Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Πολύ κατατοπιστικό το site με τα parking.Σ'ευχαριστώ πολύ!Είχα ακούσει ότι είναι τραγικό το parking στη Βενετία, αλλά εδώ βλέπω και κάποια πολύ φθηνά.Αν πάλι πάω στη λύση του τραίνου,είναι εφικτό να πάω Κόμο και Βερόνα πριν καταλήξω Βενετία;Ψάχνω στο trainitalia και σ'ένα άλλο που είδα εδώ αλλά στο πρώτο δεν μου βγάζει καθόλου αποτελέσματα και στο δεύτερο μου βγάζει δρομολόγια αλλά όχι τιμές. Αν ξέρει κάποιος περίπου ωράρια (για να δω αν μπορώ σε μια μέρα να πάω Μιλάνο-Κόμο-Βερόνα-Βενετία) και πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια, αν πρέπει να τα βγάλω από πριν κλπ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.643
Likes
12.476
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν τελικά επιλέξεις να πας με τρένο στη Βενετία, θα πρέπει να αφήσεις το Κόμο απ' έξω. Με αυτοκίνητο δεν ξέρω. Πιστεύω ότι το Μιλάνο - Βερόνα, Βερόνα - Βενετία γίνεται σε μια μέρα (για μια πολύ γρήγορη βόλτα στη Βερόνα).
Όσον αφορά στο site της trenitalia: για να δεις τα δρομολόγια και τις ώρες βάλε ημερομηνίες πιο πριν (πριν τις 10/12). Φαίνεται ότι δεν σου βγάζει αποτελέσματα γιατί είναι πολύ μακριά οι ημερομηνίες που ψάχνεις. Αλλά καλύτερα να μας διαφωτίσει και κάποιος από τους ειδικούς στην Ιταλία για το θέμα αυτό.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Σε μια μέρα πως θα προλάβεις βρε να δεις τέσσερις πόλεις; Το μόνο που κουτσοβγαίνει σε μια μέρα με τρένο γιατί είναι κοντά στην 1 ώρα απόσταση και ούτε, είναι το Μιλάνο-Κόμο. Αυτό ναι, πας, το βλέπεις, το περπατάς κι αν δεν αποφασίσεις να μείνεις, παίρνεις το τρενάκι και γυρνάς.
Το υπόλοιπο δεν νομίζω πως θα σου βγει. Με αυτοκίνητο (επειδή το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο το κάναμε κι εμείς, μας βγήκε μια χαρά).
Μιλάνο- Βενετία-διαμονή 3 ημέρες και στην επιστροφή Βερόνα και Κόμο διαμονή άλλες 2 μέρες...
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Δεν θέλω να δω 4 πόλεις σε μια μέρα εννοείται πως δεν βγαίνει. Θέλω να φύγω το πρωί από Μιλάνο να πάω να δω Κόμο και Βερόνα και το βράδυ να πάω Βενετία για ύπνο.Σίγουρα με αυτοκίνητο είναι καλύτερα αλλά είναι το πρόβλημα του parking στη Βενετία, γιατί ουσιαστικά το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσω μόνο για την ημέρα αυτή και ύστερα από 3 μέρες για να γυρίσω στο Μιλάνο να το αφήσω και να φύγω.Εσύ είχες πάει Βενετία με αυτοκίνητο;Πώς το αντιμετώπισες;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το αυτοκίνητο αν το αφήσεις σε parking στη Βενετία- προτού μπεις στην ενδοχώρα ωστόσο. Θα περάσεις το Mestre και θα φτάσεις Piazzale Roma, όπου είναι ο τελευταίος σταθμός για να αφήσεις το αυτοκίνητο. Είτε κλείνεις μέσω internet τη θέση σου και τις ημέρες που θα το αφήσεις, είτε επιτόπου. Είναι τεράστιο το parking εκεί δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.
Στη συνέχεια, παίρνεις τις βαλιτσούλες σου, μπαίνεις στα vaporetti και κατεβαίνεις στον προορισμό σου. Όλοι έτσι κινούνται.
Άλλη εναλλακτική, είναι να αφήσεις σε parking στο Mestre το αμάξι και να πάρεις λεωφορείο ως την Piazzale Roma ή τρένο και μετά τα vaporetti.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν θέλω να δω 4 πόλεις σε μια μέρα εννοείται πως δεν βγαίνει. Θέλω να φύγω το πρωί από Μιλάνο να πάω να δω Κόμο και Βερόνα και το βράδυ να πάω Βενετία για ύπνο.Σίγουρα με αυτοκίνητο είναι καλύτερα αλλά είναι το πρόβλημα του parking στη Βενετία, γιατί ουσιαστικά το αυτοκίνητο θα το χρησιμοποιήσω μόνο για την ημέρα αυτή και ύστερα από 3 μέρες για να γυρίσω στο Μιλάνο να το αφήσω και να φύγω.Εσύ είχες πάει Βενετία με αυτοκίνητο;Πώς το αντιμετώπισες;
δηλαδη θα νοικιασεις αυτοκινητο για να κανεις ουσιαστικα τη διαδρομη μεχρι τη βενετια,θα το εχεις 3 μερες στη βενετια σε παρκινγκ και θα επιστρεψεις μαυτο παλι στο μιλανο?
φυσικα και δεν αξιζει θα πληρωσεις ενοικιο αυτοκινητου για 3 μερες ενω θα το χρησιμοποιησεις μια και βαλε και το ενοικιο στο παρκινγκ..μη το σκεφτεσαι καν..
ξεχνα το como,παρε το τρενο απο μιλανο και πανε bergamo αν θες η βερονα και μετα βενετια.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
δηλαδη θα νοικιασεις αυτοκινητο για να κανεις ουσιαστικα τη διαδρομη μεχρι τη βενετια,θα το εχεις 3 μερες στη βενετια σε παρκινγκ και θα επιστρεψεις μαυτο παλι στο μιλανο?
φυσικα και δεν αξιζει θα πληρωσεις ενοικιο αυτοκινητου για 3 μερες ενω θα το χρησιμοποιησεις μια και βαλε και το ενοικιο στο παρκινγκ..μη το σκεφτεσαι καν..
ξεχνα το como,παρε το τρενο απο μιλανο και πανε bergamo αν θες η βερονα και μετα βενετια.
Eπιτέλους διάβασα και κάτι λογικό... λίγο ακόμα και θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε με όσα κουλά διαβάζουμε...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Έτσι όπως το θέτει ο φίλος, θα συμφωνήσω, αλλά αν κατάλαβα καλά η φίλη θέλει να δει και Κόμο και Βερόνα. Αν υπάρχει διανυκτέρευση σε ένα από τα δυο, το αυτοκίνητο μπορεί να τη βολέψει. Αλλιώς θα κινηθεί με τρένο.
 

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Εκτός αν κλείσεις ξενοδοχείο στο Μestre και παρκάρεις το αυτοκίνητο στο parking του ξενοδοχείου και μεταφέρεσαι στην Βενετία με τα μέσα μαζικής μεταφοράς.
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Ίσως τελικά να συνδυάσω αυτοκίνητο και τραίνο. Να νοικιάσω δηλαδή αυτοκίνητο για τη μέρα που θα το χρειαστώ με παράδοση σε άλλη πόλη (Βενετία) και μετά να γυρίσω με το τραίνο από Βενετία. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν μπορώ να βρω τα δρομολόγια των τραίνων από Βενετία για Μιλάνο. Κάποια λαλακία κάνω σίγουρα αλλά και στο trainitalia και στο Ferrovie dello Stato Italiane - HomePage βάζω από Βενετία για Μιλάνο 30/12 και μου λέει ότι δεν βράθηκαν αποτελέσματα. Εν τω μεταξύ πρέπει να βάλεις και συγκεκριμένη ώρα. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.:roll: Μήπως θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος περισσότερο γνώστης;
Θέλω να φύγω από Βενετία 30/12 ξημερώματα γιατί η πτήση μου είναι 10.40 το πρωί οπότε να είμαι 9 το αργότερο στο αεροδρόμιο. Ξέρετε αν υπάρχει τραίνο τόσο πρωί και μετά ανταπόκριση από τον κεντρικό του Μιλάνου για το Malpensa;
Συγγνώμη,σας έχω πρήξει αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.:(
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Θέλω να φύγω από Βενετία 30/12 ξημερώματα γιατί η πτήση μου είναι 10.40 το πρωί οπότε να είμαι 9 το αργότερο στο αεροδρόμιο. Ξέρετε αν υπάρχει τραίνο τόσο πρωί και μετά ανταπόκριση από τον κεντρικό του Μιλάνου για το Malpensa;
Συγγνώμη,σας έχω πρήξει αλλά δεν καταλαβαίνω τι κάνω λάθος.:(
To πρώτο τραίνο φεύγει από Βενετία 05.32 και φτάνει στο Μιλάνο περίπου στις 8.25... άρα ξέχνα το να φύγεις ξημερώματα από Βενετία για να είσαι νωρίς στο αεροδρόμιο... τεράστια ταλαιπορία και μεγάλο άγχος... το τελευταίο σου βράδυ πρέπει να το περάσεις στο Μιλάνο...
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
To πρώτο τραίνο φεύγει από Βενετία 05.32 και φτάνει στο Μιλάνο περίπου στις 8.25... άρα ξέχνα το να φύγεις ξημερώματα από Βενετία για να είσαι νωρίς στο αεροδρόμιο... τεράστια ταλαιπορία και μεγάλο άγχος... το τελευταίο σου βράδυ πρέπει να το περάσεις στο Μιλάνο...
Χμμμ...έτσι φαίνεται.:( Ευχαριστώ.Μήπως ξέρεις λοιπόν τι ώρα φεύγει το τελευταίο τραίνο από Βενετία για Μιλάνο;Και πόσο κοστίζει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.528
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom