Βαν στην Ελλάδα... πού;

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Επίσης, μιας που η διαδρομή πάνω-κάτω φαίνεται προς τα πού πάει, θα ήθελα και μια πρόταση για την καλύτερη παραλία στην Πελοπόννησο.
Το καλύτερη παραλία στην Πελοπόννησο σηκώνει πολύ κουβέντα και εξαρτάται πάντα από τα γούστα του καθενός.
Η δυτική πλευρά έχει πολλές και μεγάλες αμμουδερές παραλίες και η βόρεια κυρίως "συμβατικές" και θα έλεγα αδιάφορες. Επειδή οι φίλοι σου βλέπω θα είναι από διάφορα μέρη, μήπως θα έβρισκαν πιο ενδιαφέρουσες τις παραλίες που έχουν πιο "άγρια" και "ελληνική" ομορφιά, όπως αυτές της λακωνικής Μάνης?
Όπως και να έχει, μην παραλείψετε να περάσετε από το Λιμένι είτε για απλή βόλτα, είτε για μπάνιο, είτε για φαγητό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.808
Likes
18.753
Για να σε μπερδέψω ακόμα περισσότερο Γεώργιε, εγώ σε εκδρομή με ξένους στη Πελοπόννησο, δε θα άφηνα απ'έξω την Μεσσηνιακή Μάνη και τα χωριά της....Καρδαμύλη (ίσως το πιο όμορφο χωριό της Ελλάδας), υπέροχα βουνά να στέκονται εντυπωσιακά πάνω από κρυστάλλινες παραλίες (σε φαράγγια - βλέπε φαράγγι του Φονέα), φύση, κάστρα και πύργοι της Μάνης.....δεν έχεις ιδέα πόσοι ξένοι έχουν κολλήσει με το μέρος και έρχονται ξανά και ξανά....εγώ πάντως οπωσδήποτε θα περνούσα από εκεί...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μάλλον ελικόπτερο πρέπει να νοικιάσουμε κι όχι βανάκι.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Παντως ρε παιδια, όσον αφορά το κάστρο της Μεθώνης, ενώ είναι εκπληκτικό και με ένα πανέμορφο Μπούρτζι, είναι εντελώς κακοδιατηρημένο! Ήμουν εκεί πριν περίπου ένα μήνα, και, αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά από τότε, ήταν γεμάτο χόρτα και σκουπίδια. Δεν ξέρω αν θα εντυπωσιάσεις ξένους με μια τέτοια εικόνα..

Όσο για την Καρδαμύλη, είναι φυσικά κούκλα, πως να το κάνουμε! και η παραλία του φονέα είναι απο τις αγαπημένες μου.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Γιώργο γύρισα από 3ήμερο στη Λακωνία και ήταν καταπληκτικά! Σας το συνιστώ! Εκπληκτική Μονεμβασιά, Μυστράς (στη λίστα της UNESCO) χωρίς λόγια, Ελαφόνησος με νερά Καραϊβικής και πολύ free-styler τυπάκια-τουρίστες.... και οικονομικά (αν εξαιρέσεις την Μονεμβασιά). Αν γίνει ένας συνδυασμός και με άλλα μέρη της Πελοποννήσου (π.χ. Νομό Αργολίδας) νομίζω ότι θα βγεί ένα πολύ καλό οδοιπορικό!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.808
Likes
18.753
Εγώ θα πήγαινα Επίδαυρο, Μυκήνες, Ναύπλιο, μετά Μεσσηνιακή Μάνη (μέσω Καλαμάτας), Λακωνική, Μυστρά, Ελαφόνησο, Μονεμβασιά. Καλή διαδρομή και σχετικά εύκολη. Τη κάνεις και με αμάξι :D

Και περνάς σχεδόν όλη την ελληνική ιστορία....βουνά, παραλίες, χωριά, τα έχεις όλα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ καλό ακούγεται, φίλε GTS...
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εγω παλι υστερα από ολο αυτό το κατεβατο που διαβασα σημερα, με ολες αυτές τις πολυτιμες πληροφοριες για την Πελοποννησο (είναι στα σχεδια μου να την επισκεφτω…καποτε) προτεινω να αλλαχτει οπωσδηποτε αυτος ο ασχετος τιτλος …περι βαν με έναν τιτλο που να παραπεμπει σε …Πελοποννησο. Είναι κριμα τοσες χρησιμες πληροφοριες για την ευρυτερη περιοχη της Πελοποννησου να είναι …κρυμενες πισω από ένα βαν. Το συγκεκριμενο forum πηρε εντελως διαφορετικη τροπη και από αναζητηση βαν μετατραπηκε σε παραδεισο πληροφοριων για την Πελοποννησο. Επισης θεωρω ότι το θεμα πρεπει πλεον να μεταφερθει από τους διαχειριστες επειγοντως στο «αναζητηση πληροφοριων για Πελοποννησο». Είναι κριμα όταν θελησουμε να επισκεφτουμε την Πελοποννησο να μη μπορουμε να βρουμε αυτό το θεμα, με όλα αυτά τα σημαντικα που αναφερθηκαν εδώ. Για να ειμαι και on topic δηλωνω παντελως ασχετη με Πελοποννησο, μονο Ναυπλιο και Επιδαυρο επισκεφτηκα τα οποια μου ειχαν κοψει την ανασα. Ειδικα στον αρχαιο χωρο της Επιδαυρου ομολογω ότι …συγκινηθηκα. Φανταζομαι τι θα αισθανθουν οι ξενοι φιλοι σου Γιωργο. Να περασετε υπεροχα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.808
Likes
18.753
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να το παίξω ειδικός, αλλά έχω γυρίσει σχεδόν όλη τη Πελοπόννησο (εκτός Ν. Ηλείας) και μία άποψη την έχω....επίσης δεν διακατέχομαι από τοπικιστικό σύνδρομο, όπου ο καθένας θα σου πει πόσο φοβερό είναι το χωριό του....ας πω λοιπόν μερικά πράγματα παραπάνω:

Ξεκινώντας από βόρεια, καλή αρχή είναι η Επίδαυρος....δεν έχω δει το θέατρο, αλλά έχω πάει Ναύπλιο από εκείνη τη διαδρομή που είναι καταπληκτική, μέσα στο πράσινο. Συν το ότι θα δείτε το θέατρο (μνημείο της κλασσικής εποχής), συν το ότι πηγαίνοντας παραλιακά, αν θέλετε (που θα θέλετε διότι καλοκαίρι στην Ελλάδα σημαίνει πολλή πολλή ζέστη και ξηρασία) θα ρίξετε τη βουτιά σας.

Για Μυκήνες και Ναύπλιο δε θα σχολιάσω, είναι must. Θα δείτε μοναδικά αρχαία της πρώιμης Ελλάδας (μη χάσετε το μουσείο στις Μυκήνες) και το Ναύπλιο είναι από τα ωραιότερα μέρη φυσικά της χώρας (μεσαιωνικά κάστρα - μπόλικη ιστορία).

Η Αργολίδα μετά είναι αδιάφορη, η Αρκαδία όχι για καλοκαίρι, οπότε κατηφορίζεις Μεσσηνία προς Καλαμάτα (στο δρόμο θα δείτε και τα καμμένα - εξήγησέ τους για το μεγαλείο της χώρας). Η Μεσσηνία καλούτσικη είναι, αλλά μη πας δυτικά: Μεθώνη, Κορώνη, Πύλος κτλ είναι μετριότατα μέρη, με κάτι μέτρια-ασυντήρητα ενετικά κάστρα (στο Ναύπλιο θα έχετε ήδη δει έξοχο τμήμα αυτής της αρχιτεκτονικής). Η Βοϊδοκοιλιά μέτρια παραλία (εμφάνιση καλή, από κολύμπι μάπα), μόνο έξω από τη Φοινικούντα έχει μία πολύ ωραία παραλία, αλλά μόνο για αυτό δεν αξίζει να κάνεις το detour. Με λίγα λόγια μετριότητες.

Αν θέλετε και άλλα αρχαία, μια στάση Μεσσήνη πριν την Καλαμάτα, περνάτε την πόλη και πηγαίνετε προς Μεσσηνιακή Μάνη - Καρδαμύλη. Η διαδρομή είναι φανταστική, περνάτε μέσα από ωραία χωριά, βλέπετε πύργους, μανιάτικες εκκλησίες φοβερές....έχει φίλος μου παραδοσιακό πύργο-σπίτι στα Τσέρια (ένα χωριουδάκι με 20-30 κατοίκους), απίστευτο μέρος, γι'αυτό τα ξέρω εκεί γύρω....μη σταματήσεις όμως εκεί, δεν υπάρχει λόγος, κατηφορίζεις προς το ωραιότερο χωριό της Ελλάδας (που έχω εγώ επισκεφθεί). Η Μεσσηνιακή Μάνη έχει πολύ πράσινο, η Καρδαμύλη έχει τη παλιά πόλη (φοβερή-μικρή τη γυρνάς άνετα με τα πόδια), εκπληκτικές θάλασσες με χοντρό βότσαλο, πολύ όμορφο χωριό με μαγαζάκια για καφέ-μεζέ με κάτι κήπους στο πίσω μέρος - σκέτη μαγεία. Μακάρι να ήμουν εκεί να σας πάω. Όχι, δεν είμαι από κει, έχει φίλος καταλύματα - πρώην κάμπινγκ, με πολύ ωραίο καφέ με θέα (αν θες πληροφορίες στείλε π.μ. να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση) και πάω σχεδόν ανελλειπώς 15 χρόνια. Θάλασσα κρύσταλλο, από πίσω ο Ταϋγετος, σκέτη μαγεία.....μπάνιο λίγο παρακάτω στο φαράγγι του Φονέα, μη κάτσετε Στούπα (πολύς κόσμος Αύγουστο) αν και έχει καλή παραλία με άμμο (έχει ωραία μαγαζάκια όμως on the beach), ίσως όχι τόσο καθαρή θάλασσα λόγω κόσμου.....

Μετά Λακωνική Μάνη, σπήλαιο Διρού must, χωριά άγρια, απομονωμένα, πολύ πέτρα, άλλη ομορφιά (προτιμώ κάργα Μεσσηνιακή Μάνη προσωπικά). Μετά πάτε Σπάρτη και Μυστρά (μικρή παράκαμψη), να τους δείξεις που ανατράφησαν και έζησαν οι Λακεδαιμόνιοι (φοβερός ο Ταϋγετος πάνω από την άχαρη σύγχρονη πόλη), Μυστράς ωραίος και μετά βουρ για Ελαφόνησο....η διαδρομή μέχρι εκεί βαρετή-αδιάφορη, αλλά η Ελαφόνησος έχει τις καλύτερες παραλίες στη χώρα.....έχω κοιμηθεί στρωματσάδα παραλία 2-3 μέρες και είναι μαγεία....κατόπιν έχω φτάσει μέχρι Μονεμβασιά αλλά θα στα πουν καλύτερα οι κυρίες που έχουν περάσει πρόσφατα από εκεί....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετικός!!! Το μόνο που με παραξενεύει είναι που λες όχι Αρκαδία για καλοκαίρι. Έχω περάσει 3-4 φορές (η γιαγιά μου ήταν από ένα χωριό κοντά στη Δημητσάνα) κι έχει πολύ ωραία αρχιτεκτονική, παραδοσιακά γλυκάκια και νομίζω ότι λόγω ζέστης καλό θα ήταν και ολίγον υψόμετρο για φρσκάδα. Όχι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.496
Likes
29.130
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εξαιρετικός!!! Το μόνο που με παραξενεύει είναι που λες όχι Αρκαδία για καλοκαίρι. Έχω περάσει 3-4 φορές (η γιαγιά μου ήταν από ένα χωριό κοντά στη Δημητσάνα) κι έχει πολύ ωραία αρχιτεκτονική, παραδοσιακά γλυκάκια και νομίζω ότι λόγω ζέστης καλό θα ήταν και ολίγον υψόμετρο για φρσκάδα. Όχι;
Και βέβαια ναι. Αν και για χωριουδάκια, θα πρότεινα καλύτερα στον Πάρνωνα (Καστάνιτσα/Σίταινα & Κοσμάς/Μωνή Ελώνης), που και ωραία είναι, και λιγότερο "off" από το δρόμο σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.715
Likes
50.709
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Vario, για λέγε για τη Μονεμβασιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.246
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom