα κάθε ταξίδι είναι ένα μάθημα.....με μια σωστή έρευνα πριν.....με όρεξη για περιπλάνηση κατα την διάρκεια......και ταξινομώντας φωτογραφίες ,σημειώνοντας εντυπώσεις στο τέλος.
Δεν έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη .....αλλα τις καλύτερες εντυπώσεις τις έχω από την Λισσαβώνα. Ίσως γιατί η τοπική αρχιτεκτινική της δεν είναι και τόσο γνωστή....ούτε στις σχολές αρχιτεκτονικής.Μόνο για την περιοχή της Εxpo και τις γέφυρες γνώριζα.Σε αντίθεση με την π.χ. Βαρκελώνη που μπορεί να μην έχω δει απο κοντά τα έργα του Γκαουντί αλλα ξέρω τόσα πολλά.Αυτό φυσικά δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να παω στην Βαρκελώνη.Απλά η Λισσαβώνα για εμένα ήταν μια έκπληξη.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Σου αρεσε ο ρυθμος Μανουελινο,δηλαδη.Απο αυτα,που εχω δει και διαβασει,θα ειναι πολυ ενδιαφερων.Γιαυτο και η Πορτογαλια στα υποψιν!
 

VEMA

Member
Μηνύματα
59
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΚΕΡΚΥΡΑ
Σου αρεσε ο ρυθμος Μανουελινο,δηλαδη.Απο αυτα,που εχω δει και διαβασει,θα ειναι πολυ ενδιαφερων.Γιαυτο και η Πορτογαλια στα υποψιν!
Το θέμα δεν είναι εαν μου άρεσε ή οχι αλλα οτι είναι κατι διαφορετικό....κάτι που εαν δεν έχεις δεί ή διαβάσει δεν το έχεις υπόψη σου. Για παράδειγμα σε πολλές πόλεις συναντάμε κτήρια Νεοκλασσικά, Μπαροκ κτλ...Σημαντικό είναι να καταλαβαίνεις και κάτω από ποιές συνθήκες εμφανίστηκαν και γενικότερα να έχεις μια εικόνα πως δημιουργήθηκε η κάθε πόλη....
Με ξάφνιασε -ευχάριστα- ο ρυθμός Μανούελίνο.........κάτι άλλο διαφορετικό....κάτι τοπικό που αναπτύχθηκε κάτω από κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες.........και όχι ένας ρυθμός που επικράτησε κάποια συγκεκριμένη εποχή σε όλη την ευρώπη....Και αύτή η περίπτωση έχει ενδιαφέρον.Κυρίως να αναγνωρίσεις τις μικροδιαφορές μεταξύ των πόλεων λόγο των κοινωνικοοικονομικων συνθηκών που επικρατούσαν.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στην Ιβηρική αυτό που ξεχωρίζει επίσης είναι τα ζωγραφισμένα κεραμικά πλακάκια (αζουλέϊζος ή κάπως έτσι στην Πορτογαλία). Μαγευτικές οι συνθέσεις που σχηματίζουν. Ακόμα και οι οδοσημάνσεις και οι αριθμοί των κτιρίων με τετοια πλακάκια. Από την άλλη στη Λισαβόνα είχε πολύ πλάκα η επένδυση εξωτερικά με πλακάκια "μπάνιου". Σαν "αναποδογυρισμένα" μπάνια ήταν μερικά κτίρια.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Θαυμάζω πολλά διαφορετικά στυλ αρχιτεκτονικής και συμφωνώ με την @kalove στο

Ποιά τάση στην αρχιτεκτονική προτιμώ?
οποιαδήποτε έχει αυθεντικότητα, ιστορία, δεν χαλάει την αισθητική μου καί δεν "κλωτσάει" στο μάτι μου.
Για παράδειγμα στην Πράγα δεν μου άρεσε το Tančící dům ή αλλώς το "Fred and Ginger" κτίριο, θεωρώ πως δεν ταίριαζε με τα μπαρόκ κτίρια της.

Νομίζω πως η αρχιτεκτονική προσδίδει πάρα πολύ σε μία πόλη.
Στη Βαρκελώνη δεν ξέρω αν θα πήγαινα αν δεν ήταν τα έργα του Γκαουντί.Όχι πως δεν έχει άλλα αξιοθέατα η πόλη. Όμως ο Γκαουντί της έδωσε χαρακτήρα ιδιαίτερο.

Στην Ισπανία γενικά μου άρεσε η αρχιτεκτονική και σε άλλα μέρη όπως για παράδειγμα στην Ανδαλουσία.

Επίσης λατρεύω τις καστροπολιτείες όπως του Μυστρά και της Μονεμβασιας.Είναι σαν να ζεις σε άλλη εποχή όταν περπατάς μέσα σε αυτές.

Άλλο στυλ που μου αρέσει είναι τα κατάλευκα σπίτια των Κυκλάδων που δένουν απίστευτα με το μπλε της θάλασσας.


Επίσης παρόλο που έχουν μια αίσθηση decadence, μου αρέσουν κάποιες γειτονιές της Αβάνας που δεν είναι πολύ καλά διατηρημένες αλλά θυμίζουν περασμένες εποχές.(Όχι όμως κάποια σημεία της Αβάνας που είναι σαν να πέρασε σεισμός, αυτά δεν μου άρεσαν).

Επίσης μου άρεσε πολύ η πολύχρωμη Boca, τα αποικιακά κτίρια και οι εντυπωσιακές εκκλησίες στο San Telmo στο αγαπημένο Buenos Aires.


Γενικά δεν είμαι πολύ φαν των φουτουριστικών κτιρίων π.χ. το Canary Wharf δεν είναι το αγαπημένο μου μέρος στο Λονδίνο.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καθε πόλη εχει τη δίκη της αρχιτεκτονική που εχει μετατραπεί σε αυτο που βλέπουμε τωρα με το πέρασμα των χρόνων. Γι'αυτο δεν γίνεται να απορρίπτουμε ενα κομμάτι της πόλης λέγοντας πως "δεν ταιριάζει" στην υπόλοιπη ή οτι "ειναι άσχημο". Σαν αρχιτέκτονας κατι τέτοιες εκφράσεις πάντα ακούγονται άσχημες. Αυτο που βλέπουμε τωρα ειναι αποτέλεσμα ιστορικών ακομα και κοινωνικών και πολιτικών αλλαγών όποτε δεν υφίσταται "δεν ταιριάζει". Ισως έχουν υπάρξει λάθος παρεμβάσεις. Γενικα εμένα μ'αρεσει πολυ το art nouveau και ο εκλεκτικισμος που βλέπουμε σε όλες τις μεγάλες ευρωπαϊκές πολεις. Επισης μ'αρεσει πολυ η αρχιτεκτονική της σοβιετικής εποχής, ο κονστρουκτιβισμος αλλα και ο μπρουταλισμος. Εχω δει δείγματα σε μερικές κεντρικό-ανατολικές πόλεις αλλα θα ήθελα να δω απο κοντά χαρακτηριστικά κτήρια και τοπόσημα :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom