Σιγκαπούρη Βίζα για Σιγκαπούρη

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για Σιγκαπούρη τον άλλον μήνα. Βίζα από Ελλάδα για Σιγκαπούρη δεν χρειάζεται, αλλά επειδή μετά θα πετάξουμε από Σιγκαπούρη για πουκετ ξέρει κάποιος αν θα χρειαστεί βίζα για εκεί;
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
378
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Ετοιμάζομαι για Σιγκαπούρη τον άλλον μήνα. Βίζα από Ελλάδα για Σιγκαπούρη δεν χρειάζεται, αλλά επειδή μετά θα πετάξουμε από Σιγκαπούρη για πουκετ ξέρει κάποιος αν θα χρειαστεί βίζα για εκεί;
Για τους/τις κατόχους ελληνικού διαβατηρίου δεν απαιτείται βίζα εισόδου ούτε για την Ταϊλάνδη (για είσοδο έως 30 ημέρες μέσω αέρος και για έως 15 ημέρες μέσω ξηράς) ούτε για τη Σιγκαπούρη. Εκτός από τις ερωτοαπαντήσεις στο φόρουμ το έχω επιβεβαιώσει και στις προξενικές αρχές αυτών των χωρών. Για τη Σιγκαπούρη ωστόσο απαιτείται η συμπλήρωση SG Arrival Card (SG Arrival Card (SGAC) with Electronic Health Declaration) όχι νωρίτερα από 3 ημέρες από την ημερομηνία άφιξης.
 

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Για τους/τις κατόχους ελληνικού διαβατηρίου δεν απαιτείται βίζα εισόδου ούτε για την Ταϊλάνδη (για είσοδο έως 30 ημέρες μέσω αέρος και για έως 15 ημέρες μέσω ξηράς) ούτε για τη Σιγκαπούρη. Εκτός από τις ερωτοαπαντήσεις στο φόρουμ το έχω επιβεβαιώσει και στις προξενικές αρχές αυτών των χωρών. Για τη Σιγκαπούρη ωστόσο απαιτείται η συμπλήρωση SG Arrival Card (SG Arrival Card (SGAC) with Electronic Health Declaration) όχι νωρίτερα από 3 ημέρες από την ημερομηνία άφιξης.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

ckabi

Member
Μηνύματα
59
Likes
30
Ξέρει κάποιος αν χρειαζόμαστε visa για Σιγκαπούρη; (με ελληνικό διαβατήριο)
Έχω μπερδευτεί.
Εν τω μεταξύ 20 ώρες θα μείνω, αλλά ήθελα να βγω από το αεροδρόμιο
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οχι, δε χρειάζεσαι, κατι χαζα με ενα QR φτιαχνεις μολις φτασεις, αν δεν εχει αλλαξει κατι, 3 λεπτα δουλεια.
Ξέρει κάποιος αν χρειαζόμαστε visa για Σιγκαπούρη; (με ελληνικό διαβατήριο)
Έχω μπερδευτεί.
Εν τω μεταξύ 20 ώρες θα μείνω, αλλά ήθελα να βγω από το αεροδρόμιο
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Είχα πάει τον Νοέμβριο του '23. Απλά είχα σκανάρει το διαβατήριο στις ηλεκτρονικές πύλες στο αεροδρόμιο και βγήκα κανονικά στην πόλη, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. :rolleyes-80:

Το '22 που είχα ξαναβρεθεί ήθελε να βγάλεις την SG Arrival Card, αλλά πλέον έχει καταργηθεί...
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Πρέπει να συμπληρώσεις αυτό . Και περνάς πολύ απλά στη χώρα. Μπορείς να το κάνεις και επιτόπου, αλλά είναι ανοιχτό για να το συμπληρώσεις και 72 ώρες πριν φτάσεις.
Ξέρει κάποιος αν χρειαζόμαστε visa για Σιγκαπούρη; (με ελληνικό διαβατήριο)
Έχω μπερδευτεί.
Εν τω μεταξύ 20 ώρες θα μείνω, αλλά ήθελα να βγω από το αεροδρόμιο
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
378
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είχα πάει τον Νοέμβριο του '23. Απλά είχα σκανάρει το διαβατήριο στις ηλεκτρονικές πύλες στο αεροδρόμιο και βγήκα κανονικά στην πόλη, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. :rolleyes-80:

Το '22 που είχα ξαναβρεθεί ήθελε να βγάλεις την SG Arrival Card, αλλά πλέον έχει καταργηθεί...
Πότε καταργήθηκε; Ισχύει ακόμα!
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
378
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ξέρει κάποιος αν χρειαζόμαστε visa για Σιγκαπούρη; (με ελληνικό διαβατήριο)
Έχω μπερδευτεί.
Εν τω μεταξύ 20 ώρες θα μείνω, αλλά ήθελα να βγω από το αεροδρόμιο
Από το νήμα "Στάση στο αεροδρόμιο της Σιγκαπούρης":
Με 12 ώρες αναμονή στο Changi δεν βλέπω για ποιον λόγο να μην δηλώσεις συμμετοχή σε κάποια από τις τέσσερις περιηγήσεις που προσφέρει δωρεάν το αεροδρόμιο:
Free Singapore Tour | Singapore Changi Airport
Για πρώτη φορά και με την προϋπόθεση ότι σε εξυπηρετούν οι ώρες της συγκεκριμένης περιήγησης, θα πρότεινα το City Sights Tour. Απλώς θα πρέπει να παραμείνεις στην Transit περιοχή τού αεροδρομίου (δεν πρόκειται να βαρεθείς) μέχρι την ώρα έναρξης της περιήγησής σου (θα περάσεις από τον έλεγχο διαβατηρίων μαζί με τον υπεύθυνο συνοδό του γκρουπ) και να αφήσεις την επίσκεψή σου στο Jewel για μετά το τέλος της περιήγησης, αφού οι επιβάτες διέλευσης επιτρέπεται να βγουν από το αεροδρόμιο μόνο μία φορά κατά τη διάρκεια της περιόδου παραμονής τους.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πότε καταργήθηκε; Ισχύει ακόμα!
Τον Νοέμβρη του '23 που είχα μεγάλο layover σε Σιγκαπούρη, είχα πάει να βγάλω την Arrival από τα μηχανήματα που είχε (ακόμα) στο αεροδρόμιο. Έρχεται ένας κύριος από το immigration και μου λέει ότι δεν χρειάζεται και βγαίνω από τις αυτόματες πόρτες, σκανάροντας απλά το Ελληνικό διαβατήριο. Σκάναρα το διαβατήριο και βγήκα, χωρίς ο άλλος υπάλληλος που ήταν δίπλα από τις αυτόματες πόρτες να ζητάει κάτι άλλο από όσους έφευγαν (όπως και από εμένα).

Επίσης, στα μηχανήματα δεν υπήρχαν άτομα (εγώ ήμουν ο μόνος που κατευθύνθηκα προς αυτά).

Και όταν γύρισα το απόγευμα στο αεροδρόμιο, δεν υπήρχε κανείς που να ελέγχει τις Arrival Cards. Μόνο το διαβατήριο μέχρι και την επιβίβαση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.683
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom