Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Βενετία-ενδείκνυται για 15αυγουστο;

Σκεφτόμαστε Βενετία για 15αυγουστο,αλλά ακούσαμε ότι δεν είναι κατάλληλη περίοδος για εκεί επειδή,λόγω ζέστης μυρίζουν άσχημα τα νερά και θαχουμε και μικρά παιδιά μαζί μας.έχει κάποιος προσωπική εμπειρία ;
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Ξέχασα και κάτι ακόμη.4 βραδυα είναι πολλά;θα βαρεθουμε εκεί;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Έτυχε να βρίσκομαι πριν 2 χρόνια στη Βενετία τον δεκαπενταύγουστο, και αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν η μυρωδιά των καναλιών αλλά ο υπερβολικός αριθμός τουριστών. Το δωμάτιο μου ήταν πάνω στο Μεγάλο Κανάλι, και δεν υπήρχαν οι ενοχλητικές οσμές τουλάχιστον εκείνο τον δεκαπενταύγουστο. Οι τουρίστες θα είναι παντού γύρω από τον Άγιο Μάρκο, τη γέφυρα του Ριάλτο και τον σιδηροδρομικό σταθμό, αλλά ευτυχώς αν περιηγηθείτε και στις άλλες, εξίσου γραφικές, περιοχές της πόλης η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά. Προσωπικά, η Βενετία είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις, οπότε θεωρώ πως δε θα βαρεθείτε με 4 ημέρες εκεί, ωστόσο αν δείτε ότι βαριέστε πάντοτε μπορείτε να πάρετε το τρένο και να κάνετε μία ημερήσια εκεί κοντά. Υπόψη πως από τη Βενετία μπορείτε να πεταχτείτε στα νησάκια που τη περιτρiγyρίζουν (Murano, Burano, Torcello), αλλά και στο Lido.
 

vastsak

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Έτυχε να βρίσκομαι πριν 2 χρόνια στη Βενετία τον δεκαπενταύγουστο, και αυτό που με ενόχλησε δεν ήταν η μυρωδιά των καναλιών αλλά ο υπερβολικός αριθμός τουριστών. Το δωμάτιο μου ήταν πάνω στο Μεγάλο Κανάλι, και δεν υπήρχαν οι ενοχλητικές οσμές τουλάχιστον εκείνο τον δεκαπενταύγουστο. Οι τουρίστες θα είναι παντού γύρω από τον Άγιο Μάρκο, τη γέφυρα του Ριάλτο και τον σιδηροδρομικό σταθμό, αλλά ευτυχώς αν περιηγηθείτε και στις άλλες, εξίσου γραφικές, περιοχές της πόλης η κατάσταση βελτιώνεται αισθητά. Προσωπικά, η Βενετία είναι από τις αγαπημένες μου πόλεις, οπότε θεωρώ πως δε θα βαρεθείτε με 4 ημέρες εκεί, ωστόσο αν δείτε ότι βαριέστε πάντοτε μπορείτε να πάρετε το τρένο και να κάνετε μία ημερήσια εκεί κοντά. Υπόψη πως από τη Βενετία μπορείτε να πεταχτείτε στα νησάκια που τη περιτρiγyρίζουν (Murano, Burano, Torcello), αλλά και στο Lido.
σε ποια περιοχη προτεινεις να μεινουμε,επειδη θαχουμε και παιδια ?
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
σε ποια περιοχη προτεινεις να μεινουμε,επειδη θαχουμε και παιδια ?
Η Βενετία είναι πολύ μικρή, με μικρές αποστάσεις, οπότε δεν υπάρχει καλή ή κακή περιοχή. Εάν βρείτε δωμάτιο με θέα στο κανάλι σε λογική τιμή, φυσικά και είναι προτιμητέο.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Σήμερα επέστρεψα από ένα υπέροχο 3ήμερο στη Βενετία

Θα σου πω ότι ο κόσμος είναι πάαααρα πολύς! Δεν έχω ξαναδει να συνωστίζεται τόσος κόσμος σε ένα μέρος! Θύμιζε Αθήνα το 2004 με την Ολυμπιάδα. Αλλά όπως σου είπαν και σε προηγούμενο ποστ, μπορείς να βολτάρεις στις υπέροχες γειτονιές που είναι ένα βήμα από την κοσμοσυρροή και όμως τόσο γαλήνιες και ατμοσφαιρικές.
Τα νερά δε μυρίζουν. Ο καιρός μας ήταν αρκετά ευμετάβλητος. Την πρώτη μέρα που είμασταν εκεί η υγρασία χτύπησε κόκκινο. Στάζαμε κυριολεκτικά.
Την επόμενη μέρα είχε πολυ καλό καιρό, ήλιο κι ένα ελαφρό αεράκι. Την τρίτη μέρα είχε τρομερή μαυρίλα και συννεφιά και λέγαμε θα ξεσπάσει βροχή αλλά μετά το μεσημέρι βγήκε ήλιος και ήταν πολύ όμορφα.

Τώρα για την περιοχή, να προτιμήσεις ξενοδοχεία στο Σαν Μάρκο για να είσαι μέσα στα πράγματα, αλλά και να ξεφεύγεις όποτε θέλεις εσύ.
Το Ντορσοντούρο ήταν μαγική γειτονιά και ήσυχη. Εμείς μέναμε Καστέλο, στη στάση Αρσενάλε. Βολικό για τις μετακινήσεις μας και με τα πόδια αλλά και με βαπορέτο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ειδικός φόρος διαμονής για τους τουρίστες στη Βενετία
awww.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Πρόκειται για μια υποχρεωτική συμβολή από ένα μέχρι πέντε ευρώ ανά διανυκτέρευση, ανάλογα με το πόσο πολυτελές είναι το ξενοδοχείο που επιλέγεται. Μετά την ιταλική πρωτεύουσα, ισχύει και στην Βενετία από χθες, Πέμπτη, ο «ειδικός φόρος διαμονής για τους τουρίστες». Πρόκειται για μια υποχρεωτική συμβολή όσων επισκέπτονται την Γαληνότατη, στα ταμεία του δήμου τους, που κυμαίνεται από ένα μέχρι πέντε ευρώ ανά διανυκτέρευση, ανάλογα με το πόσο πολυτελές είναι το ξενοδοχείο που επιλέγεται.
Σε περίπτωση διαμονής σε κάμπινγκ το ποσό είναι πολύ χαμηλότερο και δεν ξεπερνά τα δεκαοκτώ εκατοστά την ημέρα.
Σύμφωνα με προβλέψεις, ο «φόρος διαμονής» θα αποφέρει, συνολικά, οκτώ εκατομμύρια ευρώ ως το τέλος του 2011 και είκοσι τρία εκατομμύρια ευρώ το χρόνο, από το 2012 και μετά.
Μια σταθερή πηγή εσόδων για την τοπική αυτοδιοίκηση της Βενετίας, η οποία θα πρέπει σύντομα να αντιμετωπίσει --όπως όλες οι υπόλοιπες ιταλικές πόλεις-- τις περικοπές που προβλέπονται από τα μέτρα λιτότητας της κυβέρνησης του Σίλβιο Μπερλουσκόνι.
Πολλά γνωστά ξενοδοχεία, ετοίμασαν ειδικά φέιγ βολάν, σε εννέα γλώσσες, με τα οποία πληροφορούν τους επισκέπτες τους για την νέα αυτή, συμβολή, χάρη στην οποία θα μπορέσουν να συντηρηθούν και τόσα, μοναδικά, αρχιτεκτονικά αριστουργήματα.
Ο αντιδήμαρχος της πόλης, Σάντρο Σιμιονάτο, δήλωσε σχετικά ότι « όλοι ξέρουν ότι η Βενετία αποτελεί ένα μοναδικό αγαθό της ανθρωπότητας. Πρέπει, κατά συνέπεια, να εγγυηθούμε υψηλά επίπεδα υπηρεσιών τόσο στους τουρίστες όσο και στους μονίμους κατοίκους. Και ο φόρος διαμονής, ακολουθεί, ακριβώς, την λογική αυτή».
Όπως αναφέρει ο ιταλικός τύπος, μέχρι αυτή την στιγμή, δεν υπήρξαν αρνητικές αντιδράσεις από μέρους των τουριστών, αν και ένας πρώτος, συνολικός απολογισμός, θα μπορέσει να γίνει μόνον σε περίπου ένα μήνα.
Η Ένωση Ξενοδόχων της Βενετίας, πάντως, αποφάσισε να προσφύγει στο τοπικό δικαστήριο κατά του φόρου διαμονής σε ένδειξη διαμαρτυρίας, καθώς τα ξενοδοχεία, βάσει όσων προβλέπει το συγκεκριμένο μέτρο, υποχρεούνται να καταβάλλουν «από την τσέπη τους» τον τουριστικό φόρο, σε περίπτωση που δεν εισπραχθεί από τον πελάτη.
kathimerini.gr με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Αραγε θα πληρωσουν φορο και τα ποντικια της Γαληνοτατης ή υπολογιζονται στους μονιμους κατοικους.....
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Εγω ειχα παει Βενετια Τελη Ιουνιου-Αρχες Αυγουστου.Το κλιμα ηταν μια χαρα(και μεταφορικα και κυριολεκτικα).Καποιες μερες εκανα λιγη ψυχρα,καποιες αλλες η θερμοκρασια ηταν σε φυσιολογικα ορια.Τα καναλια δεν μου μυρισαν καθολου(εκτος της βολτας με την Γονδολα στην οποια ομως ειμασταν στα κατι εκατοστα απο τα νερα) και γενικως ηταν ωραια.Τωρα για Αυγουστο δεν ξερω,αλλα επειδη και γω πηγα καλοκαιρι ειπα να διαψευσω τα περι καναλιων και πολλης ζεστης!Καλο ταξιδι!

Οσο για τις προγνωσεις.Εμας μας ελεγε οτι την πρωτη μερα θε εχει πολυ καλο καιρο και απο την επομενη μεχρι και την ημερα ππου θα φευγαμε θα ειχε καταιγιδες και βροχες.ΕΓΙΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ αχαχαχαχαχχαχχα.Τελος παντων,ελπιζω να σας κανει καλο καιρο!
 

bebastalitsa

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Βενετία
Γεια σας,

είμαι νέο μέλος στο foroum και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω όταν με το καλό βγω επιτέλους για πρώτη φορά από τη χώρα.
Λέω να πάω Βενετία λίγες μέρες το χειμώνα αλλά το ψάχνω από τώρα γιατί θέλω να είμαι προετοιμασμένη για όλα.
Καταρχήν ο Μάρτιος λέτε είναι καλή εποχή για ένα τέτοιο ταξίδι?
Λέω να πάω με καράβι, τι πρέπει να προσέξω?
Από ξενοδοχεία τι έχετε να μου προτείνετε? Θέλω κάποιο όμορφο για ρομαντικό ταξίδι με το φίλο μου και θέλω να μας μείνει αξέχαστο το 1ο μας ταξίδι στο εξωτερικό.
Ότι άλλο ξέρετε και μπορείτε να με βοηθήσετε πείτε μου..

Σας ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.240
Μηνύματα
884.594
Μέλη
38.927
Νεότερο μέλος
Vagkouk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom