Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Γνώμη μου, πως αν είναι να πάει κάποιος Βενετία, είναι κάτι περισσότερο από κρίμα κι άδικο να μείνει στο Μέστρε.
Με το τρένο δεν είναι τίποτα, ένα 15 λεπτο αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν συγκρίνεται παιδιά. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε εντελώς διαφορετικό κόσμο. Θα μου πεις έναν ύπνο θα κάνεις, ε ακόμα κι αυτός ο ύπνος ας είναι Βενετσιάνικος :xmas_mrgreen:
Tax78 και στο κέντρο υπάρχουν φυσικά οικονομικά ξενοδοχεία, απλά η συμβουλή μου είχε να κάνει περισσότερο πως θα το ευχαριστηθείς καλύτερα αν μείνεις λίγο εκτός(μη φανταστείς πως μιλάμε για καμιά μεγαλούπολη...σε 10 λεπτά περπάτημα είσαι από το ένα sestiere στο άλλο σχεδόν).
Έτσι κι αλλιώς θα φας όπως κι αν έχει 1 ή 2 μέρες στην πλατεία για Βασιλική Σαν Μάρκο, Παλάτι κλπ..
Συμφωνω κι γω μαζι σου μακρια απο το μεστρε.....μιλαω απο πειρα εκανα το μοιραιο λαθος και εμεινα δυο βραδια εκει αλλα η περιοχη ειναι σκετη παρακμη ασε που το σκεφτεσαι να βγεις εξω βραδυ....
Καλλιτερα στη Βενετια και ας κοστισει λιγο παραπανω , θα το κερδισεις απο μεταφορες, χασιμο χρονου, κ.λ.π
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δεν ξερω αλλα εχω αγχωθει λιγο με τη διαμονη.στο booking.com που ψαχνω στισ κριτικες πολλοι αναφερουν οτι δυσκολευτηκαν αρκετα να βρουν τα ξενοδοχεια.και με τις βαλιτσες στο βαπορετο ανεβα κατεβα τι γινεται?αυτος ο συνδιασμος με καναλια γεφυρες θαλασσα και πιθανον πλημμυρες με προβληματιζει.μηπως ειμαι λιγο υπερβολικος?το βαπορετο για τις εξορμησεις το χρησιμοποιεις η ολα γινονται με τα ποδια?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για τις βαλίτσες μην αγχώνεσαι...Δυο φορές θα το κάνεις το ανέβα κατέβα και μιλάμε για βαπορέτο...μαούνα, χωράς εσύ, οι βαλίτσες σου και άλλοι 20 μέσα.
Σε ότι αφορά τις υπόλοιπες μετακινήσεις, αν έχεις όρεξη για περπάτημα, βγαίνει με τα πόδια.
Περνάς τα κανάλια από τις γέφυρες και είναι χάρμα. Αυτό σε ό,τι αφορά την "κεντρική" Βενετία. Αν θες για παράδειγμα να πας στο Lido(να πας) θα πάρεις αναγκαστικά βαπορέτο.
Σχετικά με την εύρεση ξενοδοχείου, ξεκοκκάλισε το booking και ψάξου και γι' άλλα site, σε ότι αφορά την τοποθεσία, κοίτα τι ώρα θα φτάσεις Βενετία- piazzale Roma συγκεκριμένα που ξεκινούν τα δρομολόγια από την ηπειρωτική πόλη προς τα κανάλια, ώστε όπως ανέφερες να μην πηγαινοέρχεσαι σαν την άδικη κατάρα στη Βενετία με τις βαλίτσες χωρίς να ξέρεις αν είναι μακριά ή κοντά το ξενοδοχείου.
Για πότε λες; Μάρτη; Ποιες ημερομηνίες;
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γνώμη μου, πως αν είναι να πάει κάποιος Βενετία, είναι κάτι περισσότερο από κρίμα κι άδικο να μείνει στο Μέστρε.
Με το τρένο δεν είναι τίποτα, ένα 15 λεπτο αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν συγκρίνεται παιδιά. Είναι σαν να βρίσκεσαι σε εντελώς διαφορετικό κόσμο. Θα μου πεις έναν ύπνο θα κάνεις, ε ακόμα κι αυτός ο ύπνος ας είναι Βενετσιάνικος :xmas_mrgreen:
Tax78 και στο κέντρο υπάρχουν φυσικά οικονομικά ξενοδοχεία, απλά η συμβουλή μου είχε να κάνει περισσότερο πως θα το ευχαριστηθείς καλύτερα αν μείνεις λίγο εκτός(μη φανταστείς πως μιλάμε για καμιά μεγαλούπολη...σε 10 λεπτά περπάτημα είσαι από το ένα sestiere στο άλλο σχεδόν).
Έτσι κι αλλιώς θα φας όπως κι αν έχει 1 ή 2 μέρες στην πλατεία για Βασιλική Σαν Μάρκο, Παλάτι κλπ..

Κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου! Έτσι το αισθάνθηκα κι εγώ! Ένας εντελώς διαφορετικός κόσμος!

δεν ξερω αλλα εχω αγχωθει λιγο με τη διαμονη.στο booking.com που ψαχνω στισ κριτικες πολλοι αναφερουν οτι δυσκολευτηκαν αρκετα να βρουν τα ξενοδοχεια.και με τις βαλιτσες στο βαπορετο ανεβα κατεβα τι γινεται?αυτος ο συνδιασμος με καναλια γεφυρες θαλασσα και πιθανον πλημμυρες με προβληματιζει.μηπως ειμαι λιγο υπερβολικος?το βαπορετο για τις εξορμησεις το χρησιμοποιεις η ολα γινονται με τα ποδια?

Μην αγχώνεσαι! τα βαπορέτα θα σε βολέψουν! Αλλά την Βενετία την περπατάς! Τώρα με τις βαλίτσες ένα κουράγιο θα κάνεις στο πήγαινε και ένα στο γυρισμό!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σας ευχαριστω πολυ ολους!τωρα ηρεμησα λιγο.λεω να παω 16-20/2.περιμενω να παρει το τελικο οκ η κοπελα μου για την αδεια και να της κανω εκπληξη αυτο το ταξιδακι.ισως ενοχλησω ξανα οταν θα τα κλεισω ολα.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Κανε μια βολτουλα μεχρι το νησακι Μπουρανο, αρκετα συμπαθητικο να το περπατησεις, και βεβαια αρκετα πιο οικονομικο απο τη Βενετια
Πριν ξεκινησω πηρα ενα μπουκαλι νερο απο τη Βενετια 3 ευρω και το ιδιο μπουκαλι απο μαγαζακι στο Μπουρανο 70 λεπτα
 

gianni1966

Member
Μηνύματα
211
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λατρεμενη Αβανα...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερικη(Περου,Βολιβια)
Κανε μια βολτουλα μεχρι το νησακι Μπουρανο, αρκετα συμπαθητικο να το περπατησεις, και βεβαια αρκετα πιο οικονομικο απο τη Βενετια
Πριν ξεκινησω πηρα ενα μπουκαλι νερο απο τη Βενετια 3 ευρω και το ιδιο μπουκαλι απο μαγαζακι στο Μπουρανο 70 λεπτα
Τι μου θυμισες τωρα...Ημουνα τον περασμενο Μαιο στην Βενετια και επισκεφτηκαμε και το Μπουρανο. Ακομα θυμαμαι την ευγενεια, την απλοτητα και την διαθεση των κατοικων του να σε εξυπηρετησουν. Σιγουρα επαιξε ρολο το γεγονος οτι γνωριζω Ιταλικα (καθοτι κατοχος CELI 2), πιστευω ομως οτι οι ανθρωποι εκει, ειναι πραγματικα, εξω καρδια!
Ειχαμε και την τυχη να πεσουμε πανω και σε μια βεγγερα που στηθηκε σε χρονο μηδεν, με τραγουδια και κρασια και αντιλαμβανεστε το τι εγινε...Φυγαμε ψιλοκουδουνια...
Οσο για την χρωματικη πανδαισια των σπιτιων, τι να πω...Ειναι ενα θεαμα που πρεπει καποιος να το δει οπωσδηποτε!
 

pkasta

Member
Μηνύματα
34
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ioanna κι εγω τις κριτικες ειδα και το εκλεισα με του hrs, μια διανυκτερευση στις 17/03. Οταν ειχαμε παει τον περασμενο ιουνιο μειναμε στο best western hotel bologna με 90 ευρω αλλα too much for nothing....
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Ζητώ συγνώμη καταρχάς αν κάποια πράγματα που θα ρωτήσω έχουν απαντηθεί ήδη στο forum.Πάντως έκανα αναζήτηση και διάβασα κάποια πράγματα πριν ανοίξω θέμα.

Από το malpensa από ότι έχω διαβάσει υπάρχει το λεωφορείο malpensashuttle
που σε πάει στο Μιλάνο με 7.5 ευρώ (και έχει αρκετά συχνά δρομολόγια από ότι είδα εδώMalpensa Shuttle - Benvenuti)
η μπορείς να βγάλεις εισιτήριο με επιστροφή με 12 ευρώ.Αν κατάλαβα καλά από αυτά που γράφει και εδώ
Malpensa Shuttle - Benvenuti

Το λεωφορείο αυτό σε αφήνει στον σταθμό του Μιλάνου και από εκεί παίρνεις το τραίνο για Βενετία το οποίο ανάλογα με την θέση που θα κλήσεις διαφέρει και η τιμή.
Μπορείς να ταξιδέψεις με 15 ευρώ το πήγαινε και άλλα τόσα το έλα όπως γράφει εδώ;
Orari e acquisto - Trenitalia

Αν δεν τα κλείσω τα εισιτήρια από το internet και τα βγάλω την ώρα που είναι να ταξιδέψω,θα είναι διαφορετική η τιμή;

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό;Πάντως με ενδιαφέρει ο οικονομικότερος τρόπος:D
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Μπορεί κανεις να μου πει αν μπορώ να βρω φτηνή διαμονή στη Βενετία? Μιλάμε για 25-30 ευρώ το άτομο την βραδια. Γιατί από ότι έχω δει μέχρι τώρα όλα τσιμπημένα είναι.
Thanks in advance!
 

Dust

Member
Μηνύματα
101
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Nέα Ζηλανδία
Με ενδιαφερουν και μενα τα παραπανω ερωτηματα οποτε αν καποιος γνωριζει κατι ευπροσδεκτη η απαντηση του.(δε μπορει, κατι θα ξερει ο Samion!):)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Βασικά από το πρόγραμμα των τραίνων που έχει εδώ EC είναι το απλό τραίνο και EScity το γρήγορο; και επίσης δεν μπορώ να καταλάβω όταν πάω να κλείσω θέση τι σημαίνει το mini.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.467
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom