Ισπανία Βαρκελώνη

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα.
Καλό σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου post.

Είπα να χρησιμοποιήσω αυτό το post γιατί είναι σχετικά πρόσφατο για Βαρκελώνη και για να μην ανοίγω καινούριο (ελπίζω να έκανα καλά).
Λοιπόν πάω Βαρκελώνη στις 12/4 για 4 βράδια και αν και διάβασα αρκετά πράγματα είμαι λίγο μπερδεμένος σχετικά με το ποιο ξενοδοχείο να κλείσω και σε ποια περιοχή κυρίως.
Δυστυχώς κανονίστηκε αργά η εκδρομή οπότε τώρα θα πρέπει να ζήσω με τις ψηλές τιμές των ξενοδοχείων.
Λέω να κλείσω στο Barceló Sants το οποίο έχει στάση μετρό από κάτω και νομίζω είναι σε καλή περιοχή. Ή μήπως όχι?
Λέω λίγο έξω από την πόλη για να αποφύγουμε την βαβούρα της LaRambla, αλλά μήπως είναι μακριά να είσαι 6-7 στάσεις μακριά από το κέντρο και αξίζει καλύτερα το κέντρο?

Επίσης εκτός από το Barceló Sants είμαι ανάμεσα στα παρακάτω (γύρω στα 350-450 ευρώ λέω για 4 νύχτες) οπότε αν κάποιος έχει μείνει ή γνωρίζει της περιοχές παρακαλώ ας βοηθήσει.

Catalonia Avinyo
Chic & Basic Ramblas
Medium City
Ayre Hotel Rosellón
Silken Diagonal Barcelona
Gran Ducat

Sorry για τη μεγάλη λίστα ξενοδοχείων αλλά πραγματικά έχω χαθεί λίγο στο ψάξιμο...

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.823
Catalonia Avinyo Η μαμά εταιρία catalonia είναι καλή για το συγκεκριμένο δεν έχω άποψη
Chic & Basic Ramblas Δεν το ξέρω
Medium City Δεν το ξέρω
Ayre Hotel Rosellón Καλό
Silken Diagonal Barcelona Καλό,έχει απέναντι ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο
Gran Ducat Καλό και κεντρικό
Το Barcelo Sants έχει κάνει πριν 1,5 χρόνο ανακαίνιση,είναι καλό ξενοδοχείο.
 

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Σ'ευχαριστώ πολύ panpan για την πολύ γρήγορη απάντηση.

Να σε κουράσω λίγο ακόμα? Από θέμα περιοχής το Barcelo Sants είναι σε καλή περιοχή? Δλδ έχει κόσμο, έχει μαγαζιά ή είναι σκοτεινά το βράδυ? Ποιο είναι το χαρακτηριστικό της περιοχής μήπως γνωρίζεις? Θα είναι οκ να κλείσω εκεί?
Και γενικά εσένα η γνώμη σου είναι κοντά στη Ramblas ή και ποιο έξω με μετρό είσαι εντάξει?

Ευχαριστώ και πάλι!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.823
Να σε κουράσω λίγο ακόμα?
κούρασε με
Από θέμα περιοχής το Barcelo Sants είναι σε καλή περιοχή?
Μέτρια ως αδιάφορη
Δλδ έχει κόσμο, έχει μαγαζιά ή είναι σκοτεινά το βράδυ?
Κόσμος πολύς,ακριβώς από κάτω είναι ο κεντρικός σιδ.σταθμός.Μετά τις 12 νέκρα.
Ποιο είναι το χαρακτηριστικό της περιοχής μήπως γνωρίζεις? Θα είναι οκ να κλείσω εκεί?
Δεν πάς για την περιοχή,πας για την Βαρκελώνη.Έχω μείνει στο sants πολλές φορές.Έχει καλό μάγειρα και φιλικό προσωπικό.
Και γενικά εσένα η γνώμη σου είναι κοντά στη Ramblas ή και ποιο έξω με μετρό είσαι εντάξει?
Θα προτιμούσα πιο κοντά στην πλατεία Καταλανίας,αλλά και το μετρό είναι γρήγορο
και έχει τακτικά δρομολόγια.
 

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Thanks και πάλι panpan

Άρα έτσι όπως μου τα λές (Μετά τις 12 νέκρα) καλύτερα κοντά στη πλατεία Καταλανίας..

Ανάμεσα σε Hotel Lloret Ramblas και Gran Ducat ξέρεις ποιο είναι καλύτερο? (τοποθεσία/εγκαταστάσεις) Από τα σχόλια που διαβάζω μάλλον αδιάφορα είναι, το μόνο που μετράει είναι η τοποθεσία τους.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.823
Ανάμεσα σε Hotel Lloret Ramblas και Gran Ducat ξέρεις ποιο είναι καλύτερο?
Και τα δύο είναι σε παλιά ανακαινισμένα κτήρια.Όντως αδιάφορα ξενοδοχεία.
Το Λιορέτ είναι πάνω στην Ράμπλα ενώ ο δούκας 100 μέτρα από την πλατεία Καταλανίας.
Αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο θα διάλεγα το Λιορέτ

Παρακαλώ,δεν κάνει τίποτα.
 

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
ok panpan θα κλείσω στο Λιορετ για να είναι πιο κοντά στη πόλη. ελπίζω να κάνω καλή επιλογή

ευχαριστώ και πάλι.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.884
Likes
26.823
Να ξέρεις ότι τα δωμάτια του είναι σχετικά μικρά,αλλά είναι καθαρό.
Πλεονέκτημα του ότι είναι στο κέντρο,στα μείον του ο θόρυβος.
Ζήτα δωμάτιο ψηλά.
 

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Να σου πω την αλήθεια μόλις έκλεισα (με free cancellation ) και ζήτησα αυτό ακριβώς στα preferences λόγο θορύβου και λογικά θέας. Τώρα αν θα έχουν να μου δώσουν χλωμό το κόβω. Μάλλον θα τους στείλω και κάποιο email μπας και το σιγουρέψω έτσι.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
effeto καλησπερα και απο εμενα και καλο σου ταξιδακι, αν μπορω και εγω να σε βοηθησω μιας και ημουν Βαρκελωνη πριν λιγες μερες, το ξενοδοχειακι ωραιο μου φαινετε, και καλυτερα που επελεξες κεντρο οπως ειπε και ο φιλος μου panpan για ναχεις περισσοτερες επιλογες και ειναι ποιο ωραια, η πλατεια ειναι πολυ ομορφη που θα μενεις.
Να κανετε πολλες βολτες, ειναι ολα ευθεια εκει και εμεις συνεχεια περπατουσαμε και ενω καθησαμε 3 μερες τα ειδαμε ολα και περασαμε τελειαααα!!!!
Οτι χρειαστεις και μπορω να βοηθησω πολυ ευχαριστως!!!
Να περασετε τελειαααα!!!
 

effetto

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Καλησπέρα dorita, Σ'ευχαριστώ για τη διάθεση σου για βοήθεια.
Κοίτα οι επιλογές για ξενοδοχείο όπως διάβασες είναι ή το Lioret ή το Barceló Sants. Εσύ μιας και μόλις γύρισες πιστεύεις καλύτερα κέντρο σε μέτριο ξενοδοχείο δλδ παρά σε καλύτερο ξενοδοχείο μακριά από κέντρο ε?
Η πλατεία εκεί έχει πολύ θόρυβο το βράδυ? Το Lioret είναι τόσο κοντά στη πλατεία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.441
Μέλη
38.921
Νεότερο μέλος
ArisSophie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom