Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.286
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
σχετκά με την travelcard για τη Βενετία , βλέπω ότι και τα παιδιά από 6 ετών πληρώνουν κανονικά , και σκέφτομαι οτι πρέπει να πληρώσω 120 ευρώ για την κάρτα των 2 ημερών για 2 ενήλικες και 2 παιδιά.
Μήπως έχω κάποια άλλη οικονομικότερη επιλογή που μου έχει ξεφύγει?
(απο όσα έχω διαβάσει είναι απαραίτητη για την μετακίνηση η travelcard)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.731
Επόμενο Ταξίδι
?
σχετκά με την travelcard για τη Βενετία , βλέπω ότι και τα παιδιά από 6 ετών πληρώνουν κανονικά , και σκέφτομαι οτι πρέπει να πληρώσω 120 ευρώ για την κάρτα των 2 ημερών για 2 ενήλικες και 2 παιδιά.
Μήπως έχω κάποια άλλη οικονομικότερη επιλογή που μου έχει ξεφύγει?
(απο όσα έχω διαβάσει είναι απαραίτητη για την μετακίνηση η travelcard)
Σίγουρα είναι πολλά τα λεφτά για μια οικογένεια και τα βαπορέτα είναι ακριβά.Αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Μόνο αν βγάλεις κάρτα 24ωρη και περπατήσετε περισσότερο θα γλιτώσεις κάποια χρήματα ή αν δεν βγάλετε καθόλου καρτα και κόψετε επι τόπου εισητήριο για λίγες και βασικές διαδρομές που θέλετε.Σκέψου πως μια διαδρομή κοστίζει 7 ευρώ.Αν και σίγουρα δεν συμφέρει σε σύγκριση με την ημερίσια.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Απέναντι απο το σταθμο των τραίνων υπαρχουν κιοσκια που βγαζουν καρτες 12ωρη με 18 ευρώ Εμεις βγαλαμε αυτη πηραμε βαπορετο (νο 1 ) περιπου 9 η ωρα το πρωί (FERROVIA λεγετε η σταση) κατεβηκαμε ολο το "Μεγαλο κανάλι" και Σταματήσαμε στο LIDO καναμε βολτα φαγαμε κλπ.... πηραμε μετα ξανα το βαπορετο νο 5,1 στη Fondamente nova απο κει με το Νο12 και πήγαμε στο ΜΠΟΥΡΑΝΟ!!!!!!!!....τελειο!!!!..δεν θα θελεις να φυγεις...πηραμε ξανα βαπορετο νο 12 και κατα τις 7 το απογευμα φτασαμε στο Μουράνο...καλά..ηταν δεν μπορώ να πώ...σχεδον ομως έκλειναν τα μαγαζια και ο κοσμος εφευγε...καλουτσικα....Μετα γυρίσαμε στη Fondamente nove και με το βαπορετο 5,1 γυρίσαμε στη FERROVIA.... σημειωσε 3 πραγματα...μην κατεβεις πρωτα στο Μουράνο και χαλασεις ωρα εκει....πηγαινε οπωσδήποτε πρωτα στο ΜΠΟΥΡΑΝΟ...!!!!!.. Κατεβασε ενα εγχρωμο χαρτη απο Ιντερνετ με τις διαδρομες και τα νουμερα των βαπορετο..
http://www.venice.nu/vapmap/vapomapLatest.jpg
3 ΟΝ...!!!! μην καθίσεις να πεις καφε στη Βενετία στο Τραπεζακι χρεώνεται 2,5 ευρώ..!!!..και στο Παγκο 1 ευρώ..!!... κατα τα αλλα φαγητό χαλια...πιτσα ,μακαρονια, σαλατα... Αλλα εχουν ωραια σαντουιτς!... οτι αλλο θες ρωτα....
ααα.. κατι ακομη θα προσανατολιστεις και θα καταλάβεις την Βενετεια μονο οταν φτασεις εκει....!
;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
κατα τα αλλα φαγητό χαλια...πιτσα ,μακαρονια, σαλατα... Αλλα εχουν ωραια σαντουιτς!... οτι αλλο θες ρωτα....
Είμαι περίεργος που διάολο τρώτε... το φαγητό στην Βενετία είναι θεϊκό, από τα καλύτερα σε ολόκληρη την Ιταλία...
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Είμαι περίεργος που διάολο τρώτε... το φαγητό στην Βενετία είναι θεϊκό, από τα καλύτερα σε ολόκληρη την Ιταλία...
Εδώ θα συμφωνήσω, μπορεί να είναι λίγο ακριβά σε σχέση με εδώ αλλά το σπαγγέτι βόγκολε ή η πίτσα με τα θαλασσινά είναι τέλεια....
όπου και να φάγαμε ήταν τέλεια...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλά το σπαγγέτι βόγκολε ή η πίτσα με τα θαλασσινά είναι τέλεια....
...
Σιγουρα. Αν και καθαρα ναπολιτανικα πιατα...
Η κουζινα του Βενετο ειναι εξαιρετικη με ψαρια, ρυζι, πολεντα..μην πηγαινετε στη Βενετια για να τρωτε πιτσες κ χαμπουργκερ...
Υπαρχουν εξαιρετικα εστιατορια σε τιμες χαμηλοτερες κι απο αθηναικες. Ρωτηστε εδω στο φορουμ αυτους που ξερουν.οπως τον προλαλησαντα...
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.286
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ευχαριστώ για τις απαντήσεις , αποφάσισα πως θα πρέπει να πάρω τις 48ωρες κάρτες για 3,5 μέρες στην Βενετία.(στη συνέχεια περπάτημα)
Σχετικά με το φαγητό , αν μπορούν ας προτείνουν και εδώ οι ειδικοί 2-3 εστιατόρια για κουζίνα του Βένετο(δυσκολεύομαι με την αναζήτηση των συγκεκριμένων θεμάτων στο καινούριο σαιτ).

Μην με κράξετε -(συνοδεύω 13χρονο και 9χρονο -αγόρια) - είναι ιεροσυλία να αφιερώσω μισή μέρα στην Aqualandia στο Lido ? ή απλά δεν αξίζει τον κόπο και τα χρήματα? έχει κανείς εμπειρία?
Τέλος , την ημέρα της επιστροφής μας, φεύγοντας απο Βενετία (αναχωρούμε απο Μιλάνο )-μετά απο 10ημερο στην Β.Ιταλία και επειδή πετάμε αργά το απόγευμα τι προτείνετε για στάση μερικών ωρών? Η Padua είναι καλή επιλογή για λίγες μόνο ώρες?
Τhanks!
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
Σιγουρα. Αν και καθαρα ναπολιτανικα πιατα...
Η κουζινα του Βενετο ειναι εξαιρετικη με ψαρια, ρυζι, πολεντα..μην πηγαινετε στη Βενετια για να τρωτε πιτσες κ χαμπουργκερ...
Υπαρχουν εξαιρετικα εστιατορια σε τιμες χαμηλοτερες κι απο αθηναικες. Ρωτηστε εδω στο φορουμ αυτους που ξερουν.οπως τον προλαλησαντα...
Για την πίτσα δεν ξέρω αλλά η μακαρονάδα με θαλασσινά ειναι και πιάτο της Βενετίας διότι έχουν(είχαν) την παράδοση την καλλιέργειας οστρακοειδών στη λιμνοθάλασσα. (Αφού φαντάσου ο ναπολιτάνος πεθερός μου, που για εκείνον η Νάπολη είναι μόνο μία, όταν τον ρωτήσαμε τι να φάμε στη Βενετία μας απάντησε σπαγγέτι Βόγκολε και μετά άρχισε τις ιστορίες για τα μύδια του Βενέτου.)
Πολέντα φάγαμε σε ένα πανηγύρι που πετύχαμε για το χατήρι μίας εκκλησίας στο νησί Mazzorbo. Στο μενού ήταν ποικιλία ψητών κρεάτων με πολέντα στα κάρβουνα.
Τα εστιατόρια που είναι για τους ντόπιους (τραττόριες) θα τα βρείτε εκτός κέντρου και ανοίγουν το μεσημέρι 12-2:30 και το απόγευμα 19-21:30
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.414
Likes
9.343
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Για την πίτσα δεν ξέρω αλλά η μακαρονάδα με θαλασσινά ειναι και πιάτο της Βενετίας
πίτσα εξαιρετική θα φας κ στη Ναπολη, vongole θα φας εξαιρετικες στη Ναπολη (και για μένα καλυτερα), τα πιατα του Βενετο θα τα φας μονο στο Βενετο. vongole κανουν και στο Las Vegas...
 

Gaea

Member
Μηνύματα
104
Likes
135
Επόμενο Ταξίδι
Μεγαλη Βρετανια- Ιρλανδια
Ταξίδι-Όνειρο
Το γύρο του κόσμου
vongole κανουν και στο Las Vegas...
ναι έχεις δίκιο για την μακαρονάδα στο vegas. Σίγουρα θα την έφαγες στο ξενοδοχείο τύπου βενετίας. εκεί επίσης έχουν και μία πυραμίδα, όπως και ένα συντριβάνι με κάτι αγάλματα σαν αυτά στη ρώμη, και ότι άλλο θέλεις.....
Με λίγα λόγια όποιος πάει Βέγκας είναι σαν να έχει κάνει το γύρο του κόσμου ;) ;) ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.721
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom