Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ωσπου να σε ενημερωσουν οι σχετικοι

"Climate
The summer may be the worst time to visit: it's sometimes very hot and often humid, the canals usually smell, there are mosquitoes and occasional infestations of flies, and there are more tourists than usual. Spring and fall are probably best, a compromise between temperature (expect 5-15°C in March) and the tourist load. Between November and January, you may manage to feel you have Venice all to yourself, an interesting and quiet experience. Beware of the weather during the winter months: it can be quite cold, windy, and damp. That said, if you've never been to Venice, it's better to go in summer than not to go. You won't regret it. Many cities are far worse in summer, and Venice has no cars, hence no smog."


Venice travel guide - Wikitravel

;)
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.723
Likes
11.546
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κι εγώ όσες φορές έχω πάει ήταν Αύγουστος. Είχε ζέστη μεν, αλλά όχι κάτι το τραγικό. Όσο να 'ναι οι παραθαλάσσιες πόλεις είναι υποφερτές συνήθως το καλοκαίρι, σε αντίθεση με Αθήνες, Μαδρίτες, Ρώμες και λοιπά.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μια χαρα ειναι τον Αυγουστο στη Βενετια, απο τις καλυτερες κατα τη γνωμη μου εποχες για να την επισκεφτεις.. εχω παει 2 φορες Αυγουστο και καμια δεν μου μυρισαν τα νερα.. ειναι και low season, θα βρεις και φτηνοτερα καταλυματα..προγραμματισε το
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Η Βενετία είναι κούκλα όποια εποχή κι αν την επισκεφθείς. Και λίγο να σου μυρίσει δε σε νοιάζει. Μαγεύεσαι από τα υπόλοιπα. Κλείστα και πήγαινε!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
κι εγώ καλοκαίρι πήγα και τα νερά δεν μύριζαν καθόλου! αλλά όπως είπε και η twinkie η Βενετία είναι μαγευτική οπότε τα λόγια περιττά!
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
κι εμεις αυγ πηγαμε περσι. δεν ειχε τραγικη ζεστη, μαλιστα εβρεξε την τελευταια μερα και εκανε και λιγο ψυχρουλα.
τα νερα δεν μας μυρισαν καθολου.
κοσμο ειχε πολυ, αλλά οχι τραγικα χαλια. ενταξει για να μπεις στα διαφορα (αγια μαρκο, καμπαναριο, παλατι δογηδων κτλ ) ειχε τεραστιες ουρες, αλλά προχωρουσαν γρηγορα. δεν ειναι αναγκη να μπεις σε ολα.
εγω να πας!
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Παιδιά μια μικρή βοήθεια!
Κλείσαμε με το σύντροφό μου στα ξαφνικά να πάμε 3 μερούλες Βενετία αυτό το Σαββατοκύριακο και χτες μόλις είδα ότι και τις 3 μέρες θα βρέχει. και μάλιστα το Σάββατο όλη μέρα καταιγίδα. Πόση γκαντεμιά!
Είναι απαγορευτικό να κινηθείς Βενετία Αύγουστο με βροχή;

Και κάτι άλλο. Το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στη στάση Arsenale. Ο πιο λογικός τρόπος από το αεροδρόμιο στο ξενοδοχείο μας είναι το καραβάκι Alilaguna ή έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο τρόπο;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.801
Likes
18.737
Δεν έχω πάει Βενετία με βροχή, αλλά θεωρώ ότι θα είναι εξόχως ρομαντικό (αφού πας και με το έτερο ήμισυ). Καλό ξενοδοχείο να έχετε και μια χαρά...
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Και εμείς τέλος Μαϊου που πήγαμε βλέπαμε τρεις μέρες βροχές,αλλα τελικά ο καιρός ήταν σούπερ!!!Έτσι κι αλλιώς δεν είναι λίγο νωρίς για τα προγνωστικά μετά απο πέντε μέρες?Έχε λίγη αισιοδοξία και να περάσεις καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.239
Μηνύματα
884.574
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom