Ταϊλάνδη Ασία, η πρώτη επαφή....!

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
και καπου εδω θα σκασει η μυτη η συναδελφικη αλληλεγγυη;;; :clap:

εν τω μεταξυ αν εχουμε τοσα κεφαλαια πριν τον προορισμο πρεπει να αρχισω να ενωνω στο αρχικο ποστ:bleh::haha::haha::haha:
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
και καπου εδω θα σκασει η μυτη η συναδελφικη αλληλεγγυη;;; :clap:

εν τω μεταξυ αν εχουμε τοσα κεφαλαια πριν τον προορισμο πρεπει να αρχισω να ενωνω στο αρχικο ποστ:bleh::haha::haha::haha:
Αναπάντεχο αυτό που σκέφτηκες. Εάν αναλογιστείς την εξιστόρηση. Με αιφνιδιάζεις. Με εκπλήσσεις.:shock:

εν τω μεταξυ αν εχουμε τοσα κεφαλαια πριν τον προορισμο πρεπει να αρχισω να ενωνω στο αρχικο ποστ:bleh::haha::haha::haha:[/quote]

Μου βάζεις παγίδες.....!!!:bleh: Δεν μπορώ να πω τίποτα..
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Έλα σου βρήκα άλλη λύση --- θα αγκαρέψεις κάποιον συνάδελφο να σε καλύψει εκείνη την ημέρα κ να πάρει την (1) μέρα του άλλη φορά
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Ανακτώ γρήγορα τον έλεγχο του εαυτού μου. Τι απάντηση ήταν αυτή σκέφτομαι; Ποιος νομίζει ότι είναι; Ο θεός; Μπορεί να αντιμετωπίζει με τόση αδιαφορία ένα σοβαρό πρόβλημα ενός υφισταμένου του; Δεν έχει το δικαίωμα. Δεν είναι αυτός ο ρόλος του. Αρχίζω και εκνευρίζομαι.

Πριν προλάβει να μιλήσει ο προϊστάμενος μου, αρπάζω το τηλέφωνο και τον αριθμό του κινητού του. «Θα του μιλήσω και εγώ» διατείνομαι. Βλέπει την αποφασιστικότητα μου και δεν αντιδρά.

Το τηλέφωνο χτυπάει ξανά. «Παρακαλώ», ακούγεται εκ νέου η ψυχρή, αυστηρή φωνή του διευθυντή μου. Μπαίνω στο πετσί του ρόλου. Θα τα παίξω όλα για όλα. Ανακοινώνω τον εαυτό μου ως συνομιλητή του και ξεκινώ την αφήγηση. Κάτι πάει να πει, αλλά εγώ έχω πάρει φόρα. Προς το παρόν έχω το προβάδισμα. Του εξηγώ με τα πιο μελανά χρώματα το πρόβλημα μου. Του δίνω να καταλάβει ότι έχει στα χέρια του ή την καταστροφή ή την σωτηρία μου. Ξεφυσάει, η συμπεριφορά του προδίδει ενόχληση. Δεν του αρέσει που τον φέρνω εμπρός των ευθυνών του. Του μιλώ ως ίσως προς ίσο. Αφήνω στην άκρη τον υποτελικό τόνο φωνής, που χρησιμοποίησε νωρίτερα ο προϊστάμενος μου. Εάν θέλεις να επιβιώσεις ανάμεσα σε λύκους, θα πρέπει να γίνεις και εσύ λύκος, σκέφτομαι. Βρίσκω δύναμη για πρώτη φορά μετά από 2 χρόνια συνεργασίας μας να του μιλήσω, με σεβασμό μεν αλλά χωρίς δέος δε. Το αντιλαμβάνεται. Είναι έξυπνος άνθρωπος. Οπότε και καταλαβαίνει, ότι η απόφαση του, θα έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για την μετέπειτα συνεργασία μας. Δεν θέλει να κάνει πίσω και να ρεζιλευτώ στα μάτια του υφισταμένου (προϊσταμένου) του, αναιρώντας την προηγούμενη απόφαση του. Με επιπλήττει για την κατάσταση που τον φέρνω. Δεν το εννοεί, αλλά έτσι λειτουργεί. Ζητώ συγνώμη, για να του δώσω τον ηγεμονικό ρόλο που αναζητά. Ψάχνει κάτι διπλωματικό, κάτι πονηρό να πει.. Μετά από λίγες στιγμές σιωπής, το βρίσκει και το πετάει. «Εάν δεχθεί κάποιος από τους συναδέλφους σου να σε αντικαταστήσει, συμφωνώ» μου λέει. Αμέσως μετά το κλείνει.

Ξεφυσώ από ανακούφιση. Έχω ακόμη μια ευκαιρία. Δεν ξέρω όμως εάν απέφυγα την ΣΚΥΛΑ ή την ΧΑΡΥΒΔΗ. Η εβδομάδα της πρωτοχρονιάς είναι η πιο περιζήτητη. Γιατί κάποιος συνάδελφος να δεχθεί να αλλάξει το πρόγραμμά του για εμένα; Οι σκέψεις αυτές αμέσως με αρρωσταίνουν. Με καθησυχάζει το γεγονός, ότι με όλους τους συνάδελφους που μίλησα την Παρασκευή και θα είχαν άδεια την εβδομάδα της επιστροφής μου, δεν είχαν κανονίσει να πάνε πουθενά. Οπότε, τι να ξεκινήσουν την άδεια τους στις 29/12 και τι στις 30/12. Εξάλλου η οικονομική και ψυχολογική ζημιά που θα υποστώ είναι μεγάλη. Δεν μπορεί να μην τους αγγίξει. Δεν μπορεί να μην το συνυπολογίσουν.

Βγαίνω από το γραφείο σαφώς ξελαφρωμένος. Επιδιώκω και μιλώ με τον κάθε συνάδερφο που έχει άδεια στις 29/12 χωριστά, αναπτύσσοντας το πρόβλημά μου, σε όλο του το μεγαλείο. Την αρχική συμπόνια τους, όταν άρχισαν να ακούν το πρόβλημα μου, διαδέχθηκε η σκληρή έκφραση του προσώπου, όταν τους ζήτησα την μετάθεση της αδείας τους κατά μια ημέρα. Όλοι ανεξαιρέτως έγιναν σκεπτικοί. Απαντήσεις του τύπου: δεν ξέρω, άσε με να μιλήσω με την γυναίκα μου, με τον φίλο μου, με τους γονείς μου, κάτι έχω κανονίσει, κάτι είναι στα σκαριά, άσε και θα το δούμε, θα σου απαντήσουμε κ.τ.λ., διαδέχονταν η μια την άλλη. Κανείς και καμία δεν ήθελε να με εξυπηρετήσει. Είχα κάνει λάθος. Τέσσερα άτομα ρώτησα. Κανείς με την καρδιά του δεν ένιωσε το πρόβλημα. Συναδελφική αλληλεγγύη σκέφτηκα. Στεναχωρήθηκα ειλικρινά. Με πείραξε, που με αυτούς τους ανθρώπους περνάω το 1/3 της ημέρας μου και κατά συνέπεια της ζωής μου. Κρίμα……

Έμεινα στο γραφείο για μια ώρα ακόμη. Κανείς δεν μου είχε απαντήσει ως τότε και σαφώς δεν ξαναρώτησα. Ήμουν χάλια και για ένα επιπλέον λόγο. Δεν με χωρούσε το γραφείο. Πως θα γυρνούσα ξανά πίσω, να συνεργαστώ με αυτούς τους ανθρώπους μετά την άδεια μου. Δεν ήταν επί του παρόντος, αλλά ήμουν αηδιασμένος.

Λίγο πριν φύγω από το γραφείο, χτύπησε το κινητό μου ήταν η γυναίκα μου. Ενθουσιασμένη, «Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ», μου αποκρίθηκε. Δεν ήθελα να τις κόψω τα φτερά. Έπαιξα θέατρο. Έκανα τον πανευτυχή. Τι ειρωνεία σκέφτηκα. Εσείς πως πάτε με ρώτησε. «Καλά, καλά τώρα το συζητάμε» απάντησα. «Θα σε πάρω για νεότερα σε λίγο της είπα» και το έκλεισα βιάστηκα. Το έργον έλαβε τέλος σκέφτηκα.
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
κουράστηκα βρε ganlayer...επιτάχυνε λιγάκι!
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
κουράστηκα βρε ganlayer...επιτάχυνε λιγάκι!
Σου υποσχομαι οτι θα επιταχυνω την περιγραφη. Απλα δεν μπορουσα να κανω shortcuts και ταυτοχρονα να περιγραψω την γκραντ γκινιολ εβδομαδα που εζησα, χωρις να χαθει η πραγματικη ατμοσφαιρα.
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
435
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
αυτο με τους συναδελφους είναι μια πικρή αλήθεια, μετά απο τοσα χρόνια συνεργασίας και αφου έχεις περάσει την πιο πολύ ζωή σου μαζί τους διαπιστώνεις οτι ολοι κοιτάνε αυστηρά την παρτη τους, εκεί φαίνωνται οι πραγματικοί φίλοι.
Αλλά ρε παιδί μου σε τι εταιρεία δουλεύεις; αυστηρος προγραμματισμός μέχρι αηδίας, δεν μπορείς να παρεις σε κινητό, οι συνάδελφοι δεν σε καλύπτουν, απορώ πως αντέχεις...απ' οτι φαίνεται εχεις γερό στομάχι.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
αυτο με τους συναδελφους είναι μια πικρή αλήθεια, μετά απο τοσα χρόνια συνεργασίας και αφου έχεις περάσει την πιο πολύ ζωή σου μαζί τους διαπιστώνεις οτι ολοι κοιτάνε αυστηρά την παρτη τους, εκεί φαίνωνται οι πραγματικοί φίλοι.
Αλλά ρε παιδί μου σε τι εταιρεία δουλεύεις; αυστηρος προγραμματισμός μέχρι αηδίας, δεν μπορείς να παρεις σε κινητό, οι συνάδελφοι δεν σε καλύπτουν, απορώ πως αντέχεις...απ' οτι φαίνεται εχεις γερό στομάχι.
Δουλεύω σε Ιδιωτική Τράπεζα, εάν σου λέει κάτι.:haha:
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Α πα πα πα πα!!!

Δεν μας φτάναν τα δικά μας αγχη!!!!

Ο γιατρός μου είπε να μην εγχώνομαι.... τι θα γίνει...άντε!!!!
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Α πα πα πα πα!!!

Δεν μας φτάναν τα δικά μας αγχη!!!!

Ο γιατρός μου είπε να μην εγχώνομαι.... τι θα γίνει...άντε!!!!
Σήμερα, θα ξαναγράψω. Στο λόγο μου.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Έφυγα από το γραφείο γύρω στις 11:00 με το μυαλό μου γεμάτο σκέψεις. Ανάμεικτα συναισθήματα θλίψης , απογοήτευσης και οργής, με κατάκλυζαν.

Πως μπορεί ένας άνθρωπος να έχει την ανάγκη σου και να μην του την προσφέρεις;

Να μπορείς, αλλά να μην θέλεις να ξεβολευτείς έστω και λίγο.

Η αγαλλίαση που προσφέρει η συνεισφορά στον συνάνθρωπό, που είναι;

Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του σκέφτηκα. Εγώ φταίω που νοιάζομαι πάντα τους άλλους. Όταν μπορώ να βοηθήσω, το κάνω με χαρά. Δεν ζορίζομαι. Αρκεί να βλέπω χαμόγελα.
Για άλλη μια φορά πήρα το μάθημα μου.Σήμερα ήταν μια ιδιαίτερη ημέρα για εμένα. Έπεσαν οι μάσκες. Κατάλαβα με τι είδους ανθρώπους εργάζομαι και πόσο μπορώ να βασίζομαι και να υπολογίζω σε αυτούς.. Η σημερινή ημέρα, έμελε να αλλάξει την στάση και την συμπεριφορά μου απέναντι στην εργασία μου, στους συναδέλφους μου αλλά και στον κοινωνικό μου περίγυρο, συνολικά. Από δώ και πέρα ορκίστηκα να προσφέρω, όσο αξίζει ο καθένας. Όχι πλέον απλόχερα. Δεν θα ήμουν ποτέ πια ο ίδιος.
Όλη αυτήν τη ώρα οδηγούσα μηχανικά. Αυτόματα, ο εαυτός μου με κατεύθυνε πάνω στην ίδια διαδρομή που ακολουθούσα καθημερινά από το γραφείο για το σπίτι.

Κοιτούσα γύρω μου, αλλά δεν έβλεπα. Ένα εικοσάλεπτο αργότερα βγήκα από την Αττική οδό. Τότε ταρακουνήθηκα. Το οικείο τοπίο της περιοχής μου, με ξύπνησε από τον λήθαργο.
Θεέ μου σκέφτηκα. Δεν μπορώ να πάω σπίτι μου. Τι θα πω στην σύζυγο μου; Στο τηλέφωνο της είπα «όλα καλά»; Τι πήγε στραβά τώρα; Τι θα της πω; Πως τα μπέρδεψα έτσι;. Κάτι πρέπει να σκεφτώ, κάτι να κάνω.
Αποφάσισα να κατευθυνθώ προς το βουνό. Έμενα στους πρόποδες του Υμηττού. Η θέα από το βουνό στο λιμάνι του Πειραιά, πάντα καθάριζε τις σκέψεις μου. Είμαι φυσιολάτρης, όπως και να το κάνουμε.
Σταμάτησα το αυτοκίνητο αρκετά ψηλά στο βουνό, σε ένα ξέφωτο, ικανό να μου χαρίσει την θέα προς την θάλασσα και τον Πειραιά. Προσπάθησα να ηρεμήσω. Να αδειάσω το μυαλό μου από τις σκέψεις. Κάτι μπορεί να ξεπηδούσε. Ίσως μια ιδέα από το πουθενά. Κάτι έξω από τα συνηθισμένα.

Πάσχιζα να ηρεμήσω, αλλά μάταια. Όσο πιο πολύ προσπαθούσα να ηρεμήσω, τόσο πιο απλόχερα οι σκέψεις της σημερινής μου κατάστασης κατέκλυζαν το μυαλό και την καρδιά μου. Τα συναισθήματα έκανα πάρτι


Διέκοψα απότομα όλες τις σκέψεις μου, έβαλα εμπρός το αυτοκίνητο και ξεκίνησα αποφασιστικά για το σπίτι. Θα της πω την αλήθεια. Τέρμα τα ψέματα.. Πρέπει να δούμε κατάματα το πρόβλημα. Είδα και τα ψέματα που μας οδήγησαν.

Βαθιά μέσα μου περίμενα το τηλέφωνο μου να χτυπήσει και να είναι κάποιος από τους συναδέλφους μου. Να μου πει ότι το σκέφτηκε και μπορεί να με βοηθήσει. Είμαι όμως και ρεαλιστής. Ήξερα ότι οι πιθανότητες προκειμένου να συμβεί κάτι τέτοιο, ήταν ελάχιστες. Επιπλέον δεν ήξερα εάν πλέον το ήθελα. Μετά από την στάση τους και τις απροκάλυπτες δικαιολογίες. Είχα πληγωθεί. Δεν ήθελα να βοηθηθώ με αυτόν τον τρόπο. Όχι με το ζόρι..

Αύριο, παρόλα αυτά είχα κανονίσει με τον προϊστάμενο μου να πάω για δουλειά. Για να εξασφαλίσω την μια επιπλέον ημέρα. Αλλά πως θα μπορούσα να τους αντικρύσω; Όχι, δεν μπορούσα να πάω στο γραφείο. Όχι τόσο σύντομα. Δεν θα είχα την ψυχραιμία.

Έφτασα στο σπίτι περίπου στις μια το μεσημέρι. Την απόσταση των 45 λεπτών γραφείο-δουλειά, σήμερα την έκανα σε 2 ώρες.
Περίεργο σκέφτηκα, η σύζυγος μου δεν μου είχε τηλεφωνήσει ξανά. Είχε επαναπαυθεί με το «όλα καλά» που της είπα πριν 2 ώρες; Προφανώς την κορόιδεψα και αυτήν. Ωραία σκέφτηκα. Μα τι έχω πάθει αυτές τις μέρες;

Μπήκα στο σπίτι και βρήκα την σύζυγο μου στο σαλόνι, καθισμένη μπροστά από τον Laptop πλημμυρισμένη από χαρά. Τα ερωτήματα μου γρήγορα απαντήθηκαν. Έλα να δεις τι βρήκα μου λέει. Βρήκα ένα σωρό πληροφορίες για τον προορισμό μας.

Η καρδιά μου σκίστηκε στα δυο. Όσο μεγαλύτερη ήταν η ευτυχία της, τόσο πιο βαθύς ο δικός μου πόνος. Πως της το λένε σκέφτηκα; Μου διακόπτει απότομα τις σκέψεις.

Έλα, έλα να δεις, μου λέει και με τραβά από το χέρι. Με καθίζει δίπλα της, γέρνει πάνω μου και μου δείχνει όλες τις σελίδες που έχει αποθηκεύσει, από την έρευνα της.

Περνούν από μπροστά μου πληροφορίες και φωτογραφίες ταξιδιωτών για το Berjaya, αξιοθέατα και ξενοδοχεία στην Kuala Lumpur, πληροφορίες πτήσεων εσωτερικού Kuala Lumpur – Langkawi και τούμπλαλιν. Όσο περισσότερο τα κοιτώ, τόσο περισσότερο πονάω. Πώς να της το πω; Πώς να τις το κάνω αυτό; Πρέπει όμως, σκέφτομαι. Τώρα πριν είναι πολύ αργά.

Καταλαβαίνει αμέσως την καταχνιά στο πρόσωπο μου. Με πειράζει. Αντί να χαίρεσαι μου λέει, είσαι σαν την Μεγάλη Παρασκευή. Χαμογελώ άκομψα. Να ξέρεις τα δεδομένα της λέω δεν είναι τόσο καλά, όχι όσο θα θέλαμε. Μια χαρά είναι μου ανταπαντά. Δεν μου έδωσαν την άδεια. Της το ξεστομίζω, χωρίς σάλτσες. Κλείνω τα μάτια και περιμένω αντιδράσεις.
Οι στιγμές που ακολουθούν χαρακτηρίζονται από σιωπή. Ανοίγω τα μάτια, διστακτικά. Το βλέμμα μου ψάχνει να συνάντηση το δικό της. Φοβάμαι ότι αυτό που θα δω, δεν θα μου αρέσει. Θα είμαι ο λόγος που το προσωπάκι της θα γίνει θλιμμένο και θλιβερό. Τι μαλάκας είμαι Χριστέ μου, σκέφτομαι. Πως μπόρεσα και της δημιούργησα προσδοκίες.

Όταν τελικά τα μάτια μου συνάντησαν τα δικά της, αυτό που είδα με ξένισε. Η έκφραση της με αιφνιδίασε και με παραξένευσε συνάμα. Ένα πονηρό χαμογελάκι είχε διαγραφεί στο πρόσωπό της. Όπως όταν τα παιδιά, κάνουν κάποια ανδραγαθία και τα τσακώνουν.
Τα ξέρω όλα μου είπε. Νόμιζες ότι μπορούσες να με ξεγελάσεις; Αφού στο θέατρο είσαι χάλια. Δηλαδή τι ξέρεις, την ρώτησα. Αφού κλείσαμε το τηλέφωνο, μου λέει, κατάλαβα ότι τα πράγματα δεν πάνε καλά. Όχι όπως τα θέλουμε. Τηλεφώνησα αμέσως στην Ελένη, την σύζυγο του συναδέλφου σου, του Χρήστου και της ζήτησα να μάθει τι γίνεται. Μετά από λίγο, με κάλεσε πίσω, αφού μίλησε με τον σύζυγο της και μου εξήγησε την κατάσταση. Επίσης με πήρε πίσω ξανά, αφότου είχες φύγει από την δουλειά και με ενημέρωσε ότι ο σύζυγος της, της είπε ότι κανείς από τους «καλούς» σου συναδέλφους δεν ήταν διατεθειμένος να αλλάξει την μια ημέρα άδεια, που ζήτησες. Τι ζώα, αναφώνησε.

Σοκαρίστηκα. Πως μπορώ να πιστεύω ότι την ξεγέλασα. Έξι χρόνια είμαστε μαζί. Και στο θέατρο πρωτόμπαρκος.

Η συμπεριφορά της όμως, συνέχιζε να με παραξενεύει. Ακόμη και μετά την αποκάλυψη της αλήθειας, συνέχιζε να είναι ευδιάθετη. Επίσης, αφού το ήξερε, έπρεπε να με υποδεχτεί διαφορετικά. Τι στο καλό έψαχνε στο ιντερνέτ; Και γιατί το θέατρο εκ μέρους της;

Γρήγορα οι σκέψεις και οι αμφιβολίες μου σβήστηκαν. Την κοίταξα διερευνητικά. Τι συμβαίνει την ρωτώ; Με ύφος δέκα καρδιναλίων, «αλλαγή σχεδίων» μου ανακοινώνει . Πως ; Αναγκάστηκα να ψελλίσω. Με βρήκε απροετοίμαστο. Ώσπου να γυρίσεις, έκανα και εγώ την δική μου έρευνα, αποκρίθηκε. Ε, και κάποιες ενέργειες. Δεν περιορίστηκα μόνο στην έρευνα. Δηλαδή την ρώτησα. Με ανάμεικτα συναισθήματα περιέργειας αλλά και φόβου, για το τι είχε κάνει
Μήπως είχε μιλήσει με τους συναδέλφους ή και τον διευθυντή μου σκέφτηκα. Πως τα κατάφερε;

Πριν ολοκληρώσω τις σκέψεις μου, μου ανακοινώνει: “τα εισιτήρια για Kuala – Lumpur που έκλεισες ακυρώθηκαν”.
Αμέσως μετά σταμάτησε να μιλά. Τα μάτια συνέχισαν να με κοιτούν επίμονα, προσπαθώντας να διαβάσουν το πρόσωπο μου.

Θεέ μου, τι έκανε σκέφτηκα; Είχα χλομιάσει. Το όνειρο τελείωνε άδοξα. Τελικά ως εδώ ήταν, αναλογίστηκα και συνέχισα να την κοιτώ με τα μάτια μου μάλλον άψυχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom